Ухвала
від 14.08.2008 по справі 13/3310
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

13/3310

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"14" серпня 2008 р.                                                                                      Справа №  13/3310а

       Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду розглянув в судовому  засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Корсунь-Шевченківський цегельний завод”, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ковпака, 2

          до Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Червоноармійська, 9

третя особа: фермерське господарство “Сади Надросся”, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Чапаєва, 68

про визнання дій Корсунь-Шевченківської РДА неправомірними та

визнання недійсним розпорядження голови Корсунь-Шевченківської РДА про надання дозволу  на розпаювання земель ФР “Сади Надросся”

за участю представників сторін:

позивача:           Некрасов А.В. –за довіреністю від 28.07.2008р.№14,

                          Витріщак Т.І. . –за довіреністю від 22.04.2008р.;

від відповідача: Манчук О.А.- довіреність від 08.08.2008р. №534/01-30,

                          Кушенко В.А.- за довіреністю від 08.08.2008р. №534/01-30,

                                   Крот О.М. –перший заступник голови РДА –за посадою;

          від третьої особи: Стадник П.В. –довіреність від 20.06.2008р.

Позивач  звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Корсунь-

Шевченківської РДА щодо розгляду звернення та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «Сади Надросся»- неправомірними, та

визнати недійсним  розпорядження голови Корсунь-Шевченківської РДА про надання дозволу  на розпаювання земель фермерському господарству “Сади Надросся” площею 40,7727 га, що накладаються на межі гірничого відводу заводу. Представники позивача вимоги підтримали. В обгрунтування вимог представники позивача посилаються на те, що 27.12.2007р. за №562 Корсунь-Шевченківською РДА видано розпорядження  про  надання  дозволу  на  розпаювання земель фермерському господарству «Сади Надросся», загальною площею 40,7727 га, в межах гірничого відводу ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод».

Даним розпорядженням Корсунь-Шевченківська РДА позбавляє  підприємство позивача можливості користування надрами. ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»створено 16.12.2002р. Основним видом діяльності товариства є виробництво цегли. З метою здійснення своєї господарської діяльності позивач 02.07.2003р. за реєстраційним номером 3020 отримав спеціальний дозвіл на користування надрами видобування суглинку, піску, глини мергельної на південно-західній околиці м. Корсунь-Шевченківський площею 7,7 га.

Згідно ст.19 Кодексу України «Про надра»надра надаються у користування підприємствам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом надання гірничого відводу.

04.07.2005р. за №019.05.71.Г. територіальним управлінням Держнаглядохоронпраці України по Черкаській області зареєстровано гірничий відвід за №25, наданий ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»Черкаською обласною радою 17.10.2003р. для промислової розробки відкритим способом Корсунь-Шевченківського родовища цегельної сировини. Тобто, виконавши вимоги законів України, ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»набуло законного права на користування надрами Корсунь-Шевченківського родовища цегельної сировини. ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод є користувачем надр в межах гірничого відводу площею 7,7 га на південно-західній околиці м. Корсунь-Шевченківський, що підтверджено документально.

Згідно ст.ст. 2 5,26 Кодексу України «Про надра»права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Право користування надрами припиняється у разі:

-  якщо відпала потреба у користуванні надрами;

-  закінчення встановленого строку користування надрами;

-  припинення  діяльності  користувачів  надр,  яким  їх  було надано у користування;

-  користування надрами із застосуванням методів, способів, що негативно впливають на стан надр;

-  використання надр не для тієї мети, для якої  її було надано;

-  якщо користувачі без поважних причин протягом двох років не приступив до  користування надрами;

- вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у

користування ділянки надр.

Гірничий відвід, наданий позивачу згідно рішення Черкаської обласної ради №12-8 від 17.10.2003р. на підставі Акту про надання гірничого відводу, не вилучався. Станом на травень 2008р. підстави для законного припинення позивачу користування надрами відсутні.

В 2006 році ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»на підставі                        розпорядження Корсунь-Шевченківської РДА №187 від 23.06.2004р. отримало в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5,6179 га під існуючий комплекс будівель і споруд цегельного заводу (3,1197 га ) та під відкриті розробки глиняного кар'єру (2,4982 га) - Договір  оренди землі  від 12.07.2006р.

Згідно ст. 66 Земельного кодексу України відведення земельних ділянок, що надаються для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння.

У зв'язку з виробничою необхідністю освоєння наступної ділянки надр позивач звернувся до Корсунь-Шевченківської РДА щодо відведення земельної ділянки площею 1,6734 га в межах гірничого відводу товариства. Розпорядженням голови Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації від 14.02.2008р. за №53 та зі змінами від 05.03.2008р. за №79 ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду терміном на 5 років земельної ділянки площею 1,6734 га для видобування цегельної сировини в межах гірничого відводу, в адміністративних межах Корсунь-Шевченківської міської ради».

Заява ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»від 14.02.2008р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 3,5284 га в межах гірничого відводу товариства залишилася без відповіді та фактичного задоволення.

Згідно  ст.1  Гірничого  закону  України  від  06.10.1999р. відкрита       розробка родовищ - видобування корисних копалин безпосередньо із земної поверхні.

У відповідності до Довідки про реєстрацію гірничого відводу територіального управління Держнаглядохоронпраці України по Черкаській області, під час розробки родовища користувач надр ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»зобов'язано використовувати надра відповідно до цілей, для яких надано гірничий відвід, забезпечувати повноту видобування запасів.

11.12.2007р. першим заступником голови Корсунь-Шевченківської РДА було видано розпорядження про передачу в оренду терміном на два роки фермерському господарству «Сади Надросся»земельної ділянки площею 40,7727 га. для ведення фермерського господарства. Дане Розпорядження визнано недійсним постановою Господарського суду Черкаської області від 04.06.2008р. у справі №13/2337а.

Згодом, Корсунь-Шевченківська РДА надає дозвіл ФГ «Сади Надросся»щодо розпаювання наданих в оренду земель.

У відповідності до ст.13 Земельного Кодексу України членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.

Згідно ст.90 Земельного кодексу України «власники земельних ділянок мають право: продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; самостійно господарювати на землі; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, а також інші корисні властивості землі, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди».

Згідно ст.79 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Отже, своїм розпорядженням про надання дозволу на розпаювання земель ФГ «Сади Надросся», Корсунь-Шевченківська районна державна адміністрація позбавляє ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»можливості здійснення своєї господарської діяльності. Набуття права власності на земельну ділянку членами ФГ «Сади Надросся»ставить в залежність ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»від волевиявлень власника-фізичної особи.

Ст. 112 Земельного кодексу України встановлено особливий режим земельних ділянок промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації. Безпосереднім обов'язком місцевих державних адміністрацій є здійснення державного контролю за використанням та охороною надр - ст. 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації. Приймаючи рішення про розпаювання земель в межах гірничого відводу ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод», посадові особи райдержадміністрації мали знати про існування охоронної зони Корсунь-Шевченківського родовища цегельної сировини.

У відповідності до ст.10 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Ігноруючи вимоги ст. 10 Конституції України, ст.ст. 66,79, 112, Земельного кодексу України, ст.ст. 19, 25, 26 Кодексу України «Про надра», ст.1 Гірничого закону України, ст. ст.16, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Корсунь-Шевченківська РДА, надаючи дозвіл щодо розпаювання земель в межах гірничого відводу ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод», порушила права користувача надр, чим суттєво зашкодила подальшій господарській діяльності позивача як товаровиробника, платника податків та роботодавця. Відсутність можливості користування глиняним кар'єром може призвести до фактичного зупинення роботи підприємства та його знищення.

Згідно ст.155 Земельного кодексу України «у разі видання органом виконавчої влади акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування, чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним».

Представники відповідача заперечують проти позовних вимог та вказують на можливе врегулювання спору в позасудовому порядку. Просять в позові відмовити. Витребуваних документів не надано. Доказів та документів, що слугували підставою прийняття спірного розпорядження –не представлено. Доказів звернення громадян про виділення земельних ділянок не подано.

Вказують, що проект землеустрою розроблений приватним підприємством «Аграрій»для відведення земельної ділянки площею 40,7727 га громадянину Чаленку В.А. для створення фермерського господарства. Проект затверджений розпорядженням Корсунь-Шевченківської РДА від 8 червня 2005 року №165, і між райдержадміністрацією та громадянином Чаленком В.А. укладено договір орен ди від 10.06.2005р., який зареєстровано у Корсунь-Шевченківському районному відді лі Черкаської регіональної філії ДП «Центру ДЗК при Держкомземі України».

Гр. Чаленко В.А., на базі власного фермерського го сподарства створив та зареєстрував юридичну особу - фермерське господарство «Сади Надросся». У зв'язку з цим, розпорядженням районної державної адміністра ції від 11.12.2007р. №513, було скасовано договір оренди землі від 10 червня 2005р. та надано фермерському господарству «Сади Надросся»в оренду земельну діля нку площею 40,7727 га на термін, що залишився з часу прийняття попереднього розпорядження, тобто до 7 червня 2010р.

На підставі вищезгаданого розпорядження було укладено договір оренди землі між Корсунь-Шевченківською РДА та головою фе рмерського господарства «Сади Надросся», який набув чинності з моменту його державної реєстрації в районному відділі ДЗК 17.12.2007р. Договір відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі».

Розпорядження про надання дозволу на розпаювання земель фермерському госпо дарству «Сади Надросся»передбачено ст. 121 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство»на загальну площу 40,7727 га, оскільки дана земельна ділянка згідно договору оренди від 17.12.2007р. знаходиться в користуванні фермерського господарства «Сади Надросся». Оскільки на момент надання земельної ділянки гр-ну Чаленко В.А. в Корсунь-Шевченківського цегельного заводу був відсутній договір оренди землі, а був лише належним чином оформлений гірничий відвід та Корсунь-Шевченківський цегельний завод визначено як користувача надр, що в свою чергу накладає певні обмеження при передачі земельної ділянки в приватну власність. Крім того, ні Корсунь-Шевченківська РДА, ні Корсунь-Шевченківська районна рада матеріали на погодження нового відводу не давала. Без погодження з користувачем надр, а саме Корсунь-Шевченківським цегельним заводом неможлива передача земель них ділянок в приватну власність, а своїм розпорядженням Корсунь-Шевченківська РДА надала лише дозвіл на виготовлення проектної до кументації. У разі не досягнення згоди між фермерським господарством та цегель ним заводом, фермерське господарство має законне право розпаювати земельну ді лянку, яка не входить до гірничого відводу орієнтовною площею 34 га, або якщо інше не буде встановлене судом.

У зв'язку з отриманням спеціального дозволу на користування надрами 02.07.2003р. №3020 ТОВ «Корсунь-Шевченківський цегельний завод»звернулось до РДА з клопотанням щодо надання в оренду земельної ділянки площею 0,9694 га під розширення існуючого кар'єру по видобуванню цегельної сировини в межах гірничого відводу в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради. Розпорядженням райдержадміністрації від 14.02.2008р. №53 заводу було надано відповідний дозвіл.

У зв'язку з уточненням площі земельної ділянки, передбаченої до відводу, розпоря дженням РДА від 05.03.2008р. №79 було внесено зміни до пункту 1 попереднього розпорядження в частині збільшення площі з 0,9694 га до 1,6734 га.

Відповідно до статті 66 Земельного кодексу України наявність спеціального дозво лу на користування надрами є підставою для порушення питання щодо надання зе мельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами.

Відповідно до ст.151 Земельного кодексу України, Корсунь-Шевченківською РДА додатково внесені зміни до розпорядження РДА від 14 лютого 2008р. №53 та надано дозвіл позивачу на підготовку матеріалів по вибору земельної ділянки орієнтов ною площею 1,6734 га ріллі для промислового використання (розробки кар'єру), за умови відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Корсунь-Шевченківської міської ради за межами населеного пункту.

Крім того, позивач порушує питання від ведення земельної ділянки площею 5,5662 га під розширення існуючого кар'єру по добуванню цегельної сировини в межах гірничого відводу за рахунок земельної ді лянки, що перебуває в оренді фермерського господарства «Сади Надросся». Відпо відно до ст.ст.122, 151 Земельного кодексу України для її вилучення необхідна згода землекористувача, яка на даний час відсутня. У разі відмови власника або землеко ристувача, відповідно до пункту 16 ст. 151 Земельного кодексу України, в пого дженні місця розташування об'єкту, ці питання вирішуються судом.

Кодексом України «Про надра»не передбачено обмежень щодо передачі в оренду земельних ділянок, на яких розташовані запаси корисних копалин.

Відповідно до ст. 16 зазначеного Кодексу, надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами здійснюється після погодження з відповідною радою пи тання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Представник третьої особи вимоги заперечив та вказує на порушення прав ФГ «Сади Надросся»на розпаювання земель. Заявлялось клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення апеляційного розгляду  справи №13/2337а. Представник вважає, що і в даній справі, і в оспорюваній справі мова йде про спір про право на користування земельною ділянкою. Письмового відзиву не подано. Просить в позові відмовити. Доказів особистих звернень громадян-членів ФГ до Корсунь-Шевченківської РДА про дозвіл на розпаювання земель –не подано.

          

          Оцінюючи зібрані документи та докази, пояснення представників сторін та третьої особи, господарський суд дійшов висновку, що вимоги підлягають до повного  задоволення:

- Сторони перебувають в договірних відносинах –на підставі письмового строкового оплатного договору оренди землі від 12 липня 2006р. та закону, оскільки відносини мають врегульовуватись нормами Конституції України, Земельного кодексу України, Кодексу України «Про надра», ЗУ «Про оренду землі»;

- позивач обґрунтовано та підставно звернувся до суду за захистом свого порушеного права;

          - позивач є суб'єктом господарювання, який отримав гірничий відвід та веде планову розробку кар'єру відкритим способом для виробництва цегли;

- відповідач може діяти лише   у порядок і спосіб, визначений Конституцією

України та законодавством про органи державної виконавчої влади;

- в даному випадку відповідач зобов'язаний доводити правомірність своїх

дій при підготовці розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних часток (паїв) членам ФГ «Сади Надросся»;

- відповідач не пояснив і не обґрунтував одночасного затвердження змін до статуту ФГ «Сади Надросся»і реєстрації в РДА клопотання голови ФГ «Сади Надросся»про надання дозволу на відведення в приватну власність земельних ділянок членам ФГ, без особистих заяв членів ФГ;

- відповідачем та третьою особою не подано доказів направлення в РДА особистих заяв громадян про виділення їм земельних ділянок в приватну власність з земель державної власності –до прийняття оспорюваного розпорядження від 27.12.2007р.;

- відповідачем не мотивовано виділення земельних ділянок членам ФГ «Сади Надросся»в розмірі як для членів КСП «Зоря». Тексту Рішення конкурсної комісії РДА від 26 грудня 2007р. №40 не надано;

- відповідач і третя особа не мотивували підстави, за якими орендована фермерським господарством земельна ділянка державної власності передається у приватну власність громадянам - членам фермерського господарства;

- статут ФГ «Сади Надросся»не містить посилання на порядок набуття членства та виходу з членства ФГ, а також порядку передачі в ФГ активів, в тому числі майнових (земельних) паїв, ділянок тощо;

- у позивача не вилучалась з володіння спірна земельна ділянка, яка має передаватися фермерському господарству під розпаювання;  

- гірничий відвід позивача та його ліцензія на користування надрами не спростовані відповідачем у належний спосіб.

Позовні вимоги належить задовольнити повністю.

          Судовий збір на підставі ст. 94 КАС України стягнути з бюджету на користь позивача.

          Керуючись ст.ст. 162, 163, 167 КАС  України, Господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.           

Визнати неправомірними дії Корсунь-Шевченківської РДА щодо розгляду звернення та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «Сади Надросся».

Визнати недійсним  розпорядження голови Корсунь-Шевченківської РДА від 27.12.2007р. за №562 про надання дозволу  на розпаювання земель фермерському господарству “Сади Надросся” площею 40,7727 га, що накладаються на межі гірничого відводу заводу.

          Стягнути з бюджету  через УДК України в Черкаській області, рахунок №31117095700002, МФО 854018, код 04061576  

на користь позивача – Товариства з обмеженою відповідальністю “Корсунь-Шевченківський цегельний завод”, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ковпака, 2, ідентифікаційний код 32278113

3 грн. 40 коп. судового збору.

          Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.

       

           Суддя                                                                         Скиба Г.М.

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.08.2008
Оприлюднено12.09.2008
Номер документу2003114
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/3310

Ухвала від 14.08.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні