7/17-2351-2011
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2011 р. Справа № 7/17-2351-2011
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді Пироговського В.Т.,
суддів Жекова В.І., Картере В.І.
секретар судового засідання Марінова І.І.
за участю представників учасників процесу:
від ДПІ у Київському районі м. Одеса Покотило Н.М.
від ТОВ «ВМ-Моторс»не з'явився
розглянувши апеляційні скарги
Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеса
на ухвалу господарського суду Одеської області
від 13.09.2011р. (ліквідація банкрута та припинення провадження у справі)
у справі № 7/17-2351-2011
за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «ВМ-Моторс»
про визнання банкрутом
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 21.11.2011р. прийнята до провадження та призначена до розгляду на 06.12.2011р. апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «ВМ-Моторс»на ухвалу господарського суду Одеської області від 13.09.2011р. у справі № 7/17-2351-2011.
Учасники судового процесу повідомлені належним чином про час і місце розгляду апеляційної скарги, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та витягом з реєстру вихідної кореспонденції Одеського апеляційного господарського суду від 21.11.2011р.
Апеляційна скарга розглянута за правилами ст. 102 ГПК України.
Відповідно до приписів ст. 85 ГПК України в засіданні суду 06.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.06.2011р. за заявою голови ліквідаційної комісії порушено провадження у справі про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВМ-Моторс»в порядку ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Постановою господарського суду Одеської області від 12.07.2011р. ТОВ «ВМ-Моторс»визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута Тітенко Богдана Юрійовича, зобов'язано ліквідатора подати до офіційного друкованого органу газети «Голос України»або «Урядовий кур'єр»у 5-тиденний строк оголошення про банкрутство ТОВ «ВМ-Моторс»(а.с. 65).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.09.2011р. по справі № 7/17-2351-2011 (суддя Лепеха Г.А.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ТОВ «ВМ-Моторс»; припинено юридичну особу ТОВ «ВМ-Моторс». Провадження у справі № 7/17-2351-2011 припинено.
Не погоджуючись з ухвалою суду, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеса звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду першої інстанції від 13.009.2011р. зі справи № 7/17-2351-2011 скасувати, справу передати на новий розгляд до господарського суду Одеської області, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскарженого судового рішення.
Зокрема, особа, яка подала апеляційну скаргу, зазначає, що звернення з заявою про порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою, відповідно до ст. 51 «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», можливе лише після закінчення строку, який передбачений ч. 4 ст. 105 ЦК України, тобто після розміщення ліквідаційною комісією юридичної особи в друкованих засобах інформації повідомлення про припинення юридичної особи.
На момент звернення з вказаною заявою до господарського суду, ТОВ «ВМ-Моторс»знаходилося на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Київському районі м. Одеси, однак заявником не повідомлено податковий орган про ліквідацію ТОВ «ВМ-Моторс».
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Державної податкової інспекції, оцінивши наявні докази, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту та об'єктивність дослідження обставин справи, колегія суддів встановила:
Товариством з обмеженою відповідальністю «ВМ-Моторс»(Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аматис»(Продавець) укладено договір купівлі-продажу від 23.12.2010р. № 23-12/10, згідно із яким Продавець передає Покупцю канцтовари в асортименті, на суму 10 000,00грн. (а.с. 16-17). Продавцем виконано зобов'язання за договором, що підтверджується видатковою накладною від 23.12.2010р. № 23/012 (а.с. 18) та податковою накладною від 23.12.2010р. №12212 (а.с. 19).
Листами від 18.01.2011р. № 18/01/11 та від 14.03.2011р. № 14/03/11 покупцю направлені претензії щодо сплати заборгованості у сумі 10 000,00грн. за вказаним договором купівлі-продажу (а.с. 10, 12).
Відповіддю на претензію ТОВ «ВМ-Моторс»визнало заборгованість та просило надати відстрочку для погашення вказаної заборгованості строком на 1 місяць, у зв'язку з відсутністю грошових коштів (а.с. 11).
У відповідь від на претензію від 14.03.2011р. № 14/03/11 листом від 22.03.2011р. № 03-22 ТОВ «ВМ-Моторс»повідомило, що не має можливості сплатити заборгованість, у в'язку з неплатоспроможністю (а.с. 9)
Актом звірки взаємних розрахунків за період з 23.12.2010р. по 08.06.2011р. встановлено, що заборгованість ТОВ «ВМ-Моторс»перед ТОВ «Аматис»складає 10 000,00 грн. (а.с. 13)
Засновником ТОВ «ВМ-Моторс»у зв'язку із економічною недоцільністю подальшої роботи прийнято рішення від 03.05.2011р. про ліквідацію підприємства та створення ліквідаційної комісії у складі: Тітенко Б.Ю. та Зубар С.А. (а.с. 8)
У зв'язку із відсутністю майна та грошових коштів для погашення заборгованості прийнято рішення від 08.06.2011р. про звернення до господарського суду із заявою про визнання ТОВ «ВМ-Моторс» банкрутом (а.с. 6).
Голова ліквідаційної комісії ТОВ «ВМ-Моторс»звернувся до господарського суду Одеської області із заявою від 16.06.2011. про визнання банкрутом ТОВ «ВМ-Моторс»у порядку ст. 51 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», за результатами розгляду якої оскаржувану ухвалу.
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону про банкрутство, якщо вартість майна боржника–юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Згідно із ч.4 ст.105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи розміщує в друкованих засобах масової інформації, в яких публікується відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Комісія вживає усіх можливих заходів, щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
За приписами ч.1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Згідно із ч.3 ст.60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Відповідно до ч.5 ст.60 ГК України (зі змінами), ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»є: оцінка вартості майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст.105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. При цьому, ліквідаційний баланс підлягає обов'язковій перевірці органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливе лише після закінчення строку, встановленого для заявлення кредиторами вимог, передбаченого ст.105 ЦК України.
Між тим, заявником не виконано припис ч.4 ст.105 ЦК України та не здійснено розміщення в друкованих засобах масової інформації, в яких публікується відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог.
Крім того, на момент звернення із заявою до господарського суду Одеської області про визнання банкрутом, заявником не надано доказів повідомлення податкового органу про ліквідацію ТОВ «ВМ-Моторс»разом з тим, вказаний державний орган є потенційним (явним), у розумінні ст.60 ГК України, кредитором боржника. При цьому, слід зазначити, що з заяви Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси вбачається, що боржник в січні місяці 2011 року ухилився від сплати податків у великих розмірах (930 670,5грн.), а саме не відобразив в податковій звітності з ПДВ операцію з продажу ТОВ „Ромстал Україна” автосалону –магазину за адресою м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, 84, вартістю 5 584 023грн. Тобто, у даному випадку порушені інтереси держави, захист яких покладено на державні податкові органи.
Дотримання зазначених приписів законодавства має істотне значення для правильного вирішення справи, так як здійснення ліквідатором заходів у ліквідаційній процедурі спрямоване на задоволення вимог кредиторів за рахунок продажу майна боржника.
Правова позиція щодо необхідності дотримання заявником порядку, передбаченого ч. 4 ст. 105 ЦК України при зверненні із заявою про порушення справи про банкрутство за правилами ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»наведена у постанові Верховного Суду України від 10.06.2008 року у справі №15/682-б та постановах Вищого господарського суду України від 13.10.2009р. у справі №5/591/08, від 10.02.2010 року у справі №18/198/09 та від 03.03.2011 року у справі №2/60/09.
Відповідно до ч.2 ст.101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Постановою Пленуму Верховного Суду України №15 «Про судову практику в справах про банкрутство»від 18.12.2009 р. (пункт 36) роз'яснено: «Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК (за відсутністю предмету спору)».
Таким чином, апеляційну скаргу ДПІ у Київському районі м. Одеси слід задовольнити частково.
З огляду на викладене, оскаржена ухвала господарського суду першої інстанції від 13.09.2011р. зі справи № 7/17-2351-2011 підлягає скасуванню, провадження у справі припиненню.
Керуючись п.1-1 ч.1 ст. 80, ст.ст. 85,99,101-106 ГПК України
колегія суддів
Постановила:
Апеляційну скаргу ДПІ у Київському районі м. Одеси задовольнити частково.
Ухвалу господарського суду Одеської області від 13.09.2011р. зі справи № 7/17-2351-2011 скасувати, провадження у справі припинити.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Пироговський В.Т.
Судді Жеков В.І.
Картере В.І.
Повний текст постанови підписано 07.12.2011р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2011 |
Оприлюднено | 20.12.2011 |
Номер документу | 19920816 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Пироговський В.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні