Постанова
від 30.11.2011 по справі 13212/11/2070
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Копія<   > 

         

Харківський окружний адміністративний суд  

61004  м. Харків  вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

Харків  

 "30" листопада 2011 р.                                                              Справа № 2а-13212/11/2070  

          Харківський окружний адміністративний суд  у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,

представника відповідача - Лаврової Т.О.,

          розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області до гаражного товариства "Меловське" про стягнення боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до гаражного товариства "Меловське", в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить суд стягнути з гаражного товариства "Меловське" суму податкового боргу у розмірі 1870,00грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування». Відповідач не виконував обов'язок подавати декларації до державних податкових органів відповідно до законів з питань оподаткування. За вказане порушення п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлена відповідальність у вигляді штрафу. Відповідач самостійно не сплатив штраф, накладений на нього Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області за вказане порушення. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість, яка станом на дату звернення до суду з позовом складає 1870,00грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.

30.11.2011 представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи без участі представника ДПІ у Балаклійському районі Харківської області.

У судовому засіданні та наданих до суду письмових запереченнях представник відповідача заперечував проти позову, зазначивши наступне.

Факту проведення невиїзної перевірки та складення акту у зв'язку з неподанням податкового звіту про використання коштів установами й організаціями за 2006-2009 роки, так само як і отримання податкового повідомлення-рішення №0002981501/0 від 09.06.2010 року та податкових вимог, ГТ «Меловське» не заперечує, хоча і не погоджується з накладенням штрафу, так як, на думку відповідача, не порушено жодного з нормативно - правових актів, на які посилається позивач, крім того податкову звітність було надано на підставі Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, хоча вказане питання дійсно не було предметом оскарження в адміністративному та судовому порядку. На адресу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі було надано листа від 04.11.2011 року щодо звільнення ГТ «Меловське» від сплати боргу і досягнення примирення в зв'язку з наявністю обставин, які виключають можливість подальшої діяльності товариства.

Представник відповідача зазначив, що підставою для відмови у задоволенні позову виступають наступні обставини: у ГТ «Меловське» з 71, так би мовити, власників гаражів, тільки 2 мають свідоцтво про право власності. Освітлення до гаражів не підведено, водопостачання немає, огорожі та інших кордонів ГТ не існує. Ніяких платежів, окрім податку на землю, не сплачується. Кошти в товариства відсутні, керівні органи, окрім голови, також. Також рухоме чи нерухоме майно, як і будь-які активи товариства, відсутні. Будь-якого руху коштів по товариству не відбувається, рахунки в банківських установах відсутні, каси не існує. Єдина особа, яка якимось чином забезпечує контроль за сплатою хоча б податку на землю, а також контроль за порядком у товаристві, є його голова, яка фактично виконує функції особи, яка здає звіти та передає суми податку для сплати, при цьому не отримуючи будь-якої винагороди. Отже, ГТ «Меловське», за своєю статутною діяльністю існує лише на папері.

Представник відповідача повідомив, що на даний час звіти подаються своєчасно, за 2006-2009 роки через об'єктивні обставини (хвороба голови Товариства) їх подано не було.

Вказані пояснення було надано позивачу з метою звільнення від сплати штрафу.

Представник відповідача вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню не через те, що позивачем не доведено обставин, викладених в позові (хоча й накладення штрафу не відповідає вимогам законодавства, але не було своєчасно оскаржено), а через відсутність у ГТ «Міловське» рухомого та нерухомого майна, а також будь-яких активів, за рахунок яких може бути погашено податковий борг.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач - гаражне товариство "Меловське" - зареєстрований як юридична особа 26.02.1998, що підтверджується копією довідки відділу статистики у Балаклійському районі Головного управління статистики у Харківській області від 20.09.2011 №81/479 (а.с.6-7). Згідно з довідкою від 16.09.2011 №1521 (а.с.13) відповідача взято на облік як платника податків 02.02.1999.

Згідно з п.2, 3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин,) платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов‘язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов‘язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п.2.1.1 п.2.1 ст.2 та абз.2 п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР платники податку (з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами) у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Правовідносини з приводу оподаткування платників податку на прибуток - неприбуткових установ і організацій унормовані п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", відповідно до п.п.7.11.12 якого центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.

За правилами п.1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №233 із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094; далі - Порядок) податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період.

Строк подання звіту визначений п.4.1 Порядку, згідно з яким звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2001 року № 2181-ІІІ встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в України» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. (абз.2 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області проведено невиїзну документальну перевірку гаражного товариства "Меловське" з питання неподання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.

Перевіркою встановлено, що на порушення абз.«а» п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21 грудня 2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.22.13 ст.22 та п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.4.1 р.4 Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями,  затвердженого   Наказом   ДПА   України   від   11.07.1997р. №233, Наказу   ДПА   України   від   03.04.2003р.   №153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2003р. N309/7630 неприбутковою організацією не було подано податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 9 міс. 2006р, 11 міс. 2006р., 2006р., 1кв.2007р., півр.2007р., 9міс.2007р., 11міс.2007р., 2007р., 1кв.2008р., півр.2008р.. 11міс.2008р.

Вказане відображено в акті про результати перевірки від 25.05.2010 №1575/15-016/25612419 з урахуванням письмових пояснень представника ДПІ у Балаклійському районі Харківської області.

Як зазначено в акті перевірки від 25.05.2010 №1575/15-016/25612419, з обов'язками, правами, відповідальністю платника податку та порядком оскарження рішень і дій посадових осіб державних податкових органів ознайомлений, другий примірник акту отримав керівник гаражного товариства "Меловське", що підтверджується її підписом.

На підставі акта перевірки від 25.05.2010 №1575/15-016/25612419 Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.06.2010 №0002981501/0, яким визначено сума податкового зобов'язання відповідача за штрафними санкціями в розмірі 1870,00грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 29.06.2010, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідачу було направлено поштою першу податкову вимогу №1/147 від 12.07.2010 та другу податкову вимогу №2/320 від 13.09.2010.

До суду не було надано доказів на підтвердження того, що податкове повідомлення – рішення було оскаржене в установленому порядку.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Щодо встановленого перевіркою порушення гаражного товариства "Меловське", а саме: неподання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 9 міс. 2006р, 11 міс. 2006р., 2006р., 1кв.2007р., півр.2007р., 9міс.2007р., 11міс.2007р., 2007р., 1кв.2008р., півр.2008р.. 11міс.2008р. суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 закону № 2181 -III платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, встановленого підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 цього Закону встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, визначених цим підпунктом диференційовано в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Відповідно до пункту 1.2 ст.1 вказаного Закону податкове зобов'язання - зобов'язання сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 цієї статті податковий борг / недоїмка / - податкове зобов'язання / з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності /, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

За визначенням пункту 1.5 цієї статті штрафна санкція / штраф / - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання / без нарахування пені та штрафних санкцій /, яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Виходячи із системного аналізу наведених норм, суд прийшов до висновку, що сума штрафних санкцій за змістом Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є складовою податкового зобов'язання. А відтак на штрафні санкції поширюється строк давності, встановлений підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 ст.15 вказаного Закону.

Вказаним підпунктом передбачено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі коли така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Чине законодавство не містить норми, якою б було визначено початок перебігу строку на визначення платнику податків контролюючим органом суми податкового зобов'язання за платежем із штрафних санкцій, в тому числі застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ.

Оскільки за змістом підпункту 15.1.1 пункту 15.1 ст.15 Закону від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ початок перебігу строку давності пов'язаний фактично з днем порушення платником податків податкового законодавства, з врахуванням положень частини 7 ст. 9 КАС України щодо застосування аналогії закону перебіг строку давності для визначення платнику податків податкового зобов'язання за платежем із штрафних санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 цього Закону починається з дня, наступного за днем граничного строку подання податкової звітності.

З огляду на зазначене суд вважає, що рішенням ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 09.06.2010 №0002981501/0 з порушенням строків, встановлених п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», визначено суму податкового зобов'язання гаражного товариства "Меловське" за штрафними санкціями в розмірі 680,00грн. за неподання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 9 міс. 2006р, 11 міс. 2006р., 2006р., 1кв.2007р.

Таким чином, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з гаражного товариства "Меловське" суми податкового боргу у розмірі 680,00грн.

Суд зазначає, що обставини, викладені представником відповідача у поданих до суду письмових запереченнях та повідомлені ним у судовому засіданні, не спростовують факт порушення гаражним товариством "Меловське" вимог законодавства щодо подання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за півр.2007р., 9міс.2007р., 11міс.2007р., 2007р., 1кв.2008р., півр.2008р.. 11міс.2008р., а також не свідчать про відсутність у відповідача обов'язку сплатити фінансові санкції в сумі 1190,00грн. за вчинене порушення.

Враховуючи викладене, а також те, що на момент розгляду справи відповідачем не була погашена вказана сума заборгованості, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача щодо заборгованості зі сплати фінансових санкцій за порушення податкового законодавства в сумі 1190,00грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.     

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області до гаражного товариства "Меловське" про стягнення боргу - задовольнити частково.

Стягнути з гаражного товариства «Меловське»(ідент. код 25612419; вул. Шкільна, 5, кв. 21, с.Мілова, Балаклійський район, Харківська область,64253) на р/р31110009700021, одержувач: УДК у Балаклійському районі, код банку одержувача: 24134225, в установі банку: ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, суму податкового боргу у розмірі 1190.00 грн. (одна тисяча сто дев'яносто грн. 00коп.).

Відмовити у задоволенні позовних вимог в іншій частині, а саме: у стягненні з гаражного товариства "Меловське" суми податкового боргу у розмірі 680,00грн.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

          Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 07 грудня 2011 року.

                    

                    Суддя                                                     (підпис)<   >                     Р.В. Мельников

          З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.<   >  

          Суддя<   >                                                                                 Р.В. Мельников<   > 

          

          

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.11.2011
Оприлюднено19.01.2012
Номер документу20862901
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —13212/11/2070

Ухвала від 10.10.2011

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мельников Р.В.

Постанова від 30.11.2011

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мельников Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні