Рішення
від 18.09.2008 по справі 9149-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

9149-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203

РІШЕННЯ

Іменем України

18.09.2008Справа №2-29/9149-2008

За позовом – Приватного підприємства "Легенда Хвилі", смт.Охотникове,Сакський район

До відповідача -  Сакської районної державної адміністрації,  м.Саки,

про спонукання укласти договір оренди.

                                                                                                                                   Суддя О.І. Башилашвілі

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача –  Попович І. Я, довіреність від 30.01.08р., представник.

Від відповідача – Демко О. І., довіреність №01.1-26/152 від 28.02.2008р.

Суть спору: Приватне підприємство "Легенда Хвилі" звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача – Сакської районної державної адміністрації про спонукання укласти договір оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 11,1379 га . (кадастровий номер 01:243:839:00:07:001:0596) для рекреаційного призначення під обслуговування  об'єкта нерухомості  - комплексу будівель, пов'язаних з наданням  послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району, яка розташована  за межами населеного пункту на відстані 1,0км східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100м від у разі  води Чорного моря на території Ліснівської сільської ради Сакского району АР Крим на умовах проекту договору позивача, а у випадку ухилення Сакської районної державної адміністрації від укладення зазначеного договору, договір оренди земельної ділянки  вважається укладеним  у день набрання рішенням  суду законної  сили, у редакції проекту договору позивача, що є в матеріалах справи та  підлягає держаній реєстрації на загальних підставах на умовах викладених в редакції позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відмовляється укладати договір оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 11,1379 га., чим порушує права позивача.

Відповідач відзив на позов не представив, однак проти позову заперечує.

Справа розглядається по наявним в матеріалах справи документам та в порядку ст.. 69 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторін, суд –

ВСТАНОВИВ:

Згідно з рішенням Господарського суду АР Крим від 28.02.2008р у справі №2-7/1993-2008 позов ПП «Легенда Хвилі» до КРП «БРТІ м. Євпаторія» та  третьої   особи  Ліснівської  сільської  ради був задоволений у повному обсязі та за ПП «Легенда Хвилі» було визнано право власності на об'єкт нерухомості в цілому, розташований за адресою: АР Крим, Сакський район, с Прибережне, вул. Каламитська, домоволодіння 18 «ж».

На підставі названого рішення суду право власності ПП «Легенда Хвилі» на вищевказаний об'єкт нерухомості (комплекс будов і споруд)  було зареєстровано у встановленому порядку в реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується витягом КРП «БРТІ м. Євпаторія»від 17.03.2008р №18123747, що доданий позивачем до матеріалів позову.

Надалі, з метою врегулювання й оформлення земельних правовідносин і дотримання вимог законодавства про використання землі, з огляду на те, що земельна ділянка, на якій розташований приналежний ПП «Легенда хвилі» комплекс об'єктів нерухомості знаходиться за межами населених пунктів, позивач звернувся до Сакської  райдержадміністрації із заявою від 24.03.2008р про надання дозволу на складання проекту землеустрою  земельної ділянки площею 12га для обслуговування й розміщення комплексу будівель  і споруд, призначених для надання послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району.

В  зв'язку з відмовою Сакської  райдержадміністрації від надання дозволу на розробку проекту землеустрою, за ініціативи позивача спір  було вирішено у судовому порядку.

Так, Рішенням Господарського суду АР Крим від 21.05.2008р у справі № 2-8/4707-2008, яке набрало законної сили,  було постановлено: визнати за Приватним підприємством «Легенда хвилі» (96540, Сакський р-н, с. Охотніково, вул. Радянська, буд.23, ЄДРПОУ 35483879) право на розробку проекту землеустрою з відведення в довгострокову оренду земельної ділянки площею 12га, розташованої   за межами населених пунктів на відстані 1,0км східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100м від зрізу  води Чорного моря на території Ліснівської  сільської ради  Сакского району під приналежним  ПП «Легенда хвилі» комплексом об'єктів нерухомості (АР Крим, Сакський район, с Прибережне, вул. Каламитська, домоволодіння 18 «ж»,  витяг з реєстру КРП «БРТІ м. Євпаторія»  від 17.03.2008р  №18123747), для надання послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району, шляхом звернення до розробників  землевпорядної документації, які на договірних підставах, без дозволу Сакської  районної державної адміністрації (96500 м.Саки, вул. Леніна, 15), мають право на розробку проекту землеустрою  з  відведення  земельної ділянки.

На підставі вказаного рішення господарського суду за замовленням позивача Землевпорядним приватним підприємством «Корван» був розроблений проект землеустрою  з  відведення  ПП «Легенда хвилі» у довгострокову оренду строком на 49 років для рекреаційного призначення під обслуговування  об'єкта нерухомості  - комплексу будівель, пов'язаних з наданням  послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району на території Ліснівської сільської ради Сакського району АР Крим.

Проект землеустрою  був погоджений у встановленому порядку з усіма органами й службами та одержав позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації від 01 серпня 2008 року №5767-11.

Згідно з вказаним проектом  землеустрою  до відведення  ПП «Легенда хвилі»  у довгострокову оренду строком на 49 років передбачалась  земельна ділянка площею 11,1379га кадастровий номер 01:243:839:00:07:001:0596.

Крім того, за замовленням позивача ТОВ «Фірма Таврида-Консалтинг» була розроблена технічна документація з  нормативної грошовій оцінці земельної ділянки площею 11,1379га, відведеної  ПП «Легенда хвилі» під обслуговування комплексу будівель, пов'язаних з наданням  послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району, розташованого  на території Ліснівської сільської ради Сакського району АР Крим на відстані  250 метрах від зрізу  води.

Відповідно до висновку експерта, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, отримана в результаті розрахунків на дату оцінки 28 липня 2008 року, склала 2166390грн.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки одержала позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації від 19 серпня 2008 року №6208/11.

За результатами проведеної роботи й розробленої землевпорядної документації ПП «Легенда хвилі» звернулося на адресу відповідача із заявою про передачу в оренду земельної ділянки шляхом затвердження проекту землеустрою  й підписання проекту договору оренди, прикладеного до заяви.

Однак, з посиланням на ту обставину, що ПП «Легенда хвилі» просить встановити мінімальну орендну плату за землю в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, відповідачем було відмовлено в передачі в оренду спірної земельної ділянки, і, відповідно, в укладанні договору оренди.

Після дослідження матеріалів справи та наданих сторонами доказів, вислухавши пояснення представника  позивача, суд вважає, що позовні вимоги ПП «Легенда хвилі» засновані на законі та підлягають  задоволенню з наступних підстав:

На підставі  ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будинок і споруди  право власності на земельну ділянку або його частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

          Крім того, через п.2 ст. 377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля  або споруда  розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у випадку їхнього відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, і частиною ділянки, що необхідна для їхнього обслуговування.

          Таким чином, з аналізу вказаних приписів закону, суд доходить до висновку, що  виникнення права власності на об'єкт нерухомості є безумовною підставою виникнення права на оренду земельної ділянки під цим об'єктом також і у розумінні вимог ст. 6 Закону України «Про оренду землі», що буквально вказує: «орендарі здобувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим і іншими законами України».

          До того ж, згідно зі  ст. 181 ЦК України під об'єктом нерухомості, яким є приналежний  позивачу на праві власності комплекс об'єктів нерухомості, розуміється об'єкт нерозривно пов'язаний із земельною ділянкою і який неможливо  відокремити від такої земельної ділянки без заподіяння йому шкоди або втрати цільового призначення.  

З інвентарної справи КРП «БРТІ м. Євпаторія» та землевпорядної документації  судом вбачається, що приналежний ПП «Легенда хвилі» комплекс об'єктів нерухомості розташований на земельній  ділянці, що характеризується наступним чином: загальна площа 12га, розташований за границями населених пунктів на відстані 1,0км східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100м від у разі  води Чорного моря на території Ліснівської  сільської ради Сакського району.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної й комунальної власності, повноваження з розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади.

Також, суд враховує, що спірна земельна ділянка призначена для обслуговування жителів територіальної громади Сакского району, а отже,  відповідним уповноваженим  органом виконавчої влади через приписи  ст. ст.. 17, 122, 123, 124, 149, 151 ЗК України є відповідач у справі - Сакська районна державна адміністрація.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією й законами України.

Проте, відмова відповідача в передачі в оренду земельної ділянки не містить обов'язкових посилань на норми законодавства, як це передбачено вимогами ст. 123 ЗК України, а також, суперечить змісту ст. 120 ЗК України й ст. 377 ЦК України, а тому, суд вважає, що  така відмова є незаконною та безпідставною  і у відповідача відсутні будь-які законні підстави для такої відмови, тоді як, ПП «Легенда хвилі» має повне право й всі підстави для одержання в оренду земельної ділянки, що просить.

          Крім того, суд безумовно приймає до уваги, що виникнення права ПП «Легенда хвилі» на оренду спірної земельної ділянки є преюдиціальним фактом у розумінні ст. 35 ГПК України, тому що це факт прямо встановлений Рішенням Господарського суду АР Крим від 21.05.2008р у справі № 2-8/4707-2008.

На підставі п.3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам зі зміною їхнього цільового призначення та  із земель запасу під забудову здійснюється за проектами  відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

          Згідно з п. 10. ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади в місячний строк розглядає проект відведення  та  ухвалює рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду, а на підставі п.11 зазначеної статті у  випадку відмови органа виконавчої влади в передачі земельної ділянки в оренду, питання вирішується в судовому порядку.

          Як уже було зазначено судом, до звернення  з позовною заявою до господарського суду,  позивачем на адресу відповідача був спрямований проект договору оренди спірної земельної ділянки терміном дії  49 років.

Суд вважає, що з  огляду на характеристику об'єктів нерухомого майна (об'єкти, які неможливо без шкоди й зміни цільового призначення відокремити від земельної ділянки – ст. 181 ЦК України), позивач цілком обґрунтовано визначив термін дії договору оренди   саме на 49 років, як строк, обумовлений можливістю, наміром і необхідністю  тривалого строку експлуатації зазначених об'єктів нерухомого майна відповідно до державних будівельних норм і за відсутності заперечень відповідача з цього питання.

Також, на думку суду, прохання встановити  мінімальний розмір орендної плати не є підставою для відмови в передачі в оренду земельної ділянки й не суперечить законодавству, так само як і встановлення на період будівництва орендної плати в розмірі земельного податку, як це передбачено нормами Закону України «Про планування та забудову територій» і «Про плату за землю», тим більш, що до часу розгляду справи у суді, спірна земельна ділянка ніяк не використовувалась та не освоювалась з внесенням будь-якої плати до бюджетів всіх рівнів – тобто, запропонований позивачем проект договору цілком відповідає  всім вимогам діючого законодавства з питань оренди землі.   

          На підставі ст. ст. 125, 126 ЗК України укладання договору оренди земельної ділянки є обов'язковою умовою для реалізації й виникнення права на оренду землі.

Згідно зі ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами й скріпленого печатками.

Проект договору може бути запропонований кожною  зі сторін. У випадку, якщо проект договору викладений як єдиний документ, він надається другій стороні не менш чим у двох екземплярах.

Сторона, що одержала проект договору, у випадку згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті й повертає один екземпляр договору другій стороні або посилає відповідь у двадцятиденний  строк після одержання договору.

          На підставі ст. 187 Господарського кодексу України суперечки, які виникають при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону й в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом, а день набрання законної сили  рішенням суду, яким вирішене питання щодо переддоговірної суперечки, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначене інше.

При цьому, відповідно до ст.. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, яка проводиться у порядку, встановленому законом.

Таким чином, суд вважає, що у разі укладення договору оренди через набрання  рішенням суду законної сили з мотивів ухилення  відповідача від укладення договору в запропонованій позивачем редакції,  то на підставі такого рішення суду, договір оренди разом з рішенням суду, в якому викладені його умови, підлягає держаній реєстрації на загальних підставах та без підпису та печатки відповідача, про що обґрунтовано ставить питання у предметі позову ПП. «Легенда хвилі».

Через ст. 15 ЦК України  кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечування.

Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до  суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права й інтересу, а способами захисту цивільних прав і інтересів можуть бути, зокрема, про зобов'язання вчинити певна дії, у тому числі, укласти .договір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Зобов'язати Сакську районну державну адміністрацію на підставі розробленої землевпорядної документації укласти з  Приватним підприємством «Легенда хвилі» (96540, Сакський р-н, с. Охотніково, вул. Радянська, буд.23, ЄДРПОУ 35483879) договір оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 11,1379 га (кадастровий номер 01:243:839:00:07:001:0596) для рекреаційного призначення під обслуговування  об'єкта нерухомості  - комплексу будівель, пов'язаних з наданням  послуг відпочиваючим, автотуристам і для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району, яка розташована  за межами населеного пункту на відстані 1,0км східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100м від у разі  води Чорного моря на території Ліснівської сільської ради Сакского району АР Крим на умовах проекту договору позивача, а у випадку ухилення Сакської районної державної адміністрації від укладення зазначеного договору, договір оренди земельної ділянки  вважається укладеним  у день набрання рішенням  суду законної  сили, у редакції проекту договору позивача, що є в матеріалах справи та  підлягає держаній реєстрації на загальних підставах на наступних умовах:

ДОГОВІР

ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

м. Саки, Автономна Республіка Крим                    .

Орендодавець(уповноважена ним особа): Сакська районна державна адміністрація в Автономній Республіці  Крим, в особі голови Галугана Володимира Віталійовича, діючого згідно Закону України „Про місцеві державні адміністрації”,  з одного боку, та

                           

Орендар: Приватне підприємство «Легенда Хвилі», в особі директора Подобрей Дмитра Володимировича,  з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору.

1. Орендодавець надає,  а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування об'єкта нерухомості – комплексу будівель, пов'язаного з наданням послуг відпочиваючим, автотуристам і обслуговування жителів територіальної громади Сакського району, яка знаходиться за межами населених пунктів, на відстані 1,0 км південно-східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100 метрів від урізу води Чорного моря, на території Ліснівської сільскої ради Сакського району, кадастровий номер 01:243:839:00:07:001:0596

                                                          Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 11,1379 га у тому числі 11,0728 га відкритих земель без рослинного покрову або з незначним рослинним покривом.

3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля, літра А – загальна  площа 17,4 кв.м., літра Б – загальна  площа 17,7 кв.м., літра В – загальна  площа 634,7 кв.м., що є власністю орендаря, інших об'єктів інфраструктури не має.

4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 166 390, 00 грн. (два мільйона сто шістдесят шість тисяч триста дев'яносто гривень 00 копійок).

5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: 80% земельної ділянки затоплено водою.

6. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: потребує відсипки грунтами.

Строк дії договору.

7.  Договір укладено  на 49 (сорок дев'ять) років. Після закінчення строку договору, Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 60 (шістдесят) днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити  орендодавця про намір продовжити його дію.

                    

Орендна плата.

8. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі: в грошовому  вигляді на розрахунковий рахунок №33216812700256 місцевого бюджету Ліснівської сільської ради, код платежу 13050200, ЄДРПОУ 34740887, Банк управління Держказначейства в Автономній Республіці Крим, МФО 824026, в розмірі: у перші три роки користування 21663,90 грн. (двадцять одна тисяча шістсот шістдесят три гривні 90 копійок) у рік, що становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у наступні роки       64 991, 70 грн. (шістдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто одна гривня 70 копійок) у рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

9. Обчислення розміру орендної плати за  земельну ділянку державної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України за формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

10. Орендна плата  вноситься у такы строки: щомісячно рівними частками до 30 числа кожного місяця, наступного  за звітним, на протязі року.

11. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.

12. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік на вимогу однієї зі сторін у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в розмірі  120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу (або його частини) або на день його погашення від несплаченої суми.

                                       Умови використання земельної ділянки

14. Земельна ділянка передається для обслуговування об'єкта нерухомості – комплексу будівель, пов'язаного з наданням послуг відпочиваючим, автотуристам і обслуговування жителів територіальної громади Сакського району.

15. Цільове призначення земельної ділянки: рекреаційного призначення (код 4.3 – УКЦВЗ).

16. Умови збереження стану об'єкта оренди: дотримуватись вимог екологічної безпеки при користуванні об'єктом (2-ох км охоронна зона Чорного моря).

                              Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду.

17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельних ділянок є: Рішення Господарського суду АР Крим від 21.05.2008р. по справі  №2-8/4707-2008 про визнання права на розробку проекту землеустрою по відводу в довгострокову оренду земельної ділянки площею 12 га, розташованої за межами населених пунктів на відстані 1,0 км південно-східніше пансіонату «Прибережний» на відстані 100 метрів від урізу води Чорного моря, на території Ліснівської сільскої ради Сакського району під належним ПП «Легенда Хвилі» комплексом об'єктів нерухомості.

Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.

18. Інших умов передачі земельної ділянки в оренду не має.

19. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у місячний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки.

20. Після припинення дії договору Орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, в якому від одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами.

Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

21. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, підлягають відшкодуванню.

22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведене Орендарем, підлягають відшкодуванню.

Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються згідно кошторису, представленому орендарем.

23.  Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитки вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійняв або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.

25.  На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб: згідно з чинним законодавством на ділянку розповсюджується дія обмеження «дотримання режиму використання земель для охоронних та санітарно-захисних зон», згідно статті 62, пункту «ж» статті 111 Земельного кодексу України. Код обмеження згідно класифікатора обмежень прав власності на землю та використання земельних ділянок (КОПВЗВЗД):-1.3. Строк дії обмеження – на весь строк договору оренди землі.

26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права і обов'язки сторін.

27. Права орендодавця:

- має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних  стандартів, норм і правил;

- має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати;

- має право вимагати від орендаря дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- має право вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за дотриманням орендарем умов договору;

- має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати в випадках, визначених в пункті 12 цього договору;

- має право вимагати від орендаря відшкодування втраченої вигоди в розмірі суми орендної плати за 6 (шість) місяців з моменту державної реєстрації договору в разі відмови орендаря від укладеного договору оренди, якщо ця вимога не пов'язана з порушенням орендодавцем цього договору.

28. Обов'язки орендодавця:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати  відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилось орендарем;

- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди;

- попередити орендаря в письмовій формі про намір продати земельну ділянку з зазначення її ціни та інших умов, на яких вона продається, за 60 днів до моменту продажу ділянки.

29. Права орендаря:

- має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

- має право отримувати доходи;

- має переважне право на поновлення дії (переукладання) договору оренди;

- має право проводити покращення земельної ділянки, будувати в зазначеному законом порядку будівлі та споруди;

- має право за згодою орендодавця передавати орендовану земельну ділянку або її частини іншій особі (суборенда) у випадках і на умовах, передбачених законом;

- має переважне право на придбання у власність орендованої земельної ділянки в разі її продажу.

30. Обов'язки орендаря0:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- використання земельної ділянки тільки за цільовим призначенням;

- своєчасно та в повному обсязі виплачувати орендну плату;

- в місячний термін з моменту підписання договору забезпечити його державну реєстрацію за рахунок власних коштів;

- в разі несвоєчасної реєстрації договору оренді сплатити орендну плату за період використання землі, починаючи з моменту підписання цього договору;

Повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення строку дії оренди в стані, придатному для використання її за призначенням;

- не утримувати земельну ділянку для забезпечення власних вимог до орендодавця;

- платник орендної плати самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями;

- у п'ятиденний термін після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки передати копію договору оренди в Сакську об'єднану державну податкову інспекцію;

- здійснити освоєння земельної ділянки протягом перших трьох років під забудову.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини.

31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхування на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дій

33. Зміна умов договору здійснюється у письмової формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

34. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законом;

Договір припиняється також і в інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірванням за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за ініціативою орендодавця в разі невиконання орендарем обов'язків, зазначених в пункті 30 цього договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.

37. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

38. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення.

39. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких залишається у орендодавця, другий - у орендаря, і третій – в органі, який провів його державну реєстрацію – в Сакському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах.

Невід'ємними частинами договору є:

-          план земельної ділянки;

-          кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

-          акт визначення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості);

-          проект землеустрою по відведенню земельної ділянки;

-          розрахунок розміру орендної плати;

-          акт прийому-передачі об'єкта оренди;

-          інших документів не має.

                                                   

Реквізити сторін

Підписи сторін

Договір зареєстровано у Сакському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від «___»


2008р. За №

МП


3.          Видати накази після набранням рішенням суду законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Башилашвілі О.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення18.09.2008
Оприлюднено13.10.2008
Номер документу2113982
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9149-2008

Рішення від 18.09.2008

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Башилашвілі О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні