Рішення
від 08.08.2008 по справі 18/107-15/48
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/107-15/48

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

08 серпня 2008 р.   Справа № 18/107-15/48   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі   судді  Деделюка  Бориса Васильовича

при секретарі судового засідання Червак Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу   

за позовом  Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області,  вул.Сахарова, 23, м.Івано-Франківськ, 76000,

до відповідача  ВАТ "Укрнафта", пров. Нестерівський, 3/5, м.Київ, в особі НВГУ "Долинанафтогаз",  вул.Промислова, 7, м.Долина, Івано-Франківської області, 77503,

про стягнення 18429 грн. 89 коп.,

з участю представників сторін:

від позивача:   представники не з"явилися,  

від відповідача Сем"янків І.М. - головний юрисконсульт, довіреність № юр-352/д від 17.12.2007 року.  

                    Представнику віповідача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Клопотань щодо технічної фіксація судового процесу не подано. Відводу складу суду не заявлено.

в с т а н о в и в :

Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області (далі Позивач) звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" в особі нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" (далі Відповідач) про відшкодування шкоди заподіяної державі порушенням природоохоронного законодавства внаслідок господарської діяльності у сумі 18429 грн. 89 коп.

                    Представник позивача в судовому засіданні підтвердив позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.

                    Ухвалами суду від 28.05.2008 року, 19.06.2008 року, 15.07.2008 року позивача зобов"язано надати суду документальне підтвердження заявлених позових вимог, з урахуванням висновків, що викладені в постанові Вищого господарського суду України від 08.04.2008 року, а саме: оригінали документів, які долучено до матеріалів позовної заяви, для огляду в судовому засіданні та обгрунтований розрахунок заявленої до стягнення суми завданої шкоди.

          Зазначені документи мають суттєве значення для розгляду справи, оскільки вони повинні підтвердити факт пошкодження вогнем до ступеня припинення росту 84 дерев, які віднесені згідно ст. 36 Лісового кодексу України до лісів першої групи як водоохоронні ліси, а  шкода згідно із розрахунком на підставі  Постанови КМУ від 05.12.1996 року № 1464  становить 17219 грн. 30 коп.

          Проте, позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, що перешкоджає вирішенню спору.

                    Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позов.

          Посилається на численні порушення Державного управління охорони навколишнього середовища при нарахуванні збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, зокрема на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, на що неодноразово нафтогазовидобувне управління “Долинанафтогаз” наголошувало у відповіді на претензії. Тому не погоджується із нарахуванням шкоди згідно з розрахунком на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.1996 року № 1464, що становить 17219 грн. 30 коп.

                    Крім того, відповідач звертає увагу на підставність нарахування збитків, передбачених "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурісв через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 року, в сумі 1210 грн. 59 коп.

                    Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються  позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.                    

          Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт від 11.05.2005 року) по факту аварійного скиду нафти на територію цеху ППН НГВУ «Долинанафтогаз»та її вигоряння  з"ясовано, що внаслідок загоряння аварійно  скинутої нафти на рельєф з цеху  ППН на прилеглу територію балки витік нафтової суміші стався внаслідок  корозійного руйнування фланцевої заглушки надійного технологічного трубопроводу від діючої  технологічної схеми цеху підготовки та перекачки нафти.

          Шкода від забруднення земель відповідно «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства»,  затвердженої  наказом мінекобезпеки України від 27.10.1997 року № 171, згідно з якою розмір шкоди здійснюється з урахуванням коефіцієнту, що характеризує вміст забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування та становить 1210 грн. 59 коп., що підтверджено матеріалами справи, які суд вважає достатніми та обгрунтованими, а вимоги в сумі 1210 грн. 59 коп. такими, що підлягають задоволенню.  

          При цьому суд керується наступним:

          Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до   компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої  влади  з  питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать  подання  позовів  про  відшкодування  збитків  і   втрат, заподіяних  в  результаті  порушення  законодавства  про   охорону навколишнього природного середовища;

          Згідно ст. 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»Державні органи  по  нагляду  за  безпечним  веденням робіт у промисловості   і   атомній   енергетиці   разом   із   спеціально уповноваженими  державними  органами  управління  в галузі охорони навколишнього  природного  середовища  і  використання   природних ресурсів   систематично   проводять   перевірки  стану  екологічно небезпечних об'єктів та виконання відповідних заходів і вимог щодо їх безпечної експлуатації.

          У  разі  аварії,  що  спричинила  забруднення   навколишнього природного  середовища,  підприємства,    установи,    організації зобов'язані  негайно  приступити  до  ліквідації  її    наслідків. Одночасно  посадові  особи  або  власники  підприємств,  керівники установ і організацій зобов'язані повідомляти про аварію і заходи,вжиті для ліквідації її наслідків, виконавчому  комітету  місцевої Ради,   органам   охорони   здоров'я,   спеціально   уповноваженим  державним  органам  управління  в  галузі  охорони   навколишнього природного  середовища  і  використання  природних   ресурсів   та населенню.     

          Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»Підприємства, установи, організації та громадяни  зобов'язані відшкодовувати шкоду,  заподіяну    ними    внаслідок    порушення  законодавства про охорону навколишнього  природного  середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

          Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»ш кода,  заподіяна  внаслідок  порушення  законодавства    про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило,  в  повному  обсязі  без  застосування  норм  зниження  розміру  стягнення  та  незалежно  від  збору    за    забруднення  навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.                    Відповідно до частин 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкоди, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкоування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

          Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

          В розумінні ст. 174 ГК України, господарські зобов”язання можуть виникати з договору та інших угод, передбачених законодавством, а також з угод, які не передбачені законом, але таких, які йому не суперечать.

          У відповідності із ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.

          Доказів про факт пошкодження вогнем до ступеня припинення росту 84 дерев, які віднесені згідно ст. 36 Лісового кодексу України до лісів першої групи як водоохоронні ліси, а  шкода згідно із розрахунком на підставі  Постанови КМУ від 05.12.1996 року № 1464  становить 17219 грн. 30 коп. та докази, що його обґрунтовують, позивач суду не подав.

          Розрахунок позовних вимог є одною з суттєвих обставин справи, оскільки впливає на ціну позову.

          Крім того, позивачем не довено обставини, пов'язані із застосуванням до спірних правовідносин Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559, оскільки як вбачається з примітки № 4 додатку № 1 до категорії пошкоджених до ступеня припинення росту віднесені інші пошкодження ніж пошкодження вогнем.

          У зв"язку з наведеним та відповідно до п. 5 ст. 81 ГПК України, суд вважає, що позов в частині стягнення 17219 грн. 30 коп. слід залишити без розгляду.

          Після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися з ним до господарського суду в загальному порядку.

          Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати пов"язані з розглядом справи.

                    На підставі  наведеного, керуючись ст. 8, 124 Конституції України, ст. 20, 66, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 33, 49, 82-85, п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, суд, -   

ВИРІШИВ:

позов задоволити частково.

В частині стягнення з відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (пров.Нестерівський, 3-5, м. Київ) в особі НГВУ «Долинанафтогаз», вул. Промислова, 7, м.Долина, Івано-Франківської області, 77503, (код ЄДРПОУ 20551601) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. Шкільна, 16, м. Івано-Франківськ, (код05523990) заборгованість в сумі 17219 грн. 30 коп. позов залишити без розгляду.

          Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (пров. Нестерівський, 3-5, м.Київ) в особі НГВУ "Долинанафтогаз", вул. Промислова, 7, м. Долина, Івано-Франківської області, 77503, (код ЄДРПОУ 20551601) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. Шкільна, 16, м. Івано-Франківськ, (код 05523990) заборгованість в сумі 1210 грн. 59 коп.

          Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (пров. Нестерівський, 3-5, м.Київ) в особі НГВУ "Долинанафтогаз", вул. Промислова, 7, м.Долина, Івано-Франківської області, 77503, (код ЄДРПОУ 20551601) в дохід Державного бюджету (код 20568100) - 102 грн. державного мита та 118 грн.- витрат за надані інформаційно-технічні послуги.          

                    Накази  видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                       Деделюк  Б.В.          

                        Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 11.08.2008 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Виготовлено в АС "Діловодство суду"


Червак Наталія Степанівна  

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення08.08.2008
Оприлюднено01.09.2008
Номер документу1944385
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/107-15/48

Ухвала від 28.05.2008

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б.В.

Рішення від 08.08.2008

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні