ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківськ а, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.11 С права№ 5015/6195/11
Господарський суд Львівсь кої області у складі судді Су хович Ю.О., при секретарі судов их засідань Олійник Ю.О., розгл янувши матеріали справи
за позовом Дочірнь ого підприємства “Пересувна механізована колона 74” Відкр итого акціонерного товарист ва “Львівводбуд”, м.Дубляни Ж овківського району Львівськ ої області
до Відкритого акціонер ного товариства “Львівводбу д”, м.Дубляни Жовківського ра йону Львівської області
про визнання недійсним и п.п. 4.1, 4.3, 4.5 Статуту ДП “Пересув на механізована колона 74” ВАТ “Львівводбуд”, затвердженог о загальними зборами ВАТ “Ль вівводбуд” (протокол №4 від 21.06. 2001р.) та зареєстрованого розпо рядженням голови Жовківсько ї районної державної адмініс трації за №873 від 09.11.2001р.
За участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 - представник (довіреність №01/11 від 14.11.2011р.), Марчук Г.О.- арбітраж ний керуючий;
від відповідача не з' я вився.
Права та обов' язки сторі н передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК Укр аїни роз' яснено, заяви про в ідвід судді не поступали, кло потання про технічну фіксаці ю судового процесу не надход или. В судовому засіданні ого лошено вступну та резолютивн у частини рішення.
Суть спору: Дочірнє підп риємство “Пересувна механіз ована колона 74” Відкритого ак ціонерного товариства “Льві вводбуд” звернулось з позово м до Відкритого акціонерного товариства “Львівводбуд” пр о визнання недійсними п.п. 4.1, 4.3, 4.5 Статуту ДП “Пересувна механ ізована колона 74” ВАТ “Львівв одбуд”, затвердженого загаль ними зборами ВАТ “Львівводбу д” (протокол №4 від 21.06.2001р.) та зар еєстрованого розпорядження м голови Жовківської районно ї державної адміністрації за №873 від 09.11.2001р.
Ухвалою суду від 27.10.2011р. прийн ято позовну заяву до розгляд у, порушено провадження у спр аві та призначено її до судов ого розгляду на 16.11.2011р. В судово му засіданні 16.11.2011р. за клопотан нячм відповідача розгляд спр ави було відкладено на 01.12.2011р. В судовому засіданні 01.12.2011р. за к лопотанням відповідача розг ляд справи було відкладено н а 14.12.2011р.
Представники позивача в су довому засіданні підтримали позовні вимоги повністю, про сили позов задоволити з підс тав викладених у позовній за яві.
Відповідач явку повноважн ого представника в судове за сідання не забезпечив, норма тивно та документально обгру нтований відзив на позов не п одав. На адресу суду повернув ся поштовий конверт з ухвало ю про відкладення розгляду с пору на 14.12.2011р. без вручення йог о адресату з довідкою поштов ого відділення зв»язку про т е, що причиною повернення є ви буття адресата із зазначеної адреси. Конверт надсилався н а адресу вказану позивачем у позовній заяві та Витягу з Єд иного державного реєстру юри дичних осіб та фізичних осіб -підприємців, а саме: вул.Чайко вського, 17, м.Львів. Слід заз начити, що ухвала про порушен ня провадження у справі надс илалась відповідачу на ту ж а дресу та була вручена відпов ідачу, що підтверджується по штовим повідомленням №79005 0456562 5 в ід 28.10.2011р., вручено 09.11.2011р.
Згідно ч.3 ст.22 ГПК України с торони зобов'язані добросові сно користуватися належними їм процесуальними правами, в иявляти взаємну повагу до пр ав і охоронюваних законом ін тересів другої сторони, вжив ати заходів до всебічного, по вного та об'єктивного дослід ження всіх обставин справи.
До повноважень господарсь ких судів не віднесено встан овлення фактичного місцезна ходження юридичних осіб або місця проживання фізичних ос іб - учасників судового проце су на час вчинення тих чи інши х процесуальних дій. Тому при мірники повідомлень про вруч ення рекомендованої кореспо нденції повернуті органами з в'язку з позначками “адресат вибув”, “адресат відсутній” і т.п., з урахуванням конкретн их обставин справи можуть вв ажатися належними доказами в иконання господарським судо м обов'язку щодо повідомленн я учасників судового процесу про вчинення цим судом певни х процесуальних дій (п.4 Інформ аційного листа Вищого господ арського суду України “Про д еякі питання практики застос ування норм Господарського п роцесуального кодексу Украї ни, порушені у доповідних зап исках про роботу господарськ их судів у 2005 році” від 02.06.2 006 р. N 01-8/1228).
Станом на 14.12.2011р. від відповід ача відзив, заяви, клопотання , в тому числі про відкладення розгляду справи не надходил и.
Дослідивши матеріали спра ви, оцінивши зібрані докази, с уд вважає за можливе розглян ути справу відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали спр ави та заслухавши пояснення представників позивача, суд, -
встановив:
Дочірнє підприємство “Пер есувна механізована колона 7 4” Відкритого акціонерного т овариства “Львівводбуд”, зареєстроване 09.11.2001р. розпо рядженням голови Жовківсько ї районної державної адмініс трації за № 873. Засновником Доч ірнього підприємства “Перес увна механізована колона 74” є Відкрите акціонерне товари ство „Львівводбуд”. Загальни ми зборами відкритого акціон ерного товариства “Львіводб уд” 21.06.2001р. (протокол № 4) затвердж ено статут Дочірнього підпри ємства “Пересувна механізов ана колона 74” Відкритого акці онерного товариства “Львівв одбуд”, (нова редакція).
Пунктом 4.1. Статуту Дочірньо го підприємства “Пересувна м еханізована колона 74” Відкри того акціонерного товариств а “Львівводбуд”, визначено, щ о майно підприємства становл ять основні фонди та оборотн і кошти, а також інші цінності , які є власністю товариства і вартість яких відображаєтьс я на окремому балансі Підпри ємства. При цьому основні фон ди передані в оперативне упр авління підприємства відобр ажаються на позабалансових р ахунках Товариства.
Згідно з п.4.3. Статуту Дочірнь ого підприємства “Пересувна механізована колона 74” Відкр итого акціонерного товарист ва “Львівводбуд”, майно, що є в ласністю Товариства, закріпл ене за Підприємством, належи ть йому на праві оперативног о управління. Здійснюючи пра во оперативного управління П ідприємство користується за значеним майном. Підприємств о має право розпоряджатися з акріпленим за ним на праві оп еративного управління майно м, що є у власності Товариства і належить до основних фонді в Підприємства, лише з дозвол у виконавчого органу Товарис тва. Особливості розпоряджен ня іншим майном Підприємства визначаються у внутрішніх н ормативних актах Товариства , статуті Підприємства, розпо рядчих актах органів управлі ння Товариством. Відчудження від Товариства засобів виро бництва (продаж, списання, без оплатна передача, обмін, дару вання тощо), що є його власніст ю і закріплені за підприємст вом, здійснюється у порядку, щ о визначається виконавчим ор ганом Товариства та з його до зволу. Одержані в результаті відчудження зазначеного май на кошти направляються на ці лі, передбачені внутрішніми нормативними актами Товарис тва. Майно, набуте Підприємст вом в результаті фінансово-г осподарської діяльності та н абуте іншими, не забороненим законом шляхами, залишаєтьс я у господарському віданні П ідприємства і є власністю То вариства. Не допускається пі дписання торгових зобов' яз ань під заставу майна, переда ного Підприємству без згоди виконавчого органу Товарист ва.
Відповідно до п.4.5. Статуту До чірнього підприємства “Пере сувна механізована колона 74” Відкритого акціонерного тов ариства “Львівводбуд”, у раз і банкрутства Підприємства, арешту чи конфіскації його м айна об' єкти основних фонді в відокремлюються від загаль ного майна Підприємства і пі длягають поверненню Товарис тву, яке може розпоряджатися ним на власний розсуд.
В провадженні господарськ ого суду Львівської області знаходиться справа № 6/315-7/123 про банкрутство Дочірнього підп риємства “Пересувна механіз ована колона 74” Відкритого ак ціонерного товариства “Льві вводбуд”.
Постановою господарського суду Львівської області від 14.12.2004р. Дочірнє підприємство “П ересувна механізована колон а 74” Відкритого акціонерного товариства “Львівводбуд” ви знано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, арбі тражним керуючим призначено Коляду В.І. Ухвалою господарс ького суду Львівської област і від 15.09.2011р. ліквідатором банкр ута призначено арбітражного керуючого Марчука Г.О.
У відповідності до ч.3 ст.39 За кону України “Про державну р еєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” з дати внесення до Єдиного дер жавного реєстру запису про в изнання юридичної особи бан крутом та відкриття ліквідац ійної процедури застосовуют ься положення ч.2 ст.35 цього зак ону, а саме: забороняється про ведення державної реєстраці ї змін та доповнень до устано вчих документів юридичної ос оби.
Зважаючи вищенаведені обм еження, не маючи можливості у сунути порушення в позасудов ому порядку, позивач звернув ся з даним позовом.
Суд вважає, що пункти 4.1., 4.3., 4.5. С татуту Дочірнього підприємс тва “Пересувна механізована колона 74” Відкритого акціоне рного товариства “Львівводб уд”, є незаконними з наступни х підстав.
На день створення Дочірньо го підприємства “Пересувна м еханізована колона 74”, види і організаційні форми підприє мств, правила їх створення, ре єстрації, реорганізації і лі квідації, здійснення господа рської діяльності, права і ві дповідальність підприємств визначав закон України „Про підприємства в Україні” від 27.03.1991р. з наступними змінами і д оповненнями (закон втратив ч инність з 01.01.2004р. на підставі п.2 п рикінцевих положень Господа рського Кодексу України від 16.01.2001р.). Як зазначено у преамбул і Закону України „Про підпри ємства в Україні”, закон спря мований на забезпечення само стійності підприємств, визна чав їх права і відповідальні сть у здійсненні господарськ ої діяльності, регулював від носини підприємств з іншими підприємствами і організаці ями, Радами народних депутат ів, органами державного упра вління.
Відповідно до вимог ст.1 Зак ону України „Про підприємств а в Україні”, підприємство - са мостійний господарюючий ста тутний суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідни цьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідн ого прибутку (доходу). Підприє мство має самостійний баланс , рахунки в установах банків, п ечатку зі своїм найменування м, а також знак для товарів і п ослуг.
Згідно ст.5 Закону України „ Про підприємства в Україні”, підприємство створюється зг ідно з рішенням власника (вла сників) майна чи уповноважен ого ним (ними) органу, підприєм ства-засновника, організації або за рішенням трудового ко лективу у випадках і порядку , передбачених цим Законом та іншими законами України, так е вважається створеним і наб уває прав юридичної особи з д ня його державної реєстрації .
Відповідно до ст.9 Закону Ук раїни „Про підприємства в Ук раїні”, підприємство діє на п ідставі статуту, який затвер джується власником (власника ми) майна. У статуті підприємс тва визначаються власник та найменування підприємства, й ого місцезнаходження, предме т і цілі діяльності, його орга ни управління, порядок їх фор мування, компетенція та повн оваження трудового колектив у і його виборних органів, пор ядок утворення майна підприє мства, умови реорганізації т а припинення діяльності підп риємства.
Згідно ст.10 Закону України „ Про підприємства в Україні”, майно підприємства становля ть основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображаєтьс я в самостійному балансі під приємства. Майно підприємств а відповідно до законів Укра їни, статуту підприємства та укладених угод належить йом у на праві власності, повного господарського відання або оперативного управління. Май но, що є державною власністю і закріплене за державним під приємством (крім казенного), н алежить йому на праві повног о господарського відання. Ма йно, що є у державній власност і і закріплене за казенним пі дприємством, належить йому н а праві оперативного управлі ння. Джерелами формування ма йна підприємства є: грошові т а матеріальні внески засновн иків; доходи, одержані від реа лізації продукції, а також ві д інших видів господарської діяльності; доходи від цінни х паперів; кредити банків та і нших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджет ів; надходження від роздержа влення і приватизації власно сті; придбання майна іншого п ідприємства, організації; бе зоплатні або благодійні внес ки, пожертвування організаці й, підприємств і громадян; інш і джерела, не заборонені зако нодавчими актами України.
При ліквідації підприємст ва, в тому числі й у разі банкр утства, ліквідаційна комісія або інший орган, який проводи ть ліквідацію підприємства, зокрема, оцінює наявне майно ліквідовуваного підприємст ва і розраховується з кредит орами. Претензії кредиторів до ліквідовуваного підприєм ства задовольняються з майна цього підприємства.
В силу ст. 4 Закону України „П ро власність” від 07.02.1991р. (який д іяв на момент утворення підп риємства) із наступними змін ами та доповненнями, власник на свій розсуд володіє, корис тується і розпоряджається на лежним йому майном. Власник м ає право вчиняти щодо свого м айна будь-які дії, що не супере чать закону. Він може викорис товувати майно для здійсненн я господарської та іншої не з абороненої законом діяльнос ті, зокрема передавати його б езоплатно або за плату у воло діння і користування, а також у довірчу власність іншим ос обам. Всім власникам забезпе чуються рівні умови здійснен ня своїх прав.
Згідно ст.5 Закону України „ Про власність”, власник має п раво використовувати належн е йому майно для підприємниц ької діяльності. Результати господарського використанн я майна (виготовлена продукц ія, одержані доходи) належать власникові цього майна, якщо інше не встановлено законом або договором. Власник засоб ів виробництва та іншого май на має право створити у встан овленому законом порядку під приємство, організацію, що є ю ридичною особою. Юридична ос оба здійснює право володіння , користування і розпоряджен ня закріпленим за нею майном власника відповідно до свог о статуту (положення).
Відповідно до ст.7 Закону У країни „Про власність”, влас ник відповідає за своїми зоб ов'язаннями всім майном, на як е відповідно до закону може б ути звернено стягнення на ви могу кредиторів. Створена вл асником юридична особа відпо відає за своїми зобов'язання ми всім закріпленим за нею ма йном, на яке відповідно до зак ону може бути звернено стягн ення на вимогу кредиторів. Вл асник не відповідає за зобов 'язаннями створених ним юрид ичних осіб, а вони не відповід ають за зобов'язаннями власн ика, крім випадків, передбаче них законодавчими актами Укр аїни.
Згідно ч.1 ст.37 Закону України „Про власність”, майно, що є д ержавною власністю і закріпл ене за державним підприємств ом, належить йому на праві пов ного господарського відання , крім випадків, передбачених законодавством України. Зді йснюючи право повного господ арського відання, підприємст во володіє, користується та р озпоряджається зазначеним м айном, вчиняючи щодо нього бу дь-які дії, які не суперечать з акону та цілям діяльності пі дприємства. До права повного господарського відання заст осовуються правила про право власності, якщо інше не встан овлено законодавчими актами України.
Згідно ч.1, ч.2, ч. 5 ст.48 Закону У країни „Про власність”, Укра їна законодавчо забезпечує г ромадянам, організаціям та і ншим власникам рівні умови з ахисту права власності. Влас ник може вимагати усунення б удь-яких порушень його права , хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням вол одіння, і відшкодування завд аних цим збитків. Положення щ одо захисту права власності поширюються також на особу, я ка хоч і не є власником, але во лодіє майном на праві повног о господарського відання, оп еративного управління, довіч ного успадковуваного володі ння або на іншій підставі, пер едбаченій законом чи договор ом. Ця особа має право на захис т свого володіння також від в ласника.
Відповідно до ст.ст. 62, 66 чинно го Господарського Кодексу Ук раїни підприємство є юридичн ою особою, має відокремлене м айно, самостійний баланс, рах унки в установах банків, печа тку. Майно підприємства стан овлять виробничі і невиробни чі фонди, а також інші цінност і, вартість яких відображаєт ься в самостійному балансі п ідприємства. Джерелами форму вання майна підприємства є, з окрема, грошові та матеріаль ні внески засновників.
Конституцією України, зокр ема ст.ст.41,42,68, встановлено прав о кожного володіти, користув атись і розпоряджатися своєю власністю, право на підприєм ницьку діяльність, не заборо нену законом. А також зобов' язано кожного неухильно дотр имуватись Конституції та зак онів України, не посягати на п рава і свободи, честь і гідніс ть інших людей.
В силу ст.8 Конституції в Укр аїні визнається і діє принци п верховенства права. Консти туція України має найвищу юр идичну силу. Закони та інші но рмативно-правові акти прийма ються на основі Конституції України і повинні відповідат и їй. Норми Конституції Украї ни є нормами прямої дії. Зверн ення до суду для захисту конс титуційних прав і свобод люд ини і громадянина безпосеред ньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням викладених п оложень Конституції та Закон ів України, фактичних обстав ин справи Відкрите акціонерн е товариство „Львівводбуд” н е вправі передавати належне йому майно створеному ним До чірньому підприємству “Пере сувна механізована колона 74” , на праві оперативного управ ління, бо це майно не було держ авною власністю, а Дочірнє пі дприємство “Пересувна механ ізована колона 74” не було й не є державним чи казенним підп риємством, відтак, оскаржені пункти статуту є незаконним и.
Оскільки Відкрите акціоне рне товариство „Львівводбуд ” створило самостійний суб' єкт підприємницької діяльно сті - Дочірнє підприємство “П ересувна механізована колон а 74”, то незаконними є й ті оска ржені положення статуту, що о бмежують дочірнє підприємст во у здійсненні ним господар ської діяльності, у відносин ах з іншими підприємствами і організаціями, а при здійсне нні ліквідаційної процедури вилучають активи „об' єкти основних фондів” в користь з асновника - товариства з обм еженою відповідальністю „Ль вівводбуд”. Адже господарськ им судом Львівської області Дочірнє підприємство “Перес увна механізована колона 74” В ідкритого акціонерного това риства „Львівводбуд” визнан о банкрутом, уведено ліквіда ційну процедуру, призначено ліквідатора банкрута. Відпов ідно ж до положень Закону Укр аїни „Про підприємства” (чин них на час реєстрації статут у), Закону України „Про віднов лення платоспроможності бор жника або визнання його банк рутом” (чинних і на дату реєст рації статуту, і на даний час) у ліквідаційній процедурі зд ійснюється погашення вимог к редиторів за рахунок коштів, отриманих від продажу майна банкрута.
Оспорювані положення Стат уту Дочірнього підприємства “Пересувна механізована кол она 74” відкритого акціонерно го товариства „Львівводбуд” порушують не лише права пози вача, як законного власника п ереданого йому при створенні майна засновника, а й права кр едиторів на задоволення свої х грошових вимог, які виникли в процесі господарської дія льності підприємства. А лікв ідатор банкрута в силу ст.3-1 За кону України “Про відновленн я платоспроможності боржник а або визнання його банкруто м” при реалізації своїх прав та обов»язків зобов»язаний діяти сумлінно та розмуно з у рахуванням інтересів боржни ка та його кредиторів.
Враховуючи наведені обст авини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтова ними, підтвердженими матеріа лами справи та підлягають до задоволення в повному обсяз і.
В порядку ст. 43 ГПК України с удочинство у господарських с удах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інш і особи, які беруть участь у сп раві, обґрунтовують свої вим оги і заперечення поданими с уду доказами.
В порядку ст. 33 ГПК України ко жна сторона повинна довести ті обставини, на які вона поси лається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 Г ПК України обставини справи, які відповідно до законодав ства повинні бути підтвердже ні певними засобами доказува ння, не можуть підтверджуват ись іншими засобами доказува ння.
Згідно ст.43 ГПК України, госп одарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім перекона нням, що ґрунтується на всебі чному, повному і об' єктивно му розгляді в судовому проце сі всіх обставин справи в їх с укупності, керуючись законом . Ніякі докази не мають для гос подарського суду заздалегід ь встановленої сили.
Судові витрати згідно ст.49 Г ПК України підлягають стягне нню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 43, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 115, 11 6 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити по вністю.
2. Визнати недійсними п.п . 4.1, 4.3, 4.5 Статуту Дочірнього підп риємства „Пересувна механіз ована колона 74 ”, затвердженог о загальними зборами Відкрит ого акціонерного товариства „Львівводбуд” (протокол №4 ві д 21.06.2001р.) та зареєстрованого ро зпорядженням голови Жовківс ької районної державної адмі ністрації за №873 від 09.11.2001р.
3. Стягнути з Відкр итого акціонерного товарист ва „Львівводбуд” (м.Львів, вул .Чайковського,17; код ЄДРПОУ 01036916 ) на користь Дочірнього підпр иємства Пересувна механізов ана колона 74 ” (м.Дубляни, Жовкі вського району Львівської об ласті; код ЄДРПОУ 01037034) 85,00 грн. дер жавного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забез печення судового процесу.
4. Наказ видати після на брання судовим рішення в зак онної сили, в порядку ст.116 ГПК У країни.
5. Рішення набирає законн ої сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в поряд ку і строки, передбачені ст.ст .91-93 ГПК України.
Суддя Сухович Ю.О.
Повний текст рішення
підписано 19.12.2011р.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2011 |
Оприлюднено | 23.12.2011 |
Номер документу | 20012746 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Сухович Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні