ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
02 лютого 2012 р. Справа 12/112/2011/5003
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01030, м. Київ, бульв. Т.Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Черкаської філії ПАТ "Укртелеком" (18000, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 34, код ЄДРПОУ 01181877)
до: Дочірнього підприємства "Альфа-Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Прогрес" (21020, м. Вінниця, просп. Юності, 18, офіс 715, код ЄДРПОУ 35902516)
про стягнення 870,14 грн.
Головуючий суддя Кожухар М.С.
Cекретар судового засідання Семенько Д.А.
Представники :
позивача : ОСОБА_1.. за дорученням
відповідача : не з"явився
ВСТАНОВИВ :
Господарським судом Черкаської області за територіальною підсудністю надіслано справу № 04/5026/2191/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії ПАТ "Укртелеком" до Дочірнього підприємства "Альфа-Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Прогрес" про стягнення 870,14 грн., з яких 637,50 грн. основного боргу, 152,45 грн. інфляційних втрат, 34,06 грн. пені та 46,13 грн. 3 % річних.
Згідно з розпорядженням щодо автоматичного розподілу справ дану справу передано судді Кожухар М.С.
Ухвалою суду від 07.12.2011р. дану справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 12.01.2012р.
Ухвалою суду від 12.01.2012р. розгляд справи відкладено на 02.02.2012р., в зв"язку з неявкою представника відповідача та ненаданням сторонами всіх необхідних для розгляду справи документів.
В судове засідання 02.02.2012р. з"явився представник позивача, який позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача не з"явився, відзиву на позов та витребуваних судом документів відповідач не подав.
Ухвали суду про прийняття справи до провадження та про відкладення розгляду справи, що надіслані відповідачу за вказаною у позовній заяві адресою: 21020, м. Вінниця, просп. Юності, 18, офіс 715 - повернуті підприємством зв'язку до суду з відміткою, про те що адресат за зазначеною адресою не проживає.
Відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданого за електронним запитом суду від 12.01.2012р. № 12697274, місцезнаходженням відповідача - Дочірнього підприємства "Альфа-Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Прогрес" є адреса: 21020, м. Вінниця, просп. Юності, 18, офіс 715.
Відповідно до ст. 93 ЦК України, абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року місцезнаходженням юридичної особи (до яких згідно зі ст. 1 ГПК України відносяться громадяни, які у встановленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності) - є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом (ч. 4 ст. 89 ЦК України).
Отже місцезнаходженням відповідача є адреса, зазначена у витягу з ЄДР.
Ухвали суду надіслані відповідачу саме за цією адресою, що, в силу положень ч. 1 ст. 64 ГПК України, є належним повідомленням його про час і місце розгляду справи і у випадку неотримання коренспонденції з вини відповідача, який не подав відомості про зміну місцезнаходження реєструючому органу та позивачу як контрагенту за договором.
Відповідно до чинного законодавства до повноважень господарського суду не віднесено розшук сторін у справі, у разі зміни їх місцезнаходження без внесення відповідних даних до ЄДР.
Крім того, суд приймає до уваги п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 року за № 01-8/1228 “Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році”, п. 11 інформаційного листа Вищого Господарського суду України від 15.03.2007 року за № 01-8/123 “Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році”, в яких наголошується, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Отже судом вчинено усі можливі дії для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
09.09.2008р. між Відкритим акціонерного товариства "Укртелеком" (Оператор) та Дочірнім підприємством "Альфа-Прогрес" ТОВ "Український Прогрес" (Абонент) укладено договір № 79704 про надання телекомунікаційних послуг, відповідно до якого, Оператор зобов'язується надавати Абоненту послуги рухомого (мобільного) зв'язку стандарту UMTS, а також за домовленістю Сторін інші супутні та додаткові послуги (надалі - Послуги), а Абонент зобов'язується приймати та оплачувати Послуги на умовах Договору, Правил та Тарифів.с о платежу, у випадках та у розмірі, передбачених Тарифами.
Третім розділом сторони визначили порядок розрахунків.
Так відповідно до п. 3.1. Договору, вартість Послуг визначається на підставі встановлених Оператором Тарифів, які діяли на момент надання Послуг. Тарифами може бути передбачено обов'язковий щомісячний платіж(і) за певні види та /або обсяг Послуг. Абонент оплачує вартість Послуг з урахуванням чинних на Україні податків, зборів та інших обов'язкових платежів у порядку та розмірі, визначеному чинним законодавством України, включаючи податок на додану вартість та збір до пенсійного фонду.
Якщо інше не узгоджене Сторонами, надання Послуг здійснюються в межах внесеної суми коштів на особовий рахунок та/або ліміту. Надання Послуг припиняється в момент, коли внесена Абонентом сума платежу та/або кредитний ліміт вичерпуються. (п. 3.2. Договору).
Не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим, Оператор надсилає Абоненту рахунок для оплати вартості Послуг на адресу: 18000 м. Черкаси, вуд. Смілянська, 159, офіс 21. Абонент сплачує рахунок не пізеіше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим (п. 3.3 Договору).хвим. (п. 3.3. Договору).
Оплата Абонентом Послуг здійснюється шляхом переказу на поточний рахунок Оператора, а також іншим узгодженим Сторонами способом. (п. 3.4. Договором).
Згідно з п. 3.5. Договору, неотримання рахунку, а також припинення надання Послуг або дії Договору не звільняє Абонента від обов'язку оплати Послуг у відповідності з Договором, діючими на момент надання Послуг Тарифами та Правилами.
Четвертим розділом Договору передбачена відповідальність Сторін.
Так, згідно п. 4.1. Договору, сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань згідно законодавства України.
За несвоєчасну оплату рахунків Оператор може вимагати сплату пені в розмірі облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення, якщо діючим законодавством України не передбачено іншого розміру пені. Сплата пені за невиконання договірних зобов"язань не звільняє винну Сторону від виконання взятих на себе зобов'язань. (п. 4.2. Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до отримання однією з Сторін письмового повідомлення про припинення дії Договору, якщо Сторонами не узгоджено іншого. В такому випадку дія Договору вважається припиненою з моменту фактичного припинення надання Послуг, яке Оператор проводить протягом 7 днів з дня отримання такого повідомлення однією з Сторін. (п. 5.11. Договору).
Додатком № 3076556 до Договору № 79704 про надання телекомунікаційних послуг, визначені Тарифи та особливості нарахування плати за послуги.
Позивачем відповідно до умов договору № 79704 відповідачу надано телекомунікаційні послуги.
Натомість відповідач взяті на себе зобов'язання стосовно оплати виконував неналежним чином, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 637,50 грн. у період грудня 2008 р.- січня 2009 р.
Наведене стверджується поясненнями представника позивача та матеріалами справи (договором № 79704 про надання телекомунікаційних послуг з додатковими угодами до нього, рахунками за послуги згідно договору, виписками банку про часткову оплату послуг відповідачем, іншими матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України (далі –ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
В силу ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від зобов‘язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами склалися правовідносини щодо надання послуг.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав телекомунікаційні послуги, а відповідач заборгував за надані послуги 637,50 грн.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 637,50 грн. боргу підлягають задоволенню.
Крім суми основного боргу, позивачем, за неналежне виконання грошових зобов'язань нараховано до стягнення з відповідача 152,45 грн. інфляційних втрат (за період з 21.01.2009 по 30.06.2011р.), 34,06 грн. пені (за період 01.01.2009р. по 01.06.2009р.) та 46,13 грн. 3 % річних (за період з 01.01.2009р. по 01.06.2011р.).
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 252 ЦК України визначено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ч. 1 ст. 253 ЦК України).
Відповідно до п. 3.3. Договору, не пізніше 10 (десятого) числа місяця, що настає за розрахунковим. Оператор надсилає Абоненту рахунок для оплати вартості Послуг на адресу 18000 м. Черкаси, вул. Смілянська буд. 159 офіс 21 Абонент сплачує рахунок не пізніше 20 (двадцятого) числа місяця, що настає за розрахунковим.
Оскільки відповідач не виконав зобов'язання у встановлений строк, він є боржником, що прострочив.
У разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України він зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню).
Неустойкою (штрафом, пенею) відповідно до положень ст. 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач у розрахунку пені та інфляційних не врахував положення ч.1 ст. 253 ЦК України.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 152,45 грн. інфляційних втрат, 34,06 грн. пені, підлягають частковому задоволенню в сумі 136,11 грн. та 33,48 грн. відповідно (здійснений за допомогою програми "Капіталізатор" розрахунок долучений до матеріалів справи).
Дослідивши розрахунок заявлених до стягнення 46,13 грн. 3 % річних (за період з 01.01.2009р. по 01.06.2011р.), суд дійшов висновку, що дані позовні вимоги підлягають задоволенню, як такі що відповідають законодавству.
Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати на сплату держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Альфа-Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Прогрес" (21020, м. Вінниця, просп. Юності, 18, офіс 715, код ЄДРПОУ 35902516) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01030, м. Київ, бульв. Т.Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Черкаської філії ПАТ "Укртелеком" (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 34, код ЄДРПОУ 01181877) 637,50 грн. (шістсот тридцять сім грн. 50 коп.) боргу, 33,48 грн. (тридцять три грн. 48 коп.) пені, 136,11 грн. (сто тридцять шість грн. 11 коп.) інфляційних, 46,13 грн. (сорок шість грн. 13 коп.) - 3% річних, 100,02 грн. (сто грн. 02 коп.) витрат на сплату держмита та 231,41 (двісті тридцять одну грн. 41 коп.) витрат на оплату за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В решті позову відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили
Суддя Кожухар М.С.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 07 лютого 2012 р.
Віддрук. примір.:
1 - до справи
2 - відповідачу - Дочірньому підприємству "Альфа-Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Прогрес" (21020, м. Вінниця, просп. Юності, 18, офіс 715)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2012 |
Оприлюднено | 10.02.2012 |
Номер документу | 21321235 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Кожухар М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні