ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2011 р.
Справа №2а-12556/11/0170/3
(13:02) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фірми "Порт ЛТД"
до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Україна"
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, дов.,
від відповідача - не з'явився,
від третьої особи - не з'явився.
Суть справи:
Фірма "Порт ЛТД" звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації про зобов'язання зареєструвати право власності на об'єкт незавершеного будівництва - лікувального корпусу, розташованого в районі водолікарні "Чорні води" в с. Новопілля Бахчисарайського району.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.10.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ТОВ "Агрофірма "Україна".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р. в частині відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно, придбане за договором купівлі-продажу.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією з рекомендованим повідомленням про вручення (а.с.36).
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справи за відсутності представників відповідача та третьої особи, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Фірма "Порт" ЛТД (ЄДРПОУ 16509496) зареєстрована виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 26.05.1992 р. за адресою: 95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Фрунзе, буд. 43/2, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 433161 (а.с. 34) та свідчить Витяг з ЄДР (а.с.31).
22.08.2000 р. Фірма "Порт" ЛТД уклала із ТОВ "Агрофірма "Україна" договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва - лікувального корпусу, розташованого в районі водолікарні "Чорні води" в с. Новопілля Бахчисарайського р-ну (а.с.6), вартість якого за висновком експерта станом на 01.08.2000 р. дорівнювала 1454,00 грн. (а.с.10).
На підставі зазначеного договору було проведено приймання-передачу незавершеного будівництва - лікувального корпусу, розташованого в р-ні водолікарні "Чорні води" в с. Новопілля Бахчисарайського р-ну, що підтверджується актом приймання-передачі, підписаний сторонами, від 22.08.2000 р. (а.с.9).
Сплата вказаного об'єкту за договором купівлі-продажу від 22.08.2000 р. підтверджена наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями № 335 від 31.08.2000 р. та № 336 від 05.09.2000 р. (а.с.12).
09.09.11 р. вих.№ 36/11 Фірма "Порт" ЛТД звернулась до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації за реєстрацією права власності на нерухоме майно - незавершену будівлю лікувального корпусу, розташовану в р-ні водолікарні "Чорні води" в с. Новопілля Бахчисарайського р-ну (а.с.13).
09.09.11 р. вих.№ 9646/1 відповідач відмовив Фірмі "Порт" ЛТД у реєстрації права власності та видачі свідоцтва у зв'язку із відсутністю нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу (а.с.14).
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952 від 01.07.2004 р., що визначено ст. 1 цього Закону в редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України № 1952 обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, в тому числі, право власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. №1952 в Україні державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону України № 1952 державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України № 1952 систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р., до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності на об'єкти незавершеного будівництва проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року
N 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5.
Відповідно до п. 1.3. Тимчасового положення державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації є органом, якому делеговані повноваження щодо здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до положень п. 2.1 Тимчасового порядку для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
Відповідно до ч. 1, 3 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Позивач звернувся до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації із заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно, придбане на підставі договору купівлі-продажу від 22.08.2000 р., 09.09.2011 р. (а.с.13), надавши копію договору купвлі-продажу та копію висновку експерта про вартість майна.
Відповідно до ст. 128 Цивільного кодексу Української РСР в редакції на час укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Передачею визнається вручення речей набувачеві, а так само здача транспортній організації для відправки набувачеві і здача на пошту для пересилки набувачеві речей, відчужених без зобов'язання доставки. До передачі речей прирівнюється передача коносаменту або іншого розпорядчого документа на речі.
Відповідно до п. 1.2 договору купівлі-продажу від 22.08.2011 р. право власності на об'єкт переходить до покупця з моменту підписання договору та акту приймання-передачі, що є невід'ємною частиною договору (а.с.6).
В матеріалах справи наявний акт приймання-передачі нерухомого майна за договором купівлі-продажу від 22.08.2000 р., що засвідчує передачу придбаного майна покупцю - Фірмі "Порт" ЛТД, та підписаний обома сторонами укладеного договору (а.с.9).
Тобто позивачем підтверджено право власності на придбане нерухоме майно відповідно вимог чинного на час укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна.
09.09.11 р. вих.№ 9646/1 відповідач відмовив Фірмі "Порт" ЛТД у реєстрації права власності та видачі свідоцтва про право власності на придбане нерухоме майно у зв'язку із відсутністю нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, зазначивши при цьому про можливість вирішення спору у судовому порядку (а.с.14).
Відповідно до ч. 1 ст. 227 Цивільного кодексу Української РСР договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 Цивільного кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Цивільного кодексу Української РСР нотаріальне посвідчення угод обов'язкове лише у випадках, зазначених у законі.
Цивільним кодексом Української РСР в редакції на час укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна - об'єкта незавершеного будівництва не передбачено обов'язкового нотаріального посвідчення останнього.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України № 435 від 16.01.2003 р. Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Відповідно до п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України № 435 від 16.01.2003 р. до договорів, що були укладені до 1 січня 2004 року і продовжують діяти після набрання чинності Цивільним кодексом України, застосовуються правила цього Кодексу щодо підстав, порядку і наслідків зміни або розірвання договорів окремих видів незалежно від дати їх укладення.
Згідно п. 3.1 договір купівлі-продажу № 31 від 22.08.2000 р., укладений Фірмою "Порт" ЛТД щодо придбання нерухомого майна, діє до 31.12.2000 р.(а.с.6).
Відтак норми Цивільного кодексу України № 435 від 16.01.2003 р. в редакції на час звернення позивача до СМБРТІ із заявою про реєстрацію права власності на підставі договору купівлі-продажу в частині обов'язкового нотаріального посвідчення вказаного договору на спірні правовідносини не поширюються.
Таким чином, позивачем дотримані всі вимоги чинного на час звернення до відповідача законодавства в частині реєстрації права власності на нерухоме майно, придбане за договором купівлі-продажу, та видачі свідоцтва про право власності, а саме ч. 1, 3 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р., п. 2.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3,40 грн.
У судовому засіданні 31.11.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 04.11.2011р. постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації зареєструвати за Фірмою "Порт" ЛТД право власності на об'єкт незавершеного будівництва - лікувального корпусу, розташованого в районі водолікарні "Чорні води" в с. Новопілля Бахчисарайського району.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Фірми "Порт" ЛТД (ЄДРПОУ 16509496) 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2011 |
Оприлюднено | 02.12.2011 |
Номер документу | 19377219 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Шкляр Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні