11/128-2861
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" вересня 2008 р.Справа № 11/128-2861
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Сидорук А.М.
Розглянув справу
За позовом: Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку, м. Київ, вул. Шевченка,12 в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі», м. Тернопіль вул. Танцорова,11.
До відповідача: Фермерського господарства «Делитканич», с. Великий Глибочок, вул. Польова,20 Тернопільського району Тернопільської області.
За участю представників сторін:
Позивача: Виннічик І.М. –головний юрисконсульт.
Відповідача:
Суть справи: Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк (ЗАТ), м. Київ, вул. Шевченка,12 в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі», м. Тернопіль вул. Танцорова,11 звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до фермерського господарства «Делитканич», с. Великий Глибочок вул. Польова,20 Тернопільського району Тернопільської області про розірвання кредитного договору №03-1/66 від 03 квітня 2006 року.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, а тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено права та обов'язки сторін, передбаченні ст. ст. 22, 81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача. судом встановлено наступне:
03 квітня 2006 року між позивачем Акціонерним комерційним промислово-інвестиційним банком (далі Банк) в особі керуючого філією «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі»Соляра Я.В. та відповідачем фермерським господарством «Делитканич», с. Великий Глибочок вул. Польова,20 Тернопільського району Тернопільської області (далі Позичальник) укладено кредитний договір №03-1/66. Відповідно до умов даного договору Банк надав Позичальнику кредит у сумі 77 944 грн. для придбання сільськогосподарської техніки, відсотки за користування кредитом встановлені в розмірі 17 відсотків річних, за надання кредиту Позичальник зобов‘язаний сплатити Банку комісію в розмірі 0,5 % від суми кредиту. Повернення кредиту відповідно до п.2.2 повинно здійснюватись Позичальником за наступним графіком: 15 400,00 грн. –не пізніше першого кварталу 2007 року; 15 400,00 грн. –не пізніше четвертого кварталу 2007 року; 15 400,00 грн. –не пізніше першого кварталу 2008 року; 15 400,00 грн. не пізніше четвертого кварталу 2008 року; 16 344,00 грн. –не пізніше 02 квітня 2009 року.
Як випливає із матеріалів справи, Банк на виконання кредитного договору перерахував цільові платежі на підставі договорів та рахунків наданих Позичальником.
Позичальник взяті на себе зобов‘язання згідно п.4.2 договору №03.-1/66 від 03.04.2006 року належним чином не виконав, суму кредиту, яку згідно графіку повинен був сплатити не пізніше першого кварталу 2008 року не оплатив, внаслідок чого станом на 14.07.2008 року утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 52 644,21 грн. з яких 46 200 грн. заборгованість по кредиту та 6 444,21 грн. заборгованість по відсотках.
У відповідності до ст.ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п. 4.3.4 Кредитного договору та ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Банківський кредит - будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми (ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»). Як вбачається з даної норми закону, кредитний договір укладається банком та передбачає надання коштів з розстроченням, а також відповідно до ст. 1048 Цивільного кодексу України Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Отже, несвоєчасне погашення відповідачем кредиту та відсотків є істотним порушенням умов договору у зв‘язку з чим на підставі п. 4.3.3 Кредитного договору позивач звернувся до господарського суду з вимогою про розірвання договору.
Неналежне виконання відповідачем умов Кредитного договору підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, копіями платіжних доручень, іншими матеріалами справи.
Порядок розірвання договору встановлений ст. 188 ГК України, відповідно до якої сторона, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні, яка на протязі двадцятиденного строку розглядає її та повідомляє про результати розгляду другу сторону. У разі неодержання відповіді у встановлений строк, з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
В такому випадку зобов'язання припиняються з дня набрання судовим рішенням, яким розірвано договір, законної сили.
Матеріалами справи доведено, що Позичальник з квітня 2008 року не виконує умови кредитного договору і, на пропозицію Банку за № 09/136 від 11.04.2008р. про розірвання кредитного договору, надіслану на адресу Позичальника, відповіді не надав, а тому Банк правомірно звернувся з позовом про дострокове розірвання кредитного договору.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, господарський суд вважає позовні вимоги Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку, м. Київ, вул. Шевченка,12 в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі», м. Тернопіль вул. Танцорова,11 обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати Кредитний договір №03-1/66 від 03 квітня 2006 року, укладений між Акціонерним комерційним промислово-інвестиційним банком (далі Банк) в особі керуючого філією «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі»Соляра Я.В. та фермерським господарством «Делитканич», с. Великий Глибочок вул. Польова,20 Тернопільського району Тернопільської області.
3. Стягнути з фермерського господарства «Делитканич», с. Великий Глибочок вул. Польова,20 Тернопільського району Тернопільської області ідентифікаційний код 33282115 в користь філії «Відділення Промінвестбанку в м. Тернополі», м. Тернопіль вул. Танцорова,11; ідентифікаційний код 09338427 - 85 грн. 00 коп. в повернення сплаченого державного мита та 118 грн. 00 коп. в повернення витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання) через місцевий господарський суд.
Суддя А.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2008 |
Оприлюднено | 13.10.2008 |
Номер документу | 2112917 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні