6/86-08-2442
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" жовтня 2008 р. Справа № 6/86-08-2442
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - Величко Т.А.; суддів: Жукової А.М., Поліщук Л.В.
при секретарі Лисіній О.В.
за участю представників сторін:
від позивача - Шевченко Ю.В.,
від відповідачів - не з'явились,
від 3-ої особи - Запольський О.А.,
розглянувши апеляційну скаргу Білгород-Дністровської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 28.07.2008р.
зі справи № 6/86-08-2442
за позовом Одеської обласної ради
до: 1) Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради; 2) Білгород-Дністровської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації
про визнання свідоцтв про право власності недійсними та визнання права власності
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 28.07.2008р. (суддя Демешин О.А.) позовні вимоги Одеської обласної ради задоволені в повному обсязі. Визнані недійсними та скасовані свідоцтва про право, видані виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради:
- від 23.10.2003р. № 583489 серії САА на нежилу будівлю, розташовану за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Леніна, 4;
- від 19.11.2003р. № 686445 на нежилі будівлі, розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Кутузова, 1;
- від 04.10.2004р. № 100764 серії серії САА на будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Дзержинського, 70;
- від 19.11.2003р. № 688444 серії САА на нежилі будівлі, розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 19;
- від 12.09.2003р. № 583355 серії САА на комплекс нежилих будівель, розташованих за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 26;
- від 06.08.2002р. на нежилі будівлі, розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 6;
- від 21.11.2003р. № 686452 серії САА на нежилі будівлі, розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 7;
Визнано право власності на будівлі-пам'ятки культурної спадщини, розташовані в м. Білгород-Дністровський за адресами: вул. Леніна, 4; вул. Кутузова, 1; вул. Дзержинського, 70; вул. Пушкіна, 19; вул. Пушкіна, 26;вул. Маяковського, 6; вул. Маяковського, 7, за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
Стягнуто з Виконкому Білгород-Дністровської міської ради на користь Одеської обласної ради держмита - 102грн. та витрат на ІТЗ судового процесу - 118грн.
Судове рішення мотивоване тим, що нерухомі пам'ятники історії та культури як окремі об'єкти права власності та об'єкти спільної сфери до комунальної власності міст обласного підпорядкування та районів області не передавалися, а тому у виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради не було будь-яких правових підстав для видачі спірних свідоцтв.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Білгород-Дністровська міська рада просить рішення суду скасувати, в позові відмовити.
Доводи скаржника грунтуються на такому:
- Одеського обласною радою не сплачено держмито у передбаченому порядку, а суд при вирішенні спору не визначив остаточну ціну позову;
- відповідно до додатку № 2 рішення від 25.11.1991р. № 266-11 "Про розмежування майна між власністю обласних рад, міст обласного підпорядкування і районів області" об'єкти права державної власності (житловий та нежитловий фонд місцевих рад, Дом піонерів, історіко-краєзнавчий музей, бубліотеки, дитяча лікарня) передані до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського;
- Білгород-Дністровська міська рада набула права власності на спірні об'єкти у встановленому законом порядку - у відповідності до постанови КМУ від 05.11.1991р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержаною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)"
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали (фактичні обставини) справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Рішенням Одеської обласної ради від 10.11.2006р. № 109-V затверджено Положення про управління обласної ради з майнових відносин, одним із завдань якого є здійснення організації та обліку майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, ведення автоматизованої бази даних, аналіз і контроль за ефективним і раціональним використанням майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
Відповідно до наказу начальника Управління обласної ради з майнових відносин № 59 від 28.09.2007р. "Про перевірку достовірності обліку та ефективності використання будівель-пам'яток культурної спадщини, що розташовані у м. Білгород-Дністровський" була здійснена перевірка, про що складено акт від 10.10.2007р.
Перевіркою встановлено таке:
- будівлі-пам'ятки культурної спадщини, що розташовані у м. Білгород-Дністровський, на підставі рішення Одеської обласної ради від 17.04.1987 №167 внесені до переліку будівель, споруд, пам'яток садово-паркового мистецтва, які підлягають взяттю під охорону держави. Рішенням Одеської обласної ради від 12.05.1993р. № 449-ХХІ "О мерах по охране и использованию памятников культуры в Одесской области" вказані у додатку об'єкти прийняті до комунальної власності Одеської обласної ради. Рішенням Одеської обласної ради "Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада" (в редакції від 22.09.2006р. № 73-V) затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області.
Комісією встановлено, що всупереч вказаному рішенню, Білгород-Дністровська міська рада прийняла ряд рішень про визнання права власності за територіальною громадою міста на об'єкти по вул. Леона Попова, 11; вул. Кутузова, 1; Шабська, 116, вул. Дзержинського, 70; вул. Пушкіна, 19, 26; вул. Леніна, 4, 21; вул. Маяковського, 6, 7.
За висновками комісії, Білгород-Дністровська міська рада перевищила власні повноваження та безпідставно зареєструвала за територіальною громадою міста Білгород-Дністровський право власності на будівлі-пам'ятки, які належать до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
Білгород-Дністровській міській раді було запропоновано внести зміни у прийняті рішення, а у разі відмови - вирішити питання про визнання виготовленої правовстановлюючої документації недійсною у судовому порядку.
12.06.2008р. Одеська обласна рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виконкому Білгород-Дністровської міської ради і до міської ради про визнання недійсними і скасування свідоцтв на право власності на будівлі - наслідки культурної спадщини, розташовані в м.Білгород-Дністровський і про визнання права власності на вказані будівлі за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
Господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, погодившись з доводами позивача, послався на те, що спірні об'єкти нерухомості - пам'ятники історії і культури як окремі об'єкти права власності та об'єкти спільної сфери до комунальної власності міст обласного підпорядкування та районів області не передавалися, а тому у відповідача не було будь-яких правових підстав для видачі спірних свідоцтв.
З обгрунтованістю висновків суду погодитися можна
Постановою № 970 від 24.08.1963р. Ради Міністрів УРСР "Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР" затверджено список пам'ятників архітектури УРСР, які перебувають під охороною держави, в якому по м.Білгород-Дністровський значиться: Аккерманська фортеця, Генуезький замок ХV ст, храми, башні та мури ХVст., Вірменська церква ХІІ-ХІVст., Грецька церква ХІІІ-ХІVст.
Рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради від 17.04.1987р. №167 затверджено додатковий список пам'ятників архітектури місцевого значення, які підлягають взяттю під охорону держави. В м.Білгород-Дністровський це будівля медучилища по вул. Пушкіна, 19; краєзнавчий музей по вул. Пушкіна, 17; будинок піонерів по вул.Дзержинського, 70; картинна галерея по вул. Леніна, 4; будинок преси по вул.Леніна, 21.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 "Про розмежування державного майна між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць (комунальною власністю)" затверджено перелік державного майна, яке передається у власність областей, міст Києва та Севастополя.
Рішенням Одеської обласної ради від 28.11.1991р. № 266-ХХІ "Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області" затверджено перелік державного майна, що передається у власність Одеської обласної ради та міст обласного підпорядкування, серед якого щодо м.Білгород-Дністровський вказано: дитячий будинок, дитячий дом-інтернат - як власність обласної Ради. А в додатку № 2 до цього рішення вказано перелік майна, яке передається у власність міста.
Рішенням Одеської обласної ради від 12.05.1993р. № 449-ХХІ "Про заходи для охорони і використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області" нерухомі пам'ятки історії та культури в Одеській області, які перебували у державній власності, були прийняті у комунальну власність Одеської обласної Ради (п. 2 рішення).
Відповідно до абз. 2 п. 10 Прикінцевих та перехідних положень до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших правових підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селиш, міст, управління яким, відповідно до Конституції України, здійснюють районні та обласні ради, або уповноважені ними органи. Відчудження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Згідно ст.142 Конституції України матеріальною і фінінсовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, що є у власності теріторіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Рішенням Одеської обласної ради від 24.04.2003р. № 154-ХХІV "Про майно спільної власності теріторіальних громад сіл, селиш, міст області, управління яким здійснює обласна рада" затверджено Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області станом на 01.04.2003р., в р.11 якого визначено об'єкти культурної спадщини, що розташовані на території міст і районів області. Стосовно м.Білгород-Дністровський це:
під № 11.2.18 - вірменська церква Успенія Богородиці (вул.Кутузова, 1);
під № 11.2.22 - особняк Феміліді (краєзнавчий музей, вул. Пушкіна, 19);
під № 11.2.23 - особняк (будинок дитячої творчості, вул.Дзержинського, 70);
під № 11.2.25 - особняк Ярошевича (будинок дитячої лікарні, вул. Пушкіна, 26);
під № 11.2.26 - особняк (вул.Леніна,4);
під № 11.2.30 - особняк Суфлері (будинок дитячої бібліотеки, вул. Малиновського, 6);
під № 11.2. 31 - особняк Когана (юнацька бібліотека ім.Шевченка, вул. Малиновського, 7).
П.11 Переліку рішення обласної ради від 24.04.2003р. № 154-ХХІV є чинним на даний час, оскільки визначає дійсний перелік об'єктів культурної спадшини спільної власності теріторіальних громад області.
Як зазначає скаржник, підставою для віднесення спірних об'єктів до об'єктів права власності територіальної громади м.Білгород-Дністровський, є перелік об'єктів державного майна, що передаються містам обласного підпорядкування, вказаний в додатку № 2 до рішення № 266-ХІ від 25.11.1991р. (п.1, п.5, п.11, п.12, п.17)
При цьому, вказана позиція викладена без врахування вищевказаних рішень Одеської обласної ради, чинних на даний час.
Також, відповідачами не надано жодного доказу в підтвердження пердачі спірних об'єктів нерухомого майна із державної власності у власність теріторіальної громади м. Білгород-Дністровський та оформлення такої передачі за актом у порядку, передбаченому ст.4, 4-1, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" № 147/98-ВР від 03.03.1998р. Згідно з ч.6 ст. 7 щодо Закону право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Відповідно до Закону України "Про охорону і використання пам'яток історії та культури" повноваження на затвердження переліків пам'яток історії та культури місцевого значення надавалися виконавчим комітетам обласних, міських (республіканського підпорядження) Рад народних депутатів.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Одеської обласної ради від 12.05.1993р. № 449-ХVІ "Про заходи для охорони і використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області" нерухомі пам'ятки історії і культури в Одеській області, які перебували в державній власності, були прийняті в комунальну власність Одеської обласної ради.
Рішенням Одеської обласної ради № 266-ХІ від 25.11.1991р. "Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування і районів області" передбачено, що розмежування державного майна здійснювалося між власністю області, районів та міст обласного підпорядкування, тобто, частина державного майна одразу була передана у комунальну власність Одеської області (спільну власність сіл, селищ та міст області) в особі Одеської обласної ради.
Рішенням Одеської обласної ради від 12.05.1993р. № 449-ХХІ "Про заходи для охорони і використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області" нерухомі пам'ятки історії та культури в Одеській області, які перебували у державній власності, були прийняті у комунальну власність Одеської обласної ради.
Те, що на час вирішення спору власником спірних об'єктів є територіальна громада сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради, яка здійснює упроавління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області свідчать і надані позивачем паспорти на спірні пам'ятки історії та культури (№ 2, № 6, № 9, № 10, № 14, № 15), охоронний договір на орендне користування пам'яткою культурної спадщини (приватний особняк по вул. Леніна, 4) від 29.09.2002р., рішення Одеської обласної ради від 29.02.2008р. № 484-V "Про внесення змін і доповнень до рішення обласної ради від 14.01.2008р. № 431-Х "Про обласний бюджет Одеської області на 2008р.", яким визначено перелік об'єктів соціально-культурного призначення області, видатки на які у 2008р. здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету розвитку: по м. Білгород-Дністровському це будівлі по вул. Малиновського, 6, вул. Малиновського, 7, вул. Пушкіна, 26, вул. Дзержинського, 70.
Із урахуванням викладеного, у відповідачів не було жодних правових підстав для визнання спірних об'єктів, які являються пам'ятниками історії та культури, власністю територіальної громади м. Білгород-Дністровський.
Господарським судом зроблено правильний висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Мотиви скаржника, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування чи зміни судового рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Керуючись ст. 99, 101, 103 –105 ГПК України, колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 28.07.2008р. у справі № 6/86-08-2442 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді : А.М. Жукова
Л.В. Поліщук
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2008 |
Оприлюднено | 25.10.2008 |
Номер документу | 2174406 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні