ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення позовної за яви
"23" вересня 2011 р. № 21/17-2011-1875
Суддя ЗЕЛЕНОВ Г.М., розгляну вши матеріали зареєстровані за №5731/2011 від 21.09.2011р. за заявою Балт ської міжрайонної державної податкової інспекції (надал і Балтська МДПІ) Одеської обл асті (66101, м. Балта, вул. Котовсько го, 195, Одеської обл., код ЄДРПОУ 13899025)
до боржника: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДР ЕСА_1 ідентифікаційний № НОМЕР_1)
про визнання відсутнього б оржника банкрутом.
ВСТАНОВИВ: 21.09.2011р. Балт ська МДПІ звернулася до госп одарського суду із заявою пр о визнання відсутнього боржн ика фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_1 банкрутом за сп рощеною процедурою банкрутс тва, відповідно до ст. 52 Закону України „Про відновлення не платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” (надалі Закон №2343-ХІІ), оскіль ки боржник неспроможний вико нати свої грошові зобов'язан ня щодо сплати заборгованост і до бюджету по податках і збо рам у сумі 110 грн.02 коп.
Заява Балтська МДПІ про п орушення провадження у справ і за спрощеною процедурою ба нкрутства відсутнього боржн ика фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_1 підлягає поверн енню з наступних підстав:
Відповідно до ст.4-1 ГПК Украї ни та п. 1 ст. 5 Закону (№2343-ХІІ) го сподарські суди розглядають справи про банкрутство у пор ядку провадження, передбачен ому цим Кодексом, з урахуванн ям особливостей, встановлени х Законом.
Статтею 9 Закону (№ 2343-ХП), пер едбачено, що суддя повертає з аяву про порушення проваджен ня у справі про банкрутство з підстав, передбачених статт ею 63 Господарського процесуа льного кодексу України, з ура хуванням вимог цього Закону.
Статтею 63 Господарського процесуального кодексу Укра їни встановлено, що підставо ю для повернення заяви і дода них до неї документів без роз гляду, є не подання доказів на яких ґрунтується заява.
Відповідно до статті 52 Зако ну (№ 2343-ХІІ) у разі, якщо громадя нин - підприємець - боржник або керівні органи боржника - юри дичної особи відсутні за її м ісцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протяго м року до органів державної п одаткової служби згідно із з аконодавством податкових де кларацій, документів бухгалт ерської звітності, а також за наявності інших ознак, що сві дчать про відсутність підпри ємницької діяльності боржни ка, заява про порушення справ и про банкрутство відсутньог о боржника може бути подана к редитором незалежно від розм іру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язан ь.
За приписами Закону (№ 2343-ХІІ ) для порушення справи про бан крутство як за загальною, так і за спрощеною процедурою (зо крема, процедурою банкрутств а відсутнього боржника) грош ові вимоги ініціюючого креди тора повинні мати безспірний характер.
Згідно з ст. 1 Закону Украї ни (№ 2343-ХІІ) „кредитор - юридичн а або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтв ерджені документами вимоги щ одо грошових зобов'язань до б оржника, щодо виплати заборг ованості із заробітної плати працівникам боржника, а тако ж органи державної податково ї служби та інші державні орг ани, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасн істю справляння страхових вн есків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхува ння та інші види загальнообо в'язкового державного соціал ьного страхування, податків і зборів (обов'язкових платеж ів)”.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 6 Закону України (№ 2343-ХІІ), яка ре гулює загальні, основні підс тави для порушення справи пр о банкрутство, справа про бан крутство порушується господ арським судом, якщо безспірн і вимоги кредитора (кредитор ів) до боржника сукупно склад ають не менше трьохсот мінім альних розмірів заробітної п лати, які не були задоволені б оржником протягом трьох міся ців після встановленого для їх погашення строку, якщо інш е не передбачено цим Законом .
Статтею 1 Закону (№ 2343-ХІІ) пере дбачено, що вимоги кредиторі в набувають характеру безспі рних, якщо вони підтверджені відповідними документами, з окрема виконавчими.
Стаття 52 Закону України (№ 2 343-ХІІ), яка має назву „Особливо сті банкрутства відсутнього боржника”, передбачає ці сам і „інші випадки” та особливо сті порушення справи про бан крутство, про які ідеться в ч. З ст. 6 Закону (№ 2343-ХІІ), зокрема, у разі, якщо громадянин-підпри ємець - боржник або керівні ор гани боржника - юридичної осо би відсутні за її місцезнахо дженням, або у разі ненадання боржником протягом року до о рганів державної податкової служби згідно із законодавс твом податкових декларацій, документів бухгалтерської з вітності, а також, за наявност і інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницько ї діяльності боржника, заява про порушення справи про бан крутство відсутнього боржни ка може бути подана кредитор ом незалежно від розміру йог о вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Виходячи з викладеного, ч. 3 ст. 6 Закону (№ 2343-ХІІ) містить за гальні норми, а стаття 52 Закон у (№ 2343-ХІІ) передбачає спеціаль ні норми, які регулюють банкр утство за спрощеною процедур ою.
Заявник, Балтська МДПІ обґ рунтовує свої безспірні грош ові вимоги до боржника - фізич ної особи - підприємця ОСОБ А_1 на підставі встановлени х порушень податкового закон одавства у зв' язку з чим Бал тською МДПІ на адресу боржни ка направлялись податкові ви моги: перша податкова вимога від 10.01.2009р. №1/5 та друга податков а вимога від 02ю04.2009р. №2/209
За змістом ч.3 ст.6 та ч. ч. 1, 8 ст. 7 Закону (№ 2343-ХІІ) справа про бан крутство порушується господ арським судом лише у разі під твердження кредитором (креди торами) своєї (своїх) вимоги (в имог) до неплатоспроможного боржника документами, що сві дчать про їх безспірність.
Відповідно до Зак ону (№2343-ХІІ) вимоги кредиторів набувають характеру безспір них, якщо вони підтверджують ся документами, за якими відп овідно до законодавства здій снюється списання коштів з р ахунків боржника, зокрема ви конавчими.
Таким чином, з цього момен ту грошові вимоги переходять в категорію безспірних.
Виходячи з системного анал ізу положень Закону (№2343-ХІІ ) п роцедура банкрутства виплив ає з виконавчого провадження . Отже, без виконавчого провад ження факт неплатоспроможно сті боржника не може мати міс це.
При цьому безспірність вим ог кредиторів повинна підтве рджуватись документами, які кредитор зобов'язаний додати до заяви про порушення прова дження у справі про банкрутс тво.
Відповідної правової пози ції дотримується Верховний С уд України, зокрема в своїй по станові від 17.10. 2006р. у справі № 3/157.
Пунктом 29 Постанови Пленуму №15 „Про судову практику в спр авах про банкрутство” від 18.12.20 09року: „зазначено, у разі пода ння органами державної подат кової служби заяв про поруше ння справи про банкрутство б езспірними слід вважати лише вимоги про стягнення податк ового боргу (недоїмки), визнач ення якого наведено в пункті 1.3 статті 1 Закону (№2343-ХІІ) „Про п орядок погашення зобов'язань платників податків перед бю джетами та державними цільов ими фондами”. Безспірність в имог щодо стягнення недоїмок зі сплати податків і зборів (о бов'язкових платежів) має під тверджуватися документами п ро узгодження суми податково го зобов' язання”.
Положеннями ч. 10 ст. 7 Закону (№2343-ХІІ) передбачено, що до зая ви кредитора - органу державн ої податкової служби чи інши х державних органів, які здій снюють контроль за правильні стю та своєчасністю справлян ня податків і зборів (обов'язк ових платежів), додаються док ази вжиття заходів до отрима ння заборгованості по обов'я зкових платежах у встановлен ому законодавством порядку.
Ініціюючим кредитором, не надано доказів безспірних в имог, доказів неплатоспромож ності фізичної особи - підпри ємця ОСОБА_1 та вжиття зах одів щодо стягнення коштів, т а продаж інших активів платн ика податків в рахунок погаш ення його податкового боргу у встановленому законодавст вом порядку, як доказів непла тоспроможності боржника, що є порушенням вимог ст. 7 Закону (№ 2343-ХІІ).
Закон (№ 2343-ХІІ) не передбача є можливості порушення справ и про банкрутство, як за загал ьною, так і за спрощеною проце дурою за відсутності безспір них вимог ініціюючого кредит ора та доказів неплатоспромо жності боржника.
Пунктом 27 Постанов и Пленуму №15 „Про судову практ ику в справах про банкрутств о” від 18.12.2009року: „зазначено, що за змістом частини третьої с татті 6 та частин першої і вось мої статті 7 Закону справа про банкрутство порушується гос подарським судом лише в разі підтвердження кредитором (к редиторами) своєї (своїх) вимо ги (вимог) до неплатоспроможн ого боржника документами, що свідчать про їх безспірніст ь. Тому судам на підставі част ини другої статті 8 Закону та п ункту 3 частини першої статті 63 ГПК України слід відмовляти у прийнятті заяв кредитора (к редиторів) про порушення спр ави про банкрутство, якщо без спірність його (їх) вимог не пі дтверджено відповідними док ументами”.
Крім того, за вимогами ст. 5 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб т а фізичних осіб - підприємці в” ( 755-15 ) державна реєстрація юр идичних осіб та фізичних осі б - підприємців проводиться д ержавним реєстратором виклю чно у виконавчому комітеті м іської ради міста обласного значення або у районній, райо нній у містах Києві та Севаст ополі державній адміністрац ії за місцезнаходженням юрид ичної особи або за місцем про живання фізичної особи - підп риємця.
Згідно ст. 1 вказаного Закон у ( 755-15 ), яка кореспондується із ч. 1 ст. 29 ЦК України, місцем прож ивання фізичної особи є житл овий будинок, квартира, інше п риміщення, придатне для прож ивання в ньому (гуртожиток, го тель тощо) у відповідному нас еленому пункті, в якому фізич на особа проживає постійно, п ереважно або тимчасово, що зн аходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємц ем.
За змістом ст. 3 Закону Украї ни “Про свободу пересування та вільний вибір місця прожи вання в Україні” ( 1382-15 ) реєстрац ією місця проживання вважаєт ься внесення відомостей до п аспортного документа про міс це проживання із зазначенням адреси житла особи та внесен ня цих даних до реєстраційно го обліку відповідного орган у спеціально уповноваженого центрального органу виконав чої влади з питань реєстраці ї.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону ( 755-15 ) зміна місця проживання фі зичної особи - підприємця під лягає обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру ю ридичних осіб та фізичних ос іб - підприємців (далі - Єдини й державний реєстр) в порядку , встановленому цим Законом ( 7 55-15 ).
Відомості про юридичну осо бу або фізичну особу - підприє мця включаються до Єдиного д ержавного реєстру шляхом вне сення записів на підставі ві домостей з відповідних реєст раційних карток та відомосте й, що надаються державному ре єстратору за місцезнаходжен ням реєстраційної справи згі дно із законодавством Україн и (ч. 1 ст. 17 Закону ( 755-15 ).
За приписами ч.ч. 1, 3 ст. 18 цього Закону ( 755-15 ), якщо відомості, як і підлягають внесенню до Єди ного державного реєстру, бул и внесені до нього, то такі від омості вважаються достовірн ими і можуть бути використан і в спорі з третьою особою, док и до них не внесено відповідн их змін. Якщо відомості, які пі длягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були д о нього внесені, вони не можут ь бути використані в спорі з т ретьою особою, крім випадків , коли третя особа знала або мо гла знати ці відомості.
Таким чином, Заявником н е надано доказів відсутності боржника за місцезнаходжен ням, доказів безспірних вимо г до боржника, доказів неплат оспроможності та доказів вжи ття заходів до отримання заб оргованості по обов'язкових платежах у встановленому зак онодавством порядку, а тому з аява Балтської МДПІ Одеської області про порушення прова дження у справі про банкрутс тво відсутнього боржника фіз ичної особи - підприємця ОС ОБА_1 підлягає поверненню б ез розгляду на підставі ст. 9 З акону (№ 2343-ХІІ) та п. 3 ст. 63 ГПК Укр аїни.
Повернення заяви про пору шення справи про банкрутство не перешкоджає повторному з верненню з нею до господарсь кого суду в загальному поряд ку після усунення допущеного порушення.
Керуючись п. 3 ст. 63 Господарс ького процесуального кодекс у України та ст. ст. 9, 47-49,52 Закону України "Про відновлення неп латоспроможності боржника а бо визнання його банкрутом", с уддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву Балтської міжрай онної державної податкової і нспекції Одеської області (6610 1, м. Балта, вул. Котовського, 195, О деської обл., код ЄДРПОУ 13899025) п ро порушення провадження у с праві про банкрутство відсут нього боржника - фізичної ос оби - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер № НОМЕР_1) - повернут и без розгляду.
1. Заяву про порушення с прави про банкрутство надісл ати Заявнику.
2. Матеріали заяви про порушення провадження у спр аві про банкрутство на 29 аркуш ах.
Суддя < /підпис/ > Зеленов Г.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2011 |
Оприлюднено | 20.10.2011 |
Номер документу | 18671039 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зеленов Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні