10/294-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033, м.Київ-33, вул.Комінтерна,16
тел.230-31-73
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"21" серпня 2008 р. Справа № 10/294-08
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»
до Фермерського господарства «Петрівна»
про стягнення 53 405,52 грн.
Суддя Тищенко О.В.
Представники:
від позивача: Гребелюк Л.М. (довіреність № 14/20-32-08 від 09.06.2008р.)
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»до Фермерського господарства «Петрівна»про стягнення 53 405,52 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору фінансового лізингу №10-04-883 фл щодо сплати лізингових платежів, в зв'язку з чим у відповідача перед позивачем виникла основна заборгованість в сумі 41 360,59 грн. Крім того, на підставі п. 7.1 Договору фінансового лізингу, ст.. 625 ЦК України позивач просить суд стягнути з відповідача 3 511,80 грн. пені 7 685,69 грн. інфляційних втрат та 847, 34 грн. 3 % річних .
Ухвалою господарського суду Київської області від 17.06.2008р. порушено провадження в справі та призначено до розгляду на 21.08.2008р.
Представник позивача в судовому засіданні 21.08.08р. подав заяву, якою зменшив розмір позовних вимог в частині стягнення з відповідача пені та просив суд стягнути з відповідача 3118, 38 грн. пені.
Відповідач в судове засідання без поважних причин не з'явився, письмовий відзив не надав, хоча про час, дату, та місце слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №14110290.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§66 –69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі “Смірнова проти України”).
Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані Господарським судом документи не надано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи та досліджені в судових засіданнях докази, господарський суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню. При цьому господарський суд виходить з наступного.
7 липня 2004 року між Відкритим акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»(лізингодавець) та Фермерським господарством «Петрівна»(лізингоодержувач) було укладено Договір фінансового лізингу № 10-04-883 фл (далі - Договір), відповідно до п. 1 якого лізингодавець передає лізингоодержувачу у користування на визначений договором строк предмет лізингу, який набувається ним у власність у постачальника та визначений у додатку до Договору "Кількість, ціна і вартість Предмета лізингу", за умови сплати Лізингоодержувачем лізингових платежів, черговість, розмір і строки сплати яких встановлюються графіком сплати лізингових платежів.
Відповідно до п.2.1 договору, лізингодавець на письмове замовлення лізингоодержувача для потреб останнього купує у Постачальника Предмет лізингу за рахунок коштів Державного бюджету України згідно Порядку використання коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи по операціях фінансового лізингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 1904 "Про порядок використання коштів державного бюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи по операціях фінансового лізингу".
Згідно п. 2.2 договору строк лізингу відраховується з моменту укладення акту приймання-передачі між Сторонами та Постачальником (далі-Тристоронній акт), що укладається у 5 (п'яти) автентичних примірниках і є підставою для передачі Предмета лізингу.
Як вбачається з п. 2.3 договору постачальник, перелік, кількість, ціна, вартість, строк лізингу, дата і адреси місця передачі Предмета лізингу встановлюються додатками до Договору "Кількість, ціна і вартість Предмета лізингу".
Відповідно до п. 3.1 договору лізингодавець має право зокрема : здійснювати за власний рахунок контроль за умовами експлуатації та цілеспрямованим використанням Предмета лізингу Лізингоодержувачем згідно Договору, вимог та інструкцій виробника щодо експлуатації Предмета лізингу, а також відповідно до законодавства; вимагати повернення Предмета лізингу, переданого в лізинг, якщо Лізингоодержувач не сплатив частково або повністю лізингові платежі більше 30 днів в безспірному порядку і протягом трьох місяців підряд - в добровільному порядку; вимагати від Лізингоодержувача відшкодування збитків, завданих внаслідок його дій або бездіяльності, відповідно до умов Договору;
Згідно п. 3.2.1 договору Лізингодавець зобов'язаний зокрема: за дорученням Лізингоодержувача відповідно до його вибору та визначеної ним специфікації укласти договір купівлі-продажу (поставки) Предмета лізингу з відповідним постачальником і передати предмет лізингу в користування Лізингоодержувачеві згідно переліку, встановленого додатком до Договору "Кількість, ціна і вартість Предмета лізингу. Зобов'язання Лізингодавця щодо передачі Предмета лізингу Лізингоодержувачеві вступають в дію з моменту надходження на рахунок Лізингодавця попередньоголізигового платежу.
Лізингоодержувач має право: відмовитися від прийняття Предмета лізингу, який не відповідає умовам Договору та технічним умовам Виробника, за умови попереднього письмового повідомлення Лізингодавця; пред'являти Постачальнику всі права та вимоги, що випливають з договору поставки Предмета лізингу, зокрема, щодо його якості та комплектності, строків передачі, ремонтів у гарантійний період тощо; достроково викупити Предмет лізингу до закінчення строку дії Договору, але не раніше ніж через рік з дати одержання у користування Предмета лізингу; з письмового дозволу Лізингодавця передати Предмет лізингу в сублізинг (п.3.4 договору)
Лізингоодержувач зобов'язаний: прийняти та належним чином користуватися Предметом лізингу, утримувати його відповідно до погоджених Сторонами умов Договору, згідно з якими він був переданий, з урахуванням фізичного зносу та змін стану Предмета лізингу, сумлінно дотримуватися умов, норм і правил експлуатації, технічного обслуговування і ремонту, встановлених законодавством і інструкціями виробника; своєчасно та в повному обсязі згідно погодженого з Лізингодавцем графіком сплачувати лізингові платежі відповідно до умов Договору; протягом 3-х робочих днів з моменту одержання графіка сплати лізингових платежів підписати, скріпити печаткою та повернути його Лізингодавцю (п. 3.5 договору)
Як вбачається з п. 4 договору з моменту одержання Предмета лізингу за користування останнім лізингоодержувач сплачує Лізингодавцю лізингові платежі, черговість яких кратна шести місяцям і складається із суми, що відшкодовує частину вартості Предмета лізингу та суми щорічної винагороди за переданий у фінансовий лізинг Предмет лізингу в розмірі 7 % невідшкодованої вартості. Розмір лізингових платежів, їх склад та строк оплати встановлюються додатком до Договору «Графік сплати лізингових платежів».
Згідно п. 4.3 договору Лізингоодержувач після укладення Договору за Предмет лізингу, що передається, перераховує рахунки Лізингодавця попередні лізингові платежі в частині відшкодування вартості Предмета лізингу в розмірі 15% його вартості, включаючи ПДВ та в частині винагороди в розмірі 7 % невідшкодованої вартості, включаючи ПДВ. Датою сплати попереднього лізингового платежу є дата надходження коштів на рахунок Лізингодавця.
Відповідно до п. 5 договору предмет лізингу протягом всього строку дії Договору є власністю Лізингодавця. Договір зберігає чинність після переходу права власності на Предмет лізингу від Лізингодавця до третьої особи. З моменту укладення Тристороннього акту ризик випадкового знищення чи випадкового пошкодження Предмета лізингу переходить до Лізингоодержувача. Після закінчення строку дії Договору і/або виконання зобов'язань щодо сплати всіх лізингових платежів і повної вартості Предмета лізингу останній переходить у власність Лізингоодержувача на підставі двостороннього акту приймання-передачі із зазначенням остаточних розрахунків виконання умов Договору.
07.07.2004р. між сторонами було укладено Додатковий договір №1 до договору фінансового лізингу від 07.07.04р. №10-04-883 про відстрочення виконання лізингоодержувачем зобов'язання згідно пункту 4.3. договору фінансового лізингу щодо сплати попереднього лізингового платежу в частині відшкодування вартості Предмета лізингу в розмірі 8%, включаючи ПДВ, та в частині винагороди в розмірі 4% невідшкодованої вартості Предмета лізингу, включаючи ПДВ до 1 листопада 2004року, для чого пункт 3.2.1. договору було доповнено словами в такій редакції: "в частині відшкодування вартості Предмета лізингу в розмірі 7% його вартості, включаючи ПДВ, та в частині винагороди в розмірі 3% невідшкодованої вартості Предмета лізингу, включаючи ПДВ ". За невиконання додаткового договору лізингоодержувач за власний кошт у тижневий строк повертає лізингодавцю предмет лізингу в комплектності та стані, в якому його було отримано із відшкодуванням в повному обсязі завданих лізингодавцю збитків.
Суд встановив, що свої зобов'язання за договором Позивач виконав належним чином, передав Відповідачу майно, а саме: сівалку зерно тукова СЗ-3.6А, у кількості однієї одиниці, вартістю 15 030,00 грн.; культиватор причіпний вдосконалений до тракторів 3 т.с. КП-4-1, у кількості однієї одиниці, вартістю 11 400,00 грн.; плуг трьохкорпусний навісний ПЛН-3-35, у кількості трьох одиниць, вартістю 9 720,00 грн.; ворохоочищувач самопересувний ВОС-25, у кількості однієї одиниці, вартістю 63 600,00 грн.; трактор МТЗ-82.1, у кількості однієї одиниці, вартістю 65 000,00 грн., на загальну суму 164750,00 грн., що підтверджується актами приймання-передачі сільськогосподарської техніки № 2 від 16.09.2004 р., № 20 від 10.08.2004 р., № 28 від 11.08.2004 р., № 79 від 21.07.2004 р., № 13 від 06.08.2004 р. Оригінали вищевказаних актів були оглянуті в судовому засіданні, а належним чином завірені копії залучені до матеріалів справи.
В свою чергу, відповідач свої зобов'язання щодо сплати лізингових платежів виконав частково. Так, згідно Додатків №1, №3,№5, №7 , №9 до договору фінансового лізингу №10-04-883 фл „Кількість, ціна і вартість предмету лізингу ”, а також відповідно до Додатків №2, №4, №6, №8, №10 до договору фінансового лізингу №10-04-883 фл „Графік сплати лізингових платежів” за період з 21.07.2004р. по 27.05.2008р. відповідач зобов'язаний був сплатити позивачу 138 406, 52 грн. лізингових платежів, проте сплатив лише 97 045,93 грн.
Відповідно до ст. 806 ЦК України, ст. 1 Закону України „Про фінансовий лізинг” від 16 грудня 1997 року N 723/97-ВР (в редакції чинній станом на момент укладення спірного договору) за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом. Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом.
Згідно статті 16 Закону України „Про фінансовий лізинг” від 16 грудня 1997 року N 723/97-ВР сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором. Лізингові платежі можуть включати: а) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; б) платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно; в) компенсацію відсотків за кредитом; г) інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Згідно зі статтею 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
За змістом положень частини першої та частини сьомої статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.
Суд встановив, що станом на 21.08.08р. борг відповідача по сплаті лізингових платежів згідно Договору фінансового лізингу № 10-04-883 фл за період з 21.07.2004р. по 27.05.2008р. повністю не сплачений та становить 41 360, 59 грн.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача
41 360, 59 грн. основного боргу є обґрунтованими, документально підтверджуються, а тому підлягають задоволенню.
Щодо стягнення з відповідача 3 118,38 грн. пені 7 685,69грн. інфляційних втрат та 847,34 грн. 3 % річних, суд зазначає наступне.
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Відповідно до п. 7.1 договору за порушення строків сплати лізингових платежів Лізингоодержувач за кожний день прострочення від несплаченої суми сплачує Лізингодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня.
Як вбачається із ст.ст. 1, 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” № 543/965-ВР від 22.11.1996р. платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Таким чином, Закон України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” обмежує нарахування пені подвійною обліковою ставкою Національного банку України.
Відповідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Отже, стягненню з відповідача підлягає пеня в такому розмірі:
(борг/365* кількість днів*2 ставку НБУ)
- 7 145,46 /365 * 163 (з 22.07.07 р. по 31.12.07р. )* 0,16 = 510,56грн.
- 7 145,46/ 365 * 17 (з 01.01.08р. по 17.01.08 р. )*0.2= 66,56грн.
- 6 360,00/ 366 * 101 (з 20.01.08р. по 29.04.08р.)* 0.2= 351,02грн.
- 6 360,00 /366 * 27 (з 30.04.08р. по 26.05.08р.) * 0.24= 112,60грн.
- 2 090,32 /365 * 116 (з 05.02.07 р. по 31.05.07 р. ) * 0.17= 112,93грн.
- 2 090,32 /365 * 64 (з 01.06.07 р. по 03.08.07 р.) * 0.16= 58,64грн.
- 7 302,75 /365 * 147 (з 07.08.07 р. по 31.12.07 р.)* 0.16= 470,58 грн.
- 7 302,75 / 365 * 33 (з 01.01.08 р. по 02.02.08 р.) * 0.2= 132,05 грн.
- 6 500,00 /366 * 85 (з 05.02.08 р. по 29.04.08 р.) * 0.2= 301,91грн.
- 6 500,00 /366 * 27 (з 30.04.08 р. по 26.05.08 р.) * 0.24= 115,08грн.
- 1 351,47 /365 * 112 (з 09.02.07 р. по 31.05.07 р.) * 0.17= 70,50 грн.
- 1 351,47 /365 * 68 (01.06.07 р. по 07.08.07 р.) * 0.16= 40,28 грн.
- 1 280,79 /365 * 143 (з 11.08.07 р. по 31.12.07 р.) * 0.16 = 80,29 грн.
- 1 280,79 / 365 * 37 (з 01.01.08 р. по 06.02.08 р.) * 0.2 = 25,97 грн.
- 1 140,00 / 366 * 81 (з 09.02.08 р. по 29.04.08 р.)* 0.2 = 50,46 грн.
- 1 140,00 / 366 * 27 (з 30.04.08 р. по 26.05.08 р.) * 0.24= 20,18 грн.
- 1 152,31 /365 * 111 (з 10.02.07 р. по 31.05.07 р.) * 0.17= 59,57 грн.
- 1 152,31 /365 * 69 (з 01.06.07 р. по 08.08.07 р.) * 0.16 = 34,85 грн.
- 1 092,06 /365 * 142 (з 12.08.07 р. по 31.12.07 р.) * 0.16 = 67,98 грн.
- 1 092,06 / 365 * 38 (з 01.01.08 р. по 07.02.08 р.) * 0.2 = 22,74 грн.
- 972,00 / 366 * 80 (з 10.02.08 р. по 29.04.08 р.) * 0.2 = 42,49 грн.
- 972,00 / 366 * 27 (з 30.04.08 р. по 26.05.08 р.) * 0.24 = 17,21 грн.
- 1781,81 /365 * 75 (з 18.03.07 р. по 31.05.07 р.) * 0.17= 62,24 грн.
- 1781,81 /365 * 105 (з 01.06.07 р. по 13.09.07 р.) * 0.16 = 82,01грн.
- 1 688,62 / 365 * 106 (з 17.09.07 р, по 31.12.07 р.) * 0.16 = 78,46 грн.
- 1 688,62 / 365 * 74 (з 01.01.08 р. по 14.03.08 р.) * 0.2 = 68,47 грн.
-
- 1 503,00 / 366 * 44 (з 17.03.08 р. по 29.04.08 р.) * 0.2 = 36, 14грн.
- 1 503,00 / 366 * 27 (з 30.04.08 р. по 26.05.08 р.) * 0.24 = 26,61 грн.
Загальна сума пені становить 3 118,38 грн.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою відповідачем лізингових платежів у строки встановлені договором фінансового лізингу, з Відповідача підлягає стягненню 7685,69 грн. інфляційних втрат та 847,34 грн.. 3% річних.
Таким чином, стягненню з відповідача підлягає 41 360, 59 грн. основного боргу, 3118,38 грн. пені, 7685,69 грн. інфляційних втрат та 847,34 грн. 3% річних.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Петрівна»(07452, Київська область, Броварський район, с.Гоголів, вул..Київська, 160, ідентифікаційний код 32944658) на користь Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (01023, Печерський район, м.Київ, вул..Мечникова, 16А, ідентифікаційний код 30401456) 41 360, 59 грн. основного боргу, 3 118,38 грн. пені, 7685,69 грн. інфляційних втрат та 847,34 грн. 3% річних, а також судові витрати: 530,12 грн. державного мита та 118 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Тищенко О.В.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2008 |
Оприлюднено | 18.09.2008 |
Номер документу | 2025865 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Тищенко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні