Рішення
від 30.01.2012 по справі 15/17-4873-2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬК ОЇ ОБЛАСТІ



Підлягає публікації в ЄДРС Р

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2012 р. Справа № 15/17-4873-2011

Господарський суд Одес ької області у складі:

судді В.С. Петрова

При секретарі Л.Е. Кришиневській

За участю представників:

від позивача - не з' явився,

від відповідача - не з' яв ився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу з а позовом Приватного підприє мства „Мілекс Л” до Товарист ва з обмеженою відповідальні стю „Торговий дім Південь-Тр ейд” про стягнення 36 436,20 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство „ Мілекс Л” звернулось до госп одарського суду Одеської обл асті з позовною заявою до Тов ариства з обмеженою відповід альністю „Торговий дім Півд ень-Трейд” про стягнення 36 436,20 грн., посилаючись на наступне .

Відповідно до усної домовл еності та в процесі здійснен ня взаємовигідної господарс ької діяльності ТОВ „Торгови й дім Південь-Трейд” отримув ало від позивача обладнання і устаткування для копчення ковбас та риби, запасні части ни до них та щепу з деревини ли стяних порід.

Зокрема, як вказує позивач, згідно довіреності НБЙ № 418533 ві д 11.08.2008 р. представник ТОВ „Торг овий дім Південь-Трейд” ОСО БА_1 по видатковій накладні й № РН-0000237 від 11.08.2008 р. отримав у ПП „Мілекс Л” коптільно-варочну камеру 3-х візкову електричну на суму 255 000,00 грн.

Як зазначає позивач, з 31.12.2009 р. відповідач частинами сплачу вав вартість отриманого това ру, однак станом на 15.11.2011 р. забор гованість відповідача перед позивачем становить 36436,20 грн. з гідно оборотно-сальдової від омості.

При цьому позивач вказує, що 16.06.2011 р. ним було направлено від повідачу рекомендованим лис том претензію, в якій позивач просив в добровільному поря дку погасити існуючу заборго ваність за отриманий товар. В казана претензія була отрима на відповідачем 01.07.2011 р., про що с відчить повідомлення про вру чення рекомендованого листа .

Після отримання претензії ТОВ „Торговий дім Південь-Тр ейд” було частково сплачено 13 липня 2011 року 5000,00 грн. та 1000,00 грн., що підтверджується банківсь кими виписками БВ-0000180 та № БВ-000018 3 відповідно. Також 02 серпня 2011 р оку відповідачем було перера ховано 2000,00 грн., що підтверджує ться банківською випискою БВ -0000203.

Відтак, за ствердженнями по зивача, несплата відповідаче м залишку існуючого боргу ст ало підставою для звернення позивача до суду з даним позо вом з метою захисту своїх пор ушених майнових прав та інте ресів.

Ухвалою господарського су ду Одеської області від 01.12.2011 р. порушено провадження по спр аві № 15/17-4873-2011 та справу призначе но до розгляду в засіданні су ду.

Відповідач відзив на позо в не надав, також представник відповідача в засідання суд у не з' явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений нал ежним чином за зазначеною в Є диному державному реєстрі юр идичних осіб фізичних осіб-п ідприємців адресою, про що св ідчить наявне в матеріалах с прави поштове повідомлення п ро вручення ухвали суду від 11. 01.2012 р. (а.с. 30).

Відповідно до ст. 75 Господар ського процесуального кодек су України справу розглянуто за наявними в ній матеріалам и.

Розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які міст яться в матеріалах справи, го сподарський суд дійшов насту пних висновків.

Як зазначено позивачем, ві дповідно до усної домовленос ті в процесі здійснення взає мовигідної господарської ді яльності ТОВ „Торговий дім П івдень-Трейд” отримувало від позивача обладнання і устат кування для копчення ковбас та риби, запасні частини до ни х та щепу з деревини листяних порід.

Так, як вбачається з матеріа лів справи, позивач поставив відповідачу, а відповідач пр ийняв від позивача обладнанн я - коптільно-варочну камеру 3-х візкова електрична на суму 255 000,00 грн., що підтверджується н аявною в матеріалах справи к опією видаткової накладної № РН-0000237 від 11.08.2008 р. (а.с. 9)

При цьому слід зазначити, що поставлене позивачем обладн ання було отримано уповноваж еною особою відповідача - ОСОБА_1 згідно довіреності серії НБЙ № 418533 від 11.08.2008 р. (а.с. 8), пр о що свідчить підпис вказано ї особи на вищезазначеній ви датковій накладній, скріплен ий печаткою відповідача.

Проте, як з' ясовано судом т а не спростовано відповідаче м, отриманий від позивача тов ар (обладнання) відповідач оп латив частково, у зв' язку з ч им заборгованість відповіда ча перед позивачем склала 36436,20 грн., що відображено в оборотн о-сальдовій відомості позива ча за період з 01.12.2009 р. по 15.11.2011 р. (а.с . 10).

Несплата відповідачем вка заної суми боргу стала підст авою для звернення позивача до суду з даним позовом про ст ягнення з відповідача цієї с уми боргу.

Між тим суд зазначає, що від повідно до статті 509 ЦК Україн и зобов'язанням є правовідно шення, в якому одна сторона (бо ржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кред итора) певну дію або утримати ся від певної дії, а кредитор м ає право вимагати від боржни ка виконання його обов'язку. З обов'язання виникають з підс тав, встановлених статтею 11 ць ого Кодексу.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК Украї ни цивільні права та обов'язк и виникають із дій осіб, що пер едбачені актами цивільного з аконодавства, а також із дій о сіб, що не передбачені цими ак тами, але за аналогією породж ують цивільні права та обов'я зки. Підставами виникнення ц ивільних прав та обов'язків, з окрема, є: договори та інші пра вочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК Україн и передбачено, що договором є домовленість двох або більш е сторін, спрямована на встан овлення, зміну або припиненн я цивільних прав та обов'язкі в.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття , зміну або припинення цивіль них прав та обов'язків.

При цьому за правилами стат ті 14 Цивільного кодексу Украї ни цивільні обов'язки викону ються у межах, встановлених д оговором або актом цивільног о законодавства.

Ч. 1 ст. 173 ГК України встановл ено, що господарським визнає ться зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарюванн я та іншим учасником (учасник ами) відносин у сфері господа рювання з підстав, передбаче них цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана стор она, у тому числі боржник) зобо в'язаний вчинити певну дію го сподарського чи управлінськ о-господарського характеру н а користь іншого суб'єкта (вик онати роботу, передати майно , сплатити гроші, надати інфор мацію тощо), або утриматися ві д певних дій, а інший суб'єкт (у правнена сторона, у тому числ і кредитор) має право вимагат и від зобов'язаної сторони ви конання її обов'язку.

Частиною 1 ст. 174 ГК України в становлено, що господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору т а інших угод, передбачених за коном, а також з угод, не перед бачених законом, але таких, як і йому не суперечать.

Ч. 1 ст. 181 ГК України встанов лено, що господарський догов ір за загальним правилом вик ладається у формі єдиного до кумента, підписаного сторона ми та скріпленого печатками. Допускається укладення госп одарських договорів у спроще ний спосіб, тобто шляхом обмі ну листами, факсограмами, тел еграмами, телефонограмами то що, а також шляхом підтвердже ння прийняття до виконання з амовлень, якщо законом не вст ановлено спеціальні вимоги д о форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до ч. 2 ст. 184 ГК Ук раїни укладення договору на основі вільного волевиявлен ня сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержа нням загального порядку укла дення договорів, встановлено го статтею 181 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 639 ЦК Укра їни договір може бути укладе ний у будь-якій формі, якщо вим оги щодо форми договору не вс тановлені законом.

Оскільки законом не встано влена особлива форма договор у поставки товару, суд доходи ть до висновку про фактичне у кладення сторонами вказаног о договору у формі вказаної в идаткової накладної, адже ст оронами було досягнута згода стосовно усіх істотних умов договору, зокрема, визначені предмет і ціна товару.

Так, вищевказаний договір п оставки, до якого застосовую ться загальні положення про купівлю-продаж, є підставою д ля виникнення у сторін по спр аві господарських зобов'язан ь відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК Ук раїни (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і з гідно є обов'язковим для вико нання його сторонами.

Відповідно до ст. 712 Цивільно го кодексу України за догово ром поставки продавець (пост ачальник), який здійснює підп риємницьку діяльність, зобов 'язується передати у встанов лений строк (строки) товар у вл асність покупця для використ ання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях , не пов'язаних з особистим, сі мейним, домашнім або іншим по дібним використанням, а поку пець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього пев ну грошову суму. До договору п оставки застосовуються з агальні положення про купівл ю-продаж, якщо інше не вста новлено договором, законом а бо не випливає з характеру ві дносин сторін.

Відповідно до ст. 655 Цивільн ого кодексу України за догов ором купівлі-продажу одна ст орона (продавець) передає або зобов'язується передати май но (товар) у власність другій с тороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується п рийняти майно (товар) і сплати ти за нього певну грошову сум у.

Так, вищевказаний договір к упівлі-продажу є підставою д ля виникнення у сторін за цим договором господарських зоб ов'язань відповідно до ст.ст. 1 73, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК Укр аїни), і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господа рськими визнаються цивільно -правові зобов'язання, що вини кають між учасниками господа рських відносин при здійснен ні господарської діяльності , в силу яких зобов'язана сторо на повинна вчинити певну гос подарську дію на користь дру гої сторони або утриматися в ід певної дії, а управнена сто рона має право вимагати від з обов'язаної сторони виконанн я її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які ви никають між учасниками госпо дарських відносин, регулюють ся Цивільним кодексом Україн и з урахуванням особливостей , передбачених цим Кодексом.

В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб 'єкти господарювання та інші учасники господарських відн осин повинні виконувати госп одарські зобов'язання належн им чином відповідно до закон у, інших правових актів, догов ору, а за відсутності конкрет них вимог щодо виконання зоб ов'язання - відповідно до вимо г, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до вико нання господарських договор ів застосовуються відповідн і положення ЦК України з урах уванням особливостей, передб ачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 Цивільно го кодексу України зобов'яза ння має виконуватися належни м чином відповідно до умов до говору та вимог Кодексу, інши х актів цивільного законодав ства, а за відсутності таких у мов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту аб о інших вимог, що звичайно ста вляться.

Одностороння відмова від з обов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Ци вільного кодексу України).

У відповідності з ч. 1 ст. 664 Цив ільного кодексу України обов 'язок продавця передати това р покупцеві вважається викон аним у момент:

1) вручення товару покупцеві , якщо договором встановлени й обов'язок продавця достави ти товар;

2) надання товару в розпоряд ження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Виходячи з вищенаведеного , суд доходить до висновку про виконання позивачем своїх з обов' язань за укладеним з в ідповідачем договором у форм і видаткової накладної.

В свою чергу за статтею 538 Ц ивільного кодексу України ви конання свого обов'язку одні єю із сторін, яке відповідно д о договору обумовлене викона нням другою стороною свого о бов'язку, є зустрічним викона нням зобов'язання, при якому с торони повинні виконувати св ої обов'язки одночасно, якщо і нше не встановлено умовами д оговору, актами цивільного з аконодавства тощо.

Отже, прийняття відповідач ем товару від позивача є підс тавою виникнення у відповіда ча зобов'язання оплатити вка заний товар відповідно до оф ормленої видаткової накладн ої.

Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивіль ного кодексу України покупец ь зобов'язаний оплатити това р після його прийняття або пр ийняття товаророзпорядчих д окументів на нього, якщо дого вором або актами цивільного законодавства не встановлен ий інший строк оплати товару .

З огляду на те, що у видатков ій накладній не визначений с трок оплати товару, лише зазн ачено, що умовою продажу є поп ередня оплата, відповідно ві дповідач був зобов'язаний оп латити товар в момент його пр ийняття, що не було здійснено належним чином відповідачем .

Невиконання зобов' язан ня або виконання зобов' язан ня з порушенням умов, визначе них змістом зобов' язання (н еналежне виконання) згідно с т. 610 Цивільного кодексу Украї ни є порушенням зобов'язання .

При цьому позивачем була на правлена на адресу відповіда ча претензія № 266 від 16.06.2011 року (а .с. 11) з вимогою сплатити заборг ованість, яка була отримана в ідповідачем 01.07.2011 р., про що свід чить повідомлення про вручен ня рекомендованого листа (а.с . 13).

Після отримання претензії ТОВ „Торговий дім Південь-Тр ейд” було сплачено: 13.07.2011 року - 50 00,00 грн. (згідно банківської вип иски БВ-0000180), 18.07.2011 р. - 1000,00 грн. (згідн о банківської виписки № БВ-0000183 ), 02.08.2011 року - 2000,00 грн. (згідно банкі вської виписки БВ-0000203).

Разом з тим слід зазначити, що заявлену позивачем до стя гнення суму боргу відповіда ч не оспорив, докази її погаше ння в матеріалах справи відс утні. Так, частиною другою ста тті 22 ГПК України передбачено , що сторони мають право подав ати докази, брати участь у дос лідженні доказів, заявляти к лопотання тощо; обґрунтовува ти свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ч. 2 ст . 43 ГПК України), якими в силу ст . 32 ГПК України є будь-які факти чні дані, на підставі яких гос подарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обс тавин, на яких ґрунтуються ви моги і заперечення сторін, а т акож інших обставин, які мают ь значення для правильного в ирішення господарського спо ру.

Так, відмовою сплатити пози вачу суму заборгованості за поставлений товар відповіда ч порушив умови усного догов ору, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу Укра їни. Відтак, суд вважає обґрун тованими вимоги позивача про стягнення з відповідача вка заної суми заборгованості.

Відповідно до ст. 33 Господа рського процесуального коде ксу України кожна сторона по винна довести ті обставини, н а які вона посилається як на п ідставу своїх вимог і запере чень. Докази подаються ст оронами та іншими учасниками судового процесу.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу Укра їни визначено, що доказами у с праві є будь-які фактичні дан і, на підставі яких господарс ький суд у визначеному закон ом порядку встановлює наявні сть чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також і нші обставини, які мають знач ення для правильного вирішен ня господарського спору.

Згідно зі ст. 43 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни господарський суд оцін ює докази за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на всебічному, повному і об 'єктивному розгляді в судово му процесі всіх обставин спр ави в їх сукупності, керуючис ь законом.

Відповідно до ст. 15 Цивільно го кодексу України кожна осо ба має право на захист свого ц ивільного права в разі його п орушення, невизнання або осп орювання.

Згідно ст. 16 Цивільного коде ксу України кожна особа має п раво звернутися до суду за за хистом свого особистого нема йнового або майнового права та інтересу. Способами захис ту цивільних прав та інтерес ів можуть бути: визнання прав а; визнання правочину недійс ним; припинення дії, яка поруш ує право; відновлення станов ища, яке існувало до порушенн я; примусове виконання обов'я зку в натурі; зміна правовідн ошення; припинення правовідн ошення; відшкодування збиткі в та інші способи відшкодува ння майнової шкоди; відшкоду вання моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльност і органу державної влади, орг ану влади Автономної Республ іки Крим або органу місцевог о самоврядування, їхніх поса дових і службових осіб. Суд мо же захистити цивільне право або інтерес іншим способом, щ о встановлений договором або законом.

Вказані положення ЦК корес пондуються з положеннями ст. 20 ГК України.

Оцінюючи надані сторо нами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги При ватного підприємства „Мілек с Л” обґрунтовані, відповіда ють фактичним обставинам та матеріалам справи, у зв' язк у з чим підлягають задоволен ню.

У зв' язку з тим, що спі р виник внаслідок неправомір них дій відповідача, відпові дно до ст.ст. 44, 49 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни судові витрати, понесен і позивачем при подачі позов у, покладаються на відповіда ча.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Го сподарського процесуальног о кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов Приватн ого підприємства „Мілекс Л” до Товариства з обмеженою ві дповідальністю „Торговий ді м Південь-Трейд” про стягнен ня 36 436,20 грн. задовольнити.

2. СТЯГНУТИ з Тов ариства з обмеженою відповід альністю „Торговий дім Півде нь-Трейд” (65005, м. Одеса, вул. Буга ївська, буд.. 41-Б; код ЄДРПОУ 33567328) н а користь Приватного підприє мства „Мілекс Л” (45630, Волинська область, Луцький район, с. Мая ки, вул. Фальківська, 1; код ЄДРП ОУ 30584728; р/р 26006000018016 ПАТ „Креді Агрік оль Банк” в м. Луцьку, МФО 300614) 36436/т ридцять шість тисяч чотирист а тридцять шість/грн. 20 коп. бор гу, 1411/одна тисяча чотириста од инадцять/грн. 50 коп. судового з бору.

Рішення господарськ ого суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляцій ного господарського суду, як а подається через місцевий г осподарський суд протягом 10- денного строку з дня його при йняття.

Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку на пода ння апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну ск аргу. У разі подання апеляцій ної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законн ої сили після розгляду справ и апеляційним господарським судом.

Су ддя Петр ов В.С.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.01.2012
Оприлюднено09.02.2012
Номер документу21284398
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/17-4873-2011

Рішення від 30.01.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Ухвала від 11.01.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Ухвала від 16.12.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Ухвала від 01.12.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні