Рішення
від 01.11.2011 по справі 5023/7717/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2011 р. Справ а № 5023/7717/11

вх. № 7717/11

Суддя господарського суду Аюпова Р.М.

при секретарі судового зас ідання Павленко А.В.

за участю представників ст орін:

позивача - Представник поз ивача - ОСОБА_1, дов. від 31.12.10р .; відповідача - не з'явився;тре тя особа-1 - не з'явився;третьої особи-2 - ОСОБА_2 дов. від 29.07. 2011 р.; 3-ї особи < Текст > відповід ача - < Текст > 3-ї особи < Текст >

розглянувши справу за поз овом Харківська міська ра да, м. Харків 3-я особа , які не за являють самостійних вимог на предмет спору на стороні поз ивача:

1) Головне управління Держк омзему по Харківській област і, м. Харків; 2)Інспекція Держав ного архітектурно-будівельн ого контролю в Харківській о бласті, м. Харків

до Товариства з обмежен ою відповідальністю "Українк а", м. Харків

про розірвання договору

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Харківська міська рада звернувся до гос подарського суду Харківсько ї області з позовною заявою д о відповідача - ТОВ фірма “У країнка”, в якій просить суд: 1 ) прийняти рішення, яким розір вати договір оренди землі ві д 17.02.2000р. № 32/00, зареєстрований у ви конавчому комітеті Харківсь кої міської ради в книзі запи сів державної реєстрації дог оворів оренди землі, укладен ий між Харківською міською р адою та ТОВ фірмою “Українка ”; 2) Зобов'язати відповідача п овернути земельну ділянку, з агальною площею 0,0687 га по вул. Ч ервоні ряди,1 (Ленінський райо н) у м. Харкові територіальній громаді міста Харкова в особ і Харківської міської ради з приведенням її у придатний д ля подальшого використання с тан;3) Витрати по оплаті держав ного мита та на інформаційно -технічне забезпечення судов ого процесу просить покласти на відповідача, мотивуючи св ої вимоги тим, що відповідач, в порушення умов договору оре нди землі від 17.02.2000 року викори стовує земельну ділянку не з а цільовим призначенням.

Ухвалою господарського су ду Харківської області від 19 вересня 2011 року прийнято вказ ану позовну заяву до розгляд у, порушено провадження у спр аві та призначено її до розгл яду у судовому засіданні на 27 вересня 2011 року о 10:20 год. Також з азначеною ухвалою суду залуч ено в якості третіх осіб, які н е заявляють самостійних вимо г на предмет спору на стороні позивача: 1) Головне управлін ня Держкомзему по Харківські й області 2) Інспекцію Держав ного архітектурно-будівельн ого контролю в Харківській о бласті .

Ухвалами господарського с уду Харківської області від 27.09.2011 року та 18.10.2011 року розгляд сп рави відкладався.

31 жовтня 2011 року, позивач, чере з канцелярію суду надав заяв у про уточнення позовних вим ог (вх. № 33158) в яких просить суд р озірвати договір оренди земе льної ділянки від 17.02.2000 р. №32/00, зар еєстрований у виконавчому ко мітеті Харківської міської р ади в книзі записів державно ї реєстрації договорів оренд и землі, укладений між викона вчим комітетом Харківської м іської ради та ТОВ фірмою «Ук раїнка» та зобов' язати ТОВ фірму «Українка» повернути з емельну ділянку, загальною п лощею 0,0687 га по вул. Червоні ряд и, 1 (Ленінський район) у м. Харко ві територіальній громаді мі ста Харкова в особі Харківсь кої міської ради з приведенн ям її у придатний для подальш ого використання стан.

Розглянувши вказану заяву , та враховуючи, що згідно стат ті 22 Господарського процесуа льного кодексу України, пози вач вправі до прийняття ріше ння по справі збільшити розм ір позовних вимог за умови до тримання встановленого поря дку досудового врегулювання спору у випадках, передбачен их статтею 5 цього Кодексу, в ц ій частині, відмовитись від п озову або зменшити розмір по зовних вимог, суд приймає її я к таку, що не суперечить інте ресам сторін та діючому зако нодавству.

Представник позивача в суд овому засіданні позов, з урах уванням прийнятих судом уточ нень, підтримав в повному обс язі та наполягав на його задо воленні, надав через канцеля рію суду правове обґрунтуван ня позовних вимог (вх. № 33263), яке судом долучені до матеріалів справи.

Присутній у судовому засід анні представник другої трет ьої особи надав відзив (вх. № 3312 6), в якому позовні вимоги Харк івської міської ради підтрим ує в повному обсязі та просит ь їх задовольнити.

Представник першої третьо ї особи у призначене судове з асідання не з' явився, через канцелярію до суду надав від зив, в якому в повному обсязі п ідтримав вимоги, викладені в позові.

У призначене судове засіда ння представник відповідача не з' явився, про причини нея вки у судове засідання суд не повідомив, витребувані судо м документи не надав. Про дату , час та місце розгляду справи був повідомлений належним ч ином, про що свідчить відмітк и про направлення ухвали про відкладення розгляду справи від 18.10.2011 року, яка направлялас ь на адресу відповідача згід но Витягу з Єдиного державно го реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, п ри цьому враховані приписи п ункту 3.5.11 Інструкції з діловод ства в господарських судах У країни, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальш ими змінами).

Присутні в судовому засіда нні 01 листопада 2011 року позива ч та третя особа -2 вважають за можливе розглянути справу п о суті в даному судовому засі данні без участі представник а відповідача та третьої осо би-1, пояснили, що ними надані в сі документи, які необхідні д ля розгляду справи по суті.

Статтею 6 Конвенції про захи ст прав і основних свобод люд ини 1950 року, ратифікованою Вер ховною Радою України ( Закон У країни від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР ), ко жній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її гр омадських прав і обов'язків в продовж розумного строку нез алежним і безстороннім судом , створеним відповідно до зак ону.

Ухвалою господарського су ду Харківської області від 18.1 0.2011 року сторони попереджені п ро розгляд справи за наявним и в ній матеріалами у разі нея вки представників сторін у с удове засідання та ненадання витребуваних судом документ ів. Враховуючи це, враховуючи також достатність часу, нада ного позивачеві та відповіда чеві для підготовки до судов ого засідання та підготовки витребуваних судом документ ів, приймаючи до уваги принци пи змагальності та диспозити вності господарського проце су, закріплені п.4 ч.3 ст. 129 Конст итуції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господ арським судом в межах надани х йому повноважень сторонам створені усі належні умови д ля надання доказів у справі т а є підстави для розгляду спр ави за наявними у справі мате ріалами відповідно до ст.. 75 ГП К України.

З' ясувавши всі фактичні о бставини, на яких ґрунтуютьс я позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавш и пояснення представника поз ивача, всебічно та повно досл ідивши надані докази, суд вст ановив наступне.

Розпорядженням Харківсько го міського голови від 31.08.1999р. № 1729 «Про переоформлення права користування земельними діл янками по вул. Червоні Ряди, 1 т а вул. Суздальські Ряди, 7» ТОВ фірмі «Українка» надана в ор енду земельна ділянка по вул . Червоні ряди, 1, площею 0,0687 га дл я експлуатації і обслуговува ння кафе «Українка».

На підставі вказаного вище розпорядження між Харківськ ою міською радою та ТОВ фірмо ю «Українка» укладено догові р оренди земельної ділянки в ід 17.02.2000р. №32/00, зареєстрований у в иконавчому комітеті Харківс ької міської ради в книзі зап исів державної реєстрації до говорів оренди землі.

Так, у відповідності до п.1.2. д оговору земельна ділянка над ається у тимчасове платне ко ристування на умовах оренди строком до двадцять восьмого червня дві тисячі двадцять п ершого року для експлуатації і обслуговування кафе «Укра їнка».

В пункті 3.1. договору передба чено, що орендодавець має пра во вимагати від орендаря, зок рема використання земельної ділянки за цільовим признач енням, згідно з цим договором та додержання режиму викори стання водоохоронних зон, пр ибережних захисних смуг, зон санітарної охорони та терит орій, які особливо охороняют ься, а також додержання еколо гічної безпеки землекористу вання та збереження родючост і ґрунтів, державних стандар тів, норм і правил, проектних р ішень, правил забудови міста Харкова.

Відповідно до підпункту л) п ункту 3.2.2. цього договору оренд ар зобов' язаний виконувати обов' язки, передбачені Зак оном України «Про оренду зем лі» та іншими нормативно-пра вовими актами.

05.09.2011р. спеціалістом відділу самоврядного контролю за вик ористанням та охороною земел ь управління земельних відно син Харківської міської ради обстежено земельну ділянку за адресою: м. Харків, вул. Черв оні Ряди, 1 та складено акт обс теження земельної ділянки ві д 05.09.2011р. за №2454/11.

Обстеженням на місцевості встановлено, що вказану земе льну ділянку загальною площе ю 0,0687 га по вул. Червоні Ряди, 1 у м . Харкові на підставі розпоря дження міського голови від 31.0 8.1999р. №1729 надано в оренду ТОВ фір мі «Українка» для експлуатац ії і обслуговування кафе «Ук раїнка».

Крім цього, ТОВ фірмою «Укра їнка» додатково зайнято земе льну ділянку площею орієнтов но 0,0264 га, яка використовується ТОВ фірмою «Українка» для ек сплуатації павільйону ігров их автоматів, без документів , що посвідчують право корист ування нею, чим порушено ст.ст .125,126 Земельного кодексу Україн и

Обстеженням встановлено, щ о вказана земельна ділянка в икористовується ТОВ фірмою « Українка» для експлуатації т оргівельного центру, замість кафе, чим порушено умови дого вору оренди земельної ділянк и за №32/00 від 17.02.2000 року.

Згідно ст. 60 Земельного коде ксу України та ст. 88 Водного ко дексу України вздовж річок, з метою охорони поверхневих в одних об'єктів від забруднен ня і засмічення та збереженн я їх водності у межах водоохо ронних зон виділяються земел ьні ділянки під прибережні з ахисні смуги.

Згідно інформації державн ого управління екології і пр иродних ресурсів в Харківськ ій області від 02.02.2006р. №10-04-346 річка Лопань, загальною площею вод озабору 1120 кв. м. відноситься до категорії малих річок.

Враховуючи викладене, приб ережна захисна смуга річки Л опань складає 25 метрів.

Рішенням господарського с уду Харківської області від 13.06.2006р. по справі № 38/167-06 позовні ви моги ТОВ фірми «Українка» до Харківської міської ради пр о визнання права власності н а реконструйовані приміщенн я №1-№6 в будівлі літ «А-1», яка ро зташована за адресою: м. Харкі в, вул. Червоні Ряди, 1 та на приб удоване до неї приміщення №7, з агальною площею 532,0 кв.м. задово лені.

Рішенням господарського с уду Харківської області від 05.10.2011 року по справі №5023/7650/11 (н.в.о. 38/1 67-06) заяву Харківської міської ради про перегляд за нововия вленими обставинами рішення Господарського суду Харківс ької області від 13.06.2006р. по спра ві №38/167-09 задоволено.

Рішення Господарського су ду Харківської області від 13.0 6.2006р. по справі №38/167-09 скасовано. В позові ТОВ фірми «Українка» до Харківської міської ради про визнання права власност і на реконструйовані приміще ння №1-№6 в будівлі літ. «А-1», яка розташована за адресою: м. Хар ків, вул. Червоні Ряди, 1 та на пр ибудоване до неї приміщення №7, загальною площею 532,0 кв.м. від мовлено повністю. Рішення на брало законної сили 25.10.2011р.

Актом обстеження вказаної земельної ділянки від 05.09.2011р. з а №2454/11 встановлено, що торгіве льний центр ТОВ фірма «Украї нка» по вул. Червоні ряди, 1 літ . „А-1”, загальною площею 532,6 кв.м. частково розташований в меж ах прибережних захисних смуг річки Лопань.

Такі обставини, на думку поз ивача, свідчать про порушенн я його прав та охоронюваних з аконом інтересів і є підстав ою для їх захисту у судовому п орядку шляхом розірвання дог овору оренди землі від 17.02.2000 рок у за №32/00.

Надаючи правову кваліфіка цію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та пра вових підстав позовних вимог , суд виходить з наступного.

За загальним положенням ци вільного законодавства, зобо в'язання виникають з підстав , зазначених у статті 11 Цивіль ного кодексу України. За прип исами частини 2 цієї статті пі дставами виникнення цивільн их прав та обов' язку, зокрем а, є договори та інші правочин и, інші юридичні факти. Підста вою виникнення цивільних пра в та обов' язків є дії осіб, що передбачені актами цивільно го законодавства, а також дії , що не передбачені цими актам и, але за аналогією породжуют ь цивільні права та обов' яз ки.

У відповідності із ст. 173 Госп одарського кодексу України т а ст. 509 Цивільного кодексу Укр аїни, господарським визнаєть ся зобов' язання, що виникає між суб' єктом господарюван ня та іншим учасником (учасни ками) відносин у сфері господ арювання з підстав, передбач ених цим кодексом, в силу яког о один суб' єкт (зобов' язан а сторона, у тому числі боржни к) зобов' язаний вчинити пев ну дію господарського чи упр авлінсько-господарського ха рактеру на користь іншого су б' єкта (виконати роботу, пер едати майно, сплатити гроші, н адати інформацію тощо), або ут римуватися від певних дій, а і нший суб' єкт (управлена сто рона, у тому числі кредитор) ма є право вимагати від зобов' язаної сторони виконати її о бов' язку.

Господарські зобов' язанн я можуть виникати, зокрема, з г осподарського договору та ін ших угод, передбачених закон ом, а також з угод, не передбач ених законом, але таких, які йо му не суперечать (ст. 174 Господа рського кодексу України).

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господ арського кодексу України, го сподарські договори укладаю ться за правилами, встановле ними Цивільним кодексом з ур ахуванням особливостей, пере дбачених цим кодексом.

Згідно ст. 629 Цивільного коде ксу України, договір є обов' язковим для виконання сторон ами.

Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, односторон ня відмова від зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.

Частиною 1 статті 16 Цивільно го кодексу України, частиною 2 статті 20 Господарського код ексу України, одним із способ ів захисту права є примусове виконання обов' язку в нату рі (присудження до виконання обов' язку в натурі).

Відповідно до ст. 598 Цивільно го кодексу України, зобов'яза ння припиняється частково аб о у повному обсязі на підстав ах, встановлених договором а бо законом та припинення зоб ов' язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених зак оном або договором, а згідно с татті 599 Цивільного кодексу Ук раїни, зобов' язання припиня ється виконанням, проведеним належним чином.

Статтями 610, ст. 612 Цивільного к одексу України передбачено, що порушенням зобов' язання є його невиконання або викон ання з порушенням умов, визна чених змістом зобов' язання (неналежне зобов' язання); бо ржник вважається таким, що пр острочив, якщо він не приступ ив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, в становлений договором або за коном.

Відповідно до ч.1 ст. 193 Господ арського кодексу України, до виконання господарських дог оворів застосовуються відпо відні положення Цивільного к одексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 792 Цивільного коде ксу України та ст. 93 Земельног о кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом .

Відповідно до статті 2 Закон у України "Про оренду землі" ві дносини, пов'язані з орендою з емлі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нор мативно-правовими актами, пр ийнятими відповідно до них, а також договором оренди земл і.

Відповідно до ст. 13 Закону Ук раїни "Про оренду землі", догов ір оренди землі - це договір, з а яким орендодавець зобов'яз аний за плату передати оренд ареві земельну ділянку у вол одіння і користування на пев ний строк, а орендар зобов'яза ний використовувати земельн у ділянку відповідно до умов договору та вимог земельног о законодавства.

Згідно з ст. 16 Закону України "Про оренду землі" договір оре нди земельної ділянки може б ути укладений лише за взаємн им волевиявленням сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивіль ного кодексу України правочи ном є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припиненн я цивільних прав та обов'язкі в.

Дво- чи багатостороннім пра вочином є погоджена дія двох або більше сторін (ч. 4 ст. 202 Циві льного кодексу України).

Отже, двостороннім правочи нам притаманна наявність вза ємоузгодженого волевиявлен ня двох осіб, спрямованого на виникнення єдиного правовог о результату, покликаного за безпечити реалізацію загаль ної чи самостійної мети кожн ої з цих осіб.

Відповідно до п. 3.4.8 Рекоменд ацій Президії Вищого господа рського суду України від 02.02.2010 р . №04-06/15 «Про практику застосува ння господарськими судами зе мельного законодавства» у ра зі встановлення порушень, пе редбачених ст. 143 ЗК України, ко ли земельна ділянка використ овується не за цільовим приз наченням, визначеним умовами договору, та у спосіб, який су перечить екологічним вимога м, суди, керуючись ст. 32 Закону У країни «Про оренду землі», ма ють правові підстави для зад оволення вимог про розірванн я договору оренди. Про невико нання відповідачем умов дого вору щодо використання землі за цільовим призначенням мо же свідчити, зокрема, відсутн ість проведення будь-яких бу дівельних робіт на об'єкті.

Згідно п.2.20 Постанови Пленум у Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деяк і питання практики розгляду справ у спорах, що виникають і з земельних відносин ».у вирі шенні спорів про розірвання договору оренди земельної д ілянки судам слід враховува ти, що відповідно до статті 32 З акону України «Про оренду зе млі» на вимогу однієї із стор ін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невик онання сторонами обов'язків, передбачених умовами догово ру, та з підстав, визначених ст аттями 24 і 25 Закону України «Пр о оренду землі», у разі випадк ового знищення чи пошкодженн я об'єкта оренди, яке істотно п ерешкоджає передбаченому до говором використанню земель ної ділянки, а також з підстав , визначених ЗК України та інш ими законами України.

Відповідно до ст. 32 Закону Ук раїни "Про оренду землі", на ви могу однієї із сторін догові р оренди землі може бути дост роково розірваний за рішення м суду в разі невиконання сто ронами обов'язків, передбаче них статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі ви падкового знищення чи пошкод ження об'єкта оренди, яке істо тно перешкоджає передбачено му договором використанню зе мельної ділянки, а також на пі дставах, визначених Земельни м кодексом України та іншими законами України.

Статтею 24 цього Закону визн ачені права та обов'язки орен додавця, а саме:орендодавець має право вимагати від оренд аря використання земельної д ілянки за цільовим призначен ням згідно з договором оренд и; дотримання екологічної бе зпеки землекористування та з береження родючості ґрунтів , додержання державних станд артів, норм і правил, у тому чи слі місцевих правил забудови населених пунктів; дотриман ня режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, з он санітарної охорони, саніт арно-захисних зон, зон особли вого режиму використання зем ель та територій, які особлив о охороняються; своєчасного внесення орендної плати. Оре ндодавець зобов'язаний: пере дати в користування земельну ділянку у стані, що відповіда є умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відпо відно до закону реалізацію п рав третіх осіб щодо орендов аної земельної ділянки; не вч иняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися ор ендованою земельною ділянко ю; відшкодувати орендарю кап італьні витрати, пов'язані з п оліпшенням стану об'єкта оре нди, яке проводилося орендар ем за згодою орендодавця; поп ередити орендаря про особлив і властивості та недоліки зе мельної ділянки, які в процес і її використання можуть спр ичинити екологічно небезпеч ні наслідки для довкілля або призвести до погіршення ста ну самого об'єкта оренди.

Статтею 25 цього Закону визн ачені права та обов'язки орен даря, а саме: орендар земельно ї ділянки має право: самостій но господарювати на землі з д отриманням умов договору оре нди землі; за письмовою згодо ю орендодавця зводити в уста новленому законодавством по рядку жилі, виробничі, культу рно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багат орічні насадження; отримуват и продукцію і доходи; здійсню вати в установленому законод авством порядку за письмовою згодою орендодавця будівниц тво водогосподарських спору д та меліоративних систем. Ор ендар земельної ділянки зобо в'язаний: приступати до викор истання земельної ділянки в строки, встановлені договоро м оренди землі, зареєстрован им в установленому законом п орядку; виконувати встановле ні щодо об'єкта оренди обмеже ння (обтяження) в обсязі, перед баченому законом або договор ом оренди землі; дотримувати ся режиму використання земел ь природно-заповідного та ін шого природоохоронного приз начення, оздоровчого, рекреа ційного та історико-культурн ого призначення; у п'ятиденни й строк після державної реєс трації договору оренди земел ьної ділянки державної або к омунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.

На підставі ст. 638 Цивільного кодексу України істотними у мовами договору є умови про п редмет договору, умови, що виз начені законом як істотні аб о є необхідними для договорі в даного виду, а також усі ті у мови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути до сягнуто згоди.

Відповідно до ст. 15 Закону Ук раїни "Про оренду землі" істот ними умовами договору оренди землі, зокрема, є об' єкт оре нди, строк дії договору оренд и, умови використання та ціль ове призначення земельної ді лянки, яка передається в орен ду, умови збереження стану об ' єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення з емельної ділянки орендодавц еві, відповідальність сторін та ін.

Згідно акту обстеження зем ельної ділянки за № 2454/11 станом на 05.09.2011р. вказана земельна діл янка ТОВ фірмою «Українка» в икористовується з грубим пор ушенням істотних умов догово ру та вимог чинного земельно го законодавства щодо її вик ористання.

Статтею 35 Закону України „ П ро охорону земель" встановле но, що власники і землекорист увачі, в тому числі орендарі, з емельних ділянок зобов'язані , зокрема, забезпечувати вико ристання земельних ділянок з а цільовим призначенням та д отримуватися встановлених о бмежень (обтяжень) на земельн у ділянку.

Статтею 96 Земельного кодекс у України зазначені обов'язк и землекористувачів, зокрема пунктом „а" частини 1 статті 96 З емельного кодексу України зе млекористувачі зобов'язані з абезпечувати використання з емлі за цільовим призначення м.

Відповідно до ст. 141 Земельно го кодексу України, підстава ми припинення права користув ання земельною ділянкою є: а) д обровільна відмова від права користування земельною діля нкою; б) вилучення земельної д ілянки у випадках, передбаче них цим Кодексом; в) припиненн я діяльності релігійних орга нізацій, державних чи комуна льних підприємств, установ т а організацій; г) використанн я земельної ділянки способам и, які суперечать екологічни м вимогам; ґ) використання зем ельної ділянки не за цільови м призначенням; д) систематич на несплата земельного подат ку або орендної плати.

Відповідно до розділу ІІ Зе мельного кодексу України та ст. 19 Земельного кодексу Украї ни слід відрізняти два тлума чення поняття «цільове призн ачення земельної ділянки».

Так, статтею 19 Земельного ко дексу України визначено поня ття «основне цільове признач ення земельної ділянки», під яким розуміється категорія землі (землі сільськогоспода рського, житлового та іншого призначення) та не основне ці льове призначення (функціона льне призначення), що витікає , наприклад, з умов договору ор енди земельної ділянки (буді вництво або експлуатація).

Таким чином, під використан ням земельної ділянки не за ц ільовим призначенням слід ро зуміти, у тому числі, використ ання земельної ділянки з пор ушенням умов договору оренди землі.

Статтею 1 Закону України "Пр о землеустрій" передбачено, щ о цільове призначення земель ної ділянки - використання зе мельної ділянки за призначен ням, визначеним на підставі д окументації із землеустрою у встановленому законодавств ом порядку.

Цільове призначення земел ь - встановлені законодавст вом порядок, мета експлуатац ії (використання) земельних д ілянок для досягнення конкре тних цілей з урахуванням кат егорії земель.

Основою для визначення ціл ьового призначення земельно ї ділянки є її належність до в ідповідно категорії земель. Перелік категорій земель Укр аїни визначений статтею 19 Зем ельного кодексу України, від повідно до якої землі Україн и за основним цільовим призн аченням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарс ького призначення;

б) землі житлової та громадс ької забудови;

в) землі природно-заповідно го та іншого природоохоронно го призначення;

г)землі оздоровчого призна чення;

ґ) землі рекреаційного приз начення;

д) землі історико-культурно го призначення;

е) землі лісогосподарськог о призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, тран спорту, зв'язку, енергетики, об орони та іншого призначення.

Цільове призначення (викор истання) земельної ділянки, н аданої в оренду, встановлюєт ься в договорі оренди.

В договорі оренди землі заз начено цільове використання земельної ділянки для експл уатації і обслуговування каф е «Українка».

Відповідно до частини 2 стат ті 651 Цивільного кодексу Украї ни договір може бути змінено або розірвано за рішенням су ду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення до говору та в інших випадках, вс тановлених законом або догов ором.

Істотним є таке порушення с тороною договору, коли внасл ідок завданої цим шкоди друг а сторона значною мірою позб авляється того, на що вона роз раховувала при укладенні дог овору.

Аналіз зазначених норм зак онодавства дає підстави зроб ити висновок, що примусове пр ипинення договору оренди зем лі шляхом його дострокового розірвання за ініціативою ор ендаря можливе у випадках іс тотного порушення орендодав цем умов договору оренди або закону.

Статтею 627 Цивільного кодек су України передбачено, що ві дповідно до статті 6 цього Код ексу сторони є вільними в укл аденні договору, виборі конт рагента та визначенні умов д оговору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів ци вільного законодавства, звич аїв ділового обороту, вимог р озумності та справедливості .

Згідно частини 1 статті 628 Цив ільного кодексу України зміс т договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд с торін і погоджені ними, та умо ви, які є обов'язковими відпов ідно до актів цивільного зак онодавства.

Відповідно до п. 12 Перехідни х положень Земельного кодекс у України визначено, що до роз межування земель державної і комунальної власності повно важення щодо розпорядження з емлями в межах населених пун ктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійсню ють відповідні сільські, сел ищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відпові дні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самовря дування в Україні" від імені т а в інтересах територіальних громад права суб' єкта кому нальної власності здійснюют ь відповідні ради.

Відповідно до статті 651 Циві льного кодексу України зміна або розірвання договору доп ускається лише за згодою сто рін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Укладаючи даний договір ор енди земельної ділянки, орен додавець розраховував на те, що орендар - ТОВ фірма «Україн ка» побудує на орендованій з емельній ділянці та буде екс плуатувати саме кафе «Україн ка», як це передбачено істотн ими умовами договору. Отже, ор ендодавець, по-перше, розрахо вував на поліпшення інфрастр уктури міста, по-друге, розрах овував на утримання земельно ї ділянки у належному стані. П роте відповідачем ТОВ фірмою «Українка» грубо порушені і стотні умови договору оренди земельної ділянки щодо вико ристання земельної ділянки з гідно умов вказаного договор у.

Істотним є таке порушення с тороною договору, коли внасл ідок завданої шкоди друга ст орона значною мірою позбавля ється того, на що вона розрахо вувала при укладанні договор у.

Як вбачається з договору ор енди землі (п. 4.4), на вимогу одні єї із сторін договір оренди м оже бути достроково розірван ий за рішенням суду у разі нев иконання стороною обов' язк ів, передбачених цим договор ом та законодавством України , у разі випадкового знищення чи пошкодження об' єкта оре нди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором вик ористанню земельної ділянки , а також на підставах, визначе них Земельним кодексом та ін шими законами України.

З урахуванням наведених пр авових норм, на підставі наяв них у справі матеріалів, суд п риходить до висновку про те, щ о в даному разі відповідачем порушені вимоги щодо забезп ечення цільового використан ня землі і наслідком цього є р озірвання договору.

Так зокрема, приходячи до та кого висновку суд приймає до уваги, що згідно умов п.1.2. дого вору земельна ділянка надаєт ься у тимчасове платне корис тування на умовах оренди стр оком до 28.06.2021р. для експлуатації і обслуговування кафе «Укра їнка».

В матеріалах справи містит ься акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, д ержавних будівельних норм, с тандартів і правил під час ви конання будівельних робіт ві д 23. 09. 2011р., а також припис про усу нення порушення вимог законо давства у сфері містобудівно ї діяльності, державних буді вельних норм, стандартів і пр авил при використанні та екс плуатації ТОВ фірмою «Україн ка» нерухомого майна по вул. Ч ервоні Ряди, 1 у м. Харкові від 23 .09.2011 року.

Конституцією України (ст. 13, 4 1) встановлено, що власність зо бов'язує. Власність не повинн а використовуватися на шкоду людині і суспільству. Викори стання власності не може зав давати шкоди правам, свобода м та гідності громадян, інтер есам суспільства, погіршуват и екологічну ситуацію і прир одні якості землі.

Право власника на забудову здійснюється ним за умови до держання архітектурних, буді вельних, санітарних, екологі чних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її ціль овим призначенням (ч.3 ст. 375 Цив ільного кодексу України).

Згідно ст. 5 Закону України "П ро основи містобудування", ст . ст. 12, 23 Закону України "Про план ування та забудову територій ", ст. 9 Закону України "Про архіт ектурну діяльність" будівниц тво об' єкту нерухомості вим агає розробки і затвердження у встановленому порядку ком петентними органами проекту його будівництва та отриман ня дозволів і узгоджень відп овідних органів та служб на з дійснення будівельних робіт .

Згідно ст. 17 Закону України "П ро основи містобудування" мі стобудівна документація є ос новною для:

-вирішення питань раціонал ьного використання територі й, регулювання розселення;

-підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановленн я та зміни меж населених пунк тів;

-підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації;

-вирішення питань щодо розт ашування та проектування нов ого будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкті в містобудування та упорядку вання територій;

-вирішення питань щодо вилу чення (викупу), передачі (надан ня) земельних ділянок у власн ість чи користування громадя н та юридичних осіб.

Згідно норми ст. 31 Закону Укр аїни "Про місцеве самоврядув ання в Україні" до повноважен ь виконавчого комітету місце вої ради, належить, зокрема, на дання відповідно до законода вства дозволу на спорудження об' єктів містобудування не залежно від форм власності, п рийняття в експлуатацію закі нчених будівництвом об' єкт ів, вирішення спорів з питань містобудування, тощо.

Відповідно до ст. 18 Закону Ук раїни "Про основи містобудув ання" реалізація містобудівн ої документації полягає у вп ровадженні рішень відповідн их органів державної влади, о рганів влади Автономної Респ убліки Крим та органів місце вого самоврядування при план уванні відповідних територі й, комплексній забудові та ре конструкції населених пункт ів, проектуванні та будівниц тві об'єктів житлово-цивільн ого і виробничого призначенн я, систем транспортного та ін женерного забезпечення, впор ядкуванні і благоустрої тери торій.

Ст. 34 Закону України «Про рег улювання містобудівної діял ьності» встановлено, що замо вник має право виконувати бу дівельні роботи після:

1) направлення замовником по відомлення про початок викон ання будівельних робіт Держа вній архітектурно-будівельн ій інспекції або її територі альному органу (далі - інспекц ії державного архітектурно-б удівельного контролю) за міс цезнаходженням об'єкта будів ництва - щодо об'єктів, будівни цтво яких здійснюється на пі дставі будівельного паспорт а, які не потребують реєстрац ії декларації про початок ви конання будівельних робіт аб о отримання дозволу на викон ання будівельних робіт згідн о з переліком об'єктів будівн ицтва, затвердженим Кабінето м Міністрів України. Форма по відомлення про початок викон ання будівельних робіт та по рядок його подання визначают ься Кабінетом Міністрів Укра їни;

2) реєстрації відповідною ін спекцією державного архітек турно-будівельного контролю декларації про початок вико нання будівельних робіт - щод о об'єктів будівництва, що нал ежать до I-III категорій складно сті;

3) видачі замовнику відповід ною інспекцією державного ар хітектурно-будівельного кон тролю дозволу на виконання б удівельних робіт - щодо об'єкт ів будівництва, що належать д о IV і V категорій складності.

Ст. 39 зазначеного Закону виз начено, що прийняття в експлу атацію закінчених будівницт вом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'є ктів, будівництво яких здійс нювалося на підставі будівел ьного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідн ою інспекцією державного арх ітектурно-будівельного конт ролю на безоплатній основі п оданої замовником деклараці ї про готовність об'єкта до ек сплуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до екс плуатації, порядок її поданн я і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України .

Прийняття в експлуатацію з акінчених будівництвом об'єк тів, що належать до IV і V категор ій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шлях ом видачі інспекціями держав ного архітектурно-будівельн ого контролю сертифіката у п орядку, визначеному Кабінето м Міністрів України.

Форма акта готовності об'єк та до експлуатації, форма сер тифіката, порядок його видач і, розмір та порядок внесення плати за видачу сертифіката визначаються Кабінетом Міні стрів України.

Акт готовності об'єкта до ек сплуатації підписується зам овником, генеральним проекту вальником, генеральним підря дником або підрядником (у раз і якщо будівельні роботи вик онуються без залучення субпі дрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт заст рахований).

Відповідно до статті 39 Зако ну України "Про регулювання м істобудівної діяльності" Пос тановою Кабінету Міністрів У країни за N 461 від 13.04.2011 року був з атверджений «Порядок прийн яття в експлуатацію закінчен их будівництвом об'єктів».

Відповідно до норм діючого законодавства до процесу ре конструкції застосовуються усі норми щодо розроблення т а погодження проектної докум ентації, отримання дозволу н а виконання будівельних робі т, введення об' єкту будівни цтва до експлуатації.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивіль ного кодексу України право в ласності на нерухоме майно, з будоване на земельній ділянц і, яка не надавалась для цієї м ети особі, що здійснила таке б удівництво, у власність або у користування, без належного дозволу чи належно затвердж еного проекту вважається сам очинним будівництвом.

Відповідно до положень ст .9 5 Земельного кодексу України , ч.1 ст. 375 Цивільного кодексу Ук раїни, ст. 25 Закону України "Про оренду землі" навіть тимчасо вий землекористувач, з ураху ванням умов надання земельно ї ділянки та її цільового при значення має право споруджув ати будівлі та споруди, а тако ж здійснювати реконструкцію існуючих будівель, лише за ум ови згоди на це власника (орен додавця). Тобто чинним земель ним законодавством орендарю не надано права на самостійн у забудову чужої земельної д ілянки, відведеної не для ціє ї мети для власних потреб. В об ' єктивному розумінні право землекористування є інститу том земельного права, сукупн істю правових норм, що регулю ють здійснення суб' єктивно го права землекористування я к сукупності повноважень щод о володіння, користування та , у певних випадках, розпорядж ення земельною ділянкою.

Статтею 32 ГПК України перед бачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на під ставі яких господарський суд у визначеному законом поряд ку встановлює наявність чи в ідсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і запере чення сторін, а також інші обс тавини, які мають значення дл я правильного вирішення госп одарського спору.

Відповідно до ст. 33 цього Код ексу кожна сторона повинна д овести ті обставини, на які в она посилається як на підста ву своїх вимог і заперечень.

Керуючись ст. 34 ГПК України г осподарський суд приймає тіл ьки ті докази, які мають значе ння для справи.

Відповідно до ст. 36 цього Код ексу письмовими доказами є д окументи i матеріали, які міст ять дані про обставини, що маю ть значення для правильного вирішення спору.

Вказаний акт перевірки дот римання вимог законодавства у сфері містобудівної діяль ності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних р обіт від 23.09.2011року, складено гол овним державним інспектором Інспекції Державного архіте ктурно - будівельного контр олю у Харківській області за результатами позапланової п еревірки підтверджують пору шення ТОВ фірмою «Українка» ст.29 Закону України «Про плану вання і забудову територій» та являються належними та до пустимими письмовими доказа ми, що мають суттєве значення для правильного вирішення с пору по суті та прийняття зак онного та обґрунтованого ріш ення по вказаній справі.

Матеріали справи не містят ь та відповідачем до суду не н адано доказів визнання незак онними дій Інспекції Державн ого архітектурно - будівель ного контролю у Харківській області та скасування відпов ідних актів реагування у суд овому порядку, чим підтвердж ується наявність правопоруш ення та його склад у діях відп овідача.

Відповідно до ст. 416 Цивільно го кодексу України право кор истування земельною ділянко ю для забудови припиняється у разі невикористання земель ної ділянки для забудови про тягом трьох років підряд.

Відповідно до п. 4.2. вказаного договору оренди, дія договор у припиняється шляхом його р озірвання, зокрема, у встанов леному законом порядку, як це передбачено Законом України «Про оренду землі» - за рішенн ям суду на вимогу однієї із ст орін внаслідок невиконання д ругою стороною обов'язків пе редбачених договором.

Згідно ст. 738 Цивільного коде ксу України на вимогу наймод авця (орендодавця) договір на йму (оренди) підлягає розірва нню у разі, якщо наймач (оренда р) користується річчю всупер еч договору або призначенню речі.

У відповідності до п. 3 ч.1 ст. 61 1 Цивільного кодексу України , у разі порушення зобов'язанн я настають правові наслідки, встановлені договором або з аконом.

В даному разі Законом (ст. 32 З акону України „Про оренду зе млі") передбачена можливість дострокового розірвання дог овору за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов' язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами д оговору.

Стаття 785 Цивільного кодекс у України зазначає, що у разі п рипинення договору найму най мач зобов'язаний негайно пов ернути наймодавцеві річ у ст ані, в якому вона була одержан а, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було о бумовлено в договорі.

В п.6.1. договору оренди земель ної ділянки сторони визначил и, що земельна ділянка поверт ається орендодавцю на протяз і одного місяця по акту прийо му-передачі після припинення дії цього договору.

За таких обставин суд прихо дить до висновку про те, що тве рдження позивача про наявніс ть в діях відповідача (ТОВ фір ма «Українка») порушень земе льного законодавства, котрі становлять підставу для розі рвання договору оренди землі та повернення земельної діл янки територіальній громаді в особі позивача з приведенн ям її у придатний для подальш ого використання стан є обґр унтованими і підтверджуютьс я матеріалами справи, в зв' я зку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволе нню.

Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 Г ПК України (судочинство у гос подарських судах здійснюєть ся на засадах змагальності; с торони та інші особи, які беру ть участь у справі, обґрунтов ують свої вимоги і заперечен ня поданими суду доказами; ко жна сторона повинна довести ті обставини, на які вона поси лається як на підставу своїх вимог і заперечень) відповід ач - ТОВ фірма «Українка» дока зів на спростування викладен их обставин не надав. У зв'язку з цим суд приходить до виснов ку про наявність у справі дос татніх правових підстав для задоволення позовних вимог Х арківської міської ради.

В силу ст. ЗЗ ГПК України кож на сторона повинна довести т і обставини, на які вона посил ається як на підставу своїх в имог і заперечень.

Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу Укра їни, господарський суд оціню є докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуєтьс я на всебічному, повному і об'є ктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справ и в їх сукупності, керуючись з аконом.

Вирішуючи питання розподі лу судових витрат суд керуєт ься ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні д оговорів та з інших підстав д ержавне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті з а проведення судової експерт изи, послуги перекладача, адв оката, витрати на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу та інші витрат и, пов'язані з розглядом справ и, покладаються: при задоволе нні позову - на відповідача; пр и відмові в позові - на позивач а; при частковому задоволенн і позову - на обидві сторони пр опорційно розміру задоволен их позовних вимог. Таким чино м, враховуючи викладене, судо ві витрати у даній справі пок ладаються на відповідача 1 та позивача. Проте, Харківська м іська рада від сплати держав ного мита звільнена згідно с т. 4 Декрету КМУ "Про державне м ито", який діяв на момент подач і позову до суду, отже в даному разі державне мито з позивач а не стягується.

На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 6, 8, 19, 55, 124, 129 Консти туції, ст.ст. 416, 525, 526, 629, 638, 651, 738, 785, 792 Циві льного кодексу України, ст.ст . 20, 193 Господарського кодексу У країни, ст.ст. 96, 141 Земельного ко дексу України, ст.ст. 13, 15, 24, 25, 32 Зак ону України "Про оренду землі ", ст. 35 Закону України "Про охор ону земель", керуючись ст.ст. 1,4, 4-3, 12, 22, 32, 33, 36, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд - < Текст >

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити по вністю.

Розірвати договір оренди з емельної ділянки від 17.02.2000р. №32/00 , зареєстрований у виконавчо му комітеті Харківської місь кої ради в книзі записів держ авної реєстрації договорів о ренди землі, укладений між Ви конавчим комітетом Харківсь кої міської ради та Товарист вом з обмеженою відповідальн істю фірмою «Українка».

Зобов' язати Товариство з обмеженою відповідальністю фірму «Українка» (61000, м. Харків , вул. Червоні Ряди, 1, код: ЄДРПО У 21237077) повернути земельну діля нку, загальною площею 0,0687 га по вул. Червоні ряди, 1 (Ленінськи й район) у м. Харкові територіа льній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради (61200, м. Харків, пл. Конституц ії, 7, р/р 31412544700002 в УДК у м. Харкові, Г УДКУ у Харківській області, к од ЄДРПОУ 24134490, Банк ГУДКУ у Харк івській області, МФО 851011, код пл атежу 24060300) з приведенням її у пр идатний для подальшого викор истання стан.

Видати наказ після набранн я рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обм еженою відповідальністю фір ми «Українка» (61000, м. Харків, вул . Червоні Ряди, 1, код: ЄДРПОУ 21237077) на користь державного бюдже ту України (одержувач коштів - УДК в м. Харкові, № рахунку 311100957 00002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетно ї класифікації 22090200, символ зві тності банку 095, банк одержува ча - Головне управління Держа вного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) - 8 5,00 грн. державного мита.

Стягнути з Товариства з обм еженою відповідальністю фір ми «Українка» (61000, м. Харків, вул . Червоні Ряди, 1, код: ЄДРПОУ 21237077) на користь державного бюдже ту України (одержувач коштів УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700 002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звіт ності банку 264, банк одержувач а - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 236,00 грн. витрат на інформ аційно - технічне забезпече ння судового процесу.

Видати накази після набран ня рішенням законної сили.

Суддя (підпис< Текст > Аюпова Р.М.

Рішення оформлено згідно з вимогами ст. 84 ГПК України

та повний текст рішення скл адено та підписано 07 листопад а 2011 року

справа № 5023/7046/11

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення01.11.2011
Оприлюднено22.12.2011
Номер документу19902375
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/7717/11

Ухвала від 18.10.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

Рішення від 01.11.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні