ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 т ел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" жовтня 2011 р. С права № 17/118-11
За позовом Бориспільс ької міської ради
до Товариства з обмежен ою відповідальністю „СТАЛЬ-І НВЕСТ”
про стягнення 465 227грн.
Суддя Горбас енко П.В.
За участю представників:
від позивача не з'явили ся;
від відповідача ОСОБА_1 . (дов. № 01/04 від 14.04.2011р.).
Обставини справи:
Бориспільска міська р ада (далі - позивач) звернула ся з позовом до Товариства з о бмеженою відповідальністю „ СТАЛЬ-ІНВЕСТ” (далі - відпов ідач) про стягнення 465 227грн. втр аченої вигоди.
Позовні вимоги обґр унтовані тим, що внаслідок ух илення відповідача від внесе ння змін до договору оренди з емлі від 16.11.2005р. в частині збіль шення розміру орендної плати з метою приведення договору у відповідність до Закону Ук раїни „Про плату за землю” по зивач зазнав збитків у вигля ді неодержаного доходу у сум і 465 227грн., які позивач просить с тягнути з відповідача.
Ухвалою господарського с уду Київської області від 19.09.20 11р. порушено провадження у спр аві № 17/118-11, розгляд справи призн ачено на 30.09.2011р.
Ухвалою господарського су ду Київської області від 30.09.2011р . розгляд справи відкладено н а 17.10.2011р.
В судовому засіданні 17.10.2011р. о голошено перерву до 24.10.2011р.
24.10.2011р. до загального відділу господарського суду Київськ ої області від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 01/10 від 24.10.2011р. (а.с. 55-59), згідно якого останній з аявив клопотання про застосу вання позовної давності до п озовних вимог, визнав позовн і вимоги безпідставними, нео бгрунтованими та просив суд відмовити у задоволенні позо ву повністю, який прийнято су дом.
Представник позива ча в судове засідання 24.10.2011р. не з'явився, витребувані судо м документи не надав, про прич ини неявки суд не повідомив, х оча про час та місце розгляду даної справи був повідомлен ий належним чином.
Враховуючи, що неявка пози вача в судове засідання не пе решкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе зд ійснити розгляд справи за на явними в ній матеріалами за в ідсутності представника поз ивача.
Розглянувши матеріали спр ави, дослідивши наявні в ній д окази, оцінивши їх в сукупнос ті та заслухавши пояснення п редставника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
16.11.2005р. між Бориспільською міською радою Київської обл асті (Орендодавець) та Товари ством з обмеженою відповідал ьністю „СТАЛЬ-ІНВЕСТ” (Оренд ар) укладено договір оренди з емлі, згідно якого орендодав ець зобов'язався надати, а о рендар - прийняти в строкове платне володіння і користув ання земельну ділянку, яка зн аходиться по вул. Київський Ш лях в районі 35 км. в м. Борисполі , Київської області, відповід но до плану, що надається, нада лі - „Земельна ділянка”. Дан ий договір зареєстрований у Бориспільському міському ві дділі Київської регіонально ї філії Центру ДЗК „Центр дер жавного земельного кадастру при Державному комітеті Укр аїни по земельним ресурсам” 25.11.2005р. за № 040533700131.
Згідно п.п. 1.2., 1.3., 1.4. договору зе мельна ділянка виділена в на турі (на місцевості) у встанов леному законом порядку. В оре нду передається земельна діл янка для комерційного викори стання (під офісно-розважаль ний комплекс з торгівельними приміщеннями) загальною пло щею 3,5 гектарів. Нормативна гр ошова оцінка земельної ділян ки становить 6 425 216грн.
Відповідно до п.п. 2.1.3., 2.2., 2.2.1., 2.3.1. д оговору передача земельної д ілянки в оренду здійснюється на протязі 7 календарних днів після державної реєстрації договору за актом приймання- передачі. Цільове призначенн я земельної ділянки - для ко мерційного використання (під офісно-розважальний комплек с з торгівельними приміщення ми). Договір укладається терм іном на 25 років, починаючи з да ти його державної реєстрації .
Орендна плата встановлюєт ься та справляється в грошов ій формі за рік у розмірі 1 % ві д грошової оцінки земельної ділянки визначеної у пункті 1.4. договору на поточний рахун ок Бориспільської міської ра ди Київської області № 3321781250004, в УДК у Київській області, МФО 82 1018, КДБ 13050200, код ЄДРПОУ 23570059 „Місце вий бюджет” м. Бориспіль або н а інший рахунок, визначений з а згодою сторін, або орендаре м відповідно до чинного зако нодавства. Періодичність та строки внесення орендної пла ти сплачується щомісячно в т ерміни, встановлені законода вством. Якщо законодавством такі терміни не будуть встан овлені, орендна плата сплачу ється орендарем за базовий (з вітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щоміся чно протягом 30 календарних дн ів, наступних за останнім кал ендарним днем звітного місця . Орендар має право сплатити о рендну плату на майбутнє, але не більш ніж за один рік (п.п. 2.7.1 ., 2.7.2. договору).
Пунктом 2.7.6. договору встанов лено, що розмір орендної плат и може бути переглянутий (зме ншений) за вимогою орендаря у випадках невиконання орендо давцем обов'язку повідомит и орендарю про права третіх о сіб на земельну ділянку, а крі м того один раз на рік у разі п огіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини о рендаря, що підтверджено док ументально. Сума, на яку зменш ується орендна плата, встано влюється за згодою сторін. За згодою сторін орендна плата може бути проіндексована у п огодженому сторонами порядк у. У разі збільшення земельно го податку розмір орендної п латні за згодою сторін може б ути збільшено на відповідну суму за вимогою орендодавця, але не частіше ніж раз на рік.
Згідно п. 5.1. договору сторони домовились, що зміна умов дог овору можлива за взаємною зг одою сторін.
Відповідно до п. 5.5. договору сторони погоджуються з тим, щ о: будь-які зміни або доповнен ня до договору здійснюються у письмовій формі та підпису ються належним чином уповнов аженими представниками стор ін у разі, якщо з будь-яких при чин будь-які положення догов ору є недійсними, недіючими, н езаконними або такими, що не м ають юридичної сили, це не впл иває на дійсність або юридич ну силу будь-якого або усіх ін ших положень договору.
Договір набуває чинності п ісля його підписання з момен ту державної реєстрації (п. 8 д оговору).
Рішенням Бориспільскої мі ської ради Київської області V скликання „Про затвердженн я відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ді лянок для встановлення розмі рів орендної плати в межах м. Б орисполя” № 3370-30-V від 06.03.2008р. затве рджено нові відсоткові ставк и від нормативної грошової о цінки земельних ділянок в ме жах м. Борисполя, зокрема: за в икористання земель для здійс нення торгівельної діяльнос ті встановлено відсоткову ст авку у розмірі 7 %.
09.02.2011р. між Бориспільською мі ською радою Київської област і (Орендодавець) та Товариств ом з обмеженою відповідальні стю „СТАЛЬ-ІНВЕСТ” (Орендар) у кладено договір про внесення змін та доповнень до договор у оренди земельної ділянки, з гідно якого сторони вирішили п. 1.4. договору оренди земельно ї ділянки викласти у наступн ій редакції: „Нормативна гро шова оцінка земельної ділянк и на 2011 рік становить 8 308 650грн. зг ідно витягу виданого відділо м Держкомзему у місті Борисп іль Київської області 09.02.2011р. за № 585”, п. 2.7. договору оренди земе льної ділянки викласти у нас тупній редакції: „2.7.1. Орендна п лата вноситься орендарем у г рошовій формі у розмірі відп овідного відсотка від нормат ивної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визнач ається рішенням Бориспільсь кої міської ради (регуляторн ий акт) „Про затвердження від сотків від нормативної грошо вої оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів о рендної плати в межах м. Борис поля” з відповідними змінами та доповненнями. 2.7.2. Орендна п лата встановлюється та справ ляється в грошовій формі за р ік у розмірі 7 % від нормативно ї грошової оцінки земельної ділянки визначеної у п. 1.4. дого вору та становить 581 599грн. 2.7.3. Ор ендар земельної ділянки само стійно обчислює розмір оренд ної плати щороку з урахуванн ям нормативної грошової оцін ки землі станом на 1 січня пото чного року, розміру відсоткі в від нормативної оцінки зем лі встановлених відповідним рішенням сесії міської ради „Про затвердження відсотків від нормативної грошової оц інки земельних ділянок для в становлення розмірів орендн ої плати в межах м. Борисполя” на поточний рік та інфляції. 2 .7.4. Орендар щорічно до 01 лютого поточного року подає відпов ідному органу державної пода ткової служби за місцезнаход женням земельної ділянки под аткову декларації на поточни й рік за формою, встановленою центральним податковим орга ном до 15 лютого письмово повід омляє орендодавця про нову н ормативну грошову оцінку зем лі. 2.7.5. Орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним дне м звітного (податкового) міся ця на поточний рахунок оренд одавця. Реквізити поточного рахунку уточнюються орендар ем у орендодавця кожного міс яця та у разі їх зміни, орендна плата вноситься на новий пот очний рахунок. Даний договір зареєстрований у Бориспільс ькому міському відділі Київс ької регіональної філії Цент ру ДЗК „Центр державного зем ельного кадастру при Державн ому комітеті України по земе льним ресурсам” 14.07.2011р. за № 321050004000 068.
Предметом позову є вимога п ро стягнення 465 227грн. втрачено ї вигоди.
Згідно ст. 13 Закону України „Про оренду землі” в редакці ї від 28.12.2007р. (далі - Закон) догов ір оренди землі - це договір, з а яким орендодавець зобов'яз аний за плату передати оренд ареві земельну ділянку у вол одіння і користування на пев ний строк, а орендар зобов'яза ний використовувати земельн у ділянку відповідно до умов договору та вимог земельног о законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону ук ладений договір оренди землі підлягає державній реєстрац ії. Право оренди земельної ді лянки виникає з дня державно ї реєстрації цього права від повідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх о бтяжень.
Орендна плата за землю - це п латіж, який орендар вносить о рендодавцеві за користуванн я земельною ділянкою. Розмір , форма і строки внесення орен дної плати за землю встановл юються за згодою сторін у дог оворі оренди (крім строків вн есення орендної плати за зем ельні ділянки державної та к омунальної власності, які вс тановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”). Обчислення розміру о рендної плати за землю здійс нюється з урахуванням індекс ів інфляції, якщо інше не пере дбачено договором оренди. Рі чна орендна плата за земельн і ділянки, які перебувають у д ержавній або комунальній вла сності, надходить до відпові дних бюджетів, розподіляєтьс я і використовується відпові дно до закону і не може бути ме ншою: для земель сільськогос подарського призначення - ро зміру земельного податку, що встановлюється Законом Укра їни „Про плату за землю”; для і нших категорій земель - трикр атного розміру земельного по датку, що встановлюється Зак оном України „Про плату за зе млю”. Річна орендна плата за з емельні ділянки, які перебув ають у державній або комунал ьній власності, не може перев ищувати 12 відсотків їх нормат ивної грошової оцінки. При ць ому у разі визначення оренда ря на конкурентних засадах м оже бути встановлений більши й розмір орендної плати, ніж з азначений у цій частині.
Договір укладається терм іном на 25 років, починаючи з да ти його державної реєстрації . Зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін (п.п . 2.3.1., 5.1. договору оренди землі ві д 16.11.2005р.).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 Цив ільного кодексу України змін а або розірвання договору до пускається лише за згодою ст орін, якщо інше не встановлен о договором або законом. Дого вір може бути змінено або роз ірвано за рішенням суду на ви могу однієї із сторін у разі і стотного порушення договору другою стороною та в інших ви падках, встановлених договор ом або законом,
Частинами першою та другою статті 652 ЦК України встановл ено, що у разі істотної зміни о бставин, якими сторони керув алися при укладенні договору , договір може бути змінений а бо розірваний за згодою стор ін, якщо інше не встановлено д оговором або не випливає із с уті зобов'язання. Зміна обста вин є істотною, якщо вони змін илися настільки, що, якби стор они могли це передбачити, вон и не уклали б договір або укла ли б його на інших умовах. 2. Якщ о сторони не досягли згоди що до приведення договору у від повідність з обставинами, як і істотно змінились, або щодо його розірвання, договір мож е бути розірваний, а з підстав , встановлених частиною четв ертою цієї статті, - змінений з а рішенням суду на вимогу заі нтересованої сторони за наяв ності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що та ка зміна обставин не настане ; 2) зміна обставин зумовлена п ричинами, які заінтересована сторона не могла усунути піс ля їх виникнення при всій тур ботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконан ня договору порушило б співв ідношення майнових інтересі в сторін і позбавило б заінте ресовану сторону того, на що в она розраховувала при укладе нні договору; 4) із суті догово ру або звичаїв ділового обор оту не випливає, що ризик змін и обставин несе заінтересова на сторона
Відповідно до ст. 224 Господар ського кодексу України учасн ик господарських відносин, я кий порушив господарське зоб ов'язання або установлені ви моги щодо здійснення господа рської діяльності, повинен в ідшкодувати завдані цим збит ки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрат и, зроблені управненою сторо ною, втрата або пошкодження ї ї майна, а також не одержані не ю доходи, які управнена сторо на одержала б у разі належног о виконання зобов'язання або додержання правил здійсненн я господарської діяльності д ругою стороною.
До складу збитків, що підляг ають відшкодуванню особою, я ка допустила господарське пр авопорушення, включаються: в артість втраченого, пошкодже ного або знищеного майна, виз начена відповідно до вимог з аконодавства; додаткові витр ати (штрафні санкції, сплачен і іншим суб'єктам, вартість до даткових робіт, додатково ви трачених матеріалів тощо), по несені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороно ю; неодержаний прибуток (втра чена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала пра во розраховувати у разі нале жного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальн а компенсація моральної шкод и у випадках, передбачених за коном (ч. 1 ст. 225 ГК України).
Згідно ст. 157 Земельного коде ксу України відшкодування зб итків власникам землі та зем лекористувачам здійснюють о ргани виконавчої влади, орга ни місцевого самоврядування , громадяни та юридичні особи , які використовують земельн і ділянки, а також органи вико навчої влади, органи місцево го самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльніст ь яких обмежує права власник ів і землекористувачів або п огіршує якість земель, розта шованих у зоні їх впливу, в том у числі внаслідок хімічного і радіоактивного забрудненн я території, засмічення пром исловими, побутовими та інши ми відходами і стічними вода ми. Порядок визначення та від шкодування збитків власника м землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Мі ністрів України.
Пунктами 3, 4, 5 Порядку визнач ення та відшкодування збиткі в власникам землі і землекор истувачам, затвердженого пос тановою Кабінету Міністрів У країни № 284 від 19.04.1993р. відшкодува нню підлягають: вартість жит лових будинків, виробничих т а інших будівель і споруд, вкл ючаючи незавершене будівниц тво; вартість плодоягідних т а інших багаторічних насадже нь; вартість лісових і дерево -чагарникових насаджень; вар тість водних джерел (колодяз ів, ставків, водоймищ, свердло вин тощо), зрошувальних і осуш увальних систем, протиерозій них і протиселевих споруд; по несені витрати на поліпшення якості земель за період вико ристання земельних ділянок з урахуванням економічних пок азників, на незавершене сіль ськогосподарське виробницт во (оранка, внесення добрив, по сів, інші види робіт), на розві дувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому ч ислі орендарів, включаючи і н еодержані доходи, якщо вони о бгрунтовані. Розміри збитків визначаються в повному обся зі відповідно до реальної ва ртості майна на момент запод іяння збитків, проведених ви трат на поліпшення якості зе мель (з урахуванням ринкової або відновної вартості). Збит ки відшкодовуються власника м землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підпр иємствами, установами, орган ізаціями та громадянами, що ї х заподіяли, за рахунок власн их коштів не пізніше одного м ісяця після затвердження акт ів комісій, а при вилученні (ви купі) земельних ділянок - післ я прийняття відповідною радо ю рішення про вилучення (вику п) земельних ділянок у період до видачі документа, що посві дчує право на земельну ділян ку підприємства, установи, ор ганізації або громадянина.
Частиною 1 ст. 1166 Цивільного к одексу України визначено, що майнова шкода, завдана непра вомірними рішеннями, діями ч и бездіяльністю особистим не майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкод а, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодову ється в повному обсязі особо ю, яка її завдала.
Згідно ст. 22 ЦК України, збитк ами є: втрати, яких особа зазна ла у зв'язку зі знищенням або п ошкодженням речі, а також вит рати, які особа зробила або му сить зробити для відновлення свого порушеного права (реал ьні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за з вичайних обставин, якби її пр аво не було порушене (упущена вигода).
За загальним принципом цив ільного права особа, якій зав дано збитків у результаті по рушення її цивільного права, має право на їх відшкодуванн я.
Для застосування такої мір и відповідальності, як відшк одування шкоди, потрібна ная вність повного складу цивіль ного правопорушення, як-то: пр отиправна поведінка, дія чи б ездіяльність особи; шкідливи й результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та з битками; вина правопорушника .
Наведена правова позиція в ідповідає позиції, що виклад ена у постанові Вищого госпо дарського суду України від 18.0 2.2010р. у справі № 20/035-09.
Суд критично оцінює посила ння представника позивача на те, що останній неодноразово звертався до відповідача з л истами (а.с. 25-30), в яких просив ТО В „СТАЛЬ-ІНВЕСТ” внести змін и до договору оренди землі ві д 16.11.2005р. з метою приведення йог о у відповідність до Закону У країни „Про плату за землю”, о скільки позивачем належними та допустимими доказами у ро зумінні ст.ст. 33, 34 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни не доведено суду того, щ о останній звертався до відп овідача з такими листами, зок рема не надано суду доказів н адіслання та/або отримання в ідповідачем вказаних листів .
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господ арського процесуального код ексу України кожна сторона п овинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і запер ечень.
Позивачем, належними та доп устимими доказами у розумінн і ст. 34 ГПК України, не доведено суду cкладу вчиненого відпов ідачем правопорушення, зокре ма: факту нанесення Товарист вом з обмеженою відповідальн істю „СТАЛЬ-ІНВЕСТ” позивачу збитків у вигляді втраченої вигоди у сумі 465 227грн., пов'яза них з відмовою відповідача в ід внесення змін до договору оренди землі від 16.11.2005р. в части ні збільшення розміру орендн ої плати з метою приведення д оговору у відповідність до З акону України „Про плату за з емлю”, оскільки згідно п. 5.1. дог овору зміна умов договору мо жлива за взаємною згодою сто рін, а також позивачем не дове дено, що відповідач ухилявся від внесення змін до договор у. Крім того, позивач не був по збавлений права звернутися д о суду з позовом для спонукан ня відповідача внести зміни до договору.
Крім того, позивачем не нада но суду обгрунтованого розра хунку суми збитків, нанесени х відповідачем, із зазначенн ям періоду, в межах якого здій снено нарахування втраченої вигоди.
Як вбачається з відзиву на п озовну заяву № 01/10 від 24.10.2011р. (а.с. 55 -59) відповідачем заявлено клоп отання про застосування стро ку позовної давності до вимо ги позивача.
Згідно ст. 256 Цивільного коде ксу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вим огою про захист свого цивіль ного права або інтересу.
Відповідно до ст. 257 ЦК Україн и загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли осо ба довідалася або могла дові датися про порушення свого п рава або про особу, яка його по рушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).
Частинами третьою та четве ртою ст. 267 ЦК України встановл ено, що позовна давність заст осовується судом лише за зая вою сторони у спорі, зроблено ю до винесення ним рішення. Сп лив позовної давності, про за стосування якої заявлено сто роною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач дізнався про порушення свого права 26.03.2007р. (л ист Бориспільскої міської ра ди № 12-31-1353 від 26.03.2007р.), в той час як п озивач звернувся з вимогою д о суду 15.09.2011р. після спливу трьо хрічного строку позовної дав ності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов на вимога про стягнення 465 227гр н. втраченої вигоди є необґру нтованою, безпідставною та т акою, що не підлягає задоволе нню.
Витрати по сплаті державно го мита та витрати на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідн о до статей 44, 49 ГПК України, пок ладаються судом на позивача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Г ПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя П.В. Горбасенко
Повне рішення склад ено: 25.10.2011р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2011 |
Оприлюднено | 31.10.2011 |
Номер документу | 18767014 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Горбасенко П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні