ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківськ а, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.12.11 С права№ 5015/6933/11
Господарським судом Льві вської області розглянуто у відкритому судовому засідан ні матеріали справи
За позовом: Прокурора Бу ського району, в інтересах де ржави в особі
Позивача: Боложинівськ ої сільської ради, с.Боложині в, Буського р-ну, Львівської об л.;
До відповідача: КП “Упр авління будинками м.Буська”, м.Буськ, Львівської обл.;
Третя особа без самостійни х вимог на предмет спору на ст ороні позивача: Державна е кологічна інспекція у Львівс ькій обл., м.Львів;
Про: стягнення суми бор гу 3055,20грн.
Суддя: Левицька Н.Г.
Секре тар судового засідання: Байк о А.Я.
В судовому засіданні взял и участь представники Сторін :
Прокурор: Куцик В.Б.;
Позивача: Дацків В.В.;
Відповідача: не з' явив ся;
Третьої особи:Калітєєв ська Є.О. - предст.(посв. №185 від 20.08.2011р.)
Прокурору, представн икам позивача та третьої осо би, які взяли участь у справі, роз' яснено зміст ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України, а саме їх процесу альні права та обов' язки, зо крема право заявляти відводи .
Від здійснення технічн ого запису судового процесу прокурор, представники стор ін відмовились.
Суть спору:
Позовні вимоги заявлен о Прокурором Буського району в інтересах держави в особі п озивача: Боложинівської сіль ської ради, с.Боложинів, Буськ ого р-ну, Львівської обл до від повідача: КП “Управління буд инками м.Буська”, м.Буськ, Льві вської обл. за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні п озивача: Державна екологічна інспекція у Львівській обл., м .Львів про стягнення суми бор гу 3055,20грн.
Обставини справи:
Ухвалою суду від 11.11.2011р. про порушення проваджен ня у справі розгляд справи пр изначено на 05.12.2011р., цією ж ухвал ою зобов' язано сторони долу чити ряд документів, необхід них для вирішення спору.
В судовому засіданні 05.12.2011р. розгляд справи було від кладено на 15.12.2011р., у зв' язку із неявкою представників позив ача та відповідача.
У судовому засіданні 15.12.2011р. П рокурор та представник позив ача позовні вимоги підтримал и з підстав, викладених у позо вній заяві.
Відповідно до пункту 3.6 Роз ' яснень Вищого арбітражног о суду України від 18.09.1997р. № 02-5/289 (зі змінами та доповненнями) осо би, які беруть участь у справі , вважаються повідомленими п ро час і місце її розгляду суд ом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надісл ано за поштовою адресою, зазн аченою у позовній заяві.
Отже, відповідач вважаєтьс я повідомленим про час та міс це судового розгляду справи.
В пункті 11 Інформаційного л иста “Про деякі питання прак тики застосування норм Госпо дарського процесуального ко дексу України, порушені у доп овідних записках про роботу господарських судів у 2006 році ” Вищий господарський суд Ук раїни зазначив, що до повнова жень господарських судів не віднесено установлення факт ичного місцезнаходження юри дичних осіб або місця прожив ання фізичних осіб - учасникі в судового процесу на час вчи нення тих чи інших процесуал ьних дій. Тому відповідні про цесуальні документи надсила ються господарським судом, з гідно з поштовими реквізитам и учасників судового процесу , наявними в матеріалах справ и. Вказане підтверджується п ункт 4 інформаційного листа В ищого господарського суду Ук раїни від 02.06.2006 N 01-8/1228 "Про деякі пи тання практики застосування норм Господарського процесу ального кодексу України, пор ушені у доповідних записках про роботу господарських суд ів у 2005 році".
Отже, господарським судом виконані всі можливі заходи щодо сповіщення відповідача про час та місце судового зас ідання.
Стаття 22 Господарського про цесуального кодексу України зобов' язує сторони добросо вісно користуватись належни ми їм процесуальними правами .
Відповідач не скористував ся своїм правом подання відз иву на позовну заяву та надан ня доказів в порядку статті 33 Господарського процесуальн ого кодексу України.
Враховуючи те, що норми стат ті 38 Господарського процесуа льного кодексу України щодо обов' язку господарського с уду витребувати у сторін док ументи і матеріали, необхідн і для вирішення спору, коресп ондуються з диспозитивним пр авом сторін подавати докази, а пункт 4 частини 3 статті 129 Кон ституції України визначає од ним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведе нні перед судом їх переконли вості, суд вважає, що господар ським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування сво єї правової позиції.
У зв' язку з тим, що відпов ідач не використав наданого законом права на участь у суд овому засіданні, подання від зиву на позов та доказів, а мат еріали справи в достатній мі рі характеризують взаємовід носини сторін і неявка відпо відача не перешкоджає виріше нню спору, суд вважає за можли ве розглянути справу в поряд ку статті 75 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и - за наявними у ній матеріа лами.
Дослідивши наявні у м атеріалах справи докази, все бічно і повно з' ясувавши об ставини справи, на яких ґрунт уються позовні вимоги, оглян увши у судовому засіданні ор игінали документів, копії як их знаходяться в матеріалах справи, судом встановлено на ступне:
Перевіркою, проведеною про куратурою Буського району за участю спеціалістів Державн ої екологічної інспекції у Л ьвівській області, Управлінн я Держкомзему у Буському рай оні та в присутності Буськог о міського голови, встановле но, що комунальним підприємс твом “Управління будинками м .Буська” (далі - відповідач) вс упереч вимог ст.ст. 17, 33 Закону У країни “Про відходи”, ст.55 Зак ону України “Про охорону нав колишнього природного серед овища”, ст.96 Земельного кодекс у України, ст.35 Закону України “Про охорону земель” здійсн ено самовільне розміщення ві дходів об'ємом 40 м.куб. у несанк ціонованому для цього місці - на території площею 0,06га побл изу Буського міського поліго ну твердих побутових відході в, що належить до земель запас у сільськогосподарського пр изначення (пасовища) Боложин івської сільської ради (копі ї актів перевірки та додаткі в до них додаються).
Несанкціонованим розміщен ням відходів відповідачем за вдано шкоду державі на суму 305 5,20грн.
За вчинення описаного прав опорушення, згідно з Постано ви Державної екологічної інс пекції у Львівській області №120 від 22.08.2011р. про накладення адм іністративного стягнення ке руючу управління будинками м .Буська ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відпові дальності у вигляді штрафу в розмірі 850,00грн. Дана постанова ОСОБА_1 не оскаржувалась та сума накладеного на неї шт рафу нею сплачена у повному о бсязі, що вказує на факт визна ння нею вміненого їй правопо рушення.
Відповідно до вимог ст.ст. 17, 43 Закону України “Про відходи ”, ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, суб' єкти господар ювання зобов'язані відшкодув ати власникам землі шкоду, за подіяну ними внаслідок погір шення якості ґрунтового покр иву та інших корисних власти востей сільськогосподарськ их угідь, приведення їх у непр идатний для використання за цільовим призначенням стан, в т.ч. внаслідок засмічення зе млі відходами, в порядку і роз мірах, встановлених Кабінето м Міністрів України.
Згідно з п.“а” ч.І ст.96 Земель ного кодексу України, землек ористувачі зобов' язані заб езпечувати використання зем лі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан, а також не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Однак, всупереч вказаних в имог законодавства, відповід ачем до цього часу не відшкод овано позивачу шкоду в сумі 305 5,2грн., завдану земельним ресу рсам внаслідок засмічення їх відходами.
Відповідно до вимог ч.2 ст.3, с т.2 ГПК України, ст.36-1 Закону Укр аїни "Про прокуратуру", Рішенн я Конституційного Суду Украї ни від 08.04.1999 року, прокурор, який звертається до суду в інтере сах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому п олягає порушення інтересів д ержави, а також вказує орган, у повноважений державою здійс нювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно із ст.ст. 13,16 Конституц ії України, ст.3 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, земе льні ресурси є об'єктами прав а власності Українського нар оду; забезпечення екологічно ї безпеки і підтримання екол огічної рівноваги є обов'язк ом держави.
Відповідно до вимог ст.1 Зем ельного кодексу України, зем ля є основним національним б агатством, що перебуває під о собливою охороною держави; п раво власності на землю гара нтується. Використання землі не може завдавати шкоди прав ам і свободам громадян, інтер есам суспільства.
Згідно із вимогами ст.80 Зе мельного кодексу України, су б'єктом права власності на зе млі комунальної власності є територіальні громади, які р еалізують це право безпосере дньо або через органи місцев ого самоврядування.
Зазначена земельна ділян ка, яка знаходиться у власнос ті територіальної громади Бо ложинівської сільської ради та перебуває у віданні зазна ченого органу місцевого само врядування, використана відп овідачем не за цільовим приз наченням, у зв'язку із чим, дан а земельна ділянка у майбутн ьому не може бути передана в к ористування іншим особам, що завдає шкоди інтересам тери торіальної громади Боложині вської сільської ради.
Крім цього, відповідно до п. 7 ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу Укр аїни, п.35 ст.4 Закону України “Пр о Державний бюджет України н а 2011 рік” грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону н авколишнього природного сер едовища внаслідок господарс ької та іншої діяльності, над ходять до спеціального фонду сільських, селищних, міських бюджетів в розмірі 50%, до спеці ального фонду обласних бюдже тів - в розмірі 20% та до спеціаль ного фонду Державного бюджет у України - в розмірі 30 відсотк ів.
Згідно з п.п. “б”, “г” ч.3 ст.152 Зе мельного кодексу України, за хист прав громадян та юридич них осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновл ення стану земельної ділянки , який існував до порушення пр ав, і запобігання вчиненню ді й, що порушують права або ство рюють небезпеку порушення пр ав, а також шляхом відшкодува ння заподіяних збитків.
Суд, заслухавши пояснення п рокурора та пояснення предст авників, розглянувши та досл ідивши докази по справі та оц інивши їх в сукупності, прийш ов до висновку, що позовні вим оги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до вимог ст.1 Зе мельного кодексу України, зе мля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гар антується. Використання влас ності на землю не може завдав ати шкоди правам і свободам г ромадян, інтересам суспільст ва.
Відповідно до вимог ч.1 ст.16 4 Земельного кодексу України , охорона земель включає захи ст земель від ерозії, селів, пі дтоплення, заболочування, вт оринного засолення, переосуш ення, ущільнення, забрудненн я відходами виробництва, хім ічними та радіоактивними реч овинами та від інших несприя тливих природних і техногенн их процесів.
Згідно із п.10 ст.35 Закону Укра їни "Про охорону земель" власн ики і землекористувачі, в том у числі орендарі, земельних д ілянок при здійсненні господ арської діяльності зобов'яза ні забезпечувати захист земе ль від ерозії, виснаження, заб руднення, засмічення, засоле ння, осолонцювання, підкисле ння, перезволоження, підтопл ення, заростання бур'янами, ча гарниками і дрібноліссям.
Відповідно до вимог ч.4 ст.68 З акону України "Про охорону на вколишнього природного сере довища" підприємства, устано ви, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслі док порушення законодавства про охорону навколишнього п риродного середовища, в поря дку та розмірах, встановлени х законодавством України.
Згідно з п.п."а”, б" ч.1 ст.96 Земел ьного кодексу України, земле користувачі зобов'язані забе зпечувати використання земл і за цільовим призначенням т а за свій рахунок приводити ї ї у попередній стан у разі нез аконної зміни її рельєфу, за в инятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником т акої земельної ділянки, а так ож не порушувати прав власни ків суміжних земельних ділян ок та землекористувачів.
Відповідно до вимог ст.156 Зем ельного кодексу України, вла сникам землі та землекористу вачам відшкодовуються збитк и, заподіяні внаслідок погір шення якості ґрунтового покр иву та інших корисних власти востей сільськогосподарськ их угідь, лісових земель та ча гарників, приведення сільськ огосподарських угідь, лісови х земель та чагарників у непр идатний для використання ста н.
Згідно п.1 Постанови Кабінет у Міністрів України, від 19.04.1993р. , № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власн икам землі та землекористува чам" власникам землі та землекористувачам відшкодо вуються збитки, заподіяні ви лученням (викупом) та тимчасо вим зайняттям земельних діля нок, встановленням обмежень щодо їх використання, погірш енням якості ґрунтового покр иву та інших корисних власти востей земельних ділянок або приведенням їх у непридатни й для використання стан та не одержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористання м земельних ділянок.
Згідно з п."з" ст.17 Закону Укра їни "Про відходи", суб'єкти гос подарської діяльності у сф ері поводження з відходами зобов'язані не допускати збе рігання та видалення відход ів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Виходячи з положень ст.157 ЗК У країни, відшкодування збиткі в власникам землі та землеко ристувачам здійснюють орган и виконавчої влади, органи мі сцевого самоврядування, гром адяни та юридичні особи, які в икористовують земельні діля нки, а також органи виконавчо ї влади, органи місцевого сам оврядування, громадяни та юр идичні особи, діяльність яки х обмежує права власників і з емлекористувачів або погірш ує якість земель, розташован их у зоні їх впливу, в тому чис лі внаслідок хімічного і рад іоактивного забруднення тер иторії, засмічення промислов ими, побутовими та іншими від ходами і стічними водами. Пор ядок визначення та відшкодув ання збитків власникам землі і землекористувачам встанов люється Кабінетом Міністрів України.
У відповідності зі ст.43 Зако ну України "Про відходи" підпр иємства, установи, організац ії та громадяни України, а так ож іноземні юридичні і фізич ні особи та особи без громадя нства зобов'язані відшкодува ти шкоду, заподіяну ними внас лідок порушення законодавст ва про відходи, в порядку і р озмірах, встановлених закон одавством України.
Відповідач в судове засіда ння не з' явився, доказів доб ровільного відшкодування зб итків державі суду не подав. Т аким чином, вимоги позивача п ро стягнення з відповідача н а користь держави збитків в р озмірі 3055,20грн. є обґрунтованим и та такими, що підлягають зад оволенню.
У відповідності до вимог п.7 ст.69 Бюджетного кодексу Украї ни, п.35 ст.4 Закону України "Про Д ержавний бюджет України на 2011 рік" грошові стягнення за шко ду, заподіяну порушенням зак онодавства про охорону навко лишнього природного середов ища внаслідок господарської та іншої діяльності, надходя ть до спеціального фонду сіл ьських, селищних, міських бюд жетів в розмірі 50 відсотків, д о спеціального фонду обласни х бюджетів - в розмірі 20 відсо тків та до спеціального фонд у Державного бюджету України - в розмірі 30 відсотків.
Відповідно до п.п. "б, г" ч.3 ст.152, 157 Земельного кодексу України , захист прав громадян та юрид ичних осіб на земельні ділян ки здійснюється шляхом відно влення стану земельної ділян ки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або ст ворюють небезпеку порушення прав, а також шляхом відшкоду вання заподіяних збитків.
Таким чином, судом встановл ено, що вимоги позивача майно вого характеру про стягнення з відповідача шкоди та немай нового характеру про зобов' язання вчинити дії, обґрунто вані та такі, що підлягають за доволенню.
Відповідно до вимог ст. 4 Зак ону України "Про судовий збір " із позовних заяв майнового х арактеру справляється судов ий збір в розмірі 2% ціни позов у, але не менше 1,5 розміру мінім альної заробітної плати, із п озовних заяв немайнового хар актеру - справляється судови й збір в розмірі 1 розміру міні мальної заробітної плати.
Відповідно до ч.3 ст. 49 ГПК Укр аїни судовий збір, від сплати якого позивач у встановлено му порядку звільнений, стягу ється з відповідача в доход б юджету пропорційно розміру з адоволених вимог, якщо відпо відач не звільнений від спла ти судового збору.
Керуючись вимогами ст.ст . 1, 96, 152, 164 Земельного кодексу Укр аїни, ст.ст. 49, 82, 83, 84, 85, 116 Господарсь кого процесуального кодексу України, ст. ст. 17, 43 Закону Украї ни "Про відходи", ст.68 Закону Укр аїни "Про охорону навколишнь ого природного середовища", с т. 35 Закону України "Про охорон у земель"
суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задов олити повністю.
2. Стягнути з Комунальн ого підприємства “Управлінн я будинками м.Буська” (80500, Льві вська обл., м.Буськ, вул. Парков а, 3, р\р 26003244005001 в Буському відділе нні ЗГРУ “Приватбанк”, МФО 325321, код ЄДР 05452304) на користь Боложин івської сільської ради (80527, с. Б оложинів, Львівська область, Буський район, ід.код 04372810) 3055,20грн .- шкоди, завданої самовільним розміщенням відходів (в тому числі 50 відсотків із вказаної суми до спеціального фонду Б оложинівського сільського б юджету, 20 відсотків - до спеці ального фонду Львівського об ласного бюджету та 30 відсоткі в - до спеціального фонду Де ржавного бюджету України).
3. Зобов' язати Комуна льне підприємство “Управлін ня будинками м.Буська” (80500, Льв івська обл., м.Буськ, вул. Парко ва, 3, р\р 26003244005001 в Буському відділ енні ЗГРУ “Приватбанк”, МФО 325 321, код ЄДР 05452304) привести земельн у ділянку сільськогосподарс ького призначення площею 0,06 г а, розміщену поблизу Бузьког о міського полігону твердих побутових відходів, що належ ать до земель запасу сільськ огосподарського призначенн я (пасовища) Боложинівської с ільської ради, у придатний дл я використання її за цільови м призначенням стан.
4. Стягнути з Комунального п ідприємства “Управління буд инками м.Буська” (80500, Львівська обл., м.Буськ, вул. Паркова, 3, р\р 26003244005001 в Буському відділенні ЗГ РУ “Приватбанк”, МФО 325321, код ЄД Р 05452304) в дохід державного бюдже ту України 2352,50грн. відшкодуван ня витрат на оплату судового збору.
Накази видати відповідно д о вимог ст. 116 ГПК України.
Рішення вступає в законну с илу за вимогами ч. 3 ст. 85 ГПК Укр аїни.
Рішення може бути оскаржен о до Львівського апеляційног о господарського суду, в поря дку встановленому розділом X II ГПК України.
Відповідно до ст.85ГПК Укра їни в судовому засіданні про голошено вступну та резолюти вну частини рішення, яке виго товлено та підписано 20.12.2011р.
Суддя Левицька Н.Г.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2011 |
Оприлюднено | 26.12.2011 |
Номер документу | 20067161 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Левицька Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні