ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.11 Справа № 1/155пд/2011
За позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальської районної державної адміністрації, м. Перевальськ Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіон Інвест Строй", м. Горлівка Донецької області
про розірвання договору оренди землі та стягнення 10210 грн. 93 коп.
Суддя Зюбанова Н.М.
за участю представників сторін:
від позивача –ОСОБА_1., довіреність № 03-22/3171 від 19.10.11;
від відповідача –не прибув;
Суть спору: про стягнення з відповідача 10210 грн. 93 коп. боргу зі сплати орендної плати за землю та розірвання договору оренди землі, зареєстрованого 26.01.09 за № 236573/040940800001.
У відповідності до правил підсудності за ст. 16 ГПК України, оскільки спір виник із земельних відносин та орендована земельна ділянка знаходиться на території Перевальського району Луганської області, спір розглядається господарським судом Луганської області.
Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Неприбуття втретє у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських суддів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб –учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Тому, направлення кореспонденції на адресу відповідача відповідно до інформації, що міститься в матеріалах справи, є належним доказом виконання господарським судом обов’язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Дослідивши обставини справи, вислухавши представника позивача, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позову з огляду на наступне.
Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора Перевальського району Луганської області з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Перевальської РДА є порушення відповідачем встановленого договором обов‘язку орендаря по сплаті орендної плати.
Так, статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад віднесено надання земельних ділянок у користування юридичним та фізичним особам.
Приписи ст. 13 і ст. 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб’єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно ст. ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
При розгляді справи господарським судом встановлено, що у 2008 році між Перевальською районною державною адміністрацією /позивачем/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Регіон Інвест Строй" /відповідачем/ було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому законом порядку 26.01.09 за № 236573/040940800001, предметом якого є надання відповідачу у тимчасове користування земельної ділянки площею 127,390 га, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Центральній селищній раді Перевальського району Луганської області на 10 років /у відповідності до розпорядження голови РДА від 20.10.08 № 621 "Про надання в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок ТОВ "Регіон Інвест Строй".
У відповідності до умов п. 8 вказаного договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5 ставок земельного податку, що становить 4304 грн. 84 коп. на рік; обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексації, визначеної законодавством.
Також сторони за договором дійшли згоди, що орендна плата вноситься у такі строки –у повному обсязі на рахунок власника земельних ділянок, не пізніше 30 листопада щорічно (п. 10 договору).
За даними позивача, як орендодавця, заборгованість відповідача за період з січня 2009 року по грудень 2010 року складає 10210 грн. 93 коп., виходячи з щомісячного розміру орендної плати у сумі 413 грн. 27 коп. у 2009 році та 437 грн. 65 коп. у 2010 році з урахуванням індексації.
Таким чином господарський суд дійшов висновку, що відповідачем порушені умови п. 10 договору щодо належного проведення розрахунків з орендної плати, а тому до стягнення з відповідача підлягає борг у сумі 10210 грн. 93 коп.
На підставі даного факту, а також положень Закону України "Про оренду землі" прокурор просить розірвати договір оренди землі, зареєстрований 23.01.09 за № 236574/040940800001.
У відповідності до ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою, є : добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом, припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідні підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку визначені ст. 143 ЗК України.
Прокурор посилається на Закон України "Про оренду землі", ст. 32 якого, зокрема, передбачено, що договір оренди може бути достроково розірвано в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкту оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначеним Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" встановлено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Щодо підстав розірвання договору оренди земельної ділянки, визначених сторонами, то п. 33 договору оренди землі передбачено, що договір може бути розірвано за вимогою однієї із сторін за рішенням суду у разі невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
У той же час, ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Тобто йдеться про таке порушення договору однією із сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Безумовно, основною метою договору оренди земельної ділянки є одержання орендодавцем орендної плати. За матеріалами даної справи підтверджено наявність заборгованості відповідача з орендної плати у сумі 10210 грн. 93 коп.
Таким чином господарський суд дійшов висновку, що відповідачем порушені вимоги ст. 24 Закону України "Про оренду землі” та умови договору щодо річної сплати орендної плати, а тому договір оренди землі, укладений сторонами та зареєстрований 26.01.09 за № 236573/040940800001 підлягає розірванню, а заборгованість у сумі позову стягненню з відповідача у повному обсязі.
У відповідності до ст. 653 ЦК України, яка визначає правові наслідки зміни або розірвання договору, якщо договір розривається у судовому порядку, зобов‘язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.
Відповідачем позов не оспорений, доказів погашення боргу не надано.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України та підлягають стягненню на користь державного бюджету, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку. Загальний розмір судових витрат складає 423 грн. 10 коп., у т.ч. 102 грн. 10 коп. держмита, 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та 85 грн. 00 коп. мита з немайнової вимоги про розірвання договору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіон Інвест Строй", м. Горлівка Донецької області, вул. Рудакова, 35, оф. 141, ідент. код 35801835 :
- на користь Перевальської районної державної адміністрації Луганської області, м. Перевальськ Луганської області, вул. Леніна, б. 38, ідент. код 13050200 - 10210 грн. 93 коп. боргу;
- в доход державного бюджету України судові витрати в сумі 423 грн. 10 коп. на рахунок № 31219206700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, отримувач –УДК у м. Луганську, банк отримувача –ГУДКУ в Луганській області, код класифікації доходів - 22030001, символ - 206, назва - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), видати наказ ДПІ у м. Горлівка Донецької області після набрання рішенням законної сили.
3. Розірвати договір оренди землі, зареєстрований 26.01.09 у Перевальському районному реєстраційному офісі Луганської РФ "ДП центр ДЗК при Держкомземі України" за № 236573/040940800001, укладений між Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області, ідент. код 13050200 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Регіон Інвест Строй", м. Горлівка Донецької області, вул. Рудакова, 35, оф. 141, ідент. код 35801835.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складене та підписане 05.12.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2011 |
Оприлюднено | 22.12.2011 |
Номер документу | 19893828 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Зюбанова Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні