Рішення
від 25.10.2011 по справі 18/2729/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/2729/11

     

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2011                                                                                                 Справа № 18/2729/11

За позовом  Прокурора Лохвицького району Полтавської області (37200, м. Лохвиця, вул. Гоголя, 10-а) в інтересах держави в особі:

Лохвицької районної державної адміністрації, 37200, м. Лохвиця, вул. Перемоги, 1

До відповідача  Фермерське господарство “Мрія”, 37230, Полтавська область, Лохвицький район, с. Погарщина (адреса листування: Полтавська область, Лубенський район, с. Мехедівка)

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Полтавській області, 36038, м. Полтава, вул. Уютна, 23

Про (1) стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 18 338, 39 грн.;

         (2) зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за належністю Лохвицькій районній державній адміністрації,

Суддя  БУНЯКІНА Ганна Іванівна

Представники:

від позивача:            Пономаренко В.М. (див. протокол судового засідання)

від відповідача:            Борисенко Л.О. (див. протокол судового засідання)

від третьої особи:            Шкуринський І.В.(див. протокол судового засідання)

від прокуратури:           Лисенко Н.М. (див. протокол судового засідання)

25.10.2011 року у судовому засіданні відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частину рішення, додано до справи та повідомлено про строк виготовлення повного тексту рішення.

Суть спору: Розглядається позовна заява Прокурора Лохвицького району Полтавської області в інтересах держави в особі Лохвицької районної державної адміністрації до Фермерського господарства “Мрія” про (1) стягнення 18 338, 39 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки; (2) зобов'язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за належністю Лохвицькій районній державній адміністрації.

Відповідач письмово на позов не відреагував, представник останнього в судовому засіданні позов визнав, про що відображено в протоколі судового засідання від 25.10.2011р.

Прокурор відділу представництв інтересів громадян та організацій в судах прокуратури Полтавської області Лисенко Н.М. заявив письмове клопотання від 25.10.2011року (прийняте канцелярією ГСПО за вх№ 16725д від 25.10.2011р.) про відмову від позову в частині позовних вимог щодо повернення земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за належністю Лохвицькій районній державній адміністрації та припинення провадження в цій частині вимог. Вказане клопотання підтримане позивачем, про що представником останнього вчинено на ньому відмітку.

Дії прокуратури та позивача не суперечать закону, не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси, тому суд прийняв та задовольнив подане клопотання.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши прокурора, представників сторін та третьої особи, суд

в с т а н о в и в :

Проведеною Прокуратурою Лохвицького району Полтавської області із залученням фахівців Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему в Лохвицькому районі перевіркою встановлено використання Фермерським господарством «Мрія»земельної ділянки сільськогосподарського призначення (рілля) загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без документів, що посвідчують право користування землею, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Відділом Держкомзему у Лохвицькому районі голові ФГ «Мрія»винесено припис за № 98 від 02.09.2011 року з вимогою усунення порушення земельного законодавства.

Приписами ст.ст. 95, 96 Земельного кодексу України встановлені права та обов'язки землекористувачів, а саме обов'язок землекористувача забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За ст. 126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Стаття 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» № 963-IV  від 19.06.2003 року (зі змінами та доповненнями) надає визначення «самовільне зайняття земельної ділянки»- будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Зі змісту наведених норм чинного законодавства випливає, що недотримання відповідачем вимог щодо укладення договору оренди та не проведення оплати за користування спірною земельною ділянкою протягом фактичного користування нею є самовільним та безоплатним користуванням земельною ділянкою, що обмежує право законного власника на отримання доходів у розмірі плати (встановленої нормами чинного законодавства) за користування.

Відповідно до ст. 11 ЦК України, завдання майнової (матеріальної шкоди) є однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків. Статтею 16 ЦК України та ст. 20 ГК України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Згідно зі ст.  22 ЦК України, відповідно до якої, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому під збитками розуміється: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодження речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);  2) доходи,  які  особа  могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).  

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року (із змінами і доповненнями) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями , створеними виконавчими комітетами міських рад. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (т. 1, а.с. 15),  здійсненого на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., розмір шкоди, заподіяної Фермерським господарством «Мрія»внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району становить 18 338,39 грн.

За викладеного, позовні вимоги щодо стягнення 18 338, 39 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області є обґрунтованими матеріалами справи і нормами права, визнані відповідачем, та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи клопотання прокурора та позивача про відмову від позову в частині  вимог про зобов'язання Фермерського господарства «Мрія»повернути самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за належністю Лохвицькій районній державній адміністрації провадження в цій частині підлягає припиненню у відповідності до п. 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п. "а" ч. 2 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21.01.1993 р. "Про державне мито" (із змінами і доповненнями) із заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів, державне мито сплачується в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно з                   ст. 471 ГПК України визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Вищого господарського суду України. Порядком оплати витрат з інформаційно-технічне забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258 (в редакції Постанови КМУ від 05 серпня 2009 р. № 825 "Про внесення змін до розмірів витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ") розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу при розгляду господарських справ становить 236,00 грн..

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита. При задоволенні позову витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 22, 27, 49, 75, п. 4 ст. 80, 82-85 ГПК України, суд –

В И Р І Ш И В :

1.    Позов задовольнити частково.

2.  Стягнути з Фермерського господарства «Мрія»(37230, Полтавська область, Лохвицький район, с. Погарщина, код ЄДРПОУ 13965443, р/р 26046580337, МФО 331489 ПАТ «Полтава-Банк»):

-          на користь державного бюджету (р\р 3111515106700239, код доходу 21081100, МФО 831019, код КЗПО 34698605)  - 18 338, 39 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області;

- в доход державного бюджету України отримувач: УДК у м. Полтаві, ЄДРПОУ 34698804, Банк: ГУДКУ у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, р/р 31118095700002, по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 – 183,38  грн. державного мита;

- в доход державного бюджету отримувач: УДК у м. Полтаві, ЄДРПОУ 34698804, банк: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, рахунок 31217264700002, код бюджетної класифікації 22050003 - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.  Видати накази з набранням чинності цим рішенням.

4. В частині зобов'язання Фермерського господарства «Мрія», с. Погарщина повернути самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 17,1441 га, що розташована за межами населеного пункту с. Мехедівка Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за належністю Лохвицькій районній державній адміністрації –провадження припинити.

5. Копію цього рішення надіслати прокурору району, сторонам та третій особі за адресами, зазначеними в її вступній частині (відповідачу –за адресою листування), та прокуратурі Полтавської області (36000, м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7).

                    СУДДЯ                                                                      БУНЯКІНА Г.І.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28.10.2011 року

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.10.2011
Оприлюднено03.11.2011
Номер документу18830564
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/2729/11

Рішення від 25.10.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Бунякіна Г.І.

Рішення від 25.10.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Бунякіна Г.І.

Ухвала від 28.09.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Бунякіна Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні