Постанова
від 23.11.2011 по справі 5015/1927/11(19/18)
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2011 р. Справа № 5015/1927/11(19/18)

Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:

Божок В.С. - головуючого,

Костенко Т.Ф.,

Сибіги О.М.

розглянувши матеріали

касаційної скарги Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Варіант-Логі стик"

на постанову Львівського апеляційного господарського суду

від 30.08.2011

у справі господарського суду Львів ської області

за позовом Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Варіант-Логі стик"

до Державного територіальн о-галузевого об' єднання "Ль вівська залізниця"

треті особи 1.Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекці я

2. Державна податкова інспек ція у м. Львові

про стягнення 9397, 80 грн.

в судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача: ОСОБА_1. - дов. від 04.01.2010;

від відповідача-1: не з' явились;

від третіх осіб: не з' явились;

ВСТАНОВИВ:

Справа розглядалась н еодноразово.

При новому розгляді справи рішенням від 17.05.2011 господарськ ого суду Львівської області (суддя Станько Л.Л.) в задоволе нні позовних вимог відмовлен о.

Постановою від 30.08.2011 Львівськ ого апеляційного господарсь кого суду (судді: Мельник Г.І. - г оловуючий, Новосад Д.Ф., Михалю к О.В.) рішення від 17.05.2011 господар ського суду Львівської облас ті залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що оспорювана сума не мож е вважатися, відповідно до ст . 1212 Цивільного кодексу Україн и, отриманою відповідачем бе з достатніх правових підстав та збереженою у себе за рахун ок позивача, оскільки набува чем є Державний бюджет Украї ни.

Не погоджуючись з судовими рішеннями ТОВ "Варіант-Логіс тик" звернулось до Вищого гос подарського суду України з к асаційною скаргою і просить їх скасувати, посилаючись на те, що судами порушені норми м атеріального та процесуальн ого права, зокрема, ст. 1212 Цивіл ьного кодексу України.

Колегія суддів, приймаючи д о уваги межі перегляду справ и в касаційній інстанції, про аналізувавши на підставі фак тичних обставин справи засто сування норм матеріального і процесуального права при ви несенні оспорюваного судово го акта, знаходить необхідни м у задоволенні касаційної с карги відмовити.

Господарськими судами вст ановлено, що 26.12.2005 ТОВ "Варіант-Л огістик" та Львівська залізн иця уклали договір № 534 про роз рахунки за надані послуги з п еревезення вантажів, згідно якого відповідач відкрив поз ивачу особовий рахунок № 7584981 в Технологічному підрозділі п о обробці перевізних докумен тів для обліку надходження і списання коштів за надані по слуги, та надання послуг за ві льними (договірними) тарифам и, зокрема, щодо переведення с трілок.

01.04.2003 року ТОВ "Варіант-Логіст ик" та Львівська залізниця ук лали договір № 74 про подачу та збирання вагонів по станції Чоп Львівської залізниці. Ро зрахунки за всі види послуг, я кі пов'язані з перевезенням в антажів транзитом через тери торію України, так і пов'язані з перевезенням імпортних ва нтажів, а також за інші види по слуг відповідача проводилис я на умовах попередньої опла ти через Технологічний підро зділ по обробці перевізних д окументів Львівської залізн иці з використанням особовог о рахунку № 7584981.

Судами попередніх інстанц ій також встановлено, що пози вач здійснював у спірному пе ріоді діяльність з перевалки (перевантаженню вантажів з в агонів стандарту колії 1435 мм у вагони стандарту колії 1520 мм т а з автомобілів у вагони стан дарту колії 1520 мм), а також з мит ного декларування вантажів, що слідували як у прямому (ваг он-вагон), так і у змішаному (ав томобіль-вагон з перевантаже нням з автомобільного виду т ранспорту на залізничний вид транспорту) сполученні.

Згідно ст. ст. 1, 2 Закону Украї ни "Про порядок погашення зоб ов'язань платників податків перед бюджетами та державним и цільовими фондами"(у редакц ії, чинній на момент виникнен ня спірних правовідносин) зд ійснення контролю за додержа нням податкового законодавс тва, правильністю обчислення , повнотою і своєчасністю спл ати до бюджетів, державних ці льових фондів податків і збо рів (обов'язкових платежів), а також проведення відповідни х перевірок та встановлення фактів порушення податковог о законодавства відноситься до компетенції податкових о рганів.

Статтею 48 Бюджетного кодекс у України (у редакції, чинній н а момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що в Україні застосовується ка значейська форма обслуговув ання Державного бюджету Укра їни, яка передбачає здійснен ня Державним казначейством У країни операцій з коштами де ржавного бюджету, розрахунко во-касового обслуговування р озпорядників бюджетних кошт ів, контролю бюджетних повно важень при зарахуванні надхо джень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів, а так ож бухгалтерського обліку та складання звітності про вик онання державного бюджету.

Відповідно до ст. 1212 Цивільно го кодексу України особа, яка набула майно або зберегла йо го у себе за рахунок іншої осо би без, достатньої правової п ідстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Предме том регулювання вказаної нор ми закону є відносини, які вин икають у зв'язку з безпідстав ним отриманням чи збереження м майна і які не врегульовані спеціальними нормами права.

Як суд першої інстанції, так і суд апеляційної інстанції встановив, що заявлена до стя гнення сума є сумою податку н а додану вартість, яка утрима на з позивача та перерахован а до Державного бюджету Укра їни. Порядок нарахування ціє ї суми, сплати і повернення ре гулюється спеціальними норм ами податкового законодавст ва, а спори з питань оподаткув ання не відносяться до компе тенції господарських судів.

Таким чином, спірна сума не може вважатись отриманою від повідачем без достатніх прав ових підстав та збереженою у себе за рахунок відповідача .

Із встановлених судами обс тавин справи вбачається, що с пірні суми позивач перерахув ав відповідачу в якості попе редньої оплати послуг відпов ідача і підстава, для їх перер ахування не відпала.

Та обставина, що відповідач розпорядився спірною сумою коштів, віднісши їх до складу ПДВ не змінює характер право відносин сторін і не припиня є їх.

Верховний Суд України, пере глядаючи дану справу встанов ив, що спірна сума не може вваж атися отриманою відповідаче м без достатніх правових під став та збереженою у себе за р ахунок позивача, на чому ґрун туються заявлені позовні вим оги, оскільки набувачем є Дер жавний бюджет України.

Статтею 11128 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни передбачено, що рішення Ве рховного Суду України, прийн яте за наслідками розгляду з аяви про перегляд судового р ішення з мотивів неоднаковог о застосування судом (судами ) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріально го права у подібних правовід носинах, є обов'язковим для вс іх суб'єктів владних повнова жень, які застосовують у свої й діяльності нормативно-прав овий акт, що містить зазначен у норму права, та для всіх суді в України. Суди зобов'язані пр ивести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Зважаючи на викладене, коле гія суддів вважає, що господа рськими судами дана правильн а юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення в ідповідають чинному законод авству України та обставинам справи і підстав для їх скас ування немає.

На підставі викладеного, к еруючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Госп одарського процесуального к одексу України, Вищий господ арський суд України

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні касацій ної скарги відмовити.

Постанову від 30.08.2011 Львівсько го апеляційного господарськ ого суду зі справи №5015/1927/11(19/18) за лишити без змін.

Головуючий В.С. Божок

Судді Т.Ф. Ко стенко

О.М. Сиб іга

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення23.11.2011
Оприлюднено30.11.2011
Номер документу19340547
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/1927/11(19/18)

Постанова від 23.11.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні