Рішення
від 15.11.2011 по справі 9/5007/103/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/5007/103/11

   

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "15" листопада 2011 р. Справа № 9/5007/103/11

Господарський суд Житомирської області у складі:  

                         судді Алексєєва М.В.  

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився  

 

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕДЕЛЬВЕЙС - ТВ" (м. Київ)  

до Приватного підприємства "Біг Сіті" (м.Новоград-Волинський Житомирська область)

про стягнення 2 138,61 грн.

Позивачем пред'явлено позов до відповідача про стягнення 2138,61грн з яких: 1771,44грн основного боргу, штрафу в сумі 88,57грн, 3%річних в  сумі 47,94грн, пеню в сумі 136,62грн, інфляційних в сумі 94,04грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду 09.11.2011року ВХ№12298 надійшло клопотання про залучення документів та письмових пояснень до матеріалів справи, а також відкладення розгляду справи.

Оглянувши матеріали справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому відмовляє позивачу у задоволенні його клопотання щодо відкладення розгляду справи.

Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Крім того, з витягу Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України значиться, що Приватне підприємство "Біг-Сіті" зареєстровано за адресою: 11700, Житомирська область, м.Новоград-Волинський, вул.Героїв Перекопу, буд.32, ідентифікаційний код 35375740.

Згідно з п.п.116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №270, у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв'язку виконати обов'язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.

Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02.06.2006 №01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14.08.2007 №01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15), від 18.03.2008 №01-8/164 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" (пункт 23).

Окрім того, явка представника відповідача в судове засідання не визнана обов'язковою, а надання письмового відзиву відповідно до вимог ст.59 ГПК України є правом відповідача а не його обов'язком. Суд вважає, що неявка представника відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Приймаючи до уваги той факт, що неявка повідомленого належним чином представника відповідача  не перешкоджає повному та всебічному розгляду справи, господарський суд   розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

В порядку ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕДЕЛЬВЕЙС -ТВ" (позивач у справі) та Приватним підприємством "Біг - Сіті" (відповідач у справі) договору поставки  №441е-10 від 27.09.2010р. постачальник зобов'язується поставити і передати у власність покупцю, а покупець - прийняти й оплатити товар у повному розмірі на умовах та в порядку, визначених цим Договором.

Пунктом 1.2. Постачальник зобов'язується поставляти товар окремими партіями в кількості і асортименті, визначених у Заявках замовлення  (далі- Заявках) Покупця, що є невід'ємними частинами даного Договору.

Відповідно до п.4.1. поставка товарів здійснюється Постачальником в межах наявного у нього асортименту протягом строку Дії Договору відповідно до попереднього Замовлення Покупця, в якому визначається асортимент (вид) та обсяг товару (кількість), ціна за одиницю товару (відповідно до підписаної сторонами Специфікації), загальна ціна партії товару та інші умови.

Згідно п.5.1. Покупець оплачує поставлені товари за цінами, вказаними у замовленні та товаросупроводжувальній документації, на умовах даного Договору і порядку і формах, які не суперечать чинному законодавству України.

Пунктом 5.2. Розрахунки за поставлений Постачальником товар здійснюються  протягом 21 календарних днів з моменту  поставки товару або у інший строк, попередньо домовлений між Сторонами.

Покупець поставив відповідачу товар на загальну суму 1771,44грн., що підтверджується видатковими накладними №е-00002312 від 14.10.2010р на суму 661,61.,№е-00002171 від 29.09.2010року на суму 1109,83грн.

Відповідач свої зобов'язання не виконав, внаслідок чого створилась заборгованість в сумі 1109,83грн.

Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України  зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Крім суми основного боргу позивач просить стягнути з відповідача пені в сумі 136,62грн. а також штрафу в сумі 88,57грн. згідно п.7.2. Договору за несвоєчасну оплату покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі  подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожен день прострочення платежу. Сплата пені не звільняє покупця від сплати основної суми заборгованості. Пунктом 7.3. Договору, крім пені, Покупець зобов'язаний сплатити штраф в розмірі 5% від вартості неоплаченого товару.

Пеня і штраф є штрафними санкціями, якими визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ст.230 ГК України).

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання ( ч.2 ст. 549 ЦК  України).

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст.549 ЦК України).

Згідно з приписами ст.547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі; правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

З видаткових накладних №е-00002315 від 14.10.2010року, №е-00002171 від 29.09.2010року, не вбачається, що товар було поставлено на підставі договору  поставки №44/с-10 від 27.09.2010року.

Отже позивачем не доведено факту наявності встановлення за згодою сторін у письмовій формі неустойки у вигляді штрафу та пені в певному розмірі.

Також позивач просить стягнути 3%річних в  сумі 47,94грн та інфляційних в сумі 94,04грн.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання повинен на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

При цьому передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримані компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Згідно ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює  підприємницьку  діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших  цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст.692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин, повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надав, позов за предметом та підставами пред'явлення не оспорив.   

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню на суму 1913,02грн., з яких: 1771,44грн. заборгованості, 47,94грн. 3% річних, 94,04грн інфляційних. В частині стягнення 88,57грн. штрафу, 136,62грн. пені  в позові необхідно відмовити.

Судові витрати покладаються на відповідача пропорційно обґрунтовано заявлених позовних вимог.

На підставі ст. 193 ГК України, ст. ст. 525, 526, ст. 625. 712,  ЦК України, керуючись ст.ст.  49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Біг -Сіті", 11700, Житомирська область, м.Новоград-Волинський, вул.Героїв Перекопу, буд.32, ідентифікаційний код 35375740

на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕДЕЛЬВЕЙС -ТВ" м.Київ, пр-т Маяковського, буд.21,кв.37, ідентифікаційний код 32661165

- 1771,44грн заборгованості;

- 47,94грн. 3%річних;

- 94,04грн. інфляційних;

- 91,24 грн.  витрат по сплаті державного мита;

- 211,10грн. витрат по сплаті на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу;

3.В частині стягнення 88,57грн. штрафу, 136,62 грн. пені в позові  відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя Алексєєв М.В.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України  "18" листопада 2011 р.  

Віддрукувати: < Поле для текста > 

1 - в справу

2,3 -  сторонам (рек.з пов.про вручення)

< Текст >

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення15.11.2011
Оприлюднено22.11.2011
Номер документу19234375
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/5007/103/11

Рішення від 15.11.2011

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Алексєєв М.В.

Ухвала від 27.09.2011

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Алексєєв М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні