6/116-08-3130
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" жовтня 2008 р.Справа № 6/116-08-3130
За позовом: Одеської обласної Ради
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Управління обласної ради з майнових відносин
До відповідачів : 1)Виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради
2 )Білгород-Дністровська міська рада
про визнання недійсним свідоцтва про право власності від 22.12.2004р №838708 серії АА та визнання права власності на будівлю кінотеатру «Октябрь»розташовану за адресою: м. Б.Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б
Суддя Демешин О.А.,
Представники сторін:
Від позивача: Погорєлова О.Ю., довіреність №Р-39-238 від 05.02.2008р
Від відповідача 1: не з'явився
Від відповідача 2: не з'явився
Від третьої особи позивача: Бережна О.В., довіреність №14 від 13.08.2008р
СУТЬ СПОРУ: Одеська обласна рада (далі –Позивач) звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради (відповідач 1), Білгород-Дністровської міської ради (відповідач 2), за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації провизнання недійсним свідоцтва про право власності від 22.12.2004р №838708 серії АА та визнання права власності на будівлю кінотеатру «Октябрь»розташовану за адресою: м. Б.Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, видане Білгород-Дністровській міській раді на зазначену будівлю та визнання права власності на будівлю розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
Відповідачі у судове засідання не з'явились, відзиву на позов не надали. Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно ст. 75 ГПК України.
В С Т А Н О В И В :
22.12.2004року Виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради було видано Свідоцтво серія САА№ 838708 про право власності територіальної громади міста Білгород –Дністровського в особі Білгород –Дністровської міської ради на будівлю розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б.
Позивач просить визнати вказане свідоцтво недійсним та скасувати його і визнати право власності на будівлю розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що на виконання постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 р. "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування" та від 26.03.1991 р. "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність" Кабінетом Міністрів України 05.11.1991 р. прийнята постанова № 311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", якою затверджено перелік державного майна України, яке передається у власність областей, міст Києва та Севастополя, а також встановлено, що подальше розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя проводиться облвиконкомами за участі виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів. Вказаною постановою затверджено перелік державного майна України, яке передається у власність областей, міст Києва та Севастополя, серед якого у розділі "Культура" визначені організації кіновідеопрокату.
Таким чином, позивач вважає, що вищевказана будівля не передавалась до комунальної власності міста Білгород-Дністровський і тому не може перебувати у його комунальній власності.
У зв`язку з ненаданням відзиву відповідачем справа розглядається за наявними матеріалами в порядку ст..77 ГПК України.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити у повному обсязі, виходячи з наступного:
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 25 листопада 1991 року № 266-ХХІ „Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування і районів області" затверджено перелік державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування та районів області, зокрема, у власність територіальної громади м. Білгород-Дністровський, як вбачається із зазначеного переліку, організації кіновідеопрокату до комунальної власності міст обласного підпорядкування та районів області не передавалися.
30 грудня 1992 року був укладений договір оренди між Фондом державного майна України та організацією орендарів Одеського обласного ПО "Кіновідеопрокат", відповідно до якого майно Одеського обласного орендного ПО "Кіновідеопрокат" передавалось в оренду організації орендарів Одеського обласного ПО "Кіновідеопрокат".
15 червня 1995 року рішенням виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської Ради народних депутатів рішенням № 844 затверджено акти інвентаризації земельних ділянок Білгород-Дністровської районної дирекції кіномережі Одеського обласного орендного підприємства "Кіновідеопрокат", серед яких значиться земельна ділянка площею 0,1779 га, розташована за адресою: вул. Комсомольська, 316 (кінотеатр "Октябрь").
Відповідно до додатка № 13 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.01.1996 року № 26 "Про передачу загальнодержавного майна у власність Автономної Республіки Крим та областей" державна частка у майні Одеського обласного орендного підприємства "Кіновідеопрокат" Мінкультури передавалась у власність Одеської області.
На виконання цієї постанови Одеське обласне орендне підприємство "Кіновідеопрокат", основні засоби якого становили 302413183 тис. крб., було передане Міністерством культури і мистецтва України у комунальну власність Одеської області в особі Одеської обласної державної адміністрації за актом приймання-передачі.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 23 лютого 1996 р. № 91/А-96 "Про передачу загальнодержавного майна Одеського обласного орендного підприємства "Кіновідеопрокат" у комунальну власність обласної Ради народних депутатів" Одеське обласне орендне підприємство "Кіновідеопрокат" передано у власність обласної Ради народних депутатів.
Рішенням Одеської обласної ради від 21 лютого 1997 року № 134-ХХП "Про власність обласної ради" затверджений перелік об'єктів, які є власністю обласної ради, повноваження з управління якими передані Одеській обласній державній адміністрації, за станом на 01.01.1997 року, який у п. 4.2.25 містить Обласне орендне підприємство "Кіновідеопрокат".
Розпорядженням голови Одеської обласної ради від 31.10.1997 року №48/Р-97 з метою здійснення регіональної політики в управлінні комунальною власністю області було створено управління обласної ради у справах майна та інвестицій як окремий структурний підрозділ обласної Ради.
20 квітня 1998 року управління обласної ради у справах майна та інвестицій, яке є правонаступником регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у справах орендних відносин згідно з договором оренди від 30 грудня 1992 року, та орендне підприємство "'Кіновідеопрокат" домовились пролонгувати договір оренди від 30 грудня 1992 року та внести у нього зміни шляхом прийняття Доповнень до договору оренди від 30.12.1992 р.
Пунктом 1.1 розпорядження голови обласної ради від 22 лютого 2001 року № 38/2001-ОР "Про внесення змін до розпорядження обласної ради від 31 жовтня 1997 року № 48/Р-97 "Про утворення управління обласної ради у справах майна та інвестицій" назва відповідного управління була змінена на „Управління обласної ради у справах майна”.
30 грудня 1998 року між управлінням обласної ради у справах майна та Орендним підприємством "Кіновідеопрокат" був переукладений та викладений у новій редакції договір оренди майна Одеського обласного підприємства •'Кіновідеопрокат" від 30 грудня 1992 року терміном до 31 грудня 2006 року.
Таким чином, з 1992 року по 31 грудня 2006 року майно Одеського обласного підприємства "Кіновідеопрокат", в тому числі і будівля кінотеатру "Октябрь", надавалось обласною радою в оренду орендному підприємству "Кіновідеопрокат", в той час як свідоцтво на право власності на вказану будівлю у 2004 році було безпідставно оформлено за територіальною громадою міста Білгород-Дністровський в особі Білгород-Дністровської міської ради.
Рішенням Одеської обласної ради від 22.09.2006 р. № 73-У «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада»затверджена нова редакція Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006 р. Відповідно до п. 9.3.3 Переліку цілісний майновий кіновідеопрокатний комплекс (м. Одеса і Одеська область) є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада.
3 грудня 2007 року на підставі пункту 3.5 вказаного рішення Одеської обласної ради від 22.09.2006 р. № 73-V, у зв'язку з закінченням договору оренди цілісного майнового кіновідеопрокатного комплексу та необхідністю його подальшого збереження та ефективного використання, згідно з наказом управління обласної ради з майнових відносин від 5 листопада 2007 року № 72 Орендне підприємство "Кіновідеопрокат" передало комунальному підприємству "Одесаоблкіно", яке було утворено відповідно до рішення Одеської обласної ради від 25.04.2007року № 266-V, майно Білгород-Дністровської районної дирекції кіновідеомережі за актом приймання-передачі майна.
Інвентаризаційний опис № 3 основних засобів Білгород-Дністровської районної дирекції кіновідеомережі від 30 вересня 2007 року містить у переліку за № 1 будівлю кінотеатру "Октябрь".
Статтею 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через створені ними органи місцевого самоуправління управляють майном, що знаходиться у комунальній власності …, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного і культурного розвиту відповідних областей та районів і контролюють їх виконання …, вирішують інші питання, віднесені законом до їх компетенції.
Поняття “територіальна громада”, “комунальна власність”, “управління комунальною власністю” та питання компетенції міських та обласних рад –врегульовано Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”(далі –Закон).
Так, відповідно до статті 1 зазначеного Закону - територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.
Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Частинами 1, 2 статті 10 Закону встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону - від імені і в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 60 Закону встановлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, … визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження (ч.1 статті 60).
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 60).
Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності …(частина 3 статті 60)
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (частина 4 статті 60).
Частиною 20 статті 43 Закону визначено компетенцію обласних рад щодо управління комунальною власністю, а саме: - вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Виходячи із змісту вищевказаних норм чинного законодавства, слід зробити наступні висновки:
Нерухоме майно, що знаходиться на території територіальної громади міста Одеси може відноситись:
- до загальнодержавної власності, управління яким здійснюється відповідними
органами державної влади:
- до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, управління яким
здійснюється органом місцевого самоврядування –Одеською міською радою;
- до спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст,
управління яким здійснюється Одеською обласною радою
Тобто, при вирішенні цього спору слід виходити з того, що порушення прав Одеської обласної ради має місце при виникненні у позивача права управління об`єктами спільної комунальної власності сіл, селищ та міст області.
Для цього існують наступні умови:
1). належність об`єкту нерухомого майна певній територіальній громаді на праві комунальної власності (у даному випадку –територіальній громаді міста Одеси):
2). здійснення об`єднання на договірних засадах комунальної власності територіальної громади міста Одеси з комунальною власністю інших територіальних громад сіл, селищ та міст Одеської області;
3). надання Одеській обласній раді повноважень щодо права управління спільними інтересами територіальних громад, у т.ч. в частині управління спільним комунальним майном цих громад.
Як зазначалось вище, частиною 2 статті 60 Закону встановлено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Постановою Кабінету міністрів України від 05.11.91р. №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” затверджено перелік державного майна України, яке передається у власність областей, міст Києва та Севастополя, а також встановлено, що подальше розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя проводиться облвиконкомами за участі виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Відповідно абзацу 2. пункту 10. прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Оскільки Одеська обласна рада, не приймала рішення на відчуження спірного майна, на час вирішення спору власником вказаної будівлі є територіальна громада сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради, яка здійснює управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області
Судом встановлено, що вищевказана будівля, розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, не передавалась до комунальної власності міста Білгород-Дністровський і тому не може перебувати у його комунальній власності.
Факт видачі свідоцтв на спірні об`єкти нерухомого майна свідчить про те, що право власності на ці об`єкти оспорюється Виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Приймаючи до уваги, що у Відповідача 1 не було будь-яких правових підстав для видачі спірного свідоцтва, суд вважає, що ці свідоцтва слід визнати недійсними та скасувати, а право власності на будівлю розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладанням
судових витрат на Виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій (видача спірних свідоцтв) саме цим відповідачем.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати недійсними та скасувати, свідоцтво про право власності, видані Виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради:
- свідоцтва про право власності від 22.12.2004р №838708 серії АА та визнання права власності на будівлю кінотеатру «Октябрь»розташовану за адресою: м. Б.Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б;
3. Визнати право власності на будівлю розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Комсомольська, 31-Б, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради (65032, м. Одеса, пр. Шевченка, 4).
4. Стягнути з Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради (67700, м.Білгород-Дністровський Одеської області, вул..Леніна, 56) на користь Одеської обласної ради (65032, м.Одеса, пр-т Шевченка, 4) держмита 102гривні та витрат на ІТЗ судового процесу 118 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили
Суддя Демешин О.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2008 |
Оприлюднено | 25.10.2008 |
Номер документу | 2174140 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні