Рішення
від 24.07.2008 по справі 16/382-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/382-08

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.07.08           Справа № 16/382-08.

за позовом                     Приватного підприємства «Ромнитеплосервіс», м.Ромни

до відповідача                     Комунального підприємства «Ромнитеплосервіс»

про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на приміщення

                                                                                

СУДДЯ          МОЇСЕЄНКО В.М.

За участю представників сторін:

Від позивача:                     Пушкарь Л.М.

Від відповідача:            не з'явився

Суть спору: позивач просить визнати дійсним договір № 3 купівлі-продажу від 26.02.2008р., укладений між Приватним підприємством «Ромнитеплосервіс» та Комунальним підприємством «Ромнитеплосервіс», визнати  за Приватним підприємством «Ромнитеплосервіс» право власності на  нежитлове приміщення площею 269,2 кв.м., яке знаходиться за адресою: Сумська обл., м.Ромни, вул. Дімітрова,11, а також стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.

В судовому засіданні 24.07.2008 р. позивач подав додаткові пояснення по справі, в яких зазначив,  що ним повністю виконані умови договору щодо оплати вартості майна за договором купівлі-продажу  від 25.02.2008р., що є підставою для визнання договору дійсним.

Відповідач подав відзив  на позов від 09.07.2008р. № 166, в якому зазначив, що при  продажі позивачу  нежитлового приміщення за адресою м. Ромни, вул. Дімітрова,11, були надані всі документи, які свідчать про перехід до нього права власності на це приміщення.

В судовому засіданні  10.07.2008р., по клопотанню представників сторін, була оголошена перерва  до 10 год.15 хв.24.07.2008р.

В судове засідання 24.07.2008р. представник відповідача не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, тому справа розглядається за наявними матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Позивачем та відповідачем було укладено договір № 3 купівлі-продажу від 26.02.2008р., предметом якого було нежитлове приміщення площею 269,2 кв.м., розташоване за адресою Сумська обл.. м. Ромни, вул. Дімітрова,11, вартістю 39564 грн.00 коп., ці кошти були сплачені позивачем, про що свідчить  платіжне доручення № 10 від 06.03.2008р. та квитанція №35601/з65 від цієї дати та 07.03.2008р. складено акт приймання-передачі майна , підписаний керівниками позивача та відповідача.

Згідно п.1.2 цього  договору сторони зобов'язувалися здійснити його  нотаріальне  посвідчення  в строк до 26.03.2008р., однак як зазначає позивач , відповідач  відмовився  від нотаріального  посвідчення , мотивую свою  відмову  відсутністю  коштів.

Ухилення відповідача від нотаріального посвідчення договору порушує право власності позивача, так як унеможливлює державну реєстрацію цього права на придбане майно, а відповідно подальше розпорядження, користування ним. Крім того, відбулося повне виконання умов договору – нерухоме майно було передане у власність позивача, а останній сплатив грошові кошти відповідачу за придбане майно, що підтверджується матеріалами справи.

Пунктом 3 ст. 334 ЦК України передбачено, що право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

Згідно ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу нерухомого майна підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Відсутність нотаріального посвідчення призводе до нікчемності такого договору купівлі-продажу нерухомого майна в силу вимог ч. 1 ст. 220 Цивільного кодексу України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 220 Цивільного кодексу України в разі, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору (як в даному випадку), але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.

У відповідності до вимог ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема,  із правочинів, а ст. 334 ЦК України встановлює, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна.

В даному випадку, наявність домовленості між сторонами щодо всіх істотних умов підтверджується фактом підписання договору обома його учасниками.

Згідно ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном  на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов‘язків власник зобов‘язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Відповідно до ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена  у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до п.3 ч.2 ст. 331 Цивільного кодексу України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно п.1 ч.1 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” N 1952-ІУ від 01.07.2004 року, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, а саме право власності на нерухоме майно.

Відсутність державної реєстрації права власності майно відповідно до договору купівлі-продажу, як зазначає позивач, чинить йому  перешкоди в реалізації права власності на це майно, оскільки це можливо лише після державної реєстрації права власності на нерухоме майно, як передбачено ч.6 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».  Правочини щодо нерухомого майна вчиняються, якщо право власності на це майно зареєстроване відповідно до цього Закону.

Згідно ст. 15, ч.1. ст. 16  Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання і кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Таким чином, вимоги позивача  щодо визнання права власності є правомірними , обґрунтованими і підлягають задоволенню

Що стосується позовної вимоги щодо визнання договору дійсним, слід зазначити, що відповідно до ст. 219 Цивільного кодексу України у разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемним і суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особи, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і  такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України позивачу за рахунок відповідача підлягає відшкодуванню державне мито в сумі  85 грн. 00 коп. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати дійсним договір № 3 купівлі-продажу нерухомого майна , укладений між Приватним підприємством «Ромнитеплосервіс» (Сумська обл., м. Ромни, вул. Дімітрова,11, код 35425513) та Комунальним підприємством «Ромнитеплосервіс»  (Сумська обл., м. Ромни, вул. Дімітрова,14, код 30880163)

3.Визнати за Приватним підприємством «Ромнитеплосервіс» (Сумська обл., м. Ромни, вул. Дімітрова,11, код 35425513) право власності на  нежитлове приміщення площею 269,2 кв.м., розташоване за адресою: Сумська обл. м. Ромни, вул. Дімітрова,11

4.Стягнути з Комунального підприємства «Ромнитеплосервіс»  (Сумська обл., м. Ромни, вул. Дімітрова,14, код 30880163) на користь  Приватного підприємства «Ромнитеплосервіс» ( Сумська обл.. м.Ромни, вул.. Дімітрова,11, код 35425513) 85 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення  судового процесу.

5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ                                                                                          В.М.МОЇСЕЄНКО

Повний текст рішення підписано 24.07.2008 року.

З оригіналом згідно

Помічник судді                               Л.М.Сорока

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення24.07.2008
Оприлюднено03.09.2008
Номер документу1954179
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/382-08

Рішення від 24.07.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Моїсеєнко В.М.

Ухвала від 24.06.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Моїсеєнко В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні