8/116пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
08.09.08 р. Справа № 8/116пн
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ",
м.Донецьк, ЄДРПОУ 33340627
до відповідача Донецької міської ради, ЄДРПОУ 26502957, м.Донецьк
про перегляд рішення за нововиявленими обставинами
Суддя Ємельянов А.С.
Представники:
від позивача: Бородуліна О.В. – по дов.
від відповідача: Головченко О.І. – по дов.
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ", м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Донецька міська рада, м.Донецьк про визнання права позивача на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,31 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови.
Рішенням господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн позовні вимоги задоволено повністю: визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ" (83003 м.Донецьк, Калінінський район, пр.Ілліча, 15а, ЄДРПОУ 33340627) на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,31 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ" з заявою до Донецького міського голови.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ", м.Донецьк звернулось до господарського суду з заявою б/н від 01.09.2008р. про перегляд судового рішення господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн в частині визнання права на оренду земельної ділянки загальною площею 0,31га за нововиявленими обставинами.
В обгрунтування вказаної заяви позивач посилається на те, що на момент подання до суду позовної заяви, враховуючи наявні документи щодо відведення земельної ділянки для розміщення багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк, у тексті позову було вказано розмір загальної площі земельної ділянки - 0,31га.
Проте, за даними генерального плану, погодженого Головним управлінням містобудування та архітектури (висновок №01/14-2836 від 30.07.2008г.) розмір загальної площі земельної ділянки для проведення будівництва визначений в 0,3230 га.
За твердженням позивача, вказані відомості стали йому відомі після отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ" затвердженого генерального плану.
Відповідач у судовому засіданні 08.09.2008р. заперечень проти заяви від 01.09.2008р. про перегляд судового рішення господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн за нововиявленими обставинами не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та відповідача, господарський суд встановив:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143, 144, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Зокрема, у відповідності із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".
В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності з п.3 глави 2 частини 3 додатку «Правила забудови міста Донецька» до рішення Донецької міської ради №23/17 від 16.12.2005р. особа, зацікавлена у відведенні земельної ділянки для будівництва, звертається з клопотанням про погодження місця розташування об'єкта до Донецької міської ради.
Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Як встановлено судом вище, позивач звернувся до Донецького міського голови в передбаченому законодавством порядку з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду з наданням для цього всіх необхідних документів.
Листом №325 від 02.06.2008р. управлінням земельних ресурсів Донецької міської ради було повідомлено позивача про неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки.
Підставою для відмови в передачі позивачу земельної ділянки на праві оренди вказано ті обставини, що внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах.
Проте, за висновками суду, правовідносини щодо оренди землі виникли між органами місцевого самоврядування та позивачем з моменту подання клопотання щодо надання в оренду спірної земельної ділянки, тобто, до набрання чинності змінами до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України.
Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.4 п.3 мотивувальної частині рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Таким чином, відмова органів місцевого самоврядування у відведенні спірної земельної ділянки у зв'язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" є необґрунтованою та такою, що порушує права позивача на оренду земельної ділянки.
Одночасно, відповідно до ч.6 ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла при подачі позивачем заявки на оренду землі, проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки.
Наразі, за змістом матеріалів справи, стосовно оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк була подана тільки одна заявка - ТОВ "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ". Відповідачем вказані обставини не спростовані, доказів подання заявок іншими особами до матеріалів справи не надано.
Таким чином, враховуючи, що позивач є єдиною особою, яка реалізувала своє право на оренду спірної земельної ділянки, проведення аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк нормами ст.16 Закону України "Про оренду землі" не передбачено.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, а також враховуючи положення ст.58 Конституції України, ст.16 Закону України "Про оренду землі", ст.124 Земельного кодексу України, рішенням господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн позовні вимоги про визнання права позивача на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,31 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови, було задоволено.
Позивач надав заяву б/н від 01.09.2008р. про перегляд вказаного рішення суду в частині визнання права на набуття в оренду земельної ділянки площею 0,31 га за нововиявленими обставинами.
При цьому, за твердженням позивача, нововиявленими обставинами є те, що згідно генерального плану, погодженого Головним управління містобудування та архітектури (висновок №01/14-2836 від 30.07.2008г.) розмір загальної площі земельної ділянки, необхідної для проведення будівництва, визначений в 0,3230 га.
Враховуючи невідповідність площі, вказаної у рішенні господарського суду від 15.07.2008р., фактичній площі земельної ділянки, визначеній генеральним планом, позивачем заявлені вимоги про змінення рішення господарського суду від 15.07.2008р. та визнання права на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3230 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови.
За приписом ст.ст.112, 113 Господарського процесуального кодексу України судове рішення може бути переглянуто за нововиявленими обставинами, які мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові, за заявою сторони не пізніше двох місяців з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.
Відповідно до ст.39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Частиною 2 ст.19 Закону України „Про планування та забудову територій” передбачено, що режим забудови та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів або місцевих правилах забудови.
Згідно із ст.10 Закону України „Про планування та забудову територій” планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
За змістом генерального плану, розробленого на підставі проведеної Товариством з обмеженою відповідальністю „Вишукувач-1” геодезичної зйомки, судом встановлено, що розмір земельної ділянки, необхідної для розміщення об'єктів нерухомості, визначено в 0,3230 га.
Як свідчать матеріали справи, згідно з висновком №01/14-2836 від 30.07.2008г. Головним управління містобудування та архітектури вказаний генеральний план було погоджено.
Одночасно, судом прийнято до уваги, що зміна площі земельної ділянки, необхідної для розміщення об'єктів нерухомого майна, викликана не зміною забудовником площі запланованого будівництва двох зблокованих однопід'їздних житлових будинків, а передбачено генеральним планом, затвердженим Головним управління містобудування та архітектури.
За висновками суду, на момент розгляду справи та прийняття рішення про задоволення позовних вимог позивач не знав та не міг знати про надання у користування земельної ділянки загальною площею 0,3230 га. Вказані відомості стали позивачу відомі після отримання висновку №01/14-2836 від 30.07.2008г. Головного управління містобудування та архітектури, тобто з 30.07.2008р. Проте, на момент прийняття рішення ці обставини існували, враховуючи, що саме така площа земельної ділянки є необхідною за висновками фахівців для розміщення спірних об'єктів нерухомості.
За таких обставин, враховуючи дані генерального плану щодо площі земельної ділянки, позовні вимоги про визнання права позивача на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3230 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови, підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на позивача в повній сумі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.82-85, 113, 114 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Заяву б/н від 01.09.2008р Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ", м.Донецьк про перегляд рішення господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн за нововиявленими обставинами задовольнити.
Рішення господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. по справі №8/116пн змінити.
Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ" (83003 м.Донецьк, Калінінський район, пр.Ілліча, 15а, ЄДРПОУ 33340627) на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3230 га для розміщення об'єктів – багатоповерхових будинків за адресою: пер.Музикальний, Київський район, м.Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЗЕМЖИЛСТРОЙ" з заявою до Донецького міського голови.
В іншій частині рішення господарського суду Донецької області від 15.07.2008р. залишити без змін.
За згодою сторін у судовому засідання 08.09.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 08.09.2008р.
Суддя Ємельянов А.С.
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ДІЙ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ СПОРУ:
1.Копія відповіді на претензію і доказ її відсилки (або пояснення про причини залишення претензії без
відповіді)
2. Належним чином засвідчені копії документів - доказів, що підтверджують позовні вимоги
3. Відзив на позовну заяву.
4. Акт прийняття продукції (товарів), інші первинні документи на підтвердження заборгованності, що
утворилася.
5. Акт експертизи.
6. Посвідчення на представника.
7. Обгрунтований розрахунок стягуємої або оспорюваної суми з посиланням на первинні документи та з
зазначенням проміжних результатів
8. Документи, які обгрунтовують відмовлення від оплати рахунка.
9. Матеріали службового розслідування.
10. Витяг з титульного списку будови з розбивкою по рокам або протокол - заказ.
11. Акт комісії з переліком недоробок і документи, підтверджуючі їх усунення.
12. Довідка про перемаркування товару і доведення зниження ціни до споживача.
13. Сертифікат, в рахунок якого повинна бути повернена (або фактично повернена тара і доказ його відсилки
одержувачу (покупцю))
14. Транспортна накладна в оригіналі.
15. Комерційний акт в оригіналі.
16. Акт загальної форми.
17. Акт технічного стану вагона (контейнера).
18. Дорожна відомість.
19. Вагонний лист (з пломбами).
20. Відомість подачі й прийняття вагонів.
21. Облікова картка виконання плану перевезень.
22. Довідка про включення (виключення) до ЄДРПОУ.
23. Документи, які посвідчують правовий статус підприємства або структурного підрозділу.
24. Правові підстави для укладення договору.
25. Договір з додатками в оргіналі для огляду і копію - в справу.
26. Доказ дати одержання договору і протоколу розбіжностей (конверт поштового відправлення).
27. Мотивований протокол погодження розбіжностей.
28. Документи в обгрунтування своєї редакції договору.
29. Витяг із затвердженого плану (або проекту плану).
30. Підстава поставки продукції (товарів).
31. Реєстр рахунків, які підтверджують відвантаження продукції (товарів).
32. Сторонам звірити розрахунки (з ініціативи позивача). Акт звірки подати в суд до дня розгляду справи.
33. З врахуванням заперечення відповідача уточнити суму позову. Уточнений розрахунок подати до дня
слухання справи.
34. З ініціативи позивача перевірити (на об'єкті) факт усунення недоробок. Спільний акт подати до дня
слухання справи.
35 Явка на засідання представників сторін (позивача, відповідача) обов'язкова.
Довідково :
Стаття 36 Господарського процесуального Кодексу України
Письмові докази
Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, шо мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документу, подається засвідчений витяг з нього.
Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
З метою дотримання вимог інструкції з діловодства в господарських судах України, що затверджено наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 №75 документи подаються через канцелярію суду з відповідно оформленим супровідним листом.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2008 |
Оприлюднено | 19.09.2008 |
Номер документу | 2028160 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ємельянов А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні