5013/1883/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ОКРЕМА УХВАЛА
29.11.11 Справа № 5013/1883/11
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В., розглянувши матеріали справи № 5013/1883/11
за позовом: Прокурора Гайворонського району в інтересах держави в особі Гайворонської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Гайворон
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Долинівка", Кіровоградська область, Гайворонський район, с. Долинівка
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Долинівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, Кіровоградська область, Гайворонський район, с. Долинівка
про зобов'язання повернути земельну ділянку
ВСТАНОВИВ:
Прокурором Гайворонського району Кіровоградської області подано позов в інтересах держави в особі Гайворонської районної державної адміністрації до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Долинівка" з вимогою зобов'язати (спонукати) останнього повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 29,22 га, що розташована за межами населеного пункту с. Долинівка в полі № 3 ІІ сівозміни та в полі № 6 І сівозміни Гайворонській районній державній адміністрації шляхом її звільнення.
Ухвалою господарського суду від 24.10.2011 р. поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5013/1883/11.
Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року по справі N 1-1/99 зазначено, що поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем у справах, порушених за позовною заявою прокурора, і на підставі частини першої статті 21 Господарського процесуального кодексу України є стороною в господарському процесі та користується всіма правами і несе всі процесуальні обов'язки сторони.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
За статтею 7 названого Закону місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, а районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим - також рішеннями та постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.
Стаття 124 Конституції України встановлює обов'язковість виконання судових рішень на всій території України.
За приписами статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Згідно статті 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
В силу частини третьої статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
В порушення наведених норм, позивачем - Гайворонської районною державною адміністрацією не виконано жодну з вимог ухвал господарського суду Кіровоградської області, винесених у справі № 5013/1883/11.
Так, при прийнятті позову прокурора до розгляду та порушенні провадження у справі, господарський суд ухвалою від 24.10.2011 р. зобов'язав Гайворонську районну державну адміністрацію надати до суду письмову позицію стосовно підтримання чи заперечення позову прокурора; відомості про прийняття будь-яких розпоряджень з приводу земельної ділянки, щодо якої виник спір та/або рішень конкурсної комісії (у разі виставлення на конкурс) та інші відомості, необхідні для вирішення спору по суті.
Вказані вимоги Гайворонською районною державною адміністрацією виконані не були, витребувані документи не подано. Свого представника для участі в судовому засіданні по розгляду даної справи позивач не направив.
Господарський суд ухвалою від 11.11.2011р. повторно зобов'язав Гайворонську районну державну адміністрацію у строк до 23.11.2011р. надати до суду раніше витребувані відомості.
Проте, Гайворонською районною державною адміністрацією повторно не виконано вимог ухвали господарського суду, витребувані відомості до суду не подано. Про наявність поважних причин неможливості виконання ухвал суду не повідомлено.
При цьому, Гайворонська районна державна адміністрація своєчасно отримувала зазначені вище ухвали господарського суду, свідченням чого є відповідні повідомлення органу поштового зв'язку (а.с. 26, 40).
Вказане має місце і в справі № 5013/1885/11, порушеної за позовом Прокурора Гайворонського району в інтересах держави в особі Гайворонської районної державної адміністрації.
Господарський суд звертає увагу позивача на те, що невиконання вимог ухвал господарського суду є порушенням зазначених вище положень законодавства та є неприпустимим в діяльності місцевої державної адміністрації, яка у відповідності зі статтею 119 Конституції України має забезпечувати на відповідній території виконання Конституції та законів України, законність і правопорядок, реалізацію інших наданих державою повноважень. Більш того, позов подано прокурором саме на захист інтересів держави, тоді як орган, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, а саме - Гайворонська районна державна адміністрація, навіть не повідомила суду свою позицію стосовно підтримання чи заперечення вимог прокурора.
Відповідно до статті 90 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.
Господарський суд звертає увагу Гайворонської районної державної адміністрації, а також особисто голову Гайворонської районної державної адміністрації, на недопустимість допущення зазначених вище порушень в подальшій роботі.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 86, 90, 106 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Винести окрему ухвалу та направити її голові Гайворонської районної державної адміністрації.
Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи повідомити господарський суд Кіровоградської області до 29.12.2011 р.
Дану ухвалу може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя < Підпис > В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2011 |
Оприлюднено | 22.12.2011 |
Номер документу | 19890974 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні