А3/217-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77
ПОСТАНОВА
Іменем України
"30" вересня 2008 р. Справа № А3/217-08
Господарський суд Київської області у складі судді Лопатіна А.В. розглянувши справу
за позовом Прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації Київської області
до Приватного підприємства “Марітем”, с. Нові Петрівці, Вишгородський район
третя особа Державної податкової інспекції у Вишгородському районі, м. Вишгород
про припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів,
секретар судового засідання: Свириденко І.А.
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи: Колодій О.М., за дов. від 23.06.08р. №1347/9/10-036,
від прокуратури: Матвієць В.В., посвідчення №54.
О б с т а в и н и с п р а в и:
Прокурором Вишгородського району заявлений позов в інтересах держави в особі в особі Вишгородської районної державної адміністрації Київської області до Приватного підприємства “Марітем”, третя особа Державна податкова інспекція у Вишгородському районі про припинення юридичної особи –ПП “Марітем” з моменту його державної реєстрації, визнання установчих документів ПП “Марітем” недійсними з моменту їх державної реєстрації та визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП “Марітем” з моменту його видачі.
Позовні вимоги обґрунтовані приписами статей 42, 79, 82 Господарського кодексу України з огляду на те, що ПП “Марітем” створене на підставі рішення засновника –громадянина України Москаленка Романа Геннадійовича, а відповідно до статуту та реєстраційної картки ПП “Марітем” директором є Москаленко Р.Г. (паспорт серії ЕА №985182). Проте, останній в своїх поясненнях відібраних Оперуповноваженим ВПМ ДП1 у Вишгородському районі капітаном податкової міліції Медніковим А.В. повідомив, що він зустрів Байдаченко Вадима, який запропонував йому заробити 100 гривень, надавши копію паспорта. Про існування ПП “Марітем" Москаленко Р.Г. нічого не знає, де знаходяться фінансово-господарські документи не знає, печатки ніколи не мав, ніяких документів, що стосуються діяльності товариства не підписував, доручення на ведення фінансово-господарської діяльності товариства не надавав, рахунок в банку не відкривав, статутний фонд не формував. За наведених обставин, установчі документи містять неправдиву інформацію, підприємство засноване невідомими особами, за юридичною адресою не знаходиться, діяльності не проводить. Отже, згадане підприємство –ПП “Марі тем” є фіктивним.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.08.08р. відкрито провадження у даній адміністративній справі, розгляд справи призначено на 30.09.08р.
29.09.08р. на адресу господарського суду від Вишгородської РДА надійшла заява датована 24.09.08р. за №7-20/3425, в якій позивач зазначає, що позов прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації до ПП “Марітем" підтримує та просить суд розглядати дану справу без участі представника РДА.
Враховуючи, що представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином ухвалою суду від 11.08.08р., справа відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника прокуратури та ДПІ у Вишгородському районі, суд,
в с т а н о в и в:
Відповідач –Приватне підприємство “Марітем” зареєстровано Вишгородською районною державною адміністрацією 23.03.06р., про що було зроблено запис за №1334102000000149.
На облік до ДПІ у Вишгородському районі Приватне підприємство “Марітем” стало 31.03.06р. за №754-ПП.
Як зазначено в свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи відповідача його місцезнаходженням є: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, Промисловий майданчик “Карат”,2.
Відповідно до рішення засновника ПП “Марітем” Москаленка Романа Геннадійовича (паспорт: ЕА №985182, виданий Знам'янським МРВ УМВС України у Кіровоградській області) останній прийняв на себе обов'язки директора ПП “Марітем” з 16.03.06р.
Як вбачається з залучених до матеріалів справи письмових пояснень Москаленка Р.Г. в яких останній повідомив, що він зустрів Байдаченко Вадима, який запропонував йому заробити 100 гривень, надавши копію паспорта. Про існування ПП “Марітем" Москаленко Р.Г. нічого не знає, де знаходяться фінансово-господарські документи не знає, печатки ніколи не мав, ніяких документів, що стосуються діяльності товариства не підписував, доручення на ведення фінансово-господарської діяльності товариства не надавав, рахунок в банку не відкривав, статутний фонд не формував.
Згідно п. 1 статті 56 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства..
Статтею 57 Господарського кодексу України передбачено, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання..
Згідно частини 2 статті 82 Господарського кодексу України, установчі документи господарського товариства повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, інші відомості, передбачені статтею 57 цього Кодексу.
Приписами статті 87 Цивільного кодексу України передбачено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Згідно частини 3 статті 62 Господарського кодексу України підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту.
З наведених норм вбачається, що для створення юридичної особи потрібно, насамперед, волевиявлення учасників (засновників), яке фіксується в установчому документі. За своєю правовою природою статут суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи є юридичним фактом –угодою, яка повинна відповідати умовам дійсності угод –про форму, сторони, зміст угоди, про відповідність в внутрішньої волі і волевиявлення сторін.
Статтями 202, 203 Цивільного кодексу України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Як вбачаться з позовних матеріалів, установчі документи ПП “Марітем" в редакції, зареєстрованій Вишгородською районною державною адміністрацією 23.03.06р., вищенаведеним положенням законодавства не відповідають, оскільки особи, які зазначаються засновниками та власниками товариства фактично до діяльності підприємства відношення не мають.
Згідно статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Згідно залученого до матеріалів справи акта ДПІ у Вишгородському районі від 30.07.07р. вбачається, що відповідач за юридичною адресою не знаходиться, господарську діяльність не проводить, бухгалтерські документи не зберігає.
Відповідно до вимог статті 33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Згідно вимог ч. 2 статті 38 згаданого Закону, підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути:
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до приписів ч. 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.
Ліквідація юридичної особи є видом припинення юридичної особи.
Згідно статті 51 Господарського кодексу України підприємницька діяльність припиняється: з власної ініціативи підприємця; у разі закінчення строку дії ліцензії; у разі припинення існування підприємця; на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Враховуючи наведене, господарським судом встановлено, що ПП “Марітем" створене та зареєстроване в державному органі реєстрації на підставі неправдивих даних про учасників товариства, з порушенням вимог статей 42, 57 Господарського кодексу України відповідно до яких підприємництво –це самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємницька діяльність товариства протиправна, статут про створення і діяльність товариства є фіктивним правочином, без наміру створення правових наслідків, які ним обумовлені.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Приписами пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР реєстрація осіб як платників податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Відповідно до п.п. 25.2.1. п. 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 р. № 79 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за № 208/4429 органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення (підпункти "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення ідентичні підпунктам "б" - "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість”).
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Прокурор Вишгородського району Київської області звернувшись з позовом про припинення юридичної особи –ПП “Марітем” з моменту його державної реєстрації, визнання установчих документів ПП “Марітем” недійсними з моменту їх державної реєстрації та визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП “Марітем” з моменту його видачі в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації ніяким чином не обґрунтував законодавчо визначених повноважень Вишгородської районної державної адміністрації щодо звернення із згаданим позовом в частині визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП “Марітем” з моменту його видачі.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, у господарського суду відсутні правові підстави для задоволення позову Прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації в частині визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП “Марітем” з моменту його видачі.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги Прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації про припинення юридичної особи –ПП “Марітем” з моменту його державної реєстрації, визнання установчих документів ПП “Марітем” недійсними з моменту їх державної реєстрації.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 –163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
п о с т а н о в и в
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати установчі документи (статут) Приватного підприємства “Марітем” (07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, промисловий майданчик “Карат”, 2, код ЄДРПОУ 34301767) недійсними з моменту їх державної реєстрації.
3. Припинити юридичну особу - Приватне підприємство “Марітем” (07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, промисловий майданчик “Карат”, 2, код ЄДРПОУ 34301767) з моменту його державної реєстрації.
4. В задоволенні решти позовних вимог в позові відмовити.
5. Зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення у відповідності з вимогами статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних-підприємців”.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя Лопатін А.В
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2008 |
Оприлюднено | 25.10.2008 |
Номер документу | 2173907 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Лопатін А.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні