ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2012 р. Справа № 5016/4258/2011(17/195)
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Кондратовій О.В.,
за участю представників сторін:
від позивача, ОСОБА_1, довіреність № 1 від 16.11.2011 року
від відповідача, представник не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5016/4258/2011(17/195)
За позовом: Інституту імпульсних процесів і технологій НАН України , 54018, м. Миколаїв, пр. Жовтневий,43-А,
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю “Сіманс клуб”, 54001, м.Миколаїв. вул. Садова,1,
про: стягнення заборгованості в сумі 28426,37 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Інститут імпульсних процесів і технологій НАН України звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сіманс клуб”, про стягнення заборгованості у розмірі 28 426,37 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов‘язань за договором оренди нерухомого майна № 156 від 28.05.2008р. та договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень від 01.06.2008р. № 40.
Про час і місце судового засідання сторін повідомлено належним чином. Проте відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, позов не заперечив і не спростував, відзив на позовну заяву не надав. При цьому, направлена на юридичну адресу відповідача ухвала суду з повідомленням про день, час і місце розгляду справи повернута органами зв'язку з позначкою «із закінченням строку зберігання». Оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, то повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, що повернуто органами зв'язку з позначкою «із закінченням строку зберігання»з урахуванням конкретних обставин цієї справи, суд вважає належними доказами виконання судом обов'язку щодо повідомлення відповідача про вчинення судом певних процесуальних дій, а тому визнає можливим розглянути справу за відсутності представника останнього.
Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, при цьому суд виходив з такого:
28 травня 2008 року між Інститутом імпульсних процесів технологій НАН України (надалі - позивач) та Товариством обмеженою відповідальністю "Сіманс клуб" (надалі –відповідач) було укладено договір оренди №16 нерухомого майна, що знаходиться на балансі НАН України та віднесених до її відання установ, організацій та підприємств (далі - договір).
Відповідно до п.1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме державне майно приміщення, площею 180,8 кв.м, розміщене за адресою: 54018, м.Миколаїв, пр.Жовтневий 43-а, на 2 поверсі (ах) кімнати №211,213,215,217,219 Інженерно-лабораторного корпусу, що перебуває на балансі ІІПТ НАН України, вартість якого визначена відповідно до звіту про незалежну оцінку майна від «31»жовтня 2007р. і становить станом на 31 жовтня 2007р. 182657,53грн.
Пунктом 3.3. договору оренди сторони обумовили, що орендна плата перераховується орендарю відповідно до вимог чинного законодавства за весь час фактичного користування приміщенням щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендар зобов'язаний поточного місяця отримувати в бухгалтерії інституту рахунки по орендні платі та інших платежів, і сплачувати їх до кінця місяця.
Пунктом 10.1 договору сторони також визначили строк дії договору –з 01.06.2008р. до 31.12.2008р.
Додатковою угодою №4 до договору оренди майна № 16 від 28.05.2008р. сторони продовжили дію договору оренди до 31.12.20011р. включно та пункт 3.1 договору домовились виклали в наступній редакції:
Орендна плата визначається на підставі методики розрахунку порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 01.10.95 №786 із змінами або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ з 1-го січня 2011р. 20,741 грн. за 1 кв.м, а за всю орендовану площу 3749,97грн. та ПДВ 749,99грн. Всього 4499,96 грн. (без врахування індексу інфляції за листопад 2010р., грудень 2010р. та січень 2011р.
На виконання зазначеного договору та додаткової угоди до нього, позивач надав відповідачу в орендне користування нежиле державне майно Інженерно-лабораторного корпусу № 1 ППТ НАН України, прийняття якого підтверджується актом прийому-передачі від 30.05.2008р. та актом прийому-передачі від 30.09.2011р., але відповідач в порушення умов договору, свої зобов‘язання виконав частково, платежі за оренду приміщення не були сплачені в установлений строк, тому за період з лютого 2011р. по жовтень 2011р. у останнього утворилась заборгованість по орендним платежам у сумі 25 469,93 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За правилами ч. 1 та ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до вимог ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Згідно з ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, задоволенню інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 230 ГК учасник господарських відносин у випадку порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання зобов'язаний сплатити певні господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).
Частиною 3 статті 232 та частиною 2 статті 230 ГК визначено, що вимогу щодо сплати штрафних санкцій за господарське правопорушення може заявити учасник господарських відносин, права чи законні інтереси якого порушено.
Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 3.6 договору, сторони передбачили, що орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується на користь балансоутримувача відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Внаслідок невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди нерухомого майна позивачем було нараховано відповідачу пеню в сумі 487,06 грн. та збитки від інфляції у розмірі 11,99 грн.
Сторони також у відповідності до п. 3.7 договору визначили, що у разі якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 2 % суми заборгованості.
У зв‘язку із простроченням орендних платежів за лютий, березень, травень, червень, липень, серпень 2011р., відповідачу було нараховано штраф у розмірі 413,15 грн.
Розділом 3 (підпункт 3.1) договору оренди сторони передбачили, що крім орендної плати орендар сплачує орендодавцю по розрахункам орендодавця:відшкодування комунальних платежів; відшкодування податку на землю; витрати на утримання будинку та прилеглої території та інші витрати.
01.06.2008року сторони уклали договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень (далі-договір на утримання.)
Відповідно до умов договору на утримання, балансоутримувач (позивач) забезпечує експлуатацію, обслуговування та ремонт будинку, що знаходиться за адресою: пр.Жовтневий 43-а, а також утримання прибудинкової території, а користувач (відповідач), що розміщує своє обладнання в приміщенні кімнат № 211,213,215,217,219 в цьому будинку загальною площею 180,8 кв.м., бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт в порядку та розмірах, встановлених д договором.
Пунктом 2.2.3 договору на утримання сторони обумовили, що не пізніше 22 числа поточного місяця, користувач зобов‘язався отримувати рахунки на експлуатаційні послуги, податок на землю та протягом 5-ти днів вносити на рахунок балансоутримувача плату за електроенергію, воду, водовідведення, вивезення побутового сміття, опалення та інші експлуатаційні витрати щомісячно у вищевказаний термін перераховуються розрахунковий рахунок балансоутримувача.
В період з лютого по вересень 2011року, відповідачем не було вчасно та в повному обсязі сплачено експлуатаційні послуги.
Таким чином у останнього утворилась заборгованість за експлуатаційні послуги в розмірі 1842,44грн.
Пунктом 4.1 договору на утримання сторони передбачили, що при несвоєчасному внесенні платежу, користувач сплачує балансоутримувачу неустойку у розмірі 0,1% від суми несплаченого платежу за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 % суми несплаченого своєчасно платежу, а у разі заподіяння збитків балансоутримувачу відшкодовує їх у повному обсязі.
Внаслідок невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором утримання позивачем було нараховано відповідачу пеню у розмірі 34,41 грн. та штраф –167,39 грн.
Таким чином, у відповідача за неналежне виконання умов договору оренди №16 нерухомого майна від 28.05.2008р. та договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень від 01.06.2008р. № 40, утворилась загальна заборгованість у розмірі 28 462,37 грн., з яких 25 469,93 грн.- сума боргу по орендній платі, 11,99 грн.- збитки від інфляції на суму заборгованості по орендній платі, 487,06 грн.- пеня та штраф 2 % від суми боргу по орендній платі в розмірі 413,15 грн.; за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень сума боргу за експлуатаційні послуги 1842,44 грн., 34,41 грн.- пеня та штраф 7 % - 167,39 грн.
Несплатою 28 426,37 грн. за орендні платежі та експлуатаційні послуги, відповідач порушує права позивача, умови договору та вимоги ст. 193 Господарського кодексу України (далі –ГК України), ст. 526 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України). За вказаними законами зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору і кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до приписів ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до приписів ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За приписами ч. 1 ст. 32 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач не надав суду доказів, які свідчать про належне виконання взятих на себе зобов'язань за договором оренди №16 нерухомого майна від 28.05.2008р. та договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень від 01.06.2008р. № 40.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на договорах сторін, чинному законодавстві України, матеріалами справи підтверджені, відповідачем не заперечені, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст.32, 33, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі..
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Сіманс клуб”, 54001, м.Миколаїв. вул. Садова,1, ідентифікаційний код 31447334, на користь Інституту імпульсних процесів і технологій НАН України, 54018, м. Миколаїв, пр. Жовтневий,43-А, ідентифікаційний код 03534512, суму боргу по орендній платі у розмірі 25 469,93грн. (двадцять п‘ять тисяч чотириста шістдесят дев‘ять грн. 93 коп.) 11,99 грн. (одинадцять грн. 99 коп.)- збитки від інфляції на суму заборгованості по орендній платі, 487,06 грн. (чотириста вісімдесят сім грн.. 06 коп.)- пеня, 413, 15 грн. (чотириста тринадцять грн. 15 коп.) - штраф 2 % від суми боргу по орендній платі, суму боргу за експлуатаційні послуги у розмірі 1842,44 грн. (одна тисяча вісімсот сорок дві грн. 44 коп.), 34,41 грн. (тридцять чотири грн.. 41 коп.)- пеня та штраф 7 % - 167,39 грн. (сто шістдесят сім грн. 39 коп.), 1411,50 грн. (одна тисяча чотириста одинадцять грн. 50 коп.) –судовий збір.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя С.М.Коваль
Рішення підписано 26.01.2012р.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2012 |
Оприлюднено | 07.02.2012 |
Номер документу | 21206660 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні