47/233-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2008 р. Справа № 47/233-08
вх. № 5746/5-47
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Тарасов А.Г. за довіреністю від 10.12.2007р.; відповідача - не з"явився
розглянувши справу за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - комплекс", м. Харків
про розірвання договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою в якій просить суд розірвати договір оренди землі (цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, яка знаходиться: м. Харків, вул. Завод „Комсомолець”, 6-А) що укладений 09.08.2005р. між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Прогрес-Комплекс” та зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040567100009, зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку загальною площею 0,8000 га по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради з приведенням її у придатний для подальшого використання стан. Крім того, позивач просить покласти на відповідача судові витрати, у вигляді сплаченого держмита у розмірі 112,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін господарським судом встановлено, що пунктом 197 додатку 1 до рішення 21 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 28.04.2004 року №66/04 ТОВ „Прогрес-Комплекс” надано земельну ділянку загальною площею 0,8000 га в оренду по вул. Завод ”Комсомолець”, 6-А для будівництва деревообробного цеху строком до 01.12.2005р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для експлуатації строком до 01.12.2029р.
Пунктом 22 додатку 1 до рішення 44 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.12.2005 року №248/05 ТОВ „Прогрес-Комплекс” подовжено строки будівництва деревообробного цеху по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А до 31.12.2007р.
Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди земельної ділянки укладено 09.08.2005р. між Харківською міською радою та ТОВ „Прогрес-Комплекс” та зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040567100009.
Позивач у своїй позовній заяві посилається на те, що даний договір підлягає розірванню, а земельна ділянка поверненню з наступних підстав.
Рішенням 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про скасування рішень Харківської міської ради" від 25.12.2007 року №278/07 у зв'язку з закінченням строку дії дозволу на будівництво об'єкту, у відповідності до ст. 24 Закону України „Про планування і забудову територій”, закінченням строку будівництва, зазначеного в рішенні про надання земельної ділянки, порушенням норм ст. 21, 211 Земельного кодексу України щодо необхідності цільового використання земельної ділянки та порушенням вимог пункту 2.14 „Тимчасового положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові”, затвердженого рішенням 18 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 24.12.2003 № 280/03 щодо необхідності здійснення розрахунку розміру орендної плати на етапі підготовки відповідним виконавчим органом міської ради проекту рішення про надання земельної ділянки певному суб'єкту в оренду для відповідного цільового використання, що є порушенням норм ст. 15, 16 ЗУ „Про оренду землі”, ст. 632, 638 Цивільного кодексу України скасовано пункт 197 додатку 1 до рішення 21 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 28.04.2004р. № 66/04, яким ТОВ „Прогрес-Комплекс” надано земельну ділянку загальною площею 0,8000 га в оренду по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А для будівництва деревообробного цеху строком до 01.12.2005р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для експлуатації строком до 01.12.2029 р. та пункт 22 додатку 1 до рішення 44 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.12.2005р. № 248/05, яким ТОВ „Прогрес-Комплекс” подовжено строки будівництва деревообробного цеху по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А до 31.12.2007р.
Зазначене рішення відповідачем не оскаржувалося і на даний час є чинним.
Підстави для прийняття зазначеного рішення Харківської міської ради були наступні.
Згідно зі ст. 24 Закону України "Про планування та забудову територій" у разі, якщо фізична або юридична особа не розпочала будівельні роботи протягом двох років від дня отримання дозволу на будівництво об'єкта містобудування, цей дозвіл втрачає чинність. Поновлення дозволу відбувається в такому ж порядку, як і його надання.
За договором оренди землі №040567100009 від 09.08.2005 р. земельна ділянка надана для будівництва деревообробного цеху та для експлуатації зазначеного об'єкту.
Згідно акту обстеження земельної ділянки відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради земельна ділянка по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А загальною площею 0,8000 га ТОВ „Прогрес-Комплекс” не використовується, не огороджена, будівництво не розпочато.
Також, згідно з п. 5 ст. 203 Цивільного кодексу України правочин має бути спрямованим на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 416 Цивільного кодексу України право користування земельною ділянкою для забудови припиняється у разі невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд.
Відповідачем порушено вимоги п. 2.14 Тимчасового положення "Про порядок визначення розмірів орендної при укладенні договорів оренди землі у м. Харкові" і виконано розрахунок орендної плати більше ніж пів року після прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.
Харківська міська рада керується та виконує вимоги як нормативно-правових актів загально державного рівня (законів, постанов Кабінету міністрів України, указів Президента України тощо), так і актів місцевого рівня (рішення міської ради тощо).
Таким чином, норми Тимчасового положення „Про порядок визначення розмірів орендної при укладенні договорів оренди землі у м. Харкові” є обов'язковими для виконання та дотримання їх як самою Харківською міською радою, її відповідними виконавчими органами, фізичними та юридичними особами тощо.
Оскаржуване рішення було прийняте колегіальним органом -Харківською міською радою, який складається з відповідних представників територіальної громади - депутатів.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад” депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування тощо.
Відповідно до вищезазначеної норми Тимчасового положення розрахунок орендної плати складається до моменту прийняття рішення Харківською міською радою про надання земельної ділянки в оренду.
Важливість та значимість положень даної норми обґрунтовується тим, що відповідно до Закону України "Про оренду землі" до істотних умов договору оренди відносяться визначення розміру орендної плати.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача земельної ділянки комунальної власності в оренду здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Визначення суттєвих умов договору оренди землі відноситься до компетенції саме Харківської міської ради і вони повинні визначатися на етапі прийняття рішення на пленарному засіданні Харківської міської ради про надання земельної ділянки в оренду, оскільки рішення про надання земельної ділянки в оренду приймається на підставі розробленої та погодженої відповідним чином землевпорядної документації, в якій містяться основні дані щодо визначення суттєвих умов договору оренди землі, якій відповідно до рішення міської ради укладається міським головою із зацікавленою особою Положення про визначення орієнтовних розмірів орендної плати до прийняття рішення міської ради ґрунтується на тому, що розмір орендної плати розраховується з урахуванням великої кількості різноманітних показників земельної ділянки (наприклад, місцерозташування, якість тощо).
Після прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду Харківська міська рада фактично позбавляється права впливати на визначення розміру орендної плати.
Відповідачем не було надано до суду жодних доказів того, що розрахунок орендної плати було виконано до моменту підготовки проекту рішення про надання земельної ділянки.
Даний факт може бути підтверджений, відповідно до пункту 2.14 зазначеного Тимчасового положення, довідкою управління земельних відносин, яка надається замовнику після виконання розрахунку орендної плати (де ставиться відповідна дата виконання та погодження замовником розміру орендної плати) та копією самого розрахунку.
Обов'язок з підготовки розрахунку орендної плати покладено не тільки на відповідний виконавчий орган міської ради, а й на третю особу.
Так, правовідносини, пов'язані з укладенням договору оренди земельної ділянки регулюються, у тому числі, нормами цивільного законодавства України.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Тобто при укладенні договору оренди виникають двосторонні права та обов'язки як Харківської міської ради, так і особи, зацікавленої в укладенні такого договору.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна (розмір орендної плати) в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Також згідно ст. 21 Закону України „Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Практичне втілення цієї норми виражається у погодженні сторонами розрахунку орендної плати.
Розрахунок орендної плати погоджується двома сторонами -управлінням земельних відносин та замовником, і лише після цього долучається до матеріалів, на підставі яких готується проект рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду.
Таким чином, відповідачем не було виконано вимоги п. 2.14 зазначеного Тимчасового положення і посилання в оскаржуваному рішенні міської ради на порушення вимог даної норми, як на підставу для скасування рішення про надання земельної ділянки відповідачу в оренду, є цілком вмотивованим та законним.
Відповідно до п. 5.2 рішення 21 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 28.04.2004р. №66/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" земельна ділянка Відповідачу була надана з умовою, що у випадку нездачі об'єкту до експлуатації у встановленні у рішенні строки, а також неотримання дозволів виконання будівельних робіт зазначене рішення втрачає чинність і договори оренди земельних ділянок підлягають розірванню у встановленому порядку.
Відповідачу Інспекцією ДАБК м. Харкова дозвіл на виконання будівельних робіт не надавався.
Відповідачем будівельні роботи розпочато не було, а отже умовами щодо здачі об'єкту до експлуатації в строк до 31.12.2007р. виконана також не може бути.
Відповідно до пункту 7 договору оренди землі у випадку нездачі об'єкту до експлуатації у встановленні у рішенні строки, а також неотримання дозволів виконання будівельних робіт зазначене рішення втрачає чинність і договори оренди земельних ділянок підлягають розірванню у встановленому порядку.
Таким чином, у зазначеному договорі встановлені умови передачі та використання орендованої земельної ділянки, оскільки, якщо забудовник не розпочинає будівництво на земельній ділянці територіальної громади міста Харкова у строки визначені рішенням Харківської міської ради, дана земельна ділянка може бути надана для забудови іншій особі.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що до суттєвих умов договору оренди землі відносяться умови щодо використання та цільового призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю.
Згідно ст. 783 Цивільного кодексу України на вимогу наймодавця (орендодавця) договір найму (оренди) підлягає розірванню у разі, якщо наймач (орендар) користується річчю всупереч договору або призначенню речі.
Відповідно до ст. 31 Закону України „Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору оренди землі.
Пунктом 38 договору оренди землі встановлено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із стороні у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 112,00грн. та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. № 411 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 гривень слід покласти на відповідача з вини якого спір доведено до суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 21, 31 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 21, 124, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 203, 509, 632, 638, 783 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 54, 66, 67, 83 Господарсько процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди землі (цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, яка знаходиться: м. Харків, вул. Завод „Комсомолець”, 6-А) що укладений 09.08.2005р. між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Прогрес-Комплекс” та зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040567100009.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогресс-Комплекс" (код 32238704) повернути земельну ділянку загальною площею 0,8000 га по вул. Завод „Комсомолець”, 6-А територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради з приведенням її у придатний для подальшого використання стан.
4. Стягнуим з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогресс-Комплекс" (61000, м. Харків, в"їзд Кузнецький, 2, р/р 2600830120647 в ВАТ "Реал-Банк" м. Харків, МФО 351588, код 32238704) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, р/р 33213812800002 в УДК у Харківській області м. Харків, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134490, код оплати 1305020001, одержувач6ВДК у м. Харкові) держмито у розмірі 112,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00грн.
Видати наказ після набранн рішенням законної сили.
Рішення підписано 15.08.2008р.
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2008 |
Оприлюднено | 03.09.2008 |
Номер документу | 1956475 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Светлічний Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні