Постанова
від 27.01.2012 по справі 17827/11/2070
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адмі ністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" січня 2012 р. № 2-а -17827/11/2070

Харківський окружний адм іністративний суд у складі

Головуючого судді Спірід онов М.О.

за участю секретаря судово го засідання Андренко Ю.Б.

розглянувши у відкритом у судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративног о суду адміністративну справ у

за позовом Товариства з об меженою відповідальністю "Ві конт Плюс"

до Державної подат кової інспекції у Червонозав одському районі міста Харков а

про визнання податк ового повідомлення-рішення н едійсним ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Віконт Плюс" звернувся до Хар ківського окружного адмініс тративного суду з позовом до ДПІ у Червоно заводському ра йоні м.Харкова в якому просив суд визнати недійсними та ск асувати податкове повідомле ння-рішення відповідача, Дер жавної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова від 14.09.2011р. № 0000181 550.

В обґрунтування заявлених вимог позивач указав наступ не. Відображені в акті переві рки від 30.08.2011р. № 3654/15-510/35476374 висновки податкового органу про вчин ення ТОВ "Віконт Плюс" порушен ь є помилковими. Позивач стве рджував, що у спірних правові дносинах податок на додану в артість обчислював правиль но, господарські операції з к онтрагентами мали реальний х арактер, були здійснені за пр авочинами, які повністю відп овідають вимогам закону, пер винні документи оформлені на лежним чином.

В судовому засіданні предс тавники позивача підтримали вимоги і доводи заявленого п озову, просили суд прийняти р ішення про задоволення позов у.

Представник позивача в суд ове засідання з' явився та п ідтримав позовні вимоги у по вному об' ємі та просив суд ї х задовольнити.

Представник відповідача Д ПІ у Червонозаводському райо ні міста Харкова в судове зас ідання з' явився та з подани м позовом не погодився.

В обґрунтування заперечен ь проти позову відповідач ук азав наступне. Згідно з висно вками акту перевірки від 30.08.2011р . № 3654/15-510/35476374 у основних контраген тів постачальників ТОВ "Віко нт Плюс" відсутні складські п риміщення, виробничі потужно сті для здійснення будь-яког о виду діяльності, вбачаєтьс я проведення транзитних фіна нсових потоків, спрямованих на здійснення операцій надан ня податкової вигоди, зокрем а коли операції не мають реал ьного товарного характеру. К онтрагенти-постачальники ви конують діяльність без мети отримання прибутку. Угода ук ладена між позивачем та ТОВ « Спецтехпром»не спричинила р еального настання правових н аслідків.

Відповідач також посилавс я що нікчемність угод встано влена на підставі Акту докум ентальної невиїзної перевір ки ТОВ «Спецтехпром»від 22.06.2011р . №1936/23/23462752.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, за слухавши пояснення представ ників сторін, дослідивши зіб рані по справі докази в їх сук упності, проаналізувавши змі ст норм матеріального і проц есуального права, які врегул ьовують спірні правовідноси ни, виходить з наступних підс тав та мотивів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Констит уції України органи державно ї влади та органи місцевого с амоврядування, їх посадові о соби зобов'язані діяти лише н а підставі, в межах повноваже нь та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Ук раїни.

В судовому засіданні предс тавники позивача та відповід ача надали суду пояснення, зг ідно з якими при проведенні п еревірки позивач надав до ДП І у Червонозаводському район і міста Харкова первини доку менти, які підтверджували фа кт укладення з ТОВ «Спецтехп ром»відповідного правочину , постачання товару, оплати то вару та продажу цього товару .

Судом встановлено, що з 01.03.2011р . по 31.05.2011р. ДПІ у Червонозаводсь кому районі м. Харкова була пр оведена документальна невиї зна перевірка ТОВ "Віконт Плю с" (код 35476374) з питань виявленої н едостовірності даних, що міс тяться у податкових декларац іях з податку на додану варті сть за період з 01.03.2011р. по 31.05.2011р.

Результати проведеної пер евірки оформлені актом від 30.0 8.2011р. № 3654/15-510/35476374 яким встановлено порушення позивачем вимог с т.185, ст.187, ст.188, ст.198 Податкового к одексу Украйни.

14.09.2011р. з посиланням на зазнач ений акт ДПІ у Червонозаводс ькому районі м. Харкова було п рийнято податкове повідомле ння-рішення № 0000181550 про визн ачення суми податкового зобо в' язання по податку на дода ну вартість в розмірі 13586грн. та суми штрафу у розмірі 1грн.

Стосовно зазначеного пода ткового повідомлення-рішенн я позивачем було розпочато п ередбачену ст.5 Закону Україн и “Про порядок погашення зоб ов' язань платників податкі в перед бюджетами та державн ими цільовими фондами” проце дуру оскарження рішень контр олюючих органів. За наслідка ми такої процедури сума пода ткового зобов' язання, визна ченого первісними податкови ми повідомленнями-рішеннями , залишилась незмінною.

Суд зазначає, що підставою в инесення оскарженого податк ового повідомлення-рішення є висновки відповідача, що пор ушення позивачем вимог ст.185, с т.187, ст.188, ст.198 Податкового кодек су Украйни з мотивів необґру нтованого заниження грошово го зобов' язання по податку на додану вартість по операц іям з ТОВ «Спецтехпром».

Суд зазначає, що за правилом п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Пр о ПДВ” податковий кредит зві тного періоду визначається в иходячи із договірної (контр актної) вартості товарів (пос луг), але не вище рівня звичайн их цін, у разі якщо договірна ц іна на такі товари (послуги) ві дрізняється більше ніж на 20 ві дсотків від звичайної ціни н а такі товари (послуги), та скл адається із сум податків, нар ахованих (сплачених) платник ом податку за ставкою, встано вленою пунктом 6.1 статті 6 та ст аттею 8-1 цього Закону, протяго м такого звітного періоду у з в' язку з: придбанням або виг отовленням товарів (у тому чи слі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого викорис тання в оподатковуваних опер аціях у межах господарської діяльності платника податку ; придбанням (будівництвом, сп орудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числ і інших необоротних матеріал ьних активів та незавершених капітальних інвестицій в не оборотні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використан ня у виробництві та/або поста вці товарів (послуг) для опода тковуваних операцій у межах господарської діяльності пл атника податку. Право на нара хування податкового кредиту виникає незалежно від того, ч и такі товари (послуги) та осно вні фонди почали використову ватися в оподатковуваних опе раціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податково го періоду, а також від того, ч и здійснював платник податку оподатковувані операції про тягом такого звітного податк ового періоду. Якщо у подальш ому такі товари (послуги) почи нають використовуватися в оп ераціях, які не є об'єктом опод аткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняють ся від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи о сновні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування так і товари (послуги), основні фон ди вважаються проданими за ї х звичайною ціною у податков ому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовле ння, будівництва, спорудженн я).

Оцінивши наявні в справі до кази, суд відмічає, що сторона ми не заперечується, а матері алами справи додатково підтв ерджено факт укладання між п озивачем та ТОВ «Спецтехпром »договору купівлі - продажу №02/03 від 01.03.2011р., предметом якого є продаж засобів захисту росл ин позивачу.

Витребувані судом та приєд нані до справи документи зас відчують факт виконання пози вачем зобов'язань по оплаті в артості товарів за договором купівлі-продажу шляхом пере рахування безготівкових гро шових коштів. З огляду на прип иси Закону України “Про плат іжні системи та переказ кошт ів в Україні” та Закону Украї ни “Про запобігання та проти дію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинни м шляхом” суд робить висново к про те, що операції суб' єкт ів права з перерахування сам е безготівкових грошових кош тів є прозорими для контролю з боку Держави, так як здійсню ються виключно у встановлени й самою ж Державою спосіб - ч ерез банківські установи. На явні у справі документи засв ідчують, що безготівкові кош ти були списані з рахунків по зивача, тобто вибули з його вл асності. Доказів повернення цих коштів до позивача, наявн ості у позивача та його контр агентів спільного інтересу щ одо їх отримання позивачем (щ о могло б мати місце в разі пов ' язаності цих осіб), в матері алах справи немає.

В ході розгляду справи з поя снень представників сторін, які в цій частині повністю уз годжуються з матеріалами спр ави, судом встановлено, що пре тензій до право і дієздатнос ті юридичних осіб, які є сторо нами правочину, укладеному м іж позивачем та його контраг ентом, до правового статусу с торін цього договору як плат ників ПДВ, належності склада ння первинних документів не має.

Довід відповідача про відс утність реальності господар ських операцій за договором купівлі-продажу підлягає ві дхиленню, бо зазначений дові д мотивований лише посилання м на відсутність у ТОВ «Спецт ехпром»трудових ресурсів, ос новних фондів, складських пр иміщень, транспортних засобі в.

З пояснень представника ві дповідача судом встановлено , що вказані доводи відповіда ча ґрунтуються лише на підст аві складеного ДПІ у Московс ького районі м. Харкова акту д окументальної невиїзної пер евірки ТОВ «Спецтехпром»від 22.06.2011р. №1936/23/23462752, яким встановлено нікчемність угод укладених позивачем з ТОВ «Спецтехпром ».

З цього приводу суд відміча є, що в силу положень Цивільно го кодексу України, Господар ського кодексу України та За кону України "Про державну ре єстрацію юридичних осіб та ф ізичних осіб - підприємців" по зивач та його контрагент є ок ремими суб'єктами права зі ст атусом юридичної особи, а від так за змістом Закону Україн и "Про податок на додану варті сть" позивач та контрагенти п озивача є окремими платникам и податку на додану вартість . За таких обставин, межі юриди чної відповідальності кожно го платника ПДВ, яка (слід розу міти - відповідальність) відп овідно до ст.61 Конституції Укр аїни має індивідуальний хара ктер, поширюються на діяння, щ о визнаються законом протипр авними та були вчинені саме ц им платником. Притягнення су б'єкта права до відповідальн ості за діяння, що було вчинен о іншою особою, є неможливим, з а винятком встановлених ст.228 Цивільного кодексу України т а ст.ст.207 і 208 Господарського ко дексу України випадків свідо мого укладення таким суб'єкт ом права нікчемного правочин у з метою відображення певни х первинних документів в под атковому обліку без фактично го проведення господарських операцій.

Дослідивши зібрані по спра ві докази в їх сукупності за п равилами ст.86 КАС України, суд приходить до висновку, що при винесенні спірного податков ого повідомлення - рішення ві дповідач не забезпечив вивче ння правочину, укладеного мі ж ТОВ «Віконт Плюс»та ТОВ «Сп ецтехпром», не забезпечив ви вчення відомостей первинних документів, що були складені з посиланням на цей правочин .

В акті перевірки від 30.08.2011р. № 3654/15-510/35476374 не викладено жодних до водів про відсутність фактич ного виконання позивачем гос подарських операцій за вказа ним правочином, про відсутні сть витрат позивача у спірни х правовідносинах, про наявн ість взаємопов' язаності по зивача та його контрагента, п ро відсутність використання позивачем отриманих товарів у власній господарській дія льності, що зумовлює необґру нтованість висновку суб'єкта владних повноважень про нік чемність договору купівлі-пр одажу або невідповідності за кону вчинених за ним господа рських операцій.

Наявні у справі документи н е містять жодних доказів ная вності між позивачем та його контрагентом взаємоузгодже них зловмисних дій, спрямова них на порушення існуючого в державі суспільного ладу аб о моральних засад. Таких дока зів суду відповідачем не над ано, а судом при виконанні вим ог ст.11 КАС України не виявлен о.

Окрім того, оцінивши зібран і по справі докази за правила ми ст.86 КАС України, суд приход ить до висновку про відсутні сть підстав для висновку про наявність у ТОВ "Віконт плюс" наміру безпідставно отримат и податкову вигоду у спірних правовідносинах у зв'язку з р еальністю понесення витрат.

У відповідності до ч.2 ст.71 КА С України відповідач не дові в правомірності та обґрунтов аності мотивів судження про порушення позивачем вказани х вище норм закону, разом з тим обов'язок щодо доказування п равомірності свого рішення, дії чи бездіяльності поклада ється законом саме на відпов ідача.

Згідно із ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст право чину не може суперечити цьом у Кодексу, іншим актам цивіль ного законодавства, а також і нтересам держави і суспільст ва, його моральним засадам.

Відповідно до абзацу 1 ч.2 ст.1 15 ЦК України недійсним є право чин, якщо його недійсність вс тановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнан ня такого правочину недійсни м судом не вимагається.

Згідно із абзацом 1 ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин н е створює юридичних наслідкі в, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Згідно із ч.1 та ч.2 ст.228 Цивіль ного кодексу України правочи н вважається таким, що порушу є публічний порядок, якщо він був спрямований на порушенн я конституційних прав і своб од людини і громадянина, знищ ення, пошкодження майна фізи чної або юридичної особи, дер жави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади , незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публі чний порядок, є нікчемним.

Висновок відповідача про н аявність ознак нікчемності у кладеного позивачем та ТОВ « Спецтехпром»правочину в роз умінні ст.228 ЦК України - зроб лений відповідачем із невірн им тлумаченням змісту вказан ої норми матеріального права .

Поза увагою відповідача за лишився той факт, що як позива ч, так і його контрагент викон ували умови вищевказаного до говору, чім і підтвердили фак т його укладення.

Суд відзначає, що сам факт в ідсутності трудових ресурсі в, основних фондів, складськи х приміщень, транспортних за собів у постачальника, не має своїм наслідком нікчемності угоди і не може слугувати роз умно достатнім доказом наявн ості у такого суб' єкта госп одарювання мети на порушення інтересів держави у сфері оп одаткування.

З огляду на наведене, суд пр иходить до висновку, що відпо відачем в акті перевірки нео бґрунтовано зроблено виснов ок про нікчемність укладеної позивачем та ТОВ «Спецтехпр ом»угоди.

Враховуючи викладене, суд п риходить до висновку про те, щ о в ході судового розгляду сп рави відповідач за правилами ч.3 ст.71 КАС України не довів об ґрунтованості та правомірно сті висновків, які були покла дені в основу спірного рішен ня.

Виходячи з вище викладеног о суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рі шення від 14.09.2011р. № 0000181550 винес ено ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова з поруш енням норм чинного законодав ства України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративно го судочинства України Харкі вський окружний адміністрат ивний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний поз ов Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Віконт Плюс" до Державної податкової інс пекції у Червонозаводському районі міста Харкова про виз нання податкового повідомле ння-рішення недійсним - задо вольнити у повному обсязі.

Скасувати податкове по відомлення-рішення Державн ої податкової інспекції у Червонозаводському районі м іста Харкова № 0000181550 від 14.09.2011 року.

Постанова може бути оскарж ена в апеляційному порядку д о Харківського апеляційного адміністративного суду чере з Харківський окружний адмін істративний суд шляхом подач і апеляційної скарги в десят иденний строк з дня її прогол ошення та з дня отримання коп ії постанови, у разі проголош ення постанови суду, яка міст ить вступну та резолютивну ч астини, а також прийняття пос танови у письмовому провадже нні.

Якщо суб'єкта владних повно важень, у випадках та порядку , передбаченому частиною чет вертою статті 167 КАС України, б уло повідомлено про можливіс ть отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеля ційне оскарження постанови с уду обчислюється з наступног о дня після закінчення п'ятид енного строку з моменту отри мання суб'єктом владних повн оважень повідомлення про мож ливість отримання копії пост анови суду.

Повний текст постанови виг отовлено та підписано 01 лютог о 2012 року.

Суддя Спірідонов М.О.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.01.2012
Оприлюднено06.03.2012
Номер документу21736169
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —17827/11/2070

Ухвала від 12.01.2012

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Спірідонов М.О.

Ухвала від 30.12.2011

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Спірідонов М.О.

Постанова від 27.01.2012

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Спірідонов М.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні