ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАН О-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2011 р. Справа № 5010/1820/2011-14/89
Господарський суд Івано -Франківської області у скла ді судді Булки В.І., при секрет арі судового засідання Атама нчук І.С., розглянувши матері али справи
за позовом: Публічног о акціонерного товариства Ко мерційний банк "ПриватБанк"
вул. Набереж на Перемоги, 50, м. Дніпропетров ськ, 49094
адреса для л истування: вул. Галицька, 22, м. І вано-Франківськ, 76018
до відповідача: Споживчог о товариства "Конструктор"
вул. Каракая , 26 г, м. Калуш, Івано-Франківськ а область, 77300
про стягнення заборговано сті у розмірі 859 258,10 грн.,
за участю представників ст орін:
від позивача: ОСОБА_1. - на чальник юридичного департам енту, (довіреність №56 від 22.01.2010 р. );
від відповідача: не з'явилис я,
встановив: до господарсь кого суду Івано-Франківської області подано позов Публіч ним акціонерним товариством Комерційний банк "ПриватБан к" до Споживчого товариства "К онструктор" про стягнення за боргованості у розмірі 859 258,10 гр н.
Позивач позовні вим оги підтримує, просить суд по зов задоволити, свої обґрунт ування виклав у позовній зая ві.
Відповідач в судові засі дання не з'являвся, відзив на п озов суду не направив, причин неприбуття в судові засідан ня суду не повідомив. Особи, як і беруть участь у справі, вваж аються повідомленими про час і місце розгляду справи судо м, якщо ухвалу про порушення п ровадження у справі надіслан о за поштовою адресою, зазнач еною в позовній заяві /Роз"ясн ення президії ВАСУ від 18.09.1997р. № 02-5/289 "Про деякі питання практик и застосування Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни"/. В спірному випадку всі процесуальні документи відп овідачу направлялись за адре сою, вказаною в позовній заяв і, про що свідчать повідомлен ня про вручення поштових від правлень, а отже відповідач п ро час та місце слухання спра ви повідомлений належним чи ном.
За таких обставин, згідно ст . 75 Господарського процесуаль ного кодексу України та ст. 6 К онвенції про захист прав люд ини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розгля нути спір без участі відпові дача або його уповноваженого представника за наявними в с праві матеріалами та з ураху ванням пояснень представник а позивача, запобігаючи, одно часно, безпідставному затягу ванню розгляду спору та спри яючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали спр ави, вислухавши пояснення пр едставника позивача в обґрун тування своїх доводів, врахо вуючи вимоги чинного законод авства, суд встановив наступ не.
Між позивачем та відповіда чем 05.10.07 укладено кредитний до говір № LOC-КС-068, відповідно до ум ов якого позивач надав креди т у розмірі 500 000,00грн. для поповн ення обігових коштів та на оп лату страхових платежів. Від повідач взяв на себе зобов"яз ання повернути отриманий кре дит, сплатити відсотки і вина городу в термін встановлений вказаним вище договором.
Пунктом 4.1 договору встанов лено, що відсоткова ставка за користування кредитом стано вить 19,65% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернен ня 04.10.10.
30.08.10 між сторонами укладено д одатковий договір №1.
Вказаним договором відсот кову ставку збільшено до 22,6% рі чних (п. А.6 додаткового догово ру).
Відповідно до п. п. А.3, А.6, А.7, А.10 Кредитного договору відпов ідач зобов' язувався повер тати кредит згідно погоджено го Графіка надання та погаше ння кредиту, сплачувати проц енти за користування кредито м та обслуговування кредиту. Згідно п. А.5 зобов'язання відп овідача забезпечуються дого вором іпотеки нерухомого май на, та договором поруки фізич ної особи.
При порушенні позичальник ом будь-якого із зобов'язань щ одо погашення кредиту, позич альник сплачує банку процент и за користування кредитом у розмірі 50,00% (п. А.7 додаткового д оговору).
Згідно п. А.3 додаткового дог овору, строк повернення кред иту згідно графіка - 04.10.12.
Контрагентами погоджено, щ о датою сплати процентів є 20 ч исло кожного поточного місяц я, починаючи з 20.10.10. При несплаті процентів у вказаний строк, в они вважаються погашеними.
Відповідачем в порушення у мов договору не дотримано ви мог обумовленого порядку вне сення платежів на погашення кредиту та відсотків, у зв"язк у з чим станом на 10.08.11 заборгова ність відповідача становить 859 258,10 грн., із них:
- 488 005,67 грн. - заборгованість за кредитом;
- 301 065,97 грн. - заборгованість за відсотками;
- 28 275,91 грн. - заборгованість по комісії.
Пунктом 5.1 договору встанов лено, що при порушенні позича льником будь-якого із зобов'я зань: сплати відсотків, термі нів повернення кредиту, пози чальник сплачує банку за кож ен день порушення пеню в розм ірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожен день простр очення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України , що діяла у період, за який спл ачується пеня. Позивач нарах ував відповідачу 41 910,55 гр н. пені.
Беручи до уваги викладене вище суд вважає за правильне задоволити позов і виходить з наступних підстав.
Статтею 11 Цивільного кодек су України встановлено, що пі дставами виникнення цивільн их прав та обов' язків, зокре ма є договори та інші правочи ни.
Відповідно до ст. 629 Цивільно го кодексу України, договір є обов'язковим для виконання с торонами.
Приписами ст. 1054 Цивіл ьного кодексу України встано влено, що за кредитним догово ром банк або інша фінансова у станова (кредитодавець) зобо в'язується надати грошові к ошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встан овлених договором, а позичал ьник - повернути кредит та спл атити проценти.
Кредит - це грошова с ума, яка отримана позичальни ком від банку на підставі кре дитного договору і підлягає поверненню разом з кредитом. При укладені кредитного дог овору кредитодавець бере на себе зобов' язання надати кр едит і набуває право вимоги н а повернення грошових коштів і сплати процентів, а позичал ьник має право вимагати нада ння кредиту і несе зобов' яз ання щодо своєчасного його п овернення та сплати проценті в.
Частиною 1 ст. 1049 Цивіль ного кодексу України передба чено, що позичальник зобов'яз аний повернути позикодавцев і позику (грошові кошти у такі й самій сумі або речі, визначе ні родовими ознаками, у такій самій кількості, такого само го роду та такої самої якості , що були передані йому позико давцем) у строк та в порядку, щ о встановлені договором.
Частиною 1 ст. 1048 Цивіль ного кодексу України передба чено, що позикодавець має пра во на одержання від позичаль ника процентів від суми пози ки, якщо інше не встановлено д оговором або законом. Розмір і порядок одержання процент ів встановлюються договором .
Згідно із ч. 2 ст. 345 Госпо дарського кодексу України кр едитні відносини здійснюють ся на підставі кредитного до говору, що укладається між кр едитором і позичальником у п исьмовій формі. У кредитному договорі передбачається мет а, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та пога шення, види забезпечення зоб ов'язань позичальника, відсо ткові ставки, порядок сплати за кредит, обов'язки, права і в ідповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту .
Відповідно до ст. 193 Гос подарського кодексу України , суб'єкти господарювання та і нші учасники господарських в ідносин повинні виконувати г осподарські зобов'язання нал ежним чином відповідно до за кону, інших правових актів, до говору, а за відсутності конк ретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до в имог, що у певних умовах звича йно ставляться.
Кожна сторона повинн а вжити усіх заходів, необхід них для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та з абезпечення загальногоспод арського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для з астосування господарських с анкцій, передбачених законам и або договором.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 530 Циві льного кодексу України, якщо у зобов' язанні встановлени й строк (термін) його виконанн я, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цив ільного кодексу України пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з по рушенням умов, визначених зм істом зобов'язання (неналежн е виконання).
Відповідно до ст. 611 Цив ільного кодексу України у ра зі порушення зобов'язання на стають правові наслідки, вст ановлені договором або закон ом, зокрема, сплата неустойки .
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господ арського кодексу України, шт рафними санкціями визнаютьс я господарські санкції у виг ляді грошової суми (неустойк а, штраф, пеня), яку учасник гос подарських відносин зобов'яз аний сплатити у разі порушен ня ним правил здійснення гос подарської діяльності, невик онання або неналежного викон ання господарського зобов'яз ання.
В силу ст. 546 Цивільного кодексу України виконання з обов' язання може забезпечу ватися, зокрема неустойкою (ш трафом, пенею), якою, з огляду н а положення ст. 549 Цивільно го кодексу України, є грошова сума або інше майно, які боржн ик повинен передати кредитор ові у разі порушення боржник ом зобов' язання. При цьому, п енею є неустойка, що обчислює ться у відсотках від суми нес воєчасного виконання грошов ого зобов' язання за кожен д ень прострочення виконання.
Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст . 231 Господарського кодексу Ук раїни, законом щодо окремих в идів зобов'язань може бути ви значений розмір штрафних сан кцій, зміна якого за погоджен ням сторін не допускається. Ш трафні санкції за порушення грошових зобов'язань встанов люються у відсотках, розмір я ких визначається обліковою с тавкою Національного банку У країни, за увесь час користув ання чужими коштами, якщо інш ий розмір відсотків не перед бачено законом або договором .
Відповідно до п. А.6, А.7. к редитного договору позичаль ник сплачує проценти за кори стування кредитом.
Відповідно до п. 5.1 кред итного договору, у випадку по рушення позичальником будь-я кого із зобов' язань: сплати відсотків, термінів поверне ння кредиту, позичальник спл ачує банку за кожен день пору шення пеню в розмірі 0,2% від сум и простроченого платежу за к ожен день прострочення плате жу, але не більше подвійної об лікової ставки Національног о банку України, що діяла у пер іод, за який сплачується пеня .
У відповідності зі ст . 348 Господарського кодексу Ук раїни, Банк здійснює контрол ь за виконанням умов кредитн ого договору, цільовим викор истанням, своєчасним і повни м погашенням позички в поряд ку, встановленому законодавс твом.
В матеріалах справи в ідсутні докази погашення від повідачем заборгованості. Вк азані нарахування у встановл еному порядку відповідачем н е спростовано.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь. Докази подаються сторонам и та іншими учасниками судов ого процесу.
Зі змісту приписів ви щевказаної статті вбачаєтьс я, що обов'язок подання доказ ів покладається на сторони т а інших учасників судового п роцесу. Відповідач не скорис тався наданим статтею 22 Госпо дарського процесуального ко дексу України правом, зокрем а брати участь в господарськ их засіданнях, подавати дока зи, брати участь у дослідженн і доказів, заявляти клопотан ня, давати усні та письмові по яснення господарському суду , наводити свої доводи і мірку вання з усіх питань, що виника ють у ході судового процесу, з аперечувати проти клопотань і доводів інших учасників су дового процесу. Відповідачем не подано суду доказів сплат и відповідачем суми боргу, як і не спростовано належними д оказами у справі факту наявн ості заборгованості по сплат і відсотків.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 43 Господарського процесуальн ого кодексу України господар ський суд оцінює докази за св оїм внутрішнім переконанням , що ґрунтується на всебічном у, повному і об'єктивному розг ляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупно сті, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господар ського суду заздалегідь вста новленої сили.
Дослідивши усі подан і суду докази у їх сукупності , керуючись законом, суд дійшо в висновку про обґрунтованіс ть позовних вимог. Отже, вимог и позивача щодо стягнення за боргованості в розмірі 859 258,10гр н. є обґрунтованими та підляг ають задоволенню.
Судові витрати відпо відно до вимог ст. 29 Господарс ького процесуального кодекс у України слід покласти на ві дповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 124 Конституці ї України ст. ст. 11, 530, 546, 610, 611, 629, 1054 Цив ільного кодексу України, ст. с т. 193, 230, 231, 345 Господарського кодек су України, ст. ст. 33, 43, 49, ст. 82 -85 Гос подарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Публічног о акціонерного товариства Ко мерційний банк "ПриватБанк" д о Споживчого товариства "Кон структор" про стягнення забо ргованості у розмірі 859 258,10грн. - задоволити.
Стягнути з Споживчого товариства "Конструктор", вул . Каракая, 26 г, м. Калуш, Івано-Фра нківська область (код ЄДРПОУ 33519342) на користь Публічного акц іонерного товариства комерц ійного банку "ПриватБанк", вул . Набережна Перемоги, буд.50, м. Дніпропетровськ, (ко д ЄДРПОУ 14360570, р/р №29098829000000) заборгов аність в розмірі 859 258,10 грн. (вісімсот п"ятдесят дев"ять т исяч двісті п"ятдесят вісім г рн. 10коп.), 8 592,58 грн. (вісім ти сяч п"ятсот дев"яносто дві грн . 58 коп.) держмита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 к оп.) витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського с уду набирає законної сили пі сля закінчення строку поданн я апеляційної скарги, якщо ап еляційну скаргу не було пода но. У разі подання апеляційно ї скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи а пеляційним господарським су дом.
Суддя Булка В.І.
Повне рішення складено 18.10.1 1
Виготовлено в КП "До кументообіг госп. судів"
Андріїв Л.Я. 18.10.11
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2011 |
Оприлюднено | 28.10.2011 |
Номер документу | 18762546 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Булка В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні