30/5009/6949/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
УХВАЛА
про припинення провадження у справі
01.12.11 справа № 30/5009/6949/11
Суддя Кагітіна Л.П.
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”в особі Приморського району електричних мереж (72100, м. Приморськ Запорізької області, вул. Пролетарська, 13)
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Лагуна”(72106, с. Набережне Приморського району Запорізької області, вул. Д.Бідного, 6)
про стягнення 211,63 грн.,
Суддя Кагітіна Л.П.
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” в особі Приморського району електричних мереж звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Лагуна” 211,63 грн. заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 56 від 01.08.2003 р., в т.ч. 175,42 грн. основного боргу, 13,56 грн. –пені, інфляційних нарахувань у розмірі 16, 82 грн. та 5,82 грн. –3 % річних.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на приписи ст.ст. 11, 15, 16, 230, 509, 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст.ст. 230, 343 ГК України, ст.ст. 1, 2, 4, 36, 82 ГПК України та умови укладеного між сторонами договору. Вказує, що в порушення прийнятих на себе зобов'язань, відповідач не розрахувався за спожиту активну електроенергію. Крім того, невиконання відповідачем своїх зобов'язань за договором є підставою для покладення на останнього додаткової відповідальності у вигляді пені та інших передбачених законом санкцій.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.11.2011р. порушено провадження у справі № 30/5009/6949/11, розгляд справи призначено на 01.12.2011р.
До початку судового засідання до канцелярії господарського суду надійшло письмове клопотання за вих. № б/н від 01.12.2011р., підписане уповноваженим представником ТОВ “Лагуна” Данилко А.М., в якому відповідач у зв'язку зі сплатою заборгованості у повному обсязі просить суд припинити провадження у справі. На підтвердження зазначеного до матеріалів справи надано копію квитанції № 0912302186 від 30.11.2011 р. про сплату 236,00 грн.
В судове засідання 01.12.2011р. представники сторін не з'явилися, вимоги ухвали суду про порушення провадження у справі від 01.11.2011р. не виконали, витребуваних документів не надали, процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористались, про причини неявки не повідомили. Про час та місце слухання справи сторони були повідомлені належним чином.
Відповідно до підпункту 3.6 Роз'яснень президії ВГСУ від 18.09.1997р. № 02-5/289 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України” (із змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. У випадку нез'явлення представника відповідача за викликом господарського суду останній має право відкласти розгляд справи, вжити заходів, передбачених п. 5 ст. 83 або ст. 90 ГПК України, чи прийняти рішення за відсутності цього представника.
Як свідчать матеріали справи, ухвалу господарського суду від 01.11.2011р. про порушення провадження у справі та призначення судового засідання на 01.12.2011р. було надіслано на адреси сторін, зазначені в позовній заяві, 04.11.2011р. (згідно вихідного штемпелю канцелярії господарського суду Запорізької області), тобто в строки, визначені ст.87 ГПК України, і за місяць до дати слухання.
Статтею 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при неподанні відзиву на позовну заяву і витребуваних господарським судом матеріалів справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.08.2003р. між Відкритим акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Приморського району електричних мереж (Постачальником електричної енергії, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Лагуна” (Споживачем, відповідачем у справі) було укладено договір № 56 про постачання електричної енергії (надалі –Договір), відповідно до умов якого Постачальник електричної енергії зобов'язався здійснювати продаж електричної енергії Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а Споживач –своєчасно оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами даного договору (Розділ 1 Договору).
Відповідно до п. 2.2.3 Договору Споживач зобов'язався оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатка № 4 «порядок розрахунків»та додатка № 5 «Графік зняття показів розрахункових приладів обліку електричної енергії».
Пунктом 7.3 Договору передбачено, що порядок зняття показів розрахункових приладів обліку, розрахунків за активну електроенергію та оплати за послуги по компенсації перетікання реактивної електроенергії обумовлюються Додатками № 4, 5, 6.
Відповідно до пункту 7.5 Договору на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов Договору оформлюється та надається «Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію»(Додаток № 5.1).
Додатком № 4 до Договору сторонами передбачено:
1. Розрахунковим вважається період з 00 годин першого числа до 24 годин останнього числа поточного місяця.
5. Споживач не пізніше 14-00 годин другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених його печаткою: «Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію»за формою Додатка № 5.1; «Акта звірки обсягу споживання електроенергії, відпущеної Постачальником електричної енергії за тарифами, диференційованими за періодами часу» за формою додатка № 5.5 (у випадку розрахунку за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу); Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає Споживачу.
7. За підсумками розрахункового періоду Постачальник електричної енергії виписує Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого Споживачем «Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію»з урахуванням сум платежів, що надійшли від Споживача.
10. Рахунки або платіжні вимоги - доручення віддаються уповноваженому представнику Споживача під розпис у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою Постачальника електричної енергії журналі або направляються Постачальником електричної енергії Споживачу поштою рекомендованим листом.
11. Споживач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5 операційних днів з дня отримання рахунка або платіжної вимоги-доручення , здійснити оплату рахунка або платіжної вимоги-доручення, що направляється йому Постачальником електричної енергії..
12. Якщо Споживач не надав «Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію»в обумовлений термін, Постачальник електричної енергії самостійно визначає обсяги спожитої електричної енергії та надає Споживачу рахунок або платіжну вимогу - доручення для сплати виходячи із середньодобового обсягу споживання електричної енергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання Споживачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду. Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії не перевищує один розрахунковий період, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється Постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання визначених згідно п. 3 Додатку № 5 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»без подальшого перерахунку.
Пунктом 1 додатка № 5 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»передбачено, що для визначення обсягів споживання активної електричної енергії за розрахунковий період о 24-00 год., в останній день місяця Споживач самостійно або в присутності представника Постачальника (Субспоживача) відповідно до точок розрахункового обліку, що наведені в п. 6, 7, 8 цього додатка здійснює зняття показів розрахункових засобів обліку, що відповідають споживанню активної електричної енергії. Зафіксовані покази оформлюються "Актом про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" (Додаток № 5.1) у 2-х примірниках.
Згідно з п. 4.2.1 Договору, за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог –доручень за активну електроенергію, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки НБУ).
В пункті 9.7 Договору сторони визначили, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2005 року. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії.
Договір є діючим з огляду на відсутність відповідних заяв сторін.
Позивачем на адресу відповідача направлявся рахунок на сплату за активну електроенергію за липень 2010 р. № 56 від 29.07.2010р., що підтверджується наданою до матеріалів справи належним чином засвідченою копією рахунку.
Однак, оплату за спожиту активну електричну енергію за вказаний період в установлені Договором строки відповідач не здійснив.
04.10.2011 р. позивачем направлялась на адресу відповідача претензія за вих. № 1576 від 30.09.2011 р., про що свідчить долучена до матеріалів справи копія квитанції № 2942 від 04.10.2011р. та список поштових відправлень № 273.
Відповідач претензію залишив без відповіді.
На момент звернення позивача до суду, заборгованість відповідача перед позивачем по Договору, з урахуванням пені, втрат від інфляції та 3 % річних за вказаний період часу складала 211,63 грн.
Після звернення позивача з позовом до суду ТОВ “Лагуна” здійснило повну оплату заборгованості за Договором.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали і фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає, що провадження по справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України, з огляду на наступне.
Згідно з положеннями ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до ст. 275 Господарського кодексу України (ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Правовідносини сторін у справі врегульовані договором № 56 про постачання електричної енергії від 01.08.2003р.
Статтею 629 Цивільного кодексу України (ЦК України) передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено, що відповідач, в порушення умов Договору, не виконав свої зобов'язання щодо оплати вартості спожитої електроенергії, що призвело до виникнення у нього заборгованості в суму 211,63 грн.
За приписами ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічні приписи містить ст. 193 Господарського кодексу України.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Факт порушення умов, визначених змістом зобов'язання, позивачем доведений та документально підтверджений. Розрахунок розміру заборгованості за спожиту електроенергію за липень 2010 р. з урахуванням пені, втрат від інфляції та 3 % річних здійснено позивачем вірно, у відповідності до вимог діючого законодавства, що складає 211,63 грн.
Таким чином, враховуючи неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань в частині оплати вартості спожитої електроенергії та вищезазначені приписи норми чинного законодавства України, а також з урахуванням викладеного, суд констатує правомірність заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 211,63 грн.
Разом з тим, згідно із наданими відповідачем доказами (копія квитанції № 0912302186 від 30.11.2011 р.), сума боргу була погашена у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
За таких обставин, провадження у справі про стягнення з відповідача боргу в сумі 211,63 грн. підлягає припиненню, у зв'язку із відсутністю предмету спору, оскільки зазначена сума була перерахована вже після порушення провадження у даній справі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати (102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 45, 22, 49, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Провадження по справі № 30/5009/6949/11 припинити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Лагуна”(72106, с. Набережне Приморського району Запорізької області, вул. Д.Бідного, 6, код ЄДРПОУ 31467759, р/р 26004303664001 в ЗРУ КБ “Приватбанк”, МФО 313399) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”в особі Приморського району електричних мереж (72100, м. Приморськ Запорізької області, вул. Пролетарська, 13, код ЄДРПОУ 00130926, р/р 260004192 у ЗОД “Райффайзен Банк Аваль”, МФО 313827) - 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Суддя Л.П. Кагітіна
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2011 |
Оприлюднено | 21.12.2011 |
Номер документу | 19882277 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Кагітіна Л.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні