Рішення
від 01.08.2008 по справі 8705-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

8705-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 315

РІШЕННЯ

Іменем України

01.08.2008Справа №2-5/8705-2008

За позовом - Приватного підприємства «Вітафарм», м. Сімферополь

До відповідача -  Фонду майна АР Крим, м. Сімферополь.

Третя особа – Кримське республіканська установа «Дитяча клінічна лікарня»,

м. Сімферополь.     

Про визнання права на укладення договору  та спонукання до виконання певних дій.

Суддя  М.П.Гаврилюк

П р е д с т а в н и к и:

Від позивача:  Слоболинська І.Є., представник, дов. від 03.07.2008р.

Від відповідача:  Татаренко О.О., представник, дов. № 84-Д від 07.07.2008р.

Від третьої особи - Іскаєв С.В., ю\к, дов. від 01.02.2008р.

Сутність спору:

Позивач –  Приватне підприємство «Вітафарм», м. Сімферополь  звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом  та просить суд  визнати за Приватним підприємством «Вітафарм» право на укладення договору оренди  частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею 18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня; спонукати Фонд майна АР Крим укласти  з Приватним підприємством «Вітафарм» договір оренди нерухомого майна частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею    18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня в редакції представленої позивачем.  

Відповідач   письмового відзиву на позов не представив.

Третя особа надала суду пояснення щодо сутності спору.   

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав пояснення представників  сторін,  суд    -    

ВСТАНОВИВ

01.05.2003р. між Республіканською дитячою клінічною лікарнею (орендодавець) і ПП «Вітафарм» (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна – частини приміщення в будівлі травмпункту Республіканської дитячої клінічної лікарні, загальною площею 18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Тітова, 77, строком на 5 років з метою організації цілодобової торгівлі медичними препаратами на території лікарні.

Правонаступником всіх майнових і немайнових прав і обов'язків Республіканської дитячої клінічної лікарні є КРУ «Дитяча клінічна лікарня».

Дія вказаного договору оренди закінчилася 01.05.2008р., проте позивач продовжує користуватися вказаним майном, вносить за нього орендну плату, і відповідач її приймає, що підтверджується платіжними дорученнями.

Згідно ст. 764 Цивільного кодексу  України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення терміну договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається відновленим на термін, раніше встановлений договором.

Закон України «Про оренду державного і комунального майна» є спеціальним законом, регулюючим правовідносини, пов'язані з орендою конкретного виду майна.

Згідно ч. 3 ст. 17 цього Закону, після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, має переважне право на продовження договору оренди на новий термін.

26.05.2008р.  позивач звернувся  із заявою до Фонду майна АР Крим про передачу в оренду частини приміщення в будівлі травмпункта  КРУ «Дитяча клінічна лікарня» загальною площею 18,0кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Тітова, 77, що знаходиться на балансі, «Дитяча клінічна лікарня», строком на 2 роки і 364 дні, з метою розміщення аптечного пункту.

У виконання вимог ст. 9 Закону України «Про оренду державного і комунального майна»  та  «Переліку документів, які подаються орендарем орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що відноситься до державної власності», затвердженого Наказом Фонду майна АР Крим від 14.11.2005р. № 2975, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 16.01.2006р. № 29/11903, позивачем були направлені на адресу відповідача проект договору оренди нерухомого майна – частини приміщення в будівлі травмпункта КРУ «Дитяча клінічна лікарня» загальною площею 18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Тітова, 77, КРУ, що знаходиться на балансі, «Дитяча клінічна лікарня», строком на 2 роки 364 дні, згода балансоутримувача  майна про передачу його в оренду, а також всі необхідні документи.

Відповідач відмовив в переукладенні договору оренди даного майна, пославшись на необхідність проведення конкурсу на право оренди вказаного нерухомого майна.

Позивач просить суд визнати за ним  право на укладення договору оренди  частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею 18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня; спонукати Фонд майна АР Крим укласти  з Приватним підприємством «Вітафарм» договір оренди нерухомого майна частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею    18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77,  яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня в редакції представленої позивачем.  

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, при цьому судом прийнято до уваги наступне:  

Статтею 6 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» визначено, що орендарями можуть виступати господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи і громадяни України, фізичні і юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації і особи без громадянства.

Згідно ст. 7 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних і юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до ст. 6 цього Закону.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» переважне право встановлене законом за добросовісним орендарем, яким є ПП «Вітафарм».

Пунктом 4 ст. 9 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови орендодавця в передачі в оренду державного майна.

Таким чином, всі вищезгадані факти свідчать про неправомірну відмову відповідача укласти з ПП «Вітафарм» договір оренди частини приміщення в будівлі травмпункта КРУ «Дитяча клінічна лікарня» загальною площею 18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Тітова, 77, КРУ, що знаходиться на балансі, «Дитяча клінічна лікарня», строком на 2 роки і 364 дні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача  є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.

Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші преддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо преддоговірного спору, вважається днем укладання відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Тим самим, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

У судовому  засідання оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Рішення оформлено у відповідності  зі ст. 84 Господарського процесуального кодексу України та підписано 05 серпня 2008 року.

З огляду на викладене, керуючись  ст. ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу  України, суд -

ВИРІШИВ  :

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати за Приватним підприємством «Вітафарм» право на укладення договору оренди  частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею    18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня.

3.          Спонукати Фонд майна АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17) укласти  з Приватним підприємством «Вітафарм» (м. Сімферополь, вул. Трубаченко, 5, ЄДРПОУ 31935307) договір оренди нерухомого майна частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею    18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської Республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня.

4.          У разі не укладення Фондом майна АР Крим нерухомого майна частини  приміщення в будівлі травмпункту  Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня», загальною  площею    18,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Сімферополь, вул. Титова, 77, яке знаходиться на балансі Кримської  республіканської установи «Дитяча клінічна лікарня» строком на 2 роки та 364 дня протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили Договір  вважати укладеним в наступній редакції:

1.          Предмет договору

1.1.          Орендодавець на підставі____,передає частину приміщення площаю 18,0 кв.м в будівлі травмпункту КРУ “Дітяча клінічна лікарня” по вул. Тітова, 77 в м. Сімферополе, що знаходяться на балансі КРУ “Дітяча клінічна лікарня”, а Орендар приймає їх у строкове платне користування за актом приймання - передачі (додаток 1). Майно передається в оренду з метою розміщення аптечного пункту

1.2. Орендодавець, враховуючи що зазначене майно знаходиться на балансі КРУ “Дітяча клінічна лікарня”  (надалі - Балансоутримувач), доручає Балансоутримувачу підписати акт приймання-передачі майна, зазначеного в п. 1.1  цього договору.

           1.3.     Вартість   майна   визначена  згідно  з висновком суб'єкта оціночної діяльності про вартість об'єкта (додаток 2), складеним на підставі вимог Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95 №  629   (із змінами  і доповненнями) та станом на 30.04.2008р. року складає 59853,00 грн.

2. Умови передачі та повернення орендованого майна

          2.1. Орендар вступає в строкове платне користування майном на строк, зазначений у цьому договорі, з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.

          2.2. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права  власності на це майно. Власником цього  майна залишається Автономна Республіка Крим, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

          2.3.   Передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у Звіті про незалежну оцінку.

2.4. Орендоване майно залишається на


із зазначенням, що це майно передане в оренду.

2.5. Орендар зараховує це майно за ринковою вартістю до забалансового рахунку із зазначенням, що це майно є орендованим.

2.6. У разі припинення дії цього договору орендоване майно повертається Орендарем Балансоутримувачу. Орендар повертає майно відповідно до порядку, встановленому при передачі майна Орендарю за цим договором.

Майно вважається повернутим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання - передачі.

2.7. У разі зміни юридичної адреси або реквізитів сторона, у якої сталися такі зміни, повідомляє про це іншу сторону у 3-денний термін.

3. Орендна плата

           3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду майна, що належить Автономній Республіці Крим затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.98             № 274-2/98 (зі змінами і доповненнями), і становить без ПДВ за базовий місяць оренди квітень 2008 року –411,39 грн, у тому числі:


Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.

           3.2. Орендна плата за оренду за перший місяць оренди


200__ року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (
200__ року) на індекс інфляції за
200__ року.

           3.3. Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Мінстатом України.

          3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку та в інших випадках, передбачених законодавством України.

3.5. Орендна плата перераховується Орендарем щомісяця, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі:

70% - бюджет АРК, 30% - балансоутримувачу.

          3.6. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до Балансоутримувача, бюджету, підлягає зарахуванню у  рахунок наступних платежів.

          3.7. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується на користь Балансоутримувача та бюджету у визначеному у п. 3.5 цього договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.           

3.8.  В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також витрати на утримання орендованого майна.  

4. Використання амортизаційних відрахувань.

          4.1. Амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються та залишаються у розпорядженні Балансоутримувача та використовуються ним на відновлення орендованого Майна.

          4.2. Поліпшення орендованого Майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, належать Автономній Республіці Крим.                   

5. Обов'язки  Орендаря

           Орендар зобов'язується:

          5.1. Використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

          5.2. Своєчасно здійснювати капітальний, поточний та інші види ремонту орендованого майна.

          5.3.  Своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.

           5.4  Забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати орендоване майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки відповідно до вимог Правил пожежної безпеки України.

          5.5. Протягом місяця після укладення цього договору застрахувати орендоване майно на весь строк його дії і на суму не меншу за його ринкову вартість, визначену звітом про незалежну оцінку на користь Балансоутримувача як сторони, що несе ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкта оренди, у порядку, визначеному чинним законодавством та надати Орендодавцю завірену печаткою Орендаря копію договору страхування і копію платіжного доручення страхового внеску в п'ятиденний строк з моменту одержання договору страхування.

            5.6.  Щомісяця, до 12 числа, наступного за звітним, надавати Орендодавцю інформацію (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку) про перерахування орендної плати. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на Орендаря.

5.7. Укласти з Балансоутримувачем договір про відшкодування витрат Балансоутримувачу на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю.

           5.8. У разі припинення дії або розірвання Договору повернути Балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря.

           У разі закінчення (припинення) дії цього договору Орендар сплачує Балансоутримувачу, та бюджету орендну плату до дати фактичної передачі майна згідно з актом приймання-передачі, який повинен бути направлений у 10-денний термін до Орендодавця, після підписання.

           5.9. Нести повну відповідальність за дотримання правопорядку, правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки та санітарного стану в орендованому майні.

           5.10. Забезпечувати доступ до орендованого майна співробітників Балансоутримувача, відповідальних за дотримання режиму, правил пожежної безпеки, за роботу виробничо-технічних служб і охорони праці.

           5.11. Забезпечити доступ до орендованого майна працівників Балансоутримувача та Орендодавця для необхідного огляду та перевірки використання орендованого майна відповідно до умов цього договору.

            5.12. На вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.

            5.13. З метою забезпечення виконання зобов'язань орендар вносить завдаток у розмірі 1234,17 грн, що є платежем за три останні місяці оренди. Задаток перераховується  Балансоутримувачу та бюджету у співвідношенні визначеному в пункті 3.5 цього договору протягом 30 днів з моменту підписання договору. У цей же термін орендар надає Орендодавцю копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату. По закінченні основного строку дії договору оренди здійснюється перерахунок орендної плати за три останні місяці із врахуванням індексу інфляції і внесеного орендарем завдатку. У разі дострокового припинення цього договору  з вини Орендаря завдаток не повертається.

6. Права орендаря

          Орендар має право:

          6.1  Використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

           6.2. Самостійно розподіляти доходи, отримані у результаті використання орендованого майна, створювати спеціальні фонди.

          6.3. З письмового дозволу Орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, що зумовлює підвищення його вартості.

          6.4. Передавати майно в суборенду третім особам або надавати інше право користування ним тільки за згодою Орендодавця.

           7. Обов'язки орендодавця

           7.1. Передавати  орендарю в оренду майно, що належить Автономній Республіці Крим згідно з п. 1.1 цього договору. Акт приймання-передачі майна підписується одночасно з цим договором.

7.2. Не чинити дій, що б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим майном на умовах цього договору.

7.3. У разі реорганізації Орендаря до припинення чинності цього договору переукласти цей договір на тих самих умовах з одним із правонаступників орендаря, якщо останній згоден стати Орендарем.

           8. Права орендодавця

          Орендодавець має право:

          8.1. Контролювати наявність, напрямки та ефективність використання майна, переданого в оренду за цим договором.

          8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого майна, внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору Орендарем.

          8.3. Здійснювати контроль за станом переданого в оренду майна шляхом візуального обстеження із складанням акта обстеження.

8.4. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря та Балансоутримувача.         

                                     

9. Відповідальність і вирішення спорів за договором

          9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

          9.2. Спори, що виникають за цим договором оренди або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.

           9.3. У разі банкрутства Орендаря він відповідає за свої борги майном, що належить йому на праві власності, відповідно до законодавства України.

9.4. У випадку не внесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців договір вважається розірваним з моменту отримання Орендарем листа Орендодавця про відмову. Повернення майна здійснюється відповідно до п. 2.6. цього Договору.

                10. Строк чинності, умови зміни та розірвання договору

10.1. Договір діє з


до 2 роки 364 доби.  

10.2. Умови цього договору зберігають силу протягом усього терміну дії, а також у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати – до виконання зобов'язань

10.3. Зміни і доповнення, або розірвання цього договору допускається за взаємною згодою сторін. Зміни і доповнення, що пропонується  внести, розглядаються сторонами протягом 20 днів і оформляються додатковими угодами до договору оренди. Однобічне відмовлення від виконання договору і додаткових угод до нього не допускається.

          10.4. Договір може бути розірвано за погодженням сторін. За ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано за рішенням Господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України.

          10.5. У разі припинення або розірвання договору, поліпшення орендованого майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невідокремлювані поліпшення - власністю Автономної Республіки Крим і компенсації не підлягають.                         

           10.6. У разі відсутності заяви однієї із сторін договору протягом одного місяця після закінчення терміну його дії про припинення дії або зміну умов цього договору, договір вважається продовженим, на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з дозволу органу, уповноваженого управляти цим майном.

           10.7. Реорганізація Орендодавця чи Орендаря або перехід права власності на орендоване майно третім особам, не визнається підставою для зміни умов або припинення чинності цього договору і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого майна (його правонаступників).

           10.8.  Чинність договору припиняється у випадках:

-     закінчення строку, на який його було укладено;

-     загибелі орендованого майна;

-  дострокового розірвання договору за взаємною згодою сторін або за рішенням Господарського суду;

-          банкрутства Орендаря;

-          в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

           10.9 Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.

           10.10. Усі зміни та доповнення, внесені до цього договору, вважаються дійсними лише у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та підписані обома сторонами.

10.11.          Договір укладено у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу: Орендодавцю, Орендарю, Балансоутримувачу.

                      11. Юридичні адреси сторін

             Орендодавець: Фонд майна Автономної Республіки Крим, 95015,                     м. Сімферополь,  вул. Севастопольська, 17. ЄДРПОУ 00036860.

Орендар: ПП “Вітафарм”, 95013, м. Сімферополь, вул. Трубаченка, 5, вк. 64, ЄДРПОУ 31935307, р/р 26008317871 в філії ОАО “МТБ” в м. Сімферополі, МФО 384748, іпн 319353001297, свідотство пдв № 00966359      

           

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Гаврилюк М.П.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення01.08.2008
Оприлюднено18.09.2008
Номер документу2026318
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8705-2008

Рішення від 01.08.2008

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Гаврилюк М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні