ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.12.2011 Справа № 5024/2058/2011
Господарський суд Херсонс ької області у складі судді Людоговської В.В. при с екретарі Горголь О.М., розглян ув у відкритому судовому зас іданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства "Ен ергопостачальна компанія "Хе рсонобленерго", м. Херсон,
до товариства з обмежен ою відповідальністю "Рекламн е агентство "Кельт", м. Херсон,
про стягнення 1276 грн. 20 ко п.
за участю представників ст орін:
від позивача: ОСОБА_1 дов. № 07/1952-11 від 04.04.2011 р.,
від відповідача: не при був.
Публічне акціонерне това риство "Енергопостачальна ко мпанія "Херсонобленерго" (поз ивач) звернулося до суду з поз овом про стягнення з товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Рекламне агентство "Кел ьт" (відповідач) 1276 грн. 20 коп. осн овного боргу, 53 грн. 07 коп. пені, 4 грн. 63 коп. інфляційних втрат, 8 грн. 50 коп. 3% річних, відповідно до умов договору оренди № 02769 в ід 01.10.2005 року.
Позивач позовні вимоги під тримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засіда ння не з' явився, свого предс тавника не направив, про прич ини неявки суд не повідомив, н е скористався наданими йому ст.ст. 22, 59 ГПК України процесуа льними правами щодо надання документів, які б підтвердил и його доводи та заперечення .
Судові акти направлялись на адресу відповідача, зазна чені в матеріалах справи з ре комендованими повідомлення ми. Ухвала суду від 24.10.2011 р. з пошт овим повідомленням, надіслан а на адресу відповідача, пове рнулася на адресу господарсь кого суду з відміткою пошти "з а закінченням терміну зберіг ання" та знаходиться в матері алах справи.
Статтями 42, 43 ГПК України вс тановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та р івності всіх учасників судов ого процесу перед законом і с удом. При цьому принцип змага льності передбачає покладан ня тягаря доказування на сто рони, покладання на них відпо відальності за доведеність ї хніх вимог чи заперечень; вим агає від сторін ініціативи т а активності в реалізації їх ніх процесуальних прав.
Згідно зі ст. 22 ГПК України ст орони мають як права (брати уч асть в господарських засідан нях, подавати докази, брати уч асть у дослідженні доказів, з аявляти клопотання, давати у сні та письмові пояснення го сподарському суду і т.п.), так і обов' язки (зокрема, добросо вісно користуватися належни ми їм процесуальними правами , виявляти повагу до прав і охо ронюваних законом інтересів другої сторони, вживати захо дів до всебічного, повного та об' єктивного дослідження в сіх обставин справи).
В силу статті 28 ГПК України с прави юридичних осіб в госпо дарському суді ведуть їх орг ани, що діють у межах повноваж ень, наданих їм законодавств ом та установчими документам и, через свого представника. П редставниками юридичних осі б можуть бути керівники та ін ші особи, повноваження яких п ідтверджуються довіреністю від імені підприємства, орга нізації.
Відповідно до розділу V ГПК України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог та заперече нь. Доказами у справі є будь-як і фактичні дані, на підставі я ких господарський суд у визн аченому законом порядку вста новлює наявність чи відсутні сть обставин, на яких ґрунтую ться вимоги і заперечення ст орін, а також інші обставини, я кі мають значення для правил ьного вирішення господарськ ого спору. Ці дані встановлюю ться такими засобами: письмо вими і речовими доказами, поя сненнями представників стор ін та інших осіб, які беруть уч асть у судовому процесі.
Господарський суд приймає до розгляду лише ті докази, як і мають значення для справи. П итання про належність доказі в вирішується судом. Належни ми визнаються докази, які міс тять відомості про факти, що в ходять у предмет доказування у справі, та інші факти, що маю ть значення для правильного вирішення спору. Допустиміст ь доказів означає, що у випадк ах, передбачених нормами мат еріального права, певні обст авини повинні підтверджуват ися певними засобами доказув ання. Письмовими доказами, в р озумінні статті 36 ГПК України , є документи і матеріали, які містять дані про обставини, щ о мають значення для правиль ного вирішення спору і повин ні містити відомості, що мают ь значення для справи та вико нані у формі, який дає змогу вс тановити достовірність доку менту.
З огляду на приписи статті 7 7 ГПК України, у разі нез'явлен ня в засідання представників сторін, інших учасників судо вого процесу, господарський суд відкладає в межах строкі в, встановлених статтею 69 цьог о Кодексу, розгляд справи, за у мови неможливості вирішення спору в даному засіданні.
Ухвалою господарського су ду від 24.11.2011 р. розгляд справи ві дкладався в зв' язку із неяв кою представника відповідач а та ненадання ним витребува них судом документів. В судов ому засіданні після закінчен ня розгляду справи оголошено вступну та резолютивну част ини рішення, роз' яснено пор ядок оскарження судового ріш ення, повідомлено про дату пі дготовки повного рішення.
Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши пояснення пр едставника позивача, суд:
в с т а н о в и в:
01 жовтня 2005 року між пуб лічним акціонерним товарист вом "Енергопостачальна компа нія "Херсонобленерго" (позива чем) та товариством з обмежен ою відповідальністю "Рекламн е агентство "Кельт" було уклад ено договір оренди № 02769.
Згідно з п. 1.1 Договору орендо давець надає орендарю на умо вах оренди місце для розміще ння рекламної інформації на рекламоносіях (рекламних щит ах) на об'єктах, які належать о рендодавцю, та знаходиться з а адресою: м. Херсон, Кіндійськ е шосе, 1-а.
Розділом 2 Договору передба чено порядок передання примі щення в оренду, зокрема, оренд одавець надає орендарю прим іщення в термін не пізніше 3-х днів з моменту підписання до говору оренди даного приміще ння по акту приймання-переда чі (п. 2.1.). Вступ орендаря у корис тування майном настає одноча сно з підписанням сторонами акту прийому-передачі вказан ого майна (п. 2.2.). Оплата оренди т а комунальних послуг орендар ем здійснюється по день факт ичного звільнення приміщенн я.
Умови розрахунку орендної плати передбачені розділом 2 Договору, в якому зазначено, що загальна вартість за дани м договором складає 220 грн. в т.ч . ПДВ 36 грн. 67 коп. в місяць (п. 1.2). Ор ендар здійснює 100-процентну пе редоплату за даним договором не пізніше 5 числа поточного м ісяця шляхом перерахування г рошових коштів на розрахунко вий рахунок орендодавця. Оре ндар має право здійснювати п ередоплату за декілька місяц ів (п. 2.3). Орендодавець на протя зі 10-ти календарних днів після закінчення розрахункового м ісяця видає орендарю акт вик онаних робіт (п. 2.4).
Відповідальність орендаря встановлена п. 3.6 Договору, від повідно до якого за несвоєча сну сплату орендної плати ор ендар сплачує орендодавцю пе ню у розмірі подвійної облік ової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Відповідно до п. 4.1. Договору даний договір вступає в силу з моменту його підписання ст оронами та діє до 30.08.2006 р.
В судовому засіданні предс тавник позивача усно пояснив , що станом на день розгляду сп рави в суді відповідач продо вжує користуватися наданим в оренду місце для розміщення рекламної інформації.
Позивач свої обов'язки за до говором оренди виконав повні стю, надавши в оренду місце дл я розміщення рекламної інфор мації на рекламоносіях (рекл амних щитах), що знаходиться з а адресою: м. Херсон, Кіндійськ е шосе, 1-а.
Проте відповідач, в порушен ня умов договору оренди (п.п. 2.3, 3.4.1), в період з травня 2011 року по вересень 2011 року позивачу не с плачував орендну плату, що пі дтверджується рахунками-фак турами, виставленими позивач ем (а.с. 14-15, 17, 19) та розрахунком заб оргованості (а.с. 11-12).
Позовні вимоги про стягнен ня з товариства з обмеженою в ідповідальністю "Рекламне аг ентство "Кельт" основної забо ргованості в сумі 1276 грн. 20 коп, п ені в сумі 53 грн. 07 коп., інфляцій них втрат в сумі 4 грн. 63 коп., 3% рі чних в сумі 8 грн. 50 коп. за догов ором оренди № 02769 від 01.10.2005 р. стали предметом розгляду в цій спр аві.
Відповідно до ст. 11 Цивільно го кодексу України та ст. 174 Гос подарського кодексу України договір є підставою для вини кнення цивільних прав і обов 'язків (господарських зобов'я зань).
Згідно з приписами ст. 509 Цив ільного кодексу України, зоб ов'язання є правовідношенням , у якому одна сторона (боржник ) зобов'язана вчинити на корис ть іншої сторони (кредитора) п евну дію (передати майно, вико нати роботу, надати послугу, с платити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а ін ша сторона має право вимагат и виконання такого обов'язку .
Відповідно до ст. 193 Господар ського кодексу України, та ст . 526 Цивільного кодексу Україн и, яка містить аналогічні пол оження, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших п равових актів, договору, а за в ідсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у пев них умовах звичайно ставлять ся.
За правовою природою догов ір оренди № 02769 від 01.10.2005 р., за яким між публічним акціонерним т овариством "Енергопостачаль на компанія "Херсонобленерго " та товариством з обмеженою в ідповідальністю "Рекламне аг ентство "Кельт" склалися госп одарські правовідносини, є д оговором найму (оренди).
Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договоро м найму (оренди) наймодавець п ередає або зобов'язується пе редати наймачеві майно у кор истування за плату на певний строк.
Відповідно до пункту 1 статт і 762 Цивільного кодексу Україн и за користування майном з на ймача справляється плата, ро змір якої встановлюється дог овором найму.
Пунктом 1 статті 286 Господарс ького кодексу України встано влено, що орендна плата - це фі ксований платіж, який оренда р сплачує орендодавцю незале жно від наслідків своєї госп одарської діяльності.
Відповідно до ст. 530 ЦК Украї ни якщо у зобов'язанні встано влений строк (термін) його вик онання, то воно підлягає вико нанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК Укр аїни зобов'язання має викону ватися належним чином відпов ідно до умов договору та вимо г цього Кодексу, інших актів ц ивільного законодавства, а з а відсутності таких умов та в имог - відповідно до звичаїв д ілового обороту або інших ви мог, що звичайно ставляться. О дностороння відмова від зобо в'язання або одностороння зм іна його умов не допускаєтьс я, якщо інше не встановлено до говором або законом.
Відповідно до статті 629 Циві льного кодексу України догов ір є обов' язковим для викон ання сторонами.
Проте, відповідачем зобов ' язання перед позивачем щод о перерахування орендної пла ти в обумовлені Договором ро змірах та строки виконані не в повному обсязі. На момент по дання позову, сума простроче ної заборгованості перед пуб лічним акціонерним товарист вом "Енергопостачальної комп анія "Херсонобленерго" за дог овором оренди складає 1276 грн. 20 коп.
Таким чином, аналіз зазнач ених норм права та фактичних обставин справи свідчить пр о те, що позовні вимоги про стя гнення з відповідача суми за боргованості в розмірі 1276 грн . 20 коп. є доведеними, обґрунтов аними та підлягають задоволе нню.
Крім того, позивачем заявле но до стягнення 53 грн. 07 коп. пен і, 4 грн. 63 коп. інфляційних втра т, 8 грн. 50 коп. 3% річних.
Згідно ст. 610 ЦК України поруш енням зобов'язання є його нев иконання або виконання з пор ушенням умов, визначених змі стом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до положень ст. 6 11 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правов і наслідки, встановлені дого вором або законом, зокрема, сп лата неустойки.
Згідно із ст. 549 Цивільного ко дексу України неустойкою (шт рафом, пенею) є грошова сума аб о інше майно, які боржник пови нен передати кредиторові у р азі порушення боржником зобо в'язання. Штрафом є неустойка , що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або не належно виконаного зобов'яза ння. Пенею є неустойка, що обчи слюється у відсотках від сум и несвоєчасно виконаного гро шового зобов'язання за кожен день прострочення виконання .
Частиною 2 статті 551 ЦК Україн и передбачено, якщо предмето м неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється догов ором або актом цивільного за конодавства.
Статтею 230 ГК України передб ачено, що штрафними санкціям и у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигл яді грошової суми (неустойка , штраф, пеня), яку учасник госп одарських відносин зобов'яза ний сплатити у разі порушенн я ним правил здійснення госп одарської діяльності, невико нання або неналежного викона ння господарського зобов'яза ння.
Статтею 232 (ч. 6) Господарськог о кодексу України встановлен о, що нарахування штрафних са нкцій за прострочення викона ння зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або дог овором, припиняється через ш ість місяців від дня коли зоб ов'язання мало бути виконано .
Згідно зі ст. 1 Закону Україн и "Про відповідальність за не своєчасне виконання грошови х зобов' язань", платники кош тів сплачують на користь оде ржувачів цих коштів за прост рочення платежу пеню у розмі рі, що встановлюється за згод ою сторін. При цьому статтею 3 Закону встановлено, що розмі р пені не може перевищувати п одвійної облікової ставки На ціонального банку України, щ о діяла у період, за який сплач ується пеня.
За несвоєчасне внесення пл ати за телекомунікаційні пос луги, на підставі п.п. 3.6 Договор у відповідачеві нарахована п еня у розмірі облікової став ки НБУ за кожний день простро чення.
Враховуючи наведені норми права та встановлений факт н еналежного виконання відпов ідачем своїх зобов' язань, с уд, перевіривши розрахунок п ені наведений позивачем, від повідно до періодів виникнен ня та сплати заборгованості, передбачених договором, виз нає обґрунтованими вимоги по зивача щодо стягнення з відп овідача пені за несвоєчасне внесення плати за послуги та задовольняє ці позовні вимо ги в сумі, заявленій позиваче м - 53 грн. 07 коп.
На особу, яка допустила нена лежне виконання зобов' язан ня, покладаються додаткові ю ридичні обов'язки, в тому числ і передбачені статтею 625 Цивіл ьного кодексу України.
Зокрема, частиною 2 статті 625 ЦК України встановлено, що бо ржник, який прострочив викон ання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'яз аний сплатити суму боргу з ур ахуванням встановленого інд ексу інфляції за весь час про строчення, а також три процен ти річних від простроченої с уми, якщо інший розмір процен тів не встановлений договоро м або законом.
Тобто, у разі прострочення в иконання грошового зобов' я зання кредитор має право стя гнути, а боржник повинен спла тити, крім основного боргу, та кож втрати від інфляційних п роцесів та річні відсотки за весь час прострочення викон ання зобов' язання.
Інфляційні втрати пов'язан і з інфляційними процесами в державі і за своєю правовою п риродою є компенсацією за по несені збитки, спричинені зн еціненням грошових коштів, а три проценти річних - платою з а користування коштами, що не були своєчасно сплачені бор жником.
Невиконання відповідачем зобов' язання по сплаті грош ових коштів в сумі 1276 грн. 20 коп. основного боргу на момент зв ернення до суду підтверджено матеріалами справи, а відтак вимоги про стягнення з відпо відача 3% річних та інфляційни х втрат за прострочення вико нання грошового зобов' язан ня є правомірними та обґрунт ованими. Перевіривши розраху нок сум 3% річних та інфляційни х втрат, наведений позивачем , відповідно до періодів вини кнення та стягнення заборгов аності, суд задовольняє ці ви моги в сумі 8 грн. 50 коп. 3% річних та 4 грн. 63 коп. інфляційних втр ат.
Понесені позивачем витрат и зі сплати державного мита в розмірі 102 грн. 00 коп. та 236 грн. 00 к оп. витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу відшкодовуються йо му за рахунок відповідача з в ини якого спір доведено до вр егулювання в судовому порядк у.
На підставі зазначених вищ е норм матеріального права, к еруючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господа рського процесуального коде ксу України, суд,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задово льнити.
2. Стягнути з товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Рекламне агентство "Ке льт", ідентифікаційний код - 31918 103, адреса: кв. 64, буд. 5, вул. 49 Гварді йської дивізії, м. Херсон, р/ра хунок - не відомий на корист ь публічного акціонерног о товариства "Енергопостачал ьна компанія" "Херсонобленер го", ідентифікаційний код - 05396638, адреса: буд. 5, вул. Пестеля, м. Хе рсон, п/рахунок - № 26007010068166 у ПАТ "ВТ Б Банк", МФО - 321767, 1276 грн. 20 коп. ос новного боргу, 53 грн. 07 коп. пені , 8 грн. 50 коп. 3% річних та 4 грн. 63 ко п. інфляційних втрат, 102 грн. 00 ко п. витрат по сплаті державног о мита, 236 грн. 00 коп. витрат на ін формаційно-технічне забезпе чення судового процесу. Нака з видати після набрання рі шенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиден ного строку з дня його прийня ття, а у разі, якщо у судовому з асіданні було оголошено лише вступну і резолютивну части ни рішення, воно набирає зако нної сили після закінчення д есятиденного строку з дня пі дписання рішення, оформленог о відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуаль ного кодексу України ( вступн а, описова, мотивувальна і рез олютивна частини).
Суддя В.В.Людоговська
Повне рішення скл адено 21.12.2011 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2011 |
Оприлюднено | 26.12.2011 |
Номер документу | 20073493 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Людоговська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні