11/4173
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" жовтня 2006 р. Справа № 11/4173
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Довганя К.І., при секретарі –Анастас”євій Л.В., за участю представників сторін: позивача – Кульчицький С.О., Татарінов О.С. за довіреностями, відповідача –Підліснюк В.О. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Декор –2000” до товариства з обмеженою відповідальністю „Верхнячка-Цукор” про стягнення 144388 грн. 55 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення боргу за продані на умовах укладеного сторонами договору цукрові буряки. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що на підставі укладеного сторонами договору продав відповідачу цукровий буряк, за який останні1 повного розрахунку не провів.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених у позові.
Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні проти позовних вимог заперечили, пославшись на те, що умовами договору було визначено, що вартість цукрового буряку визначається із його фактичної кількості, що фіксується у актах прийому-передачі, та з урахуванням його цукристості, а на весь товар продавцем видається сертифікат. Оскільки буряк приймався на підставі товарних накладних а не актів прийому-передачі, його цукристість не визначалась, сертифікат на нього не видавався, то вимоги про оплату його вартості є безпідставними.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
9 вересня 2005 р. сторонами було укладено договір №908/05Декор, відповідно умов якого позивач зобов'язався на протязі вересня-листопада 2005 р. продати відповідачу цукровий буряк, а останній прийняти буряк по актах прийому-передачі та оплатити його. Ціна буряка сторонами була визначена в 220 грн. при базистій цукристості 16%.
На виконання умов договору позивач передав відповідачу 13508,08 тон цукрового буряку на загальну суму 2345356,96 грн., про що свідчить видаткова накладна №ДЕ-0000023 від 20.09.2005 р., довіреність відповідача на отримання даного товару серії ЯКЮ №573345 від 20.09.2005 р. Весь отриманий буряк був перероблений відповідачем і яких небудь претензій щодо його якості останній на адресу позивача не пред'являв.
Відповідач в рахунок оплати отриманого цукрового буряку здійснив його часткову оплату шляхом перерахування грошових коштів на рахунок позивача в сумі 1740000 грн.
Крім того, оскільки у позивача перед відповідачем існувала заборгованість за придбані товарно-матеріальні цінності на суму 460968,41 грн., то він своїм листом від 29.05.2006 р. в порядку ст.601 ЦК України заявив про залік зустрічних однорідних вимог.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 601, 639, 655, 663 ЦК України містять такі положення:
„Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК
України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, сток виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимог.
Зарахування зустрічних вимог може здійснюватись за заявою однієї із сторін.
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень ст.530 цього кодексу. ”
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Сторонами в ході виконання договору від 09 вересня 2005 р. були за взаємною згодою змінені його умови, а саме:
- відповідач почав здійснювати оплату буряка ще до його отримання;
- позивач передав а відповідач прийняв буряк не по актах прийому –передачі а по накладній, уповноваживши на це свого представника без отримання сертифікату та визначення цукристості.
Таким чином посилання відповідача, як на підставу у неоплаті придбаного буряку, на відсутність актів прийому-передачі, визначення фактичної цукристості, сертифіката на товар є не обгрунтованим.
Відповідно до умов договору, що залишились не змінними, у відповідача виник обов'язок щодо оплати вартості придбаного буряка в цінах визначених договором на п'ятий день з моменту його отримання.
З урахуванням часткової оплати вартості буряка та заліку зустрічних однорідних вимог до позивача залишок боргу відповідача становить 144388,55 грн., який підлягає стягненню.
З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату державного мита та інші судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю .
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Верхнячка-Цукор” Христинівський р-н, смт. Верхнячка, вул Заводська, 1, код 31359992 на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Декор –2000”, м. Київ, вул. Виборзька, 96, код 30471235 – 144388 грн. 55 коп. боргу, 1443 грн. 88 коп. відшкодування витрат на оплату державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 190584 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні