Рішення
від 08.11.2011 по справі 23/132-11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 т ел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" листопада 2011 р. Справа № 23/132-11

Господарський суд К иївської області у складі су дді Зайця Д.Г., розглянувши у в ідкритому судовому засіданн і справу

за позовом Публічного а кціонерного товариства «Про Кредит Банк», м. Київ

до Фізичної особи - під приємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про стягнення 84603,29 грн.

секретар судового засідан ня (помічник судді) Федько Т.В.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2 (довіреність б/н від 17 травня 2 011 року);

від відповідача: не з'яви вся.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне т овариство «ПроКредит Банк»(д алі - позивач) звернулося до го сподарського суду Київської області з позовом до Фізично ї особи - підприємця ОСОБА _1 (далі - відповідач) про стяг нення 84603,29 грн.

В обґрунтування позовних в имог позивач посилається на неналежне виконання відпові дачем умов рамкової угоди за №2882 від 27 липня 2006 року, укладено го на її підставі договору тр аншу від 17 вересня 2008 року за №105 .40761/2882, а саме, відповідач не пове рнув грошові кошти за надані позивачем послуги відповідн о до умов зазначених вище дог оворів, в результаті чого за н им утворилась заборгованіст ь в розмірі 45515,67 грн. Крім того, п озивач просить суд стягнути з відповідача 7096,88 грн. боргу по відсотках та 31990,75 грн. пені.

Провадження у справі поруш ено відповідно до ухвали гос подарського суду Київської о бласті від 22 вересня 2011 року та призначено справу до розгля ду на 5 жовтня 2011 рок у.

Відповідно до ст. 77 Господар ського процесуального кодек су України розгляд справи не одноразово відкладався.

Відповідач, належним чином повідомлений про час та місц е розгляду справи ухвалами с уду від 22 вересня 2011 року, від 5 ж овтня 2011 року та від 19 жовтня 2011 р оку, в судове засідання не з'яв ився, витребуваних документі в не подав, хоча був повідомле ний належним чином, що підтве рджується наявними в матеріа лах справи повідомленнями пр о вручення поштових відправл ень. Суд вважає за можливе від повідно до ст. 75 ГПК України ро зглянути справу без участі в ідповідача за наявними в ній матеріалами.

8 листопада 2011 року відповідн о до ч. 2 ст. 85 ГПК України у судов ому засіданні оголошено всту пну та резолютивну частину р ішення.

Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши пояснення пр едставника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

27 липня 2006 року між закрит им акціонерним товариством « ПроКредит Банк»(за договором - кредитор) та ОСОБА_1 (за д оговором - позичальник) укла дено рамкову угоду №2882. Відпов ідно до умов п. 2.1 угоди, з ураху ванням змін внесених Додатко вою угодою №1 від 25 вересня 2006 ро ку та договором №2 від 13 лютого 2008 року про внесення змін до ра мкової угоди, кредитор на під ставі угоди зобов' язується здійснювати кредитування по зичальника у межах лімітів у мов кредитування в порядку т а на умовах, визначених угодо ю та кредитними договорами, а позичальник зобов' язуєтьс я належно виконати усі умови , необхідні для отримання кре дитів, своєчасно та належно з дійснювати погашення грошов их зобов' язань, а також нале жно виконувати усі інші зобо в' язання, передбачені угодо ю та кредитними договорами.

Згідно зі статтею 1 Статуту публічного акціонерного тов ариства «ПроКредит Банк», по годженого Національним Банк ом України, затвердженого по зачерговими загальними збор ами акціонерів, публічне акц іонерне товариство «ПроКред ит Банк»є повним правонаступ ником прав та обов' язків за критого акціонерного товари ства «ПроКредит Банк».

Відповідно до розділу 2 «Пре дмет договору» рамкової угод и (в редакції внесених змін) кр едитні кошти надаються позич альнику на підставі договорі в про надання траншу, укладен их на підставі рамкової угод и з лімітом кредитування 300000,00 д оларів США, строком користув ання - 120 місяців та з максималь ним встановленим розміром пр оцентів - 40 %. При цьому, максима льний розмір процентів засто совується лише при укладені кредитних договорів та видач і кредиту. Розмір процентів з а правомірне користування ко нкретним кредитом встановлю ється у відповідних кредитни х договорах та не може переви щувати максимальний розмір п роцентів. Після укладення кр едитних договорів та видачі кредитів, встановлені ними р озміри процентів можуть змін юватись лише у випадках, що не суперечать законодавству.

17 вересня 2008 року між кредито ром та позичальником на підс таві рамкової угоди №2882 від 27 л ипня 2006 року укладено договір про надання траншу №105.40761/2882, від повідно до пунктів 1, 2 якого, кр едитор зобов' язується нада ти позичальнику кредит в сум і 17500,00 доларів США строком кори стування на 36 місяців, оплатою процентів за користування к редитом - 15,5%, комісії за видачу кредиту - 1,0% та комісією за дос трокове погашення кредиту - 1,5 %, а позичальник зобов' язуєт ься належним чином виконуват и всі умови для погашення кре диту та виконувати інші зобо в' язання, передбачені рамко вою угодою та цим договором.

Умовами п. 4.5 договору про над ання траншу визначено, що пов ернення кредиту та сплата пр оцентів здійснюється період ичними платежами, сума і стро к сплати яких визначені граф іком в черговості, визначені й рамковою угодою. Погашення всіх грошових зобов' язань позичальника за цим договоро м здійснюється шляхом зараху вання коштів на визначені кр едитором рахунки у черговост і, вказаній рамковою угодою.

Так, відповідно до пунктів 4 .1, 4.2, 4.3, 4.3.3 рамкової угоди, в редак ції внесених змін, за користу вання кредитом позичальник з обов' язаний сплачувати про центи у розмірі та порядку, ви значених угодою та кредитним и договорами, у межах максима льного розміру процентів. Пр оценти обчислюються у валюті кредиту за процентною ставк ою, визначеною відповідним к редитним договором, від суми залишку кредиту за кожен кал ендарний день користування з алишком кредиту, виходячи із 360 календарних днів у році, з мо менту видачі кредиту до моме нту повного погашення кредит у. Проценти нараховуються пр и видачі траншу, у дні, визначе ні графіком, як дні кожного з ч ергових платежів або день пр оведення дострокового повер нення кредиту на суму залишк у кредиту згідно з графіком.

Пунктами 7.1, 7.4, 7.7 угоди передба чено, що погашення грошових з обов' язань здійснюється у с троки, порядку, черговості та розмірі, встановлених угодо ю та кредитними договорами, ш ляхом зарахування коштів на визначений кредитором рахун ок. Погашення грошових зобов ' язань здійснюється протяг ом операційного часу кредито ра у день, визначений кредитн ими договорами, як день наста ння строку погашення платежу . У разі недостатньої суми про веденого платежу для виконан ня всіх грошових зобов' язан ь, строк виконання по яким нас тав в момент платежу в повном у обсязі, ця сума погашає вимо ги кредитора у черговості, не залежно від призначення плат ежу, а саме: витрати, пов' язан і з погашенням заборгованост і, неустойка, проценти за непр авомірне користування креди том, заборгованість по проце нтах, заборгованість по кред иту, проценту за користуванн я кредитом, кредит.

Між позивачем та відповіда чем підписаний додаток №1 до д оговору траншу №105.40761/2882 від 17 вер есня 2008 року «Графік повернен ня та сплати процентів»із зм інами, внесеними до нього 23 гр удня 2009 року, згідно з яким стор они дійшли згоди щодо дати й с уми видачі кредиту, суми проц ентів за користування кредит ом та дату їх погашення.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господ арського кодексу України май ново-господарськими визнают ься цивільно-правові зобов'я зання, що виникають між учасн иками господарських відноси н при здійсненні господарськ ої діяльності, в силу яких зоб ов'язана сторона повинна вчи нити певну господарську дію на користь другої сторони аб о утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної ст орони виконання її обов'язку . Майнові зобов'язання, які вин икають між учасниками господ арських відносин, регулюютьс я Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України господарськ им визнається зобов'язання, щ о виникає між суб'єктом госпо дарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, пе редбачених цим Кодексом, в си лу якого один суб'єкт (зобов'яз ана сторона, у тому числі борж ник) зобов'язаний вчинити пев ну дію господарського чи упр авлінсько-господарського ха рактеру на користь іншого су б'єкта (виконати роботу, перед ати майно, сплатити гроші, над ати інформацію тощо), або утри матися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має прав о вимагати від зобов'язаної с торони виконання її обов'язк у.

Відповідно до ст. 174 Господар ського кодексу України одніє ю з підстав виникнення госпо дарських зобов'язань є госпо дарський договір та інші уго ди, передбачені законом, а так ож угоди, не передбачені зако ном, але такі, які йому не супе речать.

Частиною 1 ст. 1054 Цивільного к одексу України встановлено, що за кредитним договором ба нк або інша фінансова устано ва (кредитодавець) зобов' яз ується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у роз мірі та на умовах, встановлен их договором, а позичальник з обов' язується повернути кр едит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 10561 Цивіл ьного кодексу України, розмі р процентів та порядок їх спл ати за договором визначаютьс я в договорі залежно від кред итного ризику, наданого забе зпечення, попиту і пропозиці й, які склалися на кредитному ринку, строку користування к редитом, розміру облікової с тавки та інших факторів.

Позивач належним чином та в повному обсязі виконав взят і на себе зобов' язання згід но з умовами рамкової угоди т а укладеного на її підставі д оговору про надання траншу, п ерерахувавши відповідачу кр едитні кошти в сумі 17500,00 доларі в США, про що свідчить залучен а до матеріалів справи копія меморіального валютного орд еру №9266525_8793010 від 17 вересня 2008 року.

Позивач здійснює банківсь кі операції, визначені части ною першою та пунктами 5-11 част ини другої статті 47 Закону Укр аїни «Про банки і банківську діяльність»на підставі банк івської ліцензії №195, зареєстр ованої Національним Банком У країни 28 грудня 2000 року за №276, та операції, визначені пунктам и 1-4 частини другої та частини четвертої статті 47 Закону Укр аїни «Про банки і банківську діяльність», зокрема, операц ії з валютними цінностями на підставі дозволу, виданого Н аціональним Банком України, з відповідним додатком до нь ого.

Проте, користуючись грошов ими коштами в межах кредитно ї лінії, відповідач неналежн им чином виконував взяті на с ебе зобов' язання згідно з у мовами рамкової угоди та дог овору про надання траншу, у в становлені графіком строки н е здійснив повернення кредит у та не сплатив проценти за й ого користування.

Відповідно до п. 8.2, 8.4 рамкової угоди, з урахуванням внесени х змін, кредитор вправі вимаг ати дострокового погашення к редиту, у випадку прострочен ня погашення грошових зобов' язань більш ніж на 3 (три) банкі вські дні. Позичальник зобов ' язаний достроково погасит и кредит, протягом 5 (п' яти) ба нківських днів з дня відправ лення/вручення вимоги, якщо і нший строк не визначений у ви мозі.

Так, у зв' язку із несвоєчас ним поверненням позичальник ом суми кредиту та сплати про центів за його користування, позивач звернувся до відпов ідача з вимогою №8281/3 від 6 травн я 2010 року та повідомленням №8281/28 від 6 травня 2011 року протягом 5 (п ' яти) банківських днів, з мом енту відправлення вимоги, по гасити існуючу заборгованіс ть та здійснити повне достро кове погашення кредиту.

Проте, вимога позивача зали шена відповідачем без відпов іді та задоволення.

Відповідно до ст. 193 Господар ського кодексу України суб' єкти господарювання та інші учасники господарських відн осин повинні виконувати госп одарські зобов' язання нале жним чином відповідно до зак ону, інших правових актів, дог овору, а за відсутності конкр етних вимог щодо виконання з обов' язання - відповідно д о вимог, що у певних умовах зви чайно ставляться. До виконан ня господарських договорів з астосовуються відповідні по ложення Цивільного кодексу У країни.

Згідно приписів статей 525, 526 Ц К України одностороння відмо ва від зобов'язання або однос тороння зміна його умов не до пускається, якщо інше не вста новлено договором або законо м. Зобов' язання має виконув атися належним чином відпові дно до умов договору, вимог ЦК України, інших актів цивільн ого законодавства, а за відсу тності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділово го обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 33 Господар ського процесуального кодек су України, кожна сторона пов инна довести ті обставини, на які вона посилається як на пі дставу своїх вимог чи запере чень.

Оскільки, відповідач в пору шення умов рамкової угоди №2882 від 27 липня 2006 року, додаткових угод до неї та договору про на дання траншу №105.40761/2882 від 17 верес ня 2008 року, у встановлений граф іком строк не здійснив повер нення кредиту та не сплатив п роценти за його користування , вимога позивача про стягнен ня з відповідача заборговано сті за кредитом, еквівалент я кої станом на 13 травня 2011 року с тановить - 45515,67 грн. та заборго ваності за відсотками, еквів алент яких станом на 13 травня 2011 року становить - 7096,88 грн., виз нається судом та підлягає за доволенню.

Статтею 611 Цивільного кодек су України передбачено, що у р азі порушення зобов'язання н астають правові наслідки, вс тановлені договором або зако ном, зокрема сплата неустойк и.

Умовами п.п. 10.2, 10.2.1, 10.2.2 визначено , що у випадку прострочення по гашення грошових зобов' яза нь позичальник сплачує креди тору пеню за кожний календар ний день прострочення у розм ірі 0,5% від суми непогашеної за боргованості, але не менш ніж 15 грн., якщо строк існування за боргованості не перевищує 30 к алендарних днів та у випадку не застосування пені, передб аченої п. 10.2.2. а саме: 1% від суми не погашеної заборгованості, ал е не менш ніж 15 грн., якщо простр очення перевищує 30 календарн их днів.

Так, у зв' язку із порушення м відповідачем строків повер нення кредиту та сплати проц ентів за його користування, п озивач, на підставі п.п. 10.2, 10.2.1 ра мкової угоди, просить суд стя гнути з відповідача пеню у ро змірі 31990,75 грн., нараховану за пе ріод з 20 жовтня 2008 р. по 13 травня 20 11 року.

У сфері господарювання згі дно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господар ського кодексу України засто совуються господарські санк ції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неус тойка, штраф, пеня), яку учасни к господарських відносин зоб ов'язаний сплатити у разі пор ушення ним правил здійснення господарської діяльності, н евиконання або неналежного в иконання господарського зоб ов'язання.

Штрафні санкції за порушен ня грошових зобов'язань вста новлюються у відсотках, розм ір яких визначається обліков ою ставкою Національного бан ку України, за весь час корист ування чужими коштами, якщо і нший розмір відсотків не пер едбачено законом або договор ом (ч. 6 ст. 231 ГК України).

Статтею 3 Закону України «Пр о відповідальність за несвоє часне виконання грошових зоб ов' язань»встановлено, що ро змір пені, передбачений стат тею 1 цього Закону, обчислюєть ся від суми простроченого п латежу та не може перевищува ти подвійної облікової ставк и Національного банку Україн и, що діяла у період, за який сп лачується пеня.

Тобто, положення Закону Укр аїни «Про відповідальність з а несвоєчасне виконання грош ових зобов' язань»не встано влюють обмежень щодо визначе ння розміру пені, а передбача ють обмеження розміру пені, щ о підлягає стягненню.

Згідно з вірним розрахунко м, зробленим судом, стягненню з відповідача підлягає пеня у розмірі 3252,16 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задов оленню.

Судові витрати відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України поклад аються на відповідача пропор ційно розміру задоволених по зовних вимог.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господар ського процесуального кодек су України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги з адовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної о соби - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на к ористь Публічного акціонерн ого товариства «ПроКредит Ба нк»(03115, м. Київ, пр. Перемоги, 107-а, к од 21777333) - 45515 (сорок пять тисяч п' ятсот п' ятнадцять) грн. 67 коп . боргу по капіталу, 7096 (сім тися ч дев' яносто шість) грн. 88 коп . боргу по відсоткам, 3252 (три тис ячі двісті п' ятдесят дві) гр н. 16 коп. пені та судові витрати : 558 (п' ятсот п' ятдесят вісім ) грн. 65 коп. державного мита та 155 (сто п' ятдесят п' ять) грн. 8 3 коп. витрат на інформаційно-т ехнічне забезпечення судово го процесу.

3. В іншій частині позов них вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Д.Г. Заєць

Дата підписання рішення - 14 листопада 2011 року

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.11.2011
Оприлюднено25.11.2011
Номер документу19283635
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —23/132-11

Рішення від 08.11.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д. Г.

Ухвала від 05.10.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д. Г.

Ухвала від 22.09.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні