ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" січня 2012 р. Справа № 3/109/5022-1697/2011
Господарський суд Терно пільської області
у складі судді Турецьког о І.М.
Розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Благовіст" (код ЄДРПОУ 31273659) с. Го родниця, Підволочиського рай ону, Тернопільської області
до відповідача Фізи чної особи - підприємця ОС ОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1
про cтягнення заборгов аності.
За участю представників ст орін від:
позивача: ОС ОБА_3 - представник за дові реністю б/н від 19.07.2011р.
відповідача: ОСОБ А_2 - підприємець, паспорт се рії НОМЕР_2 від 25.02.1998р.
Суть справи:
Товариство з обмеженою ві дповідальністю "Благовіст" з вернулося до господарського суду Тернопільської області із позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про ст ягнення 5721 грн. 36 коп. , з них: 4500 гр н. 00 коп. боргу з орендної плат и, 780 грн. 94 коп. пені, 440 грн. 42 коп. - 3% річних.
12 січня 2012 року позивачем на дано суду заяву про зменше ння позовних вимог б/н від 11.0 1.2012р. (вх.. №8315(н)), в якій просить с уд стягнути з відповідача на користь Товариства з об меженою відповідальністю "Бл аговіст" 4688 грн. 54 коп. , з них : 4500 г рн. 00 коп. заборгованості по о рендній платі , 157 грн. 97 коп. пен і , 30 грн. 57 коп. 3% річних.
В силу ст. 22 ГПК України, пози вач вправі до прийняття рі шення по справі збільшити р озмір позовних вимог за умов и дотримання встановленого п орядку досудового врегулюва ння спору у випадках, передба чених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись ві д позову або зменшити розмір позовних вимог.
Враховуючи, що заява про зм еншення позовних вимог не с уперечить законодавству, не порушує чиї-небудь права і ох оронювані законом інтерес, с уд приймає вищевказану заяву позивача, як така, що подана у відповідності до вимог ст. 22 Г ПК України та долучає до мате ріалів справи №3/109/5022-1697/2011.
Таким чином, предметом позо ву є : стягнення 4500 грн. 00 коп. за боргованості по орендній пл аті , 157 грн. 97 коп. пені , 30 грн. 57 коп . 3% річних.
Відповідач своїм консти туційним правом на захист ск ористався . Явку у призначені судові засідання свого пред ставника забезпечив, письм ового відзиву на позовну за яву суду не надав, однак, в ус ній формі проти позову запе речує.
У відповідності до ст.. 77 ГПК України, у судовому засі данні оголошувалась перерв а до 12 січня 2012 року до 10 год. 20 хв . , про що свідчить формуляр (пр отокол) судового засідання від 22.12.2011р.
У розпочатому судовому зас іданні представникам сторі н роз' яснено їх процесуаль ні права та обов' язки, перед бачені ст.ст.20, 22, 81-1 ГПК України.
Під час судового розгляду с прави, в порядку ст. 81-1 ГПК Укра їни, здійснювалося повне фік сування судового засідання з а допомогою програмно-апарат ного комплексу „ Діловодство суду ” (компакт-диск CD-R, серійн ий номер 121 171 LB 46409).
Розглянувши матеріали с прави, всебічно та повно досл ідивши обставини справи, суд встановив наступне:
22.04.2008р. між товариством з обм еженою відповідальністю "Бла говіст", як орендодавцем, та фі зичною особою-підприємцем ОСОБА_4, як орендарем, було у кладено договір оренди, відп овідно до умов якого орендод авець передає, а орендар прий має у тимчасове володіння наступне приміщення в будин ку АДРЕСА_2 загальною площ ею 119,9 м2 ( п.1.1.. п.1.2. Договору) .
Згідно п. 3.3. Договору , сто рони домовились , що переда ча приміщення та майна, що орендується здійснюється за актом здачі - приймання , підписання якого свідчит ь про фактичну передачу т аких в оренду.
Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Д оговору оренди від 22.04.2008р., розм ір орендної плати складає : 750 грн. на місяць. Орендна плат а сплачується в безготівков ому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця не пізн іше 15 числа кожного місяця, сл ідуючого за звітним.
Пунктом 7.1. Договору , оренда р зобов' язався своєчасно здійснювати орендні плате жі.
Термін оренди складає 1 (од ин) рік з моменту прийняття приміщення , що орендуєтьс я , за актом приймання. Якщ о жодна сторона в термін 10 д нів до закінчення даного Договору не заявить про н амір його розірвати , даний Договір автоматично прол онгується на термін 1 (один) рік. Договір вступає в сил у з моменту підписання акт у - передачі між орендодавц ем та орендарем. (п.4.1., п.4.2., п.10 Дог овору) .
Як вбачається із матеріал ів справи , позивач протягом о дного місяця після закінченн я терміну дії договору (06.05.2009р.) н е заперечував проти продовже ння терміну його дії, відпові дач не надав доказів поверне ння об' єкта оренди відповід но до умов договору, а відтак д оговір вважається поновлени м на той строк, на який він був попередньо укладений, тобто до 06.05.2010р., а згодом, за таких же п ідстав - до 06.05.2011р. та до 06.05.2012р.
Факт передачі та прийман ня приміщення , підтверджу ється актом приймання-пере дачі до договору оренди в ід 06.05.2008р. , відповідно до якого Орендодавець передав, а О рендар прийняв приміщення загальною площею 119,9 кв. м. , що знаходиться за адресою АДРЕСА_2, належним чином оформлений та підписаний п овноважними представникам и сторін .
Позивач стверджує, що відпо відач своїх основних обов' я зків Орендаря по внесенню ор ендної плати, згідно п. 5.1., п.5.2. До говору не виконував, не здійс нив сплати орендної плати , вн аслідок чого станом на день р озгляду справи в суді його заборгованість становить 4500 грн. 00 коп. , що підтверджуєтьс я долученим розрахунком .
Зобов'язання виникають з пі дстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України , а саме цивільні права та обов 'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільно го законодавства, а також із д ій осіб, що непередбачені цим и актами, але за аналогією пор оджують цивільні права та об ов'язки. Підставами виникнен ня цивільних прав та обов'язк ів, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 509 Циві льного кодексу України, ст. 173 Г осподарського кодексу Украї ни, в силу господарського зоб ов' язання, яке виникає між с уб'єктом господарювання та і ншим учасником (учасниками) в ідносин у сфері господарюван ня, один суб' єкт (зобов' яза на сторона, у тому числі боржн ик) зобов' язаний вчинити пе вну дію господарського чи уп равлінсько - господарськог о характеру на користь іншог о суб' єкта (виконати роботу , передати майно, сплатити гро ші, надати інформацію тощо), аб о утриматися від певних дій, а інший суб' єкт (управнена ст орона, у тому числі кредитор) м ає право вимагати від зобов' язаної сторони виконання її обов' язку.
Відповідно до положень ста тей 525, 526, 530 Цивільного кодексу У країни, зобов'язання має вико нуватися належним чином відп овідно до умов договору та ви мог цього Кодексу, інших акті в цивільного законодавства, а за відсутності таких умов т а вимог - відповідно до звича їв ділового обороту або інши х вимог, що звичайно ставлять ся. Одностороння відмова ві д зобов'язання або одностор оння зміна його умов не допус кається, якщо інше не встанов лено договором або законом. Я кщо у зобов'язанні встановл ений строк (термін) його вик онання, то воно підлягає вико нанню у цей строк (термін). Якщ о строк (термін) виконання б оржником обов'язку не встан овлений або визначений момен том пред'явлення вимоги, кред итор має право вимагати його виконання у будь-який час. Бор жник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, я кщо обов'язок негайного вико нання не випливає із договор у або актів цивільного закон одавства.
Стаття 610 ЦК України передба чає, що порушенням зобов'язан ня є його невиконання або вик онання з порушенням умов, виз начених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
В силу ст. 629 ЦК України, догов ір є обов'язковим для виконан ня сторонами.
Згідно ст.ст. 759, 762, 763, 764 ЦК Україн и, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобо в'язується передати наймачев і майно у користування за пла ту на певний строк. За користу вання майном з наймача справ ляється плата, розмір якої вс тановлюється договором найм у. Плата за користування майн ом може вноситися за вибором сторін у грошовій або натура льній формі. Форма плати за ко ристування майном встановлю ється договором найму. Плата за користування майном внос иться щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Дого вір найму укладається на стр ок, встановлений договором. Я кщо наймач продовжує користу ватися майном після закінчен ня строку договору найму, то, з а відсутності заперечень най модавця протягом одного міся ця, договір вважається понов леним на строк, який був раніш е встановлений договором.
Стаття 193 Господарського ко дексу України, встановлює, що , до виконання господарських договорів застосовуються ві дповідні положення Цивільно го кодексу України з урахува нням особливостей, передбаче них Господарським кодексом У країни. Кожна сторона повинн а вжити усіх заходів, необхід них для належного виконання нею зобов' язання, враховуюч и інтереси другої сторони та забезпечення загальногоспо дарського інтересу.
Згідно з ч.1 ст. 283 Господарськ ого кодексу України, за догов ором оренди одна сторона (оре ндодавець) передає другій ст ороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господ арської діяльності.
Відповідно до вимог ст.. 2 З акону України "Про оренду де ржавного та комунального ма йна" , орендою є засноване н а договорі строкове платне користування майном, необхі дним орендареві для здійснен ня підприємницької та іншої діяльності.
Стаття 18 Закону України "Пр о оренду державного та ком унального майна" , зазначає , що Орендар зобов'язаний вн осити орендну плату своєчасн о і у повному обсязі.
Оцінивши наявні матеріали справи, господарський суд Те рнопільської області прийшо в до переконання, що позовні в имоги позивача щодо стягнен ня з відповідача боргу на сум у 4500 грн. 00 коп., документально об ґрунтовані і підлягають зад оволенню .
Відповідно до п.9.1. Договору , Орендар у випадку простро чення по сплаті орендних платежів сплачує пеню в р озмірі 0,5 % від суми боргу за кожен день прострочення
За порушення строків опл ати орендної плати, позивач н арахував відповідачу пеню у розмірі 157 грн. 97 коп. , яка на де нь розгляду справи позивач у не сплачена .
У відповідності до ст.. ст.. 5 49, 550, 551 ЦК України , неустойкою (шт рафом, пенею) є грошова сума аб о інше майно, які боржник по винен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невикона ного або неналежно виконаног о зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєча сно виконаного грошового з обов'язання за кожен день п рострочення виконання. Право на неустойку виникає незале жно від наявності у кредитор а збитків, завданих невикона нням або неналежним виконанн ям зобов' язання. Якщо предм етом неустойки є грошова сум а, її розмір встановлюється д оговором або актом цивільног о законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Госп одарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господар ські санкції у вигляді грошо вої суми (неустойка, штраф, пен я), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплат ити у разі порушення ним прав ил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання госпо дарського зобов'язання.
Стаття 1 Закону України «Пр о відповідальність за несвоє часне виконання грошових зо бов'язань»передбачає, що пла тники грошових коштів спла чують на користь одержувачі в цих коштів за прострочку пл атежу пеню в розмірі, що встан овлюється за згодою сторін.
За таких обставин, суд вваж ає , що позовні вимоги позивач а щодо стягнення пені у розмі рі 157 грн. 97 коп., документально обґрунтованими та підляга ють до задоволення.
За неналежне виконання г рошового зобов' язання та з гідно ст.. 625 ЦК України, позива ч нарахував відповідачу 3% річ них у розмірі 30 грн. 57 коп., як і на день розгляду справи п озивачу не сплачені .
Стаття 625 ЦК України пере дбачає, що боржник не звіл ьняється від відповідальн ості за неможливість викон ання ним грошового зобов'яза ння. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'я зання, на вимогу кредитора зо бов'язаний сплатити три проц енти річних від прострочено ї суми, якщо інший розмір пр оцентів не встановлений дого вором або законом.
З огляду на наведене , суд вважає , що позовні вимоги що до стягнення 3% річних - 30 грн. 57 коп. , документально обґру нтованими та підлягають до задоволення.
Згідно до вимог ст. ст. 32, 33 Г осподарського процесуально го кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні д ані, на підставі яких господа рський суд у визначеному пор ядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яки х ґрунтуються вимоги і запер ечення сторін, а також інші об ставини, які мають значення д ля правильного вирішення гос подарського спору. Кожна сто рона повинна довести ті обст авини, на які вона посилаєтьс я, як на підставу своїх вимог т а заперечень.
У відповідності до вимог ст . 49 Господарського процесуаль ного кодексу України, судови й збір покладається на відпо відача.
Керуючись, ст. ст. 22, 32, 33, 43, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуальн ого кодексу України, ст. ст.. 173, 19 3, 230, 283 Господарського кодексу України, ст. ст. 509, 525, 526, 530, 549, 550, 551, 610, 6 25, 629, 759, 762 , 763, 764 Цивільного кодексу України, Законом України "П ро оренду державного та ко мунального майна" , Законом України "Про відповідальніст ь за несвоєчасне виконання г рошових зобов'язань" , господа рський суд ,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольн ити .
2. Стягнути з Фізично ї особи - підприємця ОСОБА _2 (іден. номер НОМЕР_1) АД РЕСА_1 на користь Товариств а з обмеженою відповідальніс тю "Благовіст" (код ЄДРПОУ 31273659) с . Городниця, Підволочиського району, Тернопільської обла сті - 4500 грн. 00 коп. заборг ованості по орендній платі, 157 грн. 97 коп. пені , 30 грн. 57 коп. 3% р ічних, 1477 грн. 50 коп. витрат по сп латі судового збору .
3. Наказ видати стягува чеві після набрання судови м рішенням законної сили.
4. На рішення господарс ького суду, яке не набрало зак онної сили, сторони мають пра во подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня п рийняття (підписання) рішенн я, "16" січня 2012 року через місцев ий господарський суд.
5. Рішення направити ст оронам у справі.
Це поле друкуватися н е буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВ АТИ !!!переведено в чистовик -9553
Суддя І.М. Турецький
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2012 |
Оприлюднено | 19.01.2012 |
Номер документу | 20858341 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Турецький І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні