19/373А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.08 Справа№ 19/373А
За позовом: ТзОВ "Гранітний кар'єр", м. Львів;
До Відповідача-1: Міністерства охорони навколишньго природного середовища України, м. Київ;
До Відповідача-2: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл.;
До Відповідача-3: Лугинської районної ради Житомирської області, смт.Лугини, Лугинського району Житомирської обл.;
Третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача-1: Державна геологічна служба, м. Київ;
Третя особа-2, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: ТзОВ "Лугини-Граніт", с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл.;
Третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача-1: Житомирська обласна рада, м. Житомир;
Про: визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього природного середовища по видачі Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним рішень Жеревецької сільської ради від 26.09.2007р. та Лугинської районної ради від 10.10.2007р.
Головуючий суддя: Левицька Н.Г.
Суддя: Костів Т.С.
Суддя: Артимович В.М.
Секретар судового засідання: Байко А.Я.
В судовому засіданні взяли участь Представники:
Позивача: Івасько С.М.- предст. (дов. від 18.10.2007р.);
Відповідача-1: не з'явився;
Відповідача-2: не з'явився;
Відповідача-3: не з'явився;
Третьої особи-1: не з'явився;
Третьої особи-2, яка заявила самостійні вимоги на предмет спору: не з'явився;
Третьої особи-3: не з'явився;
Представнику, який взяв участь у справі, роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.ст.49,51 КАС України, в тому числі право заявляти відводи.
Суть спору:
Позовні вимоги заявлено ТзОВ "Гранітний кар'єр", м.Львів до Відповідача-1: Міністерства охорони навколишньго природного середовища України, м.Київ; Відповідача-2: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл.; Відповідача-3: Лугинської районної ради Житомирської області, смт. Лугини, Лугинського району Житомирської обл. за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Державної геологічної служби, м. Київ, Третьої особи-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", с.Жеревці Лугинського району Житомирської обл.; Третьої особи-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Житомирської обласної ради, м.Житомир про визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього середовища по видачі Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним Рішень Жеревецької сільської ради від 26.09.2007р. та Лугинської районної ради від 10.10.2007р.
Третьою особою-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", с.Жеревці Лугинського району Житомирської обл. заявлено самостійні вимоги на предмет спору та подано позов до Відповідача-1: ТзОВ "Гранітний кар'єр", м.Львів до Відповідача-2: Міністерства охорони навколишньго природного середовища України, м.Київ; Відповідача-3: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл.; Відповідача-4: Лугинської районної ради Житомирської області, смт. Лугини, Лугинського району Житомирської обл. за участю Третьої особи-1 без самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Державної геологічної служби, м. Київ, Третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Житомирської обласної ради, м.Житомир про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єктів владних повноважень та визнання Спеціального дозволу на користування надрами дійсним (чинним).
Разом із позовом ТзОВ „Гранітний кар'єр” було подано Клопотання від 28.11.2007 р. про вжиття заходів забезпечення позову в якому останній просив суд: зупинити дію спеціального дозволу № 4500 на розробку Жеревського родовища граніт-порфіру, виданого 08.11.2007р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (м. Київ, вул. Урицького, 35) до моменту набрання законної сили рішенням суду у даній справі; заборонити Жеревецькій сільській раді Лугинського району Житомирської області (Житомирська область, Лугинський район, с. Жеревці, вул. Шкільна, 27) та Лугинській районній раді Житомирської області (Житомирська область, Лугинський район, смт. Лугіни, вул. Карла Маркса, 2) вчиняти будь-які дії щодо надання ТОВ "Лугини-Граніт" в користування земельної ділянки для розробки Жеревського родива граніт-порфірів; заборонити Житомирській обласній раді (Житомир, вул. Майдан Рад, 1) надавати ТОВ "Лугини-Граніт" гірничий відвід на Жеревське родовище граніт-порфірів; заборонити будь-яким третім особам вчиняти будь-які дії, пов'язанні з використанням, оформленням та виконанням спеціального дозволу №4500 наданого ТзОВ „Лугини-Граніт” (Житомирська область, Лугинський район, смт. Лугіни, вул. Карла Маркса, 2, Ідентифікаційний код 04346114).
Розглянувши дане клопотання, господарський суд, своєю ухвалою від 30.11.2007 р. прийшов до висновку про часткове задоволення такого та ухвалив: зупинити дію Спеціального дозволу № 4500 на розробку Жеревського родовища граніт-порфіру, виданого 08.11.2007р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (м. Київ, вул. Урицького, 35) до моменту набрання законних сили рішенням суду у даній справі; заборонити Жеревецькій сільській раді Лугинського району Житомирської області (Житомирська область, Лугинський район, с. Жеревці, вул. Шкільна, 27,) та Лугинській районній раді Житомирської області (Житомирська область, Лугинський район, смт. Лугіни, вул. Карла Маркса, 2) вчиняти будь-які дії щодо надання ТОВ "Лугини-Граніт" в користування земельної ділянки для розробки Жеревського родовища граніт-порфірів; заборонити Житомирській обласній раді (Житомир, вул. Майдан Рад, 1) надавати ТОВ "Лугини-Граніт" гірничий відвід на Жеревське родовище граніт-порфірів; в частині Клопотання Позивача про забезпечення адміністративного позову в частині заборони будь-яким третім особам вчиняти будь-які дії, пов'язанні з використанням, оформленням та виконанням спеціального дозволу №4500 наданого ТзОВ „Лугини-Граніт” (Житомирська область, Лугинський район, смт. Лугіни, вул. Карла Маркса, 2) -відмовити.
Відповідачем-1: Міністерством охорони навколишнього природного середовища України яке, не погодилось із такою ухвалою, оскарженою її в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2008 р. у справі №22а-5003/08 винесену Господарським судом Львівської області 30.11.2008 р. ухвалу про застосування заходів забезпечення позову було скасовано та відмовлено Позивачу в задоволенні його клопотання.
Представник Позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задоволити, посилаючись на підстави, викладенні в позовній заяві.
Зокрема ним відзначено, що 12.05.2003р. Відповідачем-1: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ було видано Позивачу Ліцензію (спеціальний дозвіл) №2990 на Жеревецьке родовище граніт-порфіру строком на 10 років.
Протягом 2004-2005 років Позивачем проводились планомірні дії з розробки Жеревського родовища граніт-порфіру. 18.06.2007р. Відповідачем-1 був виданий Наказ №297, яким анульовано видану ТзОВ „Гранітний кар'єр” ліцензію.
Як зазначив Позивач, він з вересня 2007 року почав оскаржувати зазначений Наказ в судовому порядку. Так, Господарський суд Львівської області своєю Постановою 15.11.2007р. у справі №11/326А задоволив позовні вимоги ТзОВ „Гранітний кар'єр” та визнав нечинним зазначений вище наказ №297. По справі №11/326 А, 10.10.2007 р. Господарським судом Львівської області винесено ухвалу, якою заборонено Міністерству охорони навколишнього природного середовища України вчиняти будь-які дії на розробку Женевського родовища.
Однак, незважаючи на це, Відповідачем-1: Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ, видано ТзОВ „Лугини-Граніт” Спеціальний дозвіл №4500.
Разом з тим Позивач вважає, що вказана Ліцензія у відповідності до вимог ст.16 Кодексу України про надра, повинна видаватись на конкурсних засадах.
Крім того, Позивач стверджує, що незаконні дії також вчинені Відповідачем-2: Жеревецькою сільською радою Лугинського району Житомирської області та Відповідач-3 Лугинська районна рада Житомирської області, які своїми Рішеннями надали ТзОВ „Лугини-Граніт” згоду на отримання спеціального дозволу на користування надрами Жеревецькому кар'єрі, які, на думку Позивача, підлягають визнання нечинними.
Представник Відповідача-1: Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ проти позову заперечив з підстав, викладених у Запереченні на позовну заяву №23/19-2/08 від 11.01.2008р. Зокрема, Відповідач-1: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ стверджував, що оспорюваний Позивачем Спеціальний дозвіл на користування надрами Жеревського родовища №4500 від 08.11.2007р. виданий ТзОВ „Лугини-Граніт” із дотриманням вимог чинного законодавства України.
В обґрунтування такого твердження Відповідач-1 вказує на те, що Позивач в своєму позові неправомірно застосував норми ст. 16 Кодексу України про надра в частині, що стосується конкурсних засад на видачу спеціального дозволу на користування надрами, оскільки така норма Закону зупинена на 2007 рік.
Разом з тим, Відповідач-1 зазначає, що при видачі спеціального дозволу №4500 Міністерство керувалося п.п.8 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України N 480 від 14.03.2007р. „Про затвердження Порядку надання у 2007 році Спеціальних дозволів на користування надрами”, яким визначено умови за якими спеціальний дозвіл видається без проведення аукціону і умовами яких відповідав ТзОВ „Лугини-Граніт”
Крім того, Відповідач-1 зазначив, що неправомірними є посиланням Позивача на порушення Міністерством норм ст.129 Конституції України та ст.14 КАС України та залишення поза увагою Ухвали господарського суду від 10.10.2007р. у справі 11/326А про забезпечення позову, оскільки про прийняття судом вказаної ухвали, Відповідачу-1 на момент видачі Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р. не було відомо.
Відповідачем-2: Жеревецькою сільською радою, Лугинського району Житомирської області,- письмових пояснень по суті позову не надано, подано Заяву №185 від 02.07.2008 р., №252 від 18.08.2008 р., №288 від 25.09.2008 р. та телеграму від 29.07.2008 р., з проханням розглядати справу за відсутності представника Жеревецьої сільської ради Лугинського району.
Відповідачем-3: Лугинська районна рада Житомирської області, вимоги ухвал суду виконала, проти позову заперечено з підстав, викладених у Запереченні проти позову №2 від 08.01.2008 р. Крім цього, на адресу суду від Відповідача-3 надійшли телеграми: від 18.02.2008р. від 20.03.2008р. від 07.04.2008р. від 28.07.2008р. від 21.08.2008р.від 23.09.2008р. про розгляд справи за відсутності його представника.
Тертя особа-1, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні Відповідача-1: Державна геологічна служба, м. Київ вимог ухвал суду не виконала, письмових пояснень по суті позову не надала, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча була повідомлена належним чином про час і місце проведення судового засідання.
Третя особа-2: ТзОВ „Лугини-Граніт”, проти позову заперечила з підстав, викладених у Запереченні проти адміністративного позову ТОВ „Гранітний кар'єр” про визнання протиправними дій суб'єктів владних повноважень.
Зокрема, представником ТзОВ „Лугини-Граніт” відзначено, що Позивач в своєму позові неправомірно застосував норми ст. 16 Кодексу України про надра в частині, що стосується конкурсних засад на видачу спеціального дозволу на користування надрами, оскільки така норма Закону зупинена на 2007 рік. Також ТзОВ „Лугини-Граніт” вважає, що підпадає під визначення осіб, яким у відповідності до п.п.8 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України №480 від 14.03.2007р. „Про затвердження Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами” спеціальний дозвіл на користування надрами надається без проведення аукціону.
ТзОВ „Лугини-Граніт” подано Заяву про самостійні вимоги на предмет спору та заявлено позовні вимоги до Відповідача-1: ТзОВ „Гранітний кар'єр”, Відповідача-2: Міністерства охорони навколишнього середовища України, Відповідача-3: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської області, Відповідача-4: Луганської районної ради Житомирської обл., за участю Третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державної геологічної служби, Третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Житомирської обласної ради, м. Житомир про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єктів владних повноважень та визнання спеціального дозволу на користування надрами дійсним (чинним).
У вказаному позові ТзОВ „Лугини-Граніт” просить відмовити ТзОВ „Гранітний кар'єр” у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, визнати Спеціальний дозвіл №4500 від 08.11.2007 р. дійсним (чинним); встановити наявність компетенції (повноважень) Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у встановленому порядку здійснювати видачу спеціальних дозволів на користування надрами; встановити наявність компетенції (повноважень) Жеревецької сільської ради Луганського району, Житомирської області у встановленому порядку здійснювати погодження клопотань на отримання спеціальних дозволів на користування надрами та встановити наявність компетенції (повноважень) Лугинської районної ради, Житомирської області у встановленому порядку здійснювати погодження клопотань на отримання спеціальних дозволів на користування надрами.
Третьою особою-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1 Житомирська обласна рада, м. Житомир вимоги ухвал суду виконано, подано Пояснення від 22.08.2008 р. №р-5-20/1132, в яких зазначено, що Позивачем не пред'явлено до неї жодної позовної вимоги і вирішення спору по суті не впливає на права та обов'язки обласної ради, - тому просить справу розглянути без участі її представника. Також Житомирською обласної радою подано телеграми від 18.02.2008р. та від 22.08.2008р. про розгляд даної справи за відсутності її представника.
Суд розглядає справу, керуючись вимогами ст. 71 КАС України на підставі наявних доказів у справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
12.05.2003р. Міністерство екології та природних ресурсів України, правонаступником якого є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України було видано ТзОВ „Гранітний кар'єр” ліцензію (Спеціальний дозвіл) № 2990 на Жеревське родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км. на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,2 га, строком на 10 років.
Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 18.06.2007р. було видано Наказ за №297 про анулювання ліцензій (спеціальних дозволів) на користування надрами суб'єктами підприємницької діяльності, які допустили порушення вимог законодавства, згідно з переліком, наведеним в Додатку до цього Наказу,- до якого і входила ліцензія (спеціальний дозвіл) №2990 від 12.05.2003 р., яка видана ТзОВ „Гранітний кар'єр”.
10.10.2007р. Господарським судом Львівської області було винесено ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі №11/326А за позовом ТзОВ „Еколос” до Відповідача Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за участю третьої особи на стороні Позивача, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: ТзОВ „Гранітний кар'єр” про визнання нечинним Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007 р №297, в частині скасування ліцензії (спеціального дозволу) №2990 від 12.05.2007 р. Разом з тим, Господарський суд вжив заходи по забезпеченню позову та зупинив дію Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007 р №297 в частині скасування ліцензії (спеціального дозволу) №2990 від 12.05.2007 р.
Постановою Господарського суду Львівської області від 15.11.2007р. у справі №11/326А, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2008 р. у справі №22а-3168/08, було визнано нечинним Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007 р №297 в частині скасування ліцензії (спеціального дозволу) №2990 від 12.05.2007 р.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 20.05.2008р. зазначенні вище Постанова Господарського суду від 15.11.2007р. та Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2008р. були скасовані.
Вказаними рішеннями судів Відповідача-1: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл. та Третьої особи-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл. аргументували підставність заперечення позовних вимог.
30.09.2008 р. Представником Позивача було надано суду для відома Постанову Верховного суду України від 19.08.2008 р., якою зазначена вище постанова Вищого адміністративного суду була скасована, ухвала Львівського апеляційного господарського суду від 03.03.2008р. та Постанова Господарського суду Львівської області від 15.11.2007р. залишена в силі.
26.09.2007р. на XIII-ій сесії Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської області прийнято Рішення "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі", яким надано згоду п'яти компаніям на розробку родовища.
10.10.2007р. сесію Лугинської районної ради Житомирської області прийнято Рішення "Про погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі".
08.11.2007р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища видано ТОВ "Лугини-Граніт" Спеціальний дозвіл № 4500 на Жеревське родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км, на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,0 га, строком на 20 років.
При прийнятті Постанови по даній справі суд виходив з наступного:
У відповідності до вимог ст. 16 Кодексу законів про надра, спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами
Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Указу Президента України "Про положення про Міністерством охорони навколишнього природного середовища України" від 27.12.2005р. № 1842/2005, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Статтею 5 Закону України N 489-V, 19.12.2006р. „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України N 480 від 14.03.2007 „Про затвердження Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами” визначено, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі:
1) видобування корисних копалин, якщо заявник, провівши геологічне вивчення ділянки надр за власні кошти, здійснив підрахунок запасів корисної копалини, який затверджено ДКЗ, та сплачує в установленому порядку збір за проведені геологорозвідувальні роботи під час розробки родовища;
2) розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування;
3) геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин місцевого значення і торфу.
Інформацію про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів, Мінприроди не пізніше, ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання дозволу розміщує у газеті "Урядовий кур'єр" та на своєму веб-сайті в Інтернеті із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, вартості геологічної інформації та адреси, за якою необхідно надсилати заяви на отримання дозволу.
У разі, коли до Мінприроди у зазначений строк надійшли заяви разом з документами, зазначеними у Додатку 1, на отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від декількох претендентів, проводиться аукціон;
4) геологічного вивчення та видобування підземних питних вод для централізованого і нецентралізованого водопостачання (крім промислового розливу); підземних питних і технічних вод для технічних цілей;
5) геологічного вивчення надр за рахунок коштів державного бюджету (у разі, коли дозволи надаються суб'єктам господарювання на підставі укладеного договору про виконання робіт відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти");
6) геологічного вивчення і видобування природних лікувальних ресурсів державними лікувально-профілактичними та санаторно-курортними закладами, які спеціалізуються на їх використанні виключно для лікувальних цілей і які мають лікувальну інфраструктуру;
7) виконання угод про розподіл продукції (якщо ділянка надр надається у користування у порядку, визначеному Законом України "Про угоди про розподіл продукції");
8) геологічного вивчення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства України заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду;
9) будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі для захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних і супутніх вод;
10) будівництва споруд для підземного зберігання нафти та газу відповідно до рішення Кабінету Міністрів України;
11) створення геологічних територій та об'єктів в частині їх геологічного вивчення і збереження, що мають важливе наукове, культурне, рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні та оздоровчі заклади);
12) видобування природного газу, реалізація якого здійснюватиметься за регульованими державою тарифами;
13) видобування попередньо розвіданих і незначних запасів родовищ корисних копалин за наявності їх позитивної оцінки ДКЗ.
Заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають до Міністерства охорони навколишньго природного середовища України, м. Київ у встановленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, обов'язково узгодивши питання про надання дозволів з органами місцевого самоврядування (у межах Автономної Республіки Крим - з Верховною Радою Автономної Республіки Крим), територіальним органом Мінприроди, а також на:
видобування корисних копалин (геологічне вивчення в тому числі дослідно-промислова розробка), будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі для захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних і супутніх вод, задоволення інших потреб, будівництво споруд для підземного зберігання нафти і газу відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, створення геологічних територій та об'єктів в частині їх геологічного вивчення і збереження, що мають важливе наукове, культурне, рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні та оздоровчі заклади) - з Держгірпромнаглядом;
- видобування та геологічне вивчення природних лікувальних ресурсів - з МОЗ;
- видобування вугілля і торфу - з Мінвуглепромом.
Жодному із визначених у вказаному порядку умов на надання спеціального дозволу на користування надрами, ТзОВ „Лугини-граніт” не відповідає, оскільки додані ним до матеріалів справи докази не підтверджують приналежності його до вимог п.п.8 п.7 вказаної Постанови та не підтверджують наявності у ТзОВ „Лугини-Граніт” цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
З наведеного вбачається, що Спеціальний дозвіл №4500 від 08.11.2008 р., виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища ТОВ "Лугини-Граніт" с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл. на розробку Жеревського родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км, на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,0 га повинен був видаватися на конкурсній основі –шляхом проведення аукціону.
Судом не може бути прийнято до уваги твердження Відповідача-1: Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ та Третьої особи-2 на стороні Відповідача-1, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору ТзОВ "Лугини-Граніт", с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл. про відсутність необхідності для видачі ТзОВ „Лугини-Граніт” с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл. спеціального дозволу на користування надрами не на конкурсних засадах, оскільки вони є необґрунтованими та прийнятими із порушенням зазначених вище норм чинного законодавства України.
Виходячи з цього, Міністерством охорони навколишнього природного середовища неправомірно, всупереч зазначеним вище нормам, видано ТзОВ „Лугини-Граніт” Спеціальний дозвіл № 4500 на Жеревське родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,0 га, строком на 20 років.
Крім цього, згідно із вимогами статті 14 КАС України ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили,- є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.10.2007р. Господарським судом Львівської області відкрито провадження по справі №11/326А за позовом: ТзОВ „Еколос” до Міністерства охорони навколишнього природного середовища за участю третьої особи: ТзОВ „Гранітний кар'єр” про визнання нечинним Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007р. №297 в частині скасування виданої йому ліцензії (Спеціального дозволу) №2990 від 12.05.2007р. Разом з тим, 10.10.2007р. суд вжив заходи забезпечення прозову шляхом зупинення дії Наказу в частині анулювання ліцензії.
15.10.2007р. Господарським судом Львівської області задоволено позовні вимоги та визнано нечинним Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007р. №297. На момент видачі ліцензії ТзОВ „Лугини-Граніт” Відповідачу-1: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України було відомо про існування судового спору з приводу правомірності прийняття ним Наказу №297 від 18.06.2008р. Вказане підтверджується Постановою №11/326А, в якій судом зазначено, що розгляд справи №11/326А призначеної на 30.10.2007р.,- відкладався з причини направлення Відповідачем-1: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України телеграми про відкладення розгляду справи.
Таким чином, з 10.10.2007р. дію Наказу Відповідача-1: було зупинено, а дія ліцензії (спеціального дозволу) ТзОВ „Гранітний кар'єр” поновлено.
Однак, Відповідачем-1: Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, незважаючи на це, видано нову ліцензію (спеціальний дозвіл) на те саме родовище іншій особі, при цьому прямо порушуючи права Позивача, як надрокористувача цього родовища.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ТзОВ „Гранітний кар'єр” в частині визнання протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України по видачі Спеціального дозволу № 4500 від 08.11.2007р. на розробку Жеревського родовища граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев та в частині визнання нечинним спеціального дозволу № 4500 від 08.11.2007р. виданого ТОВ "Лугини-Граніт" є обґрунтованими.
Відносно вимог Третьої особи-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл., яка заявила самостійні вимоги на предмет спору: ТзОВ „Лугини-Граніт” в частині визнання дійсним (чинним) Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р., то такі належним чином не обгрунтовані, з огляду на наведене вище.
Також Позивачем: ТзОВ „Гранітний кар'єр” заявлено позовну вимогу про визнання нечинним Рішення Жеревецької сільської ради Луганського району Житомирської області "Про погодження клопотань щодо отримання Спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревецькому кар'єрі" від 26 вересня 2007 року.
З матеріалів справи та тих документів, що надані Жеревецькою сільською радою вбачається, що своїм Рішенням від 08.10.2007р. Жеревецька сільська рада Лугинського району Житомирської області частково скасувала своє Рішення від 26.09.2007р. „Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на Жеревецькому кар'єрі, в частині заявлених позовних вимог щодо отримання спеціального дозволу.
Відносно вимог Позивача ТзОВ „Гранітний кар'єр” про визнання нечинним Рішення Лугинської районної ради Житомирської області "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревецькому кар'єрі" від 10.10.2007р., судом встановлено наступне:
10.10.2007р. Лугинською районною радою Житомирської області прийнято Рішення про погодження отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин Жеревецького родовища граніт-порфірів на території Жеревецької сільської ради. У відповідності до даного рішення, Лугинською районною радою погоджено отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин Жеревського родовища граніт-порфірів загальною площею 45,19 га Товариству з обмеженою відповідальністю „Українська щебенева компанія”.
Суд вважає, що вказане Рішення не відноситься до предмету спору по даній справі, не може братись до уваги, оскільки вказане стосується не тієї особи, якій було видано оспорювану ліцензію (спеціальний дозвіл).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що вказане Рішення не слугувало підставою для прийняття Рішення про видачу Відповідачем-1: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл Спеціального дозволу ТзОВ „Лугини-граніт”.
Позовні вимоги Третьої особи-2: ТзОВ „Лугини-Граніт” с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл., про встановлення наявності компетенції (повноважень) Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у встановленому порядку здійснювати видачу спеціальних дозволів на користування надрами; про встановлення наявності компетенції Жеревецької сільської ради Луганського району Житомирської області в установленому порядку здійснювати погодження клопотань на отримання спеціальних дозволів на користування надрами та про встановлення наявності компетенції (повноважень) Лугинської районної ради Житомирської області у встановленому порядку здійснювати погодження клопотань на отримання спеціальних дозволів на користування надрами - компетенція зазначених органів документально з посиланням на норми діючого законодавства України,- не обгрунтовані.
В позовній заяві ТзОВ „Лугини-Граніт” не обґрунтовано до кого конкретно з Відповідачів ним пред'явленно такі вимоги.
Відповідно до норм ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.69 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
У відповідності із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Суд не приймає як належні докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Третьою особою-2: ТзОВ „Лугини-Граніт” с. Жеревці Лугинського району Житомирської обл., не надано суду доказів на підтвердження обставин викладених у позовній заяві.
Виконуючи вимоги ст. 151 КАС України, після з'ясування всіх обставин, у справі та перевірки їх доказами, головуючим у судовому засіданні надано Сторонам можливість дати додаткові пояснення.
Після закінчення з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами, керуючись вимогами ст. 152 КАС України, Сторони взяли участь в судових дебатах, в ході яких представник Позивача підтвердив свої правові позиції відносно предмету спору.
Керуючись вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Після закінчення судових дебатів судом оголошено перерву для виходу до нарадчої кімнати для ухвалення постанови, із вимогами ст.ст. 153, 154 КАС України.
Виконавши вимоги процесуального права, всебічно та повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені сторонами докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги, заявлені ТзОВ "Гранітний кар'єр", м.Львів, до Відповідача-1: Міністерства охорони навколишньго природного середовища України, м.Київ; Відповідача-2: Жеревецької сільської ради Лугинського р-ну, Житомирської обл, с. Жеревці Лугинського р-ну Житомирської обл.; Відповідача-3: Лугинської районної ради Житомирської області, смт. Лугини, Лугинського району Житомирської обл. за участю Третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Державної геологічної служби, м. Київ, Третьої особи-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", с.Жеревці Лугинського району Житомирської обл.; Третьої особи-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача-1: Житомирської обласної ради, м.Житомир про визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього середовища по видачі Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним Рішень Жеревецької сільської ради від 26.09.2007р. та Лугинської районної ради від 10.10.2007р. підлягають задоволенню частково.
Позовні вимоги щодо визнання нечинним Рішення Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської обл. "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревецькому кар'єрі" від 26.09.2007р. задоволенню не підлягають.
Судові витрати, за вимогами ч. 3 ст. 94 КАС України, покласти на Відповідачів відносно до задоволених вимог.
Позовні вимоги відносно визнання нечинним Рішення Лугинської районної ради Житомирської області "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі" від 10.10.2007р. задоволенню не підлягають, в зв'язку з їх необгрунтованістю та безпідставністю.
На підставі викладеного та керуючись п.2-1, 3, 6.7 Прикінцевих та перехідних положень, статтями 17, 48, 69, 71, 80, 86, 87, 94, 157, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
суд, –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Визнати протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України по видачі Спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р. на розробку Жеревського родовища граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1км. на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі ріки Жерев.
3. Визнати нечинним Спеціальний дозвіл №4500 від 08.11.2007р., виданий ТОВ "Лугини-Граніт" (ідентифікаційний код 35100032).
4. В задоволенні позовних вимог щодо визнання нечинним Рішення Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської обл. "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревецькому кар'єрі" від 26.09.2007р. відмовити.
5. В задоволенні позовних вимог щодо визнання нечинним Рішення Лугинської районної ради Житомирської області "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі" від 10.10.2007р. відмовити.
6. В задоволенні позовних вимог Третьої особи-2: ТзОВ "Лугини-Граніт", смт. Лугини, Лугинського району Житомирської області, яка заявила самостійні вимоги на предмет спору "Про встановлення наявності і компетенції (повноважень) суб'єктів владних повноважень та визнання, спеціального дозволу на користування надрами дійсними (чинними)- відмовити.
7. Судові витрати покласти на Відповідачів відповідно до задоволених вимог.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову може бути оскаржено в порядку, визначеному главою 1 розділу IV КАС України.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Н.Г.Левицька
Суддя: Т.С.Костів
Суддя: В.М.Артимович
Суддя Левицька Н.Г.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2008 |
Оприлюднено | 24.10.2008 |
Номер документу | 2162067 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Левицька Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні