Рішення
від 15.10.2008 по справі 5020-12/495
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

5020-12/495

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"15" жовтня 2008 р. справа № 5020-12/495

За позовом: Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив Ритм-4»

до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради

    Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації

про визнання права власності на об'єкт незакінченого будівництвом нерухомого майна,

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив Ритм-1», Черкас В.І., Марусенко Г.В., Чиркова Г.Н., Грачов В.Ю., Лебединец Т.С., Митрофанов А.А., Рудий П.Н., Чумак Т.В., Шамрей Д.В., Подопригора І.А., Ручка Т.Н., Німіріч А.С., Пархоменко Ж.А., Дашдамиров Т.Д.  

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації та Державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради,

                                                                                                                         Суддя Харченко І.А.,

Представники сторін

від позивача –Вертій Н.А., представник, довіреність б/н від 02.06.2008;

від відповідачів Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради,      Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації –не з'явились;

від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОК «Житлово-будівельний кооператив Ритм-1», Черкас В.І., Марусенко Г.В., Чиркова Г.Н., Грачов В.Ю., Лебединец Т.С., Митрофанов А.А., Рудий П.Н., Чумак Т.В., Шамрей Д.В., Подопригора І.А., Ручка Т.Н., Німіріч А.С., Пархоменко Ж.А., Дашдамиров Т.Д.  –не з'явились;

від третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача КП «Бюро технічної інвентаризації та Державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» СМР -  не з'явився,

Суть спору:

14.08.2008 Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив Ритм-4» звернувся до господарського суду м. Севастополя з позовом (вх. №2171) до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради, Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації про визнання права власності на об'єкт незакінченого будівництвом нерухомого майна –3 секцію будинку №3 по вул. Середній проїзд, 3 в м. Севастополі згідно Звіту оціночної вартості (за виключенням квартир з 56-62, 64, 65, 66, 68, 69, 70 включно за якими повністю виплачено пай в ОК ЖБК «Ритм-4»та квартир №63 та 67 які належать громадянам на праві приватної власності), з посиланням на статті 15, 16, 331 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 18.08.2008 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі №5020-12/495, залучено до участі у справі  третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача  - Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив Ритм-1», Черкас В.І., Марусенко Г.В., Чиркову Г.Н., Грачова В.Ю., Лебединец Т.С., Митрофанова А.А., Рудого П.Н., Чумак Т.В., Шамрей Д.В., Подопригору І.А., Ручку Т.Н., Німіріч А.С., Пархоменко Ж.А., Дашдамирова Т.Д., третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації та Державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської Ради.

Відповідачі та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача явку повноважних представників до судового засідання не забезпечили, про дату, місце та час засідання повідомлено належним чином –рекомендованою кореспонденцією.     

Від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, ОК «Житлово-будівельний кооператив Ритм-1», Марусенко Г.В., Чиркової Г.Н., Грачова В.Ю., Лебединец Т.С., Митрофанова А.А., Чумак Т.В., Шамрей Д.В., Подопригори І.А., Ручки Т.Н., Німіріч А.С., Пархоменко Ж.А., Дашдамирова Т.Д. надійшли письмові пояснення та заява про розгляд справи у відсутність їх представників, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Від третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Черкаса Василя Івановича надійшло клопотання про надсилання кореспонденції за місцем його реєстрації в м. Севастополі: м. Севастополь, вул. Ген. Мельника, 9 кв. 74 та заперечення на позов. Вважає, що провадження у справі підлягає припиненню оскільки спір не підлягає розгляду у господарському суді. Крім того, пояснив, що рішенням Нахімовського районного суду м. Севастополя від 27.06.2006 за ним було визнано право власності на незакінчене будівництвом нерухоме майно –квартири  №56, 59 в будинку №3 по вул. Середній проїзд.

Справа розглядається за наявними неї матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно  статей 20, 22 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні представнику позивача роз'яснені  процесуальні права та обов'язки.  

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представника позивача,  суд,

ВСТАНОВИВ:

17.07.1990 Рішенням Виконавчого комітету Севастопольської міської Ради народних депутатів № 11/898 Чорноморському Науково-дослідному інституту технології суднобудівництва надано земельну ділянку, площею 0,96 га під будівництво житлового будинку з прибудованою бібліотекою по вул. Середній проїзд, 3.

31.03.1994 затверджено Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту –Першої черги на 15 квартир 55-ти квартирного будинку  по вул. Середній проїзд, 3.

04.04.1994 Розпорядженням Представника Президента України в м. Севастополі № 360 затверджено Акт державної приймальної комісії від 31.03.1994 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом ПК-1 на 15 квартир житлового будинку  по вул. Середній проїзд, 3, збудованого БУ-42, Замовник - Чорноморський Науково-дослідний інститут технології судно будівництва.

В 2001 році при будівництві житлового будинку по вул. Середній, проїзд 3 за клопотанням керівництва Чорноморського Науково-дослідного інституту технології суднобудівництва  з метою закінчення будівництва третій секції будинку був створений ЖБК «Ритм-4», у склад якого ввійшли 15 квартир 70-ті квартирного будинку (з 56 по 70) та якому за актом прийому-передачі від 01.09.2001 була передана його частка в будівництві. До моменту створення кооперативу будинок був побудований на 60-70%. При цьому 1-2 секції (з 1 по 55 квартиру) є єдиним корпусом – окремо стоячій будівлею, 3 секція (з 56 по 70 квартиру) також є окремо стоячій будівлею. Чорноморським Науково-дослідним інститутом технології суднобудівництва була оформлена відмова від земельної ділянці, яка була надана під будівництво та експлуатацію цього будинку.

29.04.2005 наказом ДП Чорноморського Науково-дослідного інституту технології суднобудівництва  знято з балансу підприємства  секції житлового будинку № 3 по вул. Середній проїзд в м. Севастополі, яка передана у власність ЖБК „Ритм-4” Актом прийому-передачі. Житловий будинок не є державним, квартири в будинку побудовані на кошти фізичних та юридичних осіб.

В 2007 ОК „ЖБК „Ритм-4” звернулось до КП „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна” СМР з вимогою оформити за ним право власності на 3 секцію будинку № 3 по вул. Середній проїзд в м. Севастополі.

20.01.2007 вих.№187 КП „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна” СМР повідомило ОК ЖБК „Ритм-4” про неможливість оформити право власності у зв'язку з тим, що позивачем не надано проектної документації та Акту вводу до експлуатації зазначеного будинку.

Позивачу відомо із звернення ОК ЖБК «Ритм-1»до ДП Чорноморського Науково-дослідного інституту технології суднобудівництва, що у зв'язку з реорганізацією  Чорноморського Науково-дослідного інституту технології судно будівництва та втратою архіву інституту проект 8977 втрачений.

Згідно Звіту про вартість майна: незавершеного будівництвом відсіку квартир №56-70 загальною площею 1044,2 кв.м житлового п'ятиповерхового будинку з підвалом, літ. „А”. розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Середній проїзд, 3, будівельна готовність складає 90,5%.

19.04.2007 вих.№ 5-2/821 Управління міського будівництва і архітектури повідомило, що п'ятиповерховому 70-ти квартирному житловому будинку, розташованому на земельній ділянці відповідно до Рішення від 17.07.1990, присвоєно адресу: м. Севастополь, вул. Середній проїзд, 3.

Згідно зі статтею 331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.

Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Статтею 384 Цивільного кодексу України встановлено, що будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю. Член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Згідно зі статтею 325 Цивільного кодексу України, суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні  та  юридичні   особи   можуть   бути   власниками будь-якого майна,  за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад,  кількість та  вартість  майна,  яке  може  бути  у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право  власності вважається набутим правомірно,  якщо інше прямо  не  випливає  із  закону  або  незаконність  набуття  права власності не встановлена судом.

Згідно частини першої статті 317 Цивільного кодексу України, власникові   належать  права  володіння,  користування  та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до частини першої статті 319 Цивільного кодексу України, власник  володіє,  користується,   розпоряджається   своїм майном на власний розсуд.

Частиною першою статті 181 Цивільного кодексу України встановлено, що до нерухомих речей (нерухоме майно,  нерухомість) належать земельні  ділянки,  а  також  об'єкти,  розташовані  на  земельній ділянці,  переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно частин першої, четвертої статті 182 Цивільного кодексу України,  право власності та інші речові  права  на  нерухомі  речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації; порядок проведення   державної   реєстрації   прав   на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відповідно до частини першої статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може  пред'явити  позов  про  визнання  його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою,  а також у разі втрати ним документа,  який засвідчує його право власності.

Аналогічні положення про право власності містяться в главі 14 Господарського кодексу України.

Підставою цивільного законодавства України є Конституція України (стаття 4 Цивільного кодексу України діючого з 01.01.2004).

Згідно зі статтями 8-13 Конституції України в Україні визнається і діє принципи верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу.

Згідно статті 41 Конституції України кожний  має  право  володіти,  користуватися    і розпоряджатися своєю власністю, результатами  своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право власності набувається в порядку,  визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб  можуть  користуватися об'єктами права державної і комунальної власності  відповідно до  закону.

Ніхто  не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Позивач набув майно: об'єкт незавершеного будівництва у власність в порядку встановленому законодавством України, однак частина правовстановлюючих документів втрачена.

Відповідно до статей 11, 15, 16 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки  виникають  із  дій  осіб,  що передбачені актами цивільного законодавства,  а також із дій осіб, що  не  передбачені  цими  актами,  але  за  аналогією  породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами   виникнення   цивільних  прав  та  обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Кожна  особа  має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого  інтересу,  який  не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Серед способів захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, є визнання права.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Питання реєстрації права власності на нерухоме майно регулюється Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 з врахуванням змін та доповнень, Законом України „Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно”.

Право власності та інші речові  права  на  нерухомі  речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості  є публічною,  здійснюється відповідним органом,  який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію  та  зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно статей 3, 17, 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.

Право  власності  та  інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими  актами  до  набрання чинності  цим  Законом,  визнаються державою.  Відповідно до цього Закону  реєстрація  речових  прав  на  нерухомість,  їх   обмежень здійснюється  лише  в  разі  вчинення  правочинів  щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.

Розгляд  заяви і прийняття рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, відмову в реєстрації проводяться у строк,  який  не  перевищує  чотирнадцяти  календарних  днів з дня отримання органом державної реєстрації прав заяви  та  документів, необхідних  для  державної  реєстрації  речових  прав  на нерухоме майно.

Підставою для   державної  реєстрації  прав,  що  посвідчують виникнення,  перехід,  припинення речових прав на нерухоме  майно, обмежень цих прав, зокрема:

-          рішення суду  про  право  власності  на  об'єкт незавершеного будівництва;

-          визначені законом документи щодо речових прав на нерухоме майно;

-          рішення суду   стосовно   речових  прав  на  нерухоме  майно, обмежень цих прав, що   набрало законної сили.

Тимчасове Положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002, та зареєстроване Міністерством юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445 з урахуванням змін та доповнень в основному містить аналогічні положення про підстави для державної реєстрації прав, що посвідчують право власності на нерухоме майно.

Пунктом 15 Переліку передбачено серед правовстановлюючих документів рішення засновника про створення відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації) та Акт прийому-передачі нерухомого майна або перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.

Згідно пункту 1 статті 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” Севастопольська міська Рада є органом місцевого самоврядування адміністративно –територіальної одиниці на території якої розташовується спірний об'єкт.

Підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть здійснювати за дорученням органів місцевого самоврядування, місцевих держадміністрацій і інших органів відповідно до законодавства Бюро технічної інвентаризації.

Свідоцтво є правовстановлюючим документом для державної  реєстрації права власності на об'єкти.

Відповідно до пункту 6.34 „Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради”, Фонд у відповідності з покладеними на нього завданнями та в межах своїх повноважень оформлює документи, які необхідні для реєстрації об'єктів нерухомості згідно з діючим законодавством.

Згідно підпункту „а” пункту 6.1. Тимчасового Положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, зі змінами та доповненнями, оформлення права власності на об'єкти нерухомості з видачею свідоцтва про право власності здійснюється місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Рішення суду, що набрало законної сили про визнання права власності  на об'єкт незавершеного будівництва відноситься до кола правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомості.

Право власності позивача на зазначені в позові об'єкти нерухомості ніким не оспорюється, спір виник, так як у позивача відсутній достатній перелік правовстановлюючих документів у зв'язку з втратою їх при припиненні юридичної особи Чорноморського Науково-дослідного інституту технології суднобудівництва –одного із Замовників та Підрядників будівництва і визнання права власності необхідно для завершення будівництва, вводу будинку в експлуатацію та його обслуговування.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський   суд  приймає  тільки  ті  докази,  які  мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позивач надав докази, що приймаються судом для підтвердження права власності на спірний об'єкт незавершеного будівництва.

При вищеперелічених обставинах, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Витрати позивача по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 8-13, 41 Конституції України, статтями 11, 15, 16, 181, 182, 317, 319, 325, 328, 331, 384, 392 Цивільного кодексу України, главою 14 (статті 133-147) Господарського кодексу України, статтями 3, 17, 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, статтею 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Тимчасовим Положенням про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства Юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, зі змінами та доповненнями, статтями 33, 34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Визнати за Обслуговуючим кооперативом „Житлово-Будівельний Кооператив „Ритм-4” (99002, м. Севастополь, вул. Середній проїзд, 3-68, ідентифікаційний код 26015105) право власності на незакінчене будівництвом нерухоме майно - 3 секцію будинку №3 по вул. Середній проїзд, 3 в м. Севастополі згідно Звіту оціночної вартості (за виключенням квартир з 56-62, 64, 65, 66, 68, 69, 70 включно за якими повністю виплачено пай в ОК ЖБК «Ритм-4»та квартир №63 та 67, які належать громадянам на праві приватної власності).

      Примірники рішення надіслати на адресу учасників процесу рекомендованою кореспонденцією.

       

Суддя                                                                                                                              І.А. Харченко

Рішення оформлено та підписано

в порядку ст. 84 ГПК України

20.10.2008.

Розсилка:

1.          ОК «ЖБК Ритм-4»(99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 68)

2.          Фонду комунального майна СМР (м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)

3.          ГУ ЖКГ Севастопольської міської державної адміністрації (м. Севастополь, вул. Леніна, 2)

4.          ОК «ЖБК Ритм-1» (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 43)

5.          Черкас В.І. (99046, м. Севастополь, вул. Ген. Мельника, 9 кв. 74)

6.          Марусенко Г.В. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 57)

7.          Чиркової Г.Н. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 58)

8.          Грачову В.Ю. (9002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 60)

9.          Лебединец Т.С. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 61)

10.          Митрофанову А.А. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 62)

11.          Рудому П.Н. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 63)

12.          Чумак Т.В. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 64)

13.          Шамрей Д.В. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 65)

14.          Подопригорі І.А. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 66)

15.          Ручкі Т.Н. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 67)

16.          Нимирич А.С. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 68)

17.          Пархоменко Ж.А. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 69)

18.          Дашдамирову Т.Д. (99002, м. Севастополь, Середній проїзд, 3 кв. 70)

19.          КП «БТІ та ДРОНМ»(м. Севастополь, вул. Папаніна, 1)

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення15.10.2008
Оприлюднено25.10.2008
Номер документу2174384
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-12/495

Рішення від 15.10.2008

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні