8267-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307
РІШЕННЯ
Іменем України
30.07.2008Справа №2-13/8267-2008
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Неаполь» (95049, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Гречеська, б. 16)
До відповідача: Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим (98516, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Алушта, пл. Радянська, 1-а)
про визнання права
Суддя ГС АР Крим Жукова А.І.
п р е д с т а в н и к и:
Від позивача – Чукаткіна Т.В. - представник, дов. № 15 від 04.07.2008 р.
Від відповідача – не з'явився.
Сутність спору: позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Неаполь», м. Сімферополь, звернулося до господарського суду АР Крим із позовною заявою до відповідача – Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим, м. Алушта про визнання за ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» права довгострокової строком на 49 років оренди та визнання права на розробку проекту відведення для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,27 га по вул. Горького, 9а в м. Алушта Автономної Республіки Крим, в тому числі 0,18 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого комплексу із вбудованими нежилими приміщеннями та 0,09 га для благоустрою прилеглої території.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що відповідач протиправно у порушення ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України ухиляється від розгляду його клопотання про надання в оренду спірної земельної ділянки площею 0,27 га по вул. Горького, 9а в м. Алушта Автономної Республіки Крим, яке набуто ним у зв'язку з придбання об'єкту нерухомості будівлі агентства, що розташована на цій земельній ділянці.
Відповідач у судове засідання не з'явився, проте надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.
Слухання справи відкладалося в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, суд –
В С Т А Н О В И В :
09 квітня 2008 р. позивач - ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» звернулось до відповідача - Алуштинської міської ради АР Крим з клопотанням вих. № 8 про надання в довгострокову строком на 49 років оренду земельної ділянки площею 0,18 га, розташованої під будівлею агентства по вул.. Горького, 9а в м. Алушта для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого комплексу із вбудованими нежилими приміщеннями та необхідну для благоустрою прилеглої території земельну ділянку площею 0,09 га по вул.. Горького, 9а в м. Алушта Автономної Республіки Крим.
До клопотання додавалися довідка про включення ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» до ЄДРПОУ, копія свідоцтва про державну реєстрацію та Статуту ТОВ «Інвестиційної групи «Неаполь», рішення Алуштинської міської ради від 12 березня 2008 р. та викопіювання з генплану із позначенням місця розташування та площі земельної ділянки, що запитується.
Відповідне клопотання надійшло відповідачу 10 квітня 2008 р., про що свідчить відмітка в розносному листі.
Підставою для звернення позивача до відповідача як зазначено в відповідному клопотання було укладення ним договору купівлі-продажу з фізичною особою Велієвим Рустемом Саідовичем, згідно якому ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» придбало у власність нерухомість – будівлю агентства, що складається з літ. «А» - основне, загальною площею 335,95 кв.м, літ. «А1» - прибудова, літ. «А2» - прибудова, сходи, ґанок, літ. «а» - навіс, сходи, балкон, літ «Б»- навіс, споруди, розташовану за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Горького, б. 9а. Того ж дня, 06 лютого 2008 р. за актом приймання-передачі вищезазначене майно передано ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь». Цей договір було визнано дійсним рішенням Алуштинського міського суду АР Крим від 12 березня 2008 р. у справі № 2-925/08 за позовом ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» до Велієва Рустема Саідовича за участю 3-ої особи ТОВ «Будівельно-виробнича компанія «Моноліт» про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності, одночасно за ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» визнано право власності на будівлю агентства, що складається з літ. «А» - основне, загальною площею 335,95 кв.м, літ. «А1» - прибудова, літ. «А2» - прибудова, сходи, ґанок, літ. «а» - навіс, сходи, балкон, літ «Б»- навіс, споруди, розташовану за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Горького, б. 9а. Рішення набрало законної сили 24 березня 2008 р. й на його підставі 07 квітня 2008 р. КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» було здійснено державну реєстрацію права власності ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» на буд. 9а по вул. Горького в м. Алушта в цілому.
Раніше рішенням 10 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради №10/58 від 24 січня 2007 р. «Про відмову в дозволі на розробку проекту відведення земельної ділянки Азимбаєвій Р.Х.» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під об'єктом власності за адресою: м. Алушта, вул. Горького, 9а, орієнтовною площею 0,10 га в межах, відображених в інвентаризаційній справі СМБРТІ на будівлю агентства було дозволено розробити Азимбаєвій Рахілі.
Листом вих. № 548/02.1-19-1060 від 07 травня 2008 р. Виконавчий комітет Алуштинської міської ради повідомив, що в наданих ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» відсутні підстави для скасування рішення міської ради № 10/58 від 24 січня 2007 р. «Про відмову в дозволі на складення проекту відведення земельної ділянки Азимбаєвій Р.Х.» та після надання документів, що підтверджують відчуження вищезазначеної будівлі Азимбаєвою Р.Х. та перехід права власності на цю ж будівлю до ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» питання буде повторно розглянуто міською радою.
Листом вих. № 12 від 19 травня 2008 р. ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» виправило недоліки, на які йому було вказано у вищезазначеному листі Виконкому Алуштинської міської ради, відповідне клопотання надійшло відповідачу 19 травня 2008 р., про що свідчить відмітка у розносному листі.
Але клопотання позивача й досі залишається без розгляду.
З урахуванням об ставник справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 290 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі як засобу виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами. При цьому, оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
П. 12 Розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України передбачає, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів – відповідні органи виконавчої влади, в даному випадку – відповідач у справі Алуштинська міська рада.
Суд перевірив доводи позивача щодо набуття ним права на оренду спірної земельної ділянки у зв'язку з придбанням у власність розташованого на ній об'єкту нерухомості й вважає, що вони заслуговують на увагу з огляду на таке.
Згідно ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що набувши право власності на нерухоме майно – будівлю агентства по вул. Горького, 9 а в м. Алушта, позивач одночасно набув право користування на умовах оренди земельною ділянкою, що зайнята будівлею та необхідна для її обслуговування.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна). Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118,123 Земельного кодексу України.
За таких умов, право позивача на користування спірною земельною ділянкою підлягає оформленню шляхом укладення договору оренду із відповідачем.
Порядок набуття права оренди встановлено Законом України „Про оренду землі” та Земельним кодексом України.
Так, відповідно до приписів ст.ст. 118, 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч. 15 ст. 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, а саме: матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем виконано усі вимоги чинного законодавства щодо порядку звернення із клопотанням про надання земельної ділянки.
Згідно ч.ч. 5, 9 ст. 123 Земельного кодексу України відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Місячний строк розгляду питань відведення земельних ділянок реалізується зокрема через те, що за ч. 5 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради, до компетенції якої належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 зазначеного ст. 26), скликається з питань відведення земельних ділянок не рідше ніж один раз на місяць
Ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановила, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, вищенаведене свідчить, що відповідач протиправно ухиляється від вчасного та належного розгляду клопотання позивача, так як з моменту зварення – 19 травня 2008 р. – минуло вже більше місяця.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Згідно ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Ухиляючись від вчасного розгляду клопотання ТОВ «Інвестиційна група «Неаполь» відповідач тим самим порушив право позивача на набуття права оренди під нерухомість, яке реалізується через право на розроблення проекту відведення відповідної земельної ділянки (ст.ст. 116, 120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України).
З урахуванням цього, суд дійшов висновку про необхідність судового захисту земельних прав позивача.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права та визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
П. «а» ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України також передбачає такий шлях захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки, як визнання права.
Враховуючи, що відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій», п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення суду, при цьому у разі прийняття судом рішення про надання земельної ділянки у користування або у власність замовником проекту її відведення є фізична або юридична особа, на користь якої прийнято рішення, суд дійшов висновку, що позивачем обрано належний спосіб захисту порушених земельних прав й за ним слід визнати у судовому порядку право на довгострокову строком на 49 років та право на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 34, 35, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Неаполь» право довгострокової оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 0,27 га по вул. Горького, 9а в м. Алушта Автономної Республіки Крим, в тому числі 0,18 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого комплексу із вбудованими нежилими приміщеннями та 0,09 га для благоустрою прилеглої території.
3. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Неаполь» право на розробку проекту відведення для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,27 га по вул. Горького, 9а в м. Алушта Автономної Республіки Крим, в тому числі 0,18 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого комплексу із вбудованими нежилими приміщеннями та 0,09 га для благоустрою прилеглої території.
4. Стягнути з Алуштинської міської ради (98516, АР Крим, м. Алушта, пл. Радянська, 1-а, платіжні реквізити невідомі) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Інвестиційна група „Неаполь” (ЄДРПОУ 35283922, юридична адреса: 95049, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гречеська, б.16, платіжні реквізити: р/р № 26008029499 в КФ АБ «Експрес-Банк» м. Сімферополь, МФО 384674) судові витрати по сплаті державного мита в розмірі 85,00 грн. та витрати на судово-інформаційне забезпечення процесу в розмірі 118,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2008 |
Оприлюднено | 22.08.2008 |
Номер документу | 1916553 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Жукова А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні