8723-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 309
РІШЕННЯ
Іменем України
14.08.2008Справа №2-22/8723-2008
14 серпня 2008 року Справа №2-22/8723-2008
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дістриб'ьютерська компанія «Еллада»
до Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»
про визнання права власності та спонукання до реєстрації права власності
Суддя Калініченко А.А.
представники сторін:
позивача : П'янікін А.В. – представник, дов.№ 114 від 04.07.2008 р.
відповідача:
не з'явився
Позивач – ТОВ «ДК «Еллада» - звернулось до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» з позовом, просило: виділити в натурі 85/100 складського комплексу зі складу спільної часткової власності, які розташовані у м. Керч по вул. Ген. Петрова, 37, належні ТОВ «ДК «Еллада»; визнати за ТОВ «ДК «Еллада» право власності в цілому (без часток) на нерухоме майно – будівлю літ. «Т» - склад, навіс літ. «Т1», «Т2», які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м.; зобов'язати КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати право колективної власності (в цілому без часток) на комплекс будівель: літ. «Т» - склад, навіс літ. «Т1», «Т2», які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м. з присвоєнням нового реєстраційного номеру та без вказування часток.
У судовому засіданні 14.08.08 позивач уточнив позовні вимоги та просив: визнати за ТОВ «ДК «Еллада» право власності (в цілому без часток) на нерухоме майно – комплекс будівель: літер «Т» - склад, літери «Т1» і «Т2» навіс, - які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м.; зобов'язати КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати право власності (в цілому без часток) на комплекс будівель: літер «Т» - склад, літери «Т1» і «Т2» навіс, - які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м., за ТОВ «ДК «Еллада» без вказування часток з присвоєнням об'єкту права власності ТОВ «ДК «Еллада» нової адреси, відкриттям нового розділу реєстру прав, нової реєстраційної справи та присвоїти новий реєстраційний номер кожному з об'єктів нерухомого майна.
Позивач посилався на те, що КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» розглядає його право власності на об'єкт нерухомості як право спільної часткової власності, не визначає за позивачем права приватної індивідуальної власності та необґрунтовано зареєструвало право позивача в Державному реєстрі прав власності не нерухоме майно як право спільної часткової власності. На думку ТОВ «ДК «Еллада» такі дії відповідача порушують його права та законні інтереси, оскільки у разі укладення договору купівлі-продажу, іпотеки нерухомого майна позивач повинен бути дотриматись особливого порядку, встановленого чинним законодавством щодо відчуження частки у праві спільної часткової власності.
Відповідач - КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» про задоволення позову заперечувало, посилаючись на те, що воно згідно чинного законодавства виконує лише функції реєстрації права власності за наданими заявниками документами, зареєструвало право власності ТОВ «ДК «Еллада» на об'єкти нерухомості згідно наданих правовстановлюючих документів, отже порушення прав позивача з його боку відсутні, а тому провадження у справі слід припинити у зв'язку з відсутністю предмета спору.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання, в якому просив розглянути справу за наявними матеріалами у відсутність його представника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, та заслухавши пояснення представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
11 листопада 2003 року між Територіальною громадою міста Керч у особі Керченської міської ради (продавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Дистріб'ютерська компанія «Еллада» (покупець) укладено договір купівлі-продажу шляхом викупу об'єкта приватизації, який посвідчено нотаріально.
Відповідно до п.п. 1.1. зазначеного договору предметом договору є нежилі приміщення складів, що знаходяться за адресою: м. Керч, вулиця Генерала Петрова, 37 і належать продавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно. У власність покупця поступає 85/100 частин складів, що складається з літ. «Т», загальною площею 2313,8 кв. м. Характеристика приміщення наводиться в технічному паспорті, який видається БТІ і є додатком до цього договору.
На підставі рішення КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» від 17.12.2003 року за ТОВ «ДК «Еллада» зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно право власності на вищезазначене нерухоме майно, вказана форма власності – колективна, але зазначено, що ТОВ «ДК «Еллада» належать 85/100 об'єкта нерухомості.
Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано, за відсутності будь-яких правових підстав право ТОВ «ДК «Еллада» на будівлю складу розглядається як доля у праві спільної часткової власності, в той час як позивач набув на об'єкти нерухомості саме право індивідуальної приватної власності (без визначення часток) та, відповідно, будівля літ. «Т», загальною площею 2313,8 кв. м. знаходиться виключно у власності ТОВ «ДК «Еллада» та інших співвласників не має.
Господарський суд АР Крим вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статей 316, 319 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно статті 325 суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Стаття 328 ЦК України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Чинний цивільний кодекс передбачає право спільної власності як окремий вид права власності та передбачає, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Аналіз положень ЦК України, які регламентують відносини власності дозволяє говорити про те, що учасники спільної часткової власності мають частку у праві власності на спільне майно в цілому, а не конкретну частку майна. Тобто не річ (майно) поділяється на частки, а право власності на це майно. Частка учасника спільної часткової власності це не частка майна в натурі, а арифметичне виражена частка у праві власності на все майно. Частка має бути виражена у вигляді дробу 1/2, 1/3, 1/4 або у відсотках.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належать: підприємства (цехи, виробництва, дільниці, інші підрозділи, якщо в разі їх виділення у самостійні підприємства не порушується технологічна єдність виробництва з основної спеціалізації підприємства, із структури якого вони виділяються) як єдині майнові комплекси, до складу яких входять усі види майна, призначені для їх діяльності, що визначені Цивільним кодексом України; об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти; акції (частки, паї), що належать державі у майні господарських товариств та інших об'єднань; земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» об'єктами малої приватизації є: цілісні майнові комплекси невеликих державних підприємств, віднесених Державною програмою приватизації до групи А; окреме індивідуально визначене майно; об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Як вбачається з пункту 1.1 договору купівлі-продажу від 11.11.2003 року, предметом договору є саме індивідуально визначене нерухоме майно - нежилі приміщення складів, що знаходяться за адресою: м. Керч, вулиця Генерала Петрова, 37, а не частка у праві власності на складський комплекс. В судовому засідання представник позивача також пояснив, що спірний об'єкт нерухомості на момент укладення договору також включав в себе навіс літ. «Т1», «Т2».
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зареєструвавши право власності ТОВ «ДК «Еллада» на зазначені вище об'єкти як право спільної часткової власності (85/100), КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» фактично не визнало право індивідуальної приватної власності ТОВ «ДК «Еллада» без визначення часток на спірні будівлі.
Відповідно до п.п. 1.3, 1.4, 1.5 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ). Реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів, коштом особи, що звернулася до БТІ. Обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Згідно з п.п. 4.4. Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 7/5 під час вчинення реєстраційних дій у Реєстрі прав власності на об'єкти нерухомості необхідно зазначати таку інформацію про кожного власника, як розмір частки, право на яку реєструється. Враховуючи те, що ТОВ «ДК «Еллада» спірна будівля належить на праві приватної індивідуальної власності, а інші особи частки у цих об'єктах не мають, КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» під час вчинення реєстраційних дій у розділі «частка» слід зазначати 1/1.
Враховуючи те, що позивач є власником саме індивідуально визначеного нерухомого майна - нежилих приміщень складів, що знаходяться за адресою: м. Керч, вулиця Генерала Петрова, 37, а не частки у праві власності на складський комплекс, відповідно до положень п. 4.2, 6.3. Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 7/5 суд вважає вимоги позивача про спонукання КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» суд вважає вимоги ТОВ «ДК «Еллада» про спонукання відповідача зареєструвати право власності без вказування часток з присвоєнням об'єкту права власності ТОВ «ДК «Еллада» нової адреси, відкриттям нового розділу реєстру прав, нової реєстраційної справи та присвоїти новий реєстраційний номер кожному з об'єктів нерухомого майна обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У судовому засіданні, яке відбулось 14.08.08 р. за згодою представника позивача, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення оформлено та підписано 15.08.2008 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дістриб'ьютерська компанія «Еллада» (ЄДРПОУ 25131016, м. Севастополь, вул. Н. Краєвої, 15) право власності (в цілому без часток) на нерухоме майно – комплекс будівель: літер «Т» - склад, літери «Т1» і «Т2» навіс, - які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м.;
3. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (98000, м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, код ЄДРПОУ 03347907) зареєструвати право власності (в цілому без часток) на комплекс будівель: літер «Т» - склад, літери «Т1» і «Т2» навіс, - які розташовані за адресою: м. Керч, вул. Ген. Петрова, 37, загальна площа будівель – 2 313,8 кв. м., за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дістриб'ьютерська компанія «Еллада» (ЄДРПОУ 25131016, м. Севастополь, вул. Н. Краєвої, 15) без вказування часток з присвоєнням об'єкту права власності ТОВ «ДК «Еллада» нової адреси, відкриттям нового розділу реєстру прав, нової реєстраційної справи та присвоїти новий реєстраційний номер кожному з об'єктів нерухомого майна.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2008 |
Оприлюднено | 18.09.2008 |
Номер документу | 2026211 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Калініченко А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні