ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬН ИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майда н Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71 -81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" січня 2012 р. Справа № 15/5025/2188/11
За позовом Публічного а кціонерного товариства "Хмел ьницькобленерго" в особі Хме льницького міського району е лектромереж м. Хмельницький
до Дочірнього підприємств а "Катіон Житлово - комунальне господарство" Відкритого ак ціонерного товариства "Катіо н"м. Хмельницький
про стягнення 4151,16грн.
Суддя Мух а М.Є.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА _1 - за довіреністю №3827 від 29.12.2011р .
відповідача: не з'я вився
Суть спору: позивач з вернувся до суду з позовом пр о стягнення з відповідача 1507,35 грн. заборгованості за спожи ту електроенергію та 2643,81грн. з аборгованості за перевищенн я договірних величин спожива ння електричної енергії за п еріод квітень - липень 2011 року, посилаючись на умови договор у від 05.05.2008р. № 456, ст.ст. 525,526 ЦК Украї ни.
Повноважний представник п озивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в п овному обсязі.
Відповідач повноважного п редставника в судове засідан ня не направив, письмового ві дзиву на позов з документаль ним обґрунтуванням своїх дов одів не подав, про причини нея вки та неподання доказів не п овідомив, своїм процесуальни м правом не скористався. При ц ьому, адреса відповідача та й ого правовий статус підтве рджені витягом з Єдиного дер жавного реєстру юридичних ос іб та фізичних осіб-підприєм ців. Відповідно на цю адресу т а адресу, зазначену у позовні й заяві, направлялась ухвала суду про порушення провадже ння у справі. При цьому судом в раховано положення ст. 64 ГПК У країни, відповідно до якої вв ажається, що ухвала про поруш ення провадження у справі вр учена стороні належним чином , якщо вона надіслана за адрес ою місцезнаходження сторони , що зазначена в Єдиному держа вному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємці в.
З огляду на викладене , відп овідно до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянут и справу за наявними в ній мат еріалами.
Розглядом наявних матеріа лів справи встановлено наст упне:
Між позивачем (постачальн ик) та дочірнім підприємство м "Катіон - житлово-комунальне господарство" ВАТ "Катіон" (сп оживач) 05.05.2008р. укладено договір про постачання електричної енергії юридичним та фізични м особам - суб'єктам підприємн ицької діяльності №456, згідно умов якого постачальник прод ає електричну енергію для за безпечення потреб електроус тановок споживача потужніст ю 416.0 кВт, а споживач оплачує по стачальнику вартість викори станої (купленої) електрично ї енергії та здійснює інші пл атежі згідно з умовами цього договору та додатками до дог овору, що є його невід'ємними ч астинами (п.1 договору).
Відповідно до п.2.3 договору с поживач зобов'язується оплач увати постачальнику вартіст ь електричної енергії згідно з умовами додатку "Порядок ро зрахунків" та "Графік зняття п оказів засобів обліку електр ичної енергії" та здійснюват и оплату за послуги з компенс ації перетікання реактивної електричної енергії між еле ктромережею постачальника т а електроустановками спожив ача згідно з додатком 4 "Порядо к розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".
Згідно із додатком до догов ору №10 розрахунковий період с поживання та оплати за елект роенергію визначається кале ндарним місяцем. Споживач са мостійно здійснює повну пото чну оплату вартості обсягу е лектричної енергії, згідно д одатку №1 з врахуванням очіку ваного споживання електроен ергії за розрахунковий періо д у відповідності до 20 числа р озрахункового періоду 50% від д оговірної величини споживан ня електроенергії розрахунк ового періоду, до 25 числа розр ахункового періоду 100% від дог овірної величини споживання електроенергії розрахунков ого періоду.
Відповідно до п.4.2. договору з а перевищення договірних вел ичин споживання електричної енергії та потужності, визна чених згідно з вимогами розд ілу 5 договору, споживач сплач ує постачальнику двократну в артість різниці фактично спо житої та договірної величини .
Договір укладено на строк д о 31.12.2008 р. і вважається щорічно п родовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії дого вору жодною із сторін не буде заявлено про припинення йог о дії або перегляд його умов. (п. 9.4 )
Позивач, на виконання св оїх договірних зобов' яз ань, постачав споживачу (відп овідачу) електроенергію у пе ріод з квітня 2011р. по травень 2011р . що підтверджується рапорта ми про відпуск електроенергі ї (код абонента № 456) від 29.03.2011р., 27.04.05 .2011р. та виставив до оплати відп овідачу рахунки-фактури.
Відповідачем в листопаді т а грудні 2009 року перевищено до говірну величину споживання електричної енергії в резул ьтаті чого у нього утворилас ь заборгованість в сумі 2 643,81 гр н., яка останнім не погашена.
Оскільки відповідач в добр овільному порядку заборгова ність в сумі 1507,35 грн. за спожит у електроенергію та 2643,81грн. за боргованості за перевищення договірних величин споживан ня електричної енергії не сп латив, позивач звернувся до с уду із позовом.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності суд ом враховується:
Відповідно до ч.2 п.1 ст.175 Госп одарського кодексу України м айнові зобов' язання, які ви никають між учасниками госпо дарських відносин, регулюють ся Цивільним кодексом Україн и з урахуванням особливостей , передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 ЦК України, 173 ГК України вбачається, що гос подарським визнається зобов 'язання, що виникає між суб'єкт ом господарювання та іншим у часником (учасниками) віднос ин у сфері господарювання з п ідстав, передбачених цим Код ексом, в силу якого один суб'єк т (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний в чинити певну дію господарськ ого чи управлінсько-господар ського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роб оту, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощ о), або утриматися від певних д ій, а інший суб'єкт ( управнена сторона, у тому числі кредито р) має право вимагати від зобо в'язаної сторони виконання ї ї обов'язку.
Відповідно до ст.11 Цивільно го кодексу України та ст.174 Гос подарського кодексу України господарські зобов' язання можуть виникати, зокрема, з го сподарського договору та інш их угод, передбачених законо м, а також з угод, не передбаче них законом, але таких, які йом у не суперечать.
Нормами ст.627 ЦК України вста новлено свободу договору, то бто відповідно до ст.6 цього Ко дексу сторони є вільними в ук ладенні договору, виборі кон трагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів ци вільного законодавства, звич аїв ділового обороту, вимог р озумності та справедливості .
Як слідує з матеріалів спра ви, між сторонами укладено до говір про постачання електри чної енергії юридичним та фі зичним особам - суб'єктам підп риємницької діяльності № 456 ві д 05.05.2008р. за умовами якого позив ач зобов'язувався продавати електричну енергію, а відпов ідач зобов'язувався своєчасн о оплачувати надані послуги.
Відповідно ст. 714 ЦК України, ст. 275 ГК України за договором е нергопостачання енергопост ачальне підприємство (енерго постачальник) відпускає елек тричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію ) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийня ту енергію та дотримуватися передбаченого договором реж иму її використання, а також з абезпечити безпечну експлуа тацію енергетичного обладна ння, що ним використовується . Відпуск енергії без оформле ння договору енергопостачан ня не допускається. До догово ру постачання енергетичними та іншими ресурсами через пр иєднану мережу застосовують ся загальні положення про ку півлю-продаж, положення про д оговір поставки, якщо інше не встановлено законом або не в ипливає із суті відносин сто рін.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2 правил користування електричною ен ергією договір про постачан ня електричної енергії, затв ерджених постановою НКРЕ 31.07.96р . №28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. №910, зареєстровані в М іністерстві юстиції України 02.08.1996р. за №417/1442 (надалі правила) до говір про постачання електри чної енергії є основним док ументом, який регулює віднос ини між постачальником елект ричної енергії за регульован им тарифом, що здійснює свою д іяльність на закріпленій тер иторії, і споживачем та визна чає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Спо живання електричної енергії без договору не допускаєтьс я.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Ц ивільного кодексу України зо бов'язання повинні виконуват ися належним чином відповідн о до закону, інших правових ак тів, договору, а за відсутност і конкретних вимог щодо вико нання зобов'язання - відпові дно до звичаїв ділового обор оту або інших вимог, що звичай но ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов' язань або їх зміна не допуска ється.
Згідно ст. 530 Цивільного код ексу України якщо у зобов'яза нні встановлений строк (тер мін) його виконання, то воно п ідлягає виконанню у цей стро к (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого ви значений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, під лягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін ) виконання боржником обов'я зку не встановлений або визн ачений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право ви магати його виконання у будь -який час. Боржник повинен вик онати такий обов'язок у семид енний строк від дня пред'явл ення вимоги, якщо обов'язок не гайного виконання не виплива є із договору або актів цивіл ьного законодавства.
Невиконання зобов' язання або виконання з порушенням у мов, визначених змістом зобо в' язання (неналежне виконан ня) стаття 610 ЦК України визнач ає як порушення зобов' язанн я.
Відповідно до ст. 612 Цивільно го кодексу України боржник в важається таким, що простроч ив, якщо він не приступив до ви конання зобов'язання або не в иконав його у строк, встановл ений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач спожиту е лектроенергію за квітень - тр авень 2011р. в сумі 1 507,35 грн. та 2643,81гр н. заборгованості за перевищ ення договірних величин спож ивання за листопад - грудень 20 09 р. електричної енергії не оп латив. Доказів про погашення заборгованості та спростува ння позовних вимог суду не по дано.
Враховуючи вищенаведене т а приписи ст.33 ГПК України в си лу яких кожна сторона повинн а довести ті обставини, на які вона посилається як на підст аву своїх вимог та заперечен ь, позовні вимоги заявлені об ґрунтовано, підтверджені док азами та підлягають задоволе нню.
Відповідно до ст.49 Господар ського процесуального кодек су України судові витрати по кладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 32-34, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуаль ного кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов публічного акц іонерного товариства "Хмельн ицькобленерго" в особі Хмель ницького міського району еле ктромереж до дочірнього під приємства "Катіон-житлово-ко мунальне господарство" відкр итого акціонерного товарист ва "Катіон" про стягнення 4 151,16 г рн. задовольнити.
Стягнути з дочірн ього підприємства "Катіон-жи тлово-комунальне господарст во" відкритого акціонерного товариства "Катіон" (код 23656134) на користь публічного акц іонерного товариства енерго постачальної компанії "Хмель ницькобленерго" в особі Хмел ьницького міського району ел ектромереж м. Хмельницький, в ул. Свободи, 57/2,( код 22764703) 1 507,35 грн. (о дну тисячу п'ятсот сім гривен ь 35 коп.) заборгованості за спо житу електроенергію, 2 643,81 грн. (д ві тисячі шістсот сорок три г ривні 81 коп.) заборгованості з а перевищення договірних вел ичин споживання електричної енергії, 1411,50грн. (одну тисячу чо тириста одинадцять гривень 5 0 коп.) судового збору.
Видати наказ.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 2 примірн ики: 1 - до справи, 2 - відповідачу (рекомендованим: м.Хмельниць кий, вул.Тернопільська,19).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2012 |
Оприлюднено | 13.01.2012 |
Номер документу | 20733007 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні