5630-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
РІШЕННЯ
Іменем України
02.07.2008Справа №2-24/5630-2008
За позовом – ТОВ «Зодіак – Альфа», (98600 м. Ялта, вул. Кірова, 31, корп. 3; ідентифікаційний код 22280595)
До відповідача Ялтинської міської ради, (98600 м. Ялта, пл.. Советська,1)
про спонукання до виконання певних дій
Суддя ГС АР Крим Г.Г. Колосова
п р е д с т а в н и к и:
Від позивача – Пуль Д.М., довіреність № 15 від 09.08.07 р.
Від відповідача – Койков Д.Г., довіреність № 02-9-2/20 від 16.01.08 р.
Обставини справи: ТОВ «Зодіак – Альфа» звернулося до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Ялтинської міської ради про спонукання відповідача на найближчій сесії розглянути клопотання про передачу позивачу у довгострокову оренду, строком на 50 років, додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га, що розташована у районі верхній станції канатної дороги «Ялта – гірка» (м. Ялта, вул. Войкова, 26), для будівництва та обслуговування багатоквартирний багатоповерхових житлових будинків, інфоструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд та надати дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся у встановленому порядку до відповідача із клопотанням про надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки, але у порушення приписів частини 5 статті 123 Земельного кодексу України відповідач не розглянув його протягом встановленого місячного строку.
Позивач позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд –
В С Т А Н О В И В :
27.09.2005 р. між Ялтинською міською радою, Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради та ТОВ «Зодіак – Альфа» був укладений договір про співпрацю № 21/2005/СИ, затверджений рішенням 35 сесії 4 скликання Ялтинської міської ради № 647 від 02.11.2005 р.(а.с.6-9).
Відповідно до п. 1.1 Договору предметом договору є взаємні обов'язки сторін у процесі підготовки до будівництва, будівництва та вводу до експлуатації позивачем багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфоструктури до них, комплексу сфери послуг, паркінгів, допоміжних будівель та споруд на земельній ділянці, площею 0,1649 га за адресою м. Ялта. Вул. Войкова, 16, що знаходиться у довгостроковій оренді у позивача на підставі договору оренди землі від 16.05.2005 р., та на додатковій суміжній ділянці, орієнтованою площею 0,99 га за адресою м. Ялта, вул. Войкова у районі будинку № 16, яку відповідач надає у довгострокову оренду строком на 50 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд.
У відповідності до п.п. 2.1.2 п. 2.1 Договору на виконання своїх обов'язків по Договору на підставі заяв позивача, у встановленому порядку та у встановлений законом строк, відповідач зобов'язується прийняти, затвердити, підписати та видати позивачу всі рішення та інші документи, необхідні для оформлення та передачу у оренду позивачу земельних ділянок, вказаних у п. 1.4 та в п. 2.1.1 Договору.
Відповідно до п. 1.4 Договору у разі потрібності позивача у додаткових територіях для розміщення об'єктів, організації будівництва, забезпеченні поїзних шляхів, розміщення будівельної техніки та інших потреб, позивач звертається до відповідача з клопотанням про надання у оренду додаткової земельної ділянки, розташованих та території, що прилягає до земельної ділянки, вказаній у п.п. 2.1.1 Договору.
На підставі умов Договору ТОВ «Зодіак – Альфа» 09.11.2005 р. звернулась до Ялтинської міської ради ( вх. № 1013/05 від 09.11.2005 р.) з клопотанням про передачу у довгострокову оренду строком на 50 років додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га, що розташована у районі верхній станції канатної дороги «Ялта – гірка» (м. Ялта, вул. Войкова, 26), для будівництва та обслуговування багатоквартирний багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд.
При цьому, позивачем до клопотання були додані документи, що обґрунтовують розмір цієї земельної ділянки, її призначення та місце розташування.
07.12.2005 р. на адресу позивача від відповідача надійшов лист про необхідність надання висновку Управління головного архітектора Ялтинської міської ради про можливість надання в оренду земельної ділянки, яку просить позивач, однак остаточного рішення по клопотанню позивача прийнято не було.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши в сукупності всі представлені сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо необхідності судового захисту його прав з наступних мотивів.
Згідно статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Чинне земельне законодавство передбачає два види користування землею: право постійного користування та оренда (глава 15 Земельного кодексу України).
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності (стаття 93 Земельного кодексу України, стаття 1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 290 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі як засобу виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами. При цьому, оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Частини 1, 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений, перш за все статтею 124 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на час звернення позивача з відповідним клопотанням), яка встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною 15 статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Так, частина 15 статті 151 Земельного кодексу України передбачає, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, згідно пред'явленого суду клопотання до Ялтинської міської ради про передачу ТОВ «Зодіак-Альфа» у довгострокову оренду строком на 50 років додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га, що розташована у районі верхній станції канатної дороги «Ялта – гірка» (м. Ялта, вул. Войкова, 26), для будівництва та обслуговування багатоквартирний багатоповерхових житлових будинків, інфоструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд, позивач представив усі документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, у відповідності до ч. 4 ст. 123 Земельного Кодексу України.
Відповідно до частин 5, 9 статті 123 Земельного кодексу України відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Суд не приймає посилання відповідача на відповідь від 07.12.2005 р. № 3092/05 на подане клопотання, яке свідчить про необхідність надання попереднього узгодження з УГА м. Ялта та про те, що Ялтинська міська рада ухиляється відносно розгляду клопотання, оскільки відповідно до ст.. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення щодо розгляду клопотання позивача від 09.11.2005 р. про надання у довгострокову оренду строком на 50 років додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га відповідачем суду не надано.
Таким чином, відповідач порушує встановлені частиною 5 статті 123 Земельного кодексу України строки розгляду клопотання про надання земельної ділянки, так як після звернення позивача з відповідним клопотанням (09.11.2005 р.) минуло більше місяця.
За таких умов суд дійшов висновку про необхідність судового захисту права позивача на отримання спірної земельної ділянки у оренду.
Стаття 19 Конституції України закріплює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до частини 9 статті 123 Земельного кодексу України відмова органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду у встановлений строк може бути оскаржена в судовому порядку.
В той же час пунктом «а» частини 3 статті 152 Земельного кодексу України передбачено такий спосіб захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки як визнання прав.
Ухиляючись від прийняття рішення про надання ТОВ «Зодіак – Альфа» у довгострокову оренду строком на 50 років додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га, що розташована у районі верхній станції канатної дороги «Ялта – гірка» (м. Ялта, вул. Войкова, 26), для будівництва та обслуговування багатоквартирний багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд та дозволу на розробку проекту відведення відповідач порушив право позивача на отримання в оренду земельної ділянки шляхом укладення договору оренди для здійснення підприємницької діяльності (статті 116, 124 Земельного кодексу України), право на свободу здійснення підприємницької діяльності (стаття 43 Господарського кодексу України), не дотримався державних гарантій підприємництва (стаття 48 Господарського кодексу України).
Таким чином, для захисту порушених земельних прав слід у судовому порядку спонукати відповідача на найближчій сесії розглянути клопотання про надання позивачу у довгострокову оренду земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га та право на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 07.07.2008 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 34, 35, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Спонукати Ялтинську міську раду на найближчій сесії розглянути клопотання про передачу ТОВ «Зодіак – Альфа», (98600 м. Ялта, вул. Кірова, 31, корп. 3; ідентифікаційний код 22280595) у довгострокову оренду, строком на п'ятдесят років, додаткової суміжної земельної ділянки орієнтованою площею 7,4 га, що розташована у районі верхній станції канатної дороги «Ялта – гірка» (м. Ялта, вул. Войкова, 26), для будівництва та обслуговування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, інфраструктури до них, комплексу сфери послуг, допоміжних будівель та споруд та надати дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2008 |
Оприлюднено | 21.08.2008 |
Номер документу | 1913398 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Колосова Г.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні