20/23-08-411
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2008 р. № 20/23-08-411
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого Овечкіна В.Е.,
суддівЧернова Є.В.,
Цвігун В.Л.,
за участю представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
третіх осіб - не з'явилися,
прокуратури - Громадський С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційне подання
заступника прокурора Одеської області
на постановувід 20.05.2008 Одеського апеляційного господарського суду
у справі№20/23-08-411
за позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Біляївської райдержадміністрації
доПП "Експромт"
(треті особи - Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області, Головне управління земельних ресурсів в Одеській області)
провідшкодування 25540 грн. шкоди
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 31.03.2008 (суддя Щавинська Ю.М.) позов задоволено –на підставі ст.211 Земельного кодексу України стягнуто з відповідача 25540 грн. в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 20.05.2008 (судді:Жукова А.М., Бойко Л.І., Величко Т.А.) рішення скасовано, в позові відмовлено у зв'язку з недоведеністю заподіяння відповідачем шкоди у вигляді нормативних втрат від знищення грунтового покриву (родючого шару грунту).
Заступник прокурора Одеської області у внесеному касаційному поданні просить постанову скасувати, рішення залишити без змін, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.125,168 Земельного кодексу України та ст.43 ГПК України.
Колегія суддів, перевіривши фактичні обставини справи на предмет правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права і заслухавши пояснення присутнього у засіданні представника прокуратури, дійшла висновку, що касаційне подання підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню із залишенням без змін рішення від 31.03.2008 з наступних підстав.
Скасовуючи первісне рішення про задоволення позову та приймаючи нове рішення про відмову в позові апеляційний господарський суд виходив з того, що:
Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації №996/А-2007 від 25.12.2007 "Про передачу земельної ділянки в довгострокову оренду для несільськогосподарських потреб на території Яськівської сільської ради Біляївського району" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП "Експромт" та передано у довгострокову оренду земельну ділянку площею 10800 га пасовищ за рахунок земель с/г призначення, які перебувають у запасі (за межами населених пунктів) на території Яськівської сільської ради для видобування пісків та піщано-галькових порід, як будівельної сировини в Біляївському родовищі (блок №8) (а.с.38).
Рішення уповноваженого державного виконавчого органу чи місцевого самоврядування є підставою набуття права користування земельною ділянкою, що знаходиться у державній чи комунальній власності. Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України ПП "Експромт" звернувся до Біляївської РДА з листом №3 від 12.02.2008 про укладення договору оренди земельної ділянки для видобування пісків та піщано-галькових порід (а.с.42).
Таким чином, відповідачем здійснено усі визначені законодавством заходи для одержання земельної ділянки з метою проведення підприємницької діяльності.
Згідно з п.4.4.2 "Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок" (затверджено Наказом Держкомзему України №1 від 04.01.2005 та зареєстровано в Мінюсті України 20.01.2005р. за №70/10350) оформлення та видача спеціального дозволу потребує надання ряду документів, основними із яких є документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою, проект землеустрою, копія агрохімічного паспорта земельної ділянки, копія договору на виконання земельних робіт. До одержання погодження землевпорядної документації та укладення договору оренди земельної ділянки оформлення спеціального дозволу на зняття ґрунтового покриву є неможливим.
Методикою визначення розміру шкоди, затвердженою Постановою КМУ №963 від 25.07.2007 (додаток 11), визначено нормативні втрати від знищення ґрунтового покриву (родючого шару грунту). Проте, матеріали справи не містять доказів саме знищення ґрунтового покриву (родючого шару грунту), доказів якісного стану грунту (родючого шару грунту) на родовищі пісків та піщано-галькових порід: доказів щодо площі земельної ділянки, фактично використаної для видобування піску та піщано-галькових порід (так як контролюючим органом визначено площу земельної ділянки лише приблизно); даних агрохімічного паспорту спірної ділянки.
На підставі викладеного апеляційна інстанція дійшла висновку про недоведеність спричинення шкоди у вигляді нормативних втрат від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) у Біляївському родовищі пісків (блок №8) на території Яськівської сільської ради.
Проте, колегія не може погодитися з висновком апеляційного суду з огляду на таке.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.168 Земельного кодексу України грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на. зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - Порядок) затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04.01.2005 року. Вимоги зазначеного порядку є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до п.3.1 Порядку власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Згідно з п.4.1 Порядку для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник звертається із письмовою заявою до відповідного інспекційного органу Держкомзему, яким, в даному випадку є Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області.
Доказів звернення у встановленому порядку для отримання дозволу позивачем не надано.
Відповідно до п."и" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Відповідно ст.125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Апеляційним судом не спростовано висновок суду першої інстанції про те, що в порушення вимог ст.ст.125,168 Земельного кодексу України ПП "Експромт" передчасно приступило до використання земельної ділянки без укладеного договору оренди та здійснило зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) на площі приблизно 2 га без оформлення спеціального дозволу, обов'язкове одержання якого передбачено наведеним вище Порядком.
Посилання відповідача на те, що верхній шар грунту знаходиться в межах відведеної земельної ділянки ПП "Експромт" і підготовлений до рекультивації, не зіпсований і не знищений, правомірно не прийнято до уваги судом першої інстанції в якості підстави звільнення підприємства від відповідальності, оскільки відповідно до п.3.2 Порядку дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.
Зважаючи на те, що підставою скасування рішення від 31.03.2008 судом апеляційної інстанції стало неправильне застосування останнім ст.ст.125,168,211 Земельного кодексу України та постанови КМ України від 25.07.2007 № 963, а встановлений судом першої інстанції факт заподіяння відповідачем шкоди державі внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу не спростовано апеляційним господарським судом, то первісне рішення про задоволення позову є правомірним та відповідає фактичним обставинам справи.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.1115,1117-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційне подання заступника прокурора Одеської області задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 20.05.2008 у справі №20/23-08-411 скасувати, а рішення господарського суду Одеської області від 31.03.2008 у даній справі залишити без змін.
Головуючий, суддя В.Овечкін
Судді: Є.Чернов
В.Цвігун
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2008 |
Оприлюднено | 22.08.2008 |
Номер документу | 1916334 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Овечкін В.Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні