9/334-АП-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" серпня 2008 р. Справа № 9/334-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Великолепетиської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Велика Лепетиха Херсонської області
до приватного підприємства "Ітармеді", смт. Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області
про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів, скасування державної реєстрації (припинення) юридичної особи з моменту реєстрації
За участю представників сторін:
від позивача - Заїка І.Г., юрист, дов №1451 від 03.04.2008р.;
від відповідача - не прибув.
Відповідно до розпорядження Голови господарського суду №243 від 19.06.2008р. справу №9/334-АП-08 у зв'язку з виробничою необхідністю передано судді Задорожній Н.О.
24.06.2008р. суддею Задорожною Н.О. дану справу прийнято до свого провадження.
Суть спору: позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів, скасування державної реєстрації (припинення) юридичної особи з моменту реєстрації приватного підприємства "Ітармеді".
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув, ухвала про відкриття провадження у справі, судова повістка та позовні матеріали надіслані відповідачу за адресою його місцезнаходження, повернуті суду з відміткою поштового відправлення: "за зазначеною адресою не проживає". Ніяких змін щодо адреси ним у встановленому порядку не внесено, вважається, що відповідач в установленому порядку був повідомлений про час і місце слухання справи, заяви про відкладення слухання справи від нього не надходило.
За таких обставин розгляд справи здійснюється за наявними в ній доказами, відповідно до положень ч.6 ст. 71 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Ітармеді" зареєстровано 19.01.2006 р. на підставі рішення Запорізької міської Ради, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №11031020000016824, а також внесено до ЄДРПОУ підприємств та організацій України та присвоєно номер 34829294.
ПП "Ітармеді" отримано свідоцтво про державну реєстрацію від 19.12.2006 р. та взято на податковий облік ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.
27.12.2007р. було змінено юридичну адресу і свідоцтво ПП "Ітармеді". Відповідно до статуту ПП "Ітармеді" засновником є Онищенко Віталій Сергійович, який мешкає за адресою: Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Шевченко, 98.
Згідно витягу про включення до ЄДРПОУ №664488 від 27.12.2007р. та реєстраційної картки, юридична адреса ПП "Ітармеді" - Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Шевченко, 98.
Матеріали справи свідчать, що з пояснень, які надав гр. Онищенко В.С. о/у Каховського відділення ПМ ВПМ ДПІ у м. Нова Каховка лейтенанту податкової міліції Жданову В.І. 20.02.2008р. слідує, що у грудні 2006р. він познайомився з чоловіком на ім'я Олександр, прізвище невідоме. Олександр запропонував співробітництво, для цього необхідно було підписати низку документів та завірити їх у нотаріуса і відкрити розрахунковий рахунок у банку. За це Олександр обіцяв щонеділі платити 100 гривень, але після підпису документів заплатили лише 150 гривень і більше грошей він не отримував. Після оформлення відповідних документів Онищенко В.С. ніякого відношення до діяльності підприємства не мав, фінансово-господарську діяльність не вів, податкову звітність до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та у Верхньорогачицьке відділення Великолепетиської МДПІ не подавав.
Нормами Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено ряд вимог, необхідних для легітимної реєстрації юридичної особи та загальні правила здійснення нею господарської діяльності. При цьому важливою умовою набуття юридичною особою цивільної право - та дієздатності та здійснення господарської діяльності є правомірність проведення державної реєстрації такої юридичної особи.
Аналізуючи фактичні обставини проведення засновництва та вимоги діючого законодавства щодо ознак суб'єктів господарювання, їх створення та державної реєстрації, слід дійти висновку, що реєстрація ПП "Ітармеді" на гр. Онищенко В.С. відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Згідно ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також: інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Аналогічні вимоги передбачені ст. 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також: за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Згідно статті 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Таким чином, для створення суб'єкта господарювання в т.ч. шляхом передачі прав та обов'язків засновника та власника іншій фізичній особі, необхідне рішення цієї фізичної особи щодо прийняття на себе вищевказаних прав та обов'язків.
Пунктом 4 статті 91 Цивільного кодексу України наводиться порядок набуття та припинення правоздатності (цивільної) юридичної особи, а саме, - цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення. Набуття юридичною особою цивільної правоздатності є необхідним первинним кроком для набуття нею ж цивільної дієздатності, яка фактично є засобами реалізації певних прав та обов'язків, до яких, крім іншого належить право юридичної особи на укладання правочинів, не заборонених законом.
Матеріали справи свідчать, що у випадку заснування ПП "Ітармеді" Онищенком В.С. з його боку була відсутня воля на набуття прав та обов'язків, що підтверджується поясненнями гр. Онищенка В.С. про те, що він до здійснення діяльності заснованого ним підприємства не має ніякого відношення і у нього відсутні всі необхідні документи та печатка.
Фактично дії проводились юридичною особою, яка не набула юридичної правоздатності (згідно вимог чинного законодавства), що в свою чергу свідчить про неможливість здійснення нею будь-якої діяльності, оскільки не можна вважати юридичну особу дієздатною у разі не набуття нею цивільної правоздатності.
Зважаючи на вищевикладені порушення, які відбулися при заснуванні ПП "Ітармеді" гр. Онищенком В.С. слід дійти висновку, що таке заснування відбулося поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право - та дієздатності ПП "Ітармеді" після заснування його гр. Онищенком В.С.
Статтею 49 Господарського кодексу України передбачено, що підприємці зобов'язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
В ст. 238 Господарського кодексу "України вказано, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 247 Господарського кодексу України передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Таким чином, особи, які фактично проводять псевдодіяльність за допомогою зареєстрованого на підставних осіб підприємства, намагаються ухилитися від відповідальності у разі виявлення факту "відмивання" доходів, отриманих нелегальним шляхом або ухилення від сплати податків.
У відповідності до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Статус органів державної податкової служби, її функції, завдання та правові засади діяльності встановлено Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно положень ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, відповідач жодних доказів суду не надав, в судові засідання не прибув, про причини своєї неявки суд жодним чином не інформував.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог і визнав їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представника позивача про час і місце виготовлення постанови суду в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 98, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними установчі та реєстраційні документи ПП "Ітармеді" (код ЄДРПОУ 34829294, адреса: 74400, Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Шевченко, 98) з моменту реєстрації.
3. Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації суб'єкта господарської діяльності ПП "Ітармеді" (код ЄДРПОУ 34829294, адреса: 74400, Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Шевченко, 98).
4. Скасувати (припинити) підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи ПП "Ітармеді" (код ЄДРПОУ 34829294, адреса: 74400, Херсонська область, Верхньорогачицький район, смт. Верхній Рогачик, вул. Шевченко, 98)).
5. Копію постанови після набрання нею законної сили надіслати Державному реєстратору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
Постанову складено у повному обсязі 11.08.2008р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2008 |
Оприлюднено | 02.09.2008 |
Номер документу | 1953147 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Задорожна Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні