31/93
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.10.11 р. Справа № 31/93
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Новікової В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до відповідача Комунального підприємства „Макелектротранс”, м. Макіївка
про стягнення збитків в сумі 37 925,35 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу
В присутності представників сторін:
від позивача: Руденко А.О.
від відповідача: Олександрова О.В.
Кушнир С.Б.
У судовому засіданні 04.10.2011р. було оголошено перерву на 06.10.2011р. о 10.00 год.
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Комунального підприємства „Макелектотранс”, м. Макіївка про стягнення збитків в сумі 37 925,35 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 17.01.2011 р. по 03.02.2011 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на КП „Макелектротранс”. Під час перевірки встановлено, що дозволом на викиди № 14 13536900-154 від 13.02.2009р. передбачено виконання заходу з установки циклону з ефективністю очистки не менше 90% на спільному газоході від котлоагрегатів „Надточия” (джерело викиду № 1 – вугільна котельня) з терміном виконання до 01.01.2010р. Перевіркою встановлено, що даний захід не виконано. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17.01.-03.02.2011р. Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р., який склав 37925,35 грн.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує, посилаючись на недоведеність належними доказами розміру збитків, необґрунтованість проведеного розрахунку позивачем. Також відповідачем вказано, що позивач неправомірно зробив розрахунок розмірів відшкодування збитків без використання інструментально-лабораторного методу, застосувавши тільки розрахунковий метод та невірно застосував коефіцієнт Кзі, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 07.09.2011 р. було подовжено строк розгляду справи № 31/93 до 13.10.2011 р.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, суд встановив наступне.
У період з з 17.01.2011 р. по 03.02.2011 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на КП „Макелектротранс”.
Під час перевірки встановлено, що дозволом на викиди № 14 13536900-154 від 13.02.2009р. передбачено виконання заходу (код 130103) з установки циклону з ефективністю очистки не менше 90% на спільному газоході від котлоагрегатів „Надточия” (джерело викиду № 1 – вугільна котельня) з терміном виконання до 01.01.2010р. Проведеною перевіркою встановлено, що даний захід не виконано.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області складений акт від 17.01.-03.02.2011р., згідно якого встановлено, що підприємство не виконало жодного заходу, передбаченого Дозволом на викиди № 14 13536900-154 від 13.02.2009р. Зокрема таким є невстановлення циклону з ефективністю очистки не менше 90% на спільному газоході від котлоагрегатів „Надточия” (джерело викиду № 1 – вугільна котельня) з терміном виконання до 01.01.2010р.
Згідно вказаного акту та Довідки КП „Макелектротранс” на ім'я начальника Державної екологічної інспекції Донецької області С.Н. Цибульському, на підприємстві КП „Макелектротранс” у період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. вугільна котельна пропрацювала 4008 годин.
Позивачем здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у вигляді суспендованих твердих частинок від джерела викиду № 1 (котельня) за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. КП „Макелектротранс” згідно з «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства Мінекобезпеки України від 10.12.2008 р. №639, зареєстрованої в Мін'юсті за №48/16064 21.01.2009 р. відповідно до якої розмір шкоди склав 37925,35 грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків в сумі 37925,35 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з 01.01.2010р. по 01.01.2011р.. підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" "викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я".
Статтею 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що "Державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади".
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи КП „Макелектротранс” не виконало заходи, передбачені дозволом на викиди № 14 13536900-154 від 13.02.2009р., зокрема не встановило циклон з ефективністю очистки не менше 90% на спільному газоході від котлоагрегатів „Надточия” (джерело викиду № 1 – вугільна котельня) з терміном виконання до 01.01.2010р. Таким чином підприємство здійснювало наднормативні викиди речовин в атмосферне повітря у вигляді суспендованих твердих частинок від джерела №1 (котельня) у період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р.
Відповідно до ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. здійснювався згідно з «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затв. наказом Міністерства Мінекобезпеки України від 10.12.2008 р. №639 (зареєстрована в Мін'юсті за №48/16064 21.01.2009 р).
Судом не прийняті до уваги заперечення відповідача щодо неправильності здійсненого розрахунку шкоди позивачем на підставі того, що позивачем не застосований окрім розрахункового інструментально-лабораторний метод з відбором проб наднормативних викидів, оскільки відповідно до п. 2.7.2 Методики, розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок невиконання в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин.
Також суд не погоджується із доводами відповідача про неправильність застосування коефіцієнта, який залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту і-тою забруднюючою речовиною Кзі рівним 4. Як вбачається з самого розрахунку, здійсненого Державною екологічною інспекцією, позивачем був обчислений показник даного коефіцієнту за формулою п. 4.4. Методики та згідно даних прямих інструментальних вимірів за 2009 рік та середньодобової гранично допустимої концентрації за інформацією Донецького обласного центру з гідрометеорології. Коефіцієнт Кзі застосовується рівним одиниці у разі, якщо в даному населеному пункті інструментальні вимірювання концентрації даної забруднюючої речовини не виконуються, а також якщо рівні забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною не перевищують ГДК (п.4.4 Методики).
З урахуванням викладеного, господарський суд вважає, що позивачем правомірно нарахована шкода за порушення природоохоронного законодавства, розрахунок здійснений правильно у відповідності до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», тому позов підлягає задоволенню.
Судові витрати у справі покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 51, 64 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до Комунального підприємства „Макелектотранс” Макіївської міської ради, м. Макіївка про стягнення збитків в сумі 37925,35 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу – задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства „Макелектротранс” Макіївської міської ради (86133, м. Макіївка, вул. Волгоградська, р/р 26006060363253, р/р 26006060735803 в Донецькому РУ ПАТ КБ Приватбанк в м. Донецьк, МФО 335496) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, п/р 33116331700064 ГУДКУ в Донецькій обл., МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 37925, 35 грн.
Стягнути з Комунального підприємства „Макелектротранс” Макіївської міської ради (86133, м. Макіївка, вул. Волгоградська, р/р 26006060363253, р/р 26006060735803 в Донецькому РУ ПАТ КБ Приватбанк в м. Донецьк, МФО 335496) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 379,25 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням чинності.
Вступну та резолютивну частини рішення долучити до матеріалів справи.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Ушенко Л.В.
< Список > < Довідник >
< Список > < Довідник >
Повний текст складено та підписано 10 жовтня 2011 року
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2011 |
Оприлюднено | 08.11.2011 |
Номер документу | 18887611 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ушенко Л.В.