34/45-08-894
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2008 р. Справа № 34/45-08-894
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук
суддів А.М. Жукової, В.Б. Туренко.
Згідно розпоряджень Голови Одеського апеляційного господарського суду № 121 від 09.09.2008р. та № 144 від 08.10.2008р. проведено заміну у складі колегії, замінено суддів Л.І. Бандуру, Л.І. Бойко на суддів А.М. Жукову, В.Б. Туренко.
При секретарі судового засідання - А.В. Юзьковій,
Представники сторін в судове засідання не з'явились.
Розглянувши апеляційну скаргу ПП „ТУР-СК”
на рішення господарського суду Одеської області від 23.07.2008р.
у справі № 34/45-08-894
за позовом санаторію „Приморський”
до ПП „ТУР-СК”
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області
про визнання недійсним договору,
встановив:
Санаторій „Приморський” звернувся до суду з позовом, уточненням і доповненням до нього про визнання недійсним договору оренди землі від 07.08.2007р., який укладений між територіальною громадою селищ Вільне, Приморське, Косівка, Чабанське, Попаздра, Курортне, в особі Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (орендодавець) та ПП „ТУР-СК” (орендар) і об'єктом якого є земельна ділянка загальною площею 0,298га. Позов обґрунтовано тим, що надана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,298га, що знаходиться під базою відпочинку „Горняк”, є складовою частиною земельної ділянки загальною площею 150,6279га., яка була надана санаторію „Приморський” у постійне користування згідно державного акту серії І-ОД №004275 для обслуговування будівель та споруд санаторію відповідно до рішення сесії Приморської сільської Ради народних депутатів від 22.08.2000р. №343-ХХІІІ. Позивач не надавав згоди ПП „ТУР-СК” на розміщення будівель та споруд бази відпочинку „Горняк” на землі, що належить санаторію „Приморський” на праві постійного користування. При укладенні договору оренди землі від 7.08.2007р. не було дотримано процедури отримання в оренду земельної ділянки, яка передбачена Законом України „Про оренду землі”.
Рішенням господарського суду Одеської області від 23.07.2008р. (суддя Ю.Г. Фаєр) позовні вимоги задоволені. Судове рішення обґрунтоване тим, що відповідачу згоди на розміщення будівель та споруд бази відпочинку „Горняк” на земельній ділянці, що належить санаторію „Приморський” на праві постійного користування, останнім не видавалося, рішення органів державної влади щодо вилучення вказаної земельної ділянки згідно до положень ст.149 Земельного кодексу України не приймалися. При укладенні оскаржуваного договору оренди землі сторонами не було дотримано процедури отримання в оренду земельної ділянки, передбаченої приписами Закону України „Про оренду землі”, а саме, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677 „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” однією з підстав, яка надає можливість не розробляти проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є наявність визначених меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення. З зазначеного випливає, що Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області при наданні у користування на умовах оренди приватному підприємству „ТУР-СК” земельної ділянки площею 0,298га повинна була зобов'язати ПП „ТУР-СК” розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки межі зазначеної земельної ділянки не було визначено на місцевості. У разі розроблення ПП „ТУР-СК” проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та, в подальшому, погодженні даного проекту органом земельних ресурсів, стало б відомо, що земельна ділянка, яка надається в оренду вже знаходиться у постійному користуванні санаторію „Приморський” на підставі державного акту на право постійного користування землею від 12.03.2000р. серії І-ОД №004275. Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд визнав договір оренди земельної ділянки від 07.08.2007р. недійсним на підставі ст.215 ЦК України, внаслідок порушення приписів ст.203 ЦК України при його укладенні та недотриманні вимог Постанови КМУ від 26.05.2004р. №677 „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” і ст.ст. 9, 35 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації”.
ПП „ТУР-СК”, не погодившись з рішенням суду, звернулося з апеляційною скаргою в якій просить його скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що в матеріалах справи та в рішенні суду не найшов відображення той факт, що державний акт серії І-ОД №004275 на право постійного користування санаторієм „Приморський” землею загальною площею 150,6279га для обслуговування будівель та споруд, відповідно до рішення сесії Приморської сільської ради народних депутатів від 22.08.2000р. № 343 11 є недійсним. Рішенням Приморської сільської ради від 21.01.2005р. X631-1У припинено право користування земельними ділянками загальною площею 9,503га, які належали санаторію „Приморський” на підставі вищезазначеного державного акту, та зобов'язано внести зміни в державний акт, що останнім не зроблено. Відповідно до листа №311 2004р. санаторієм „Приморський” було укладено та погоджено з МОЗ України ряд інвестиційних договорів, відповідно до яких санаторій передає до Приморської сільської ради ділянки в розмірах, визначених інвестиційними договорами та погоджених з МОЗ, з подальшим закріпленням за інвесторами, а саме: за Стоєвим Г.Ф. - 3,2399га; за Міхайлуце П.К. - 0096га; за Булгаковою О.В. - 0,2535га. Рішенням Приморської сільської ради від 22.10.2004р. №532-1У припинено право користування земельними ділянками загальною площею 4,7808га, які належали санаторію „Приморський” і зобов'язано внести зміни в державний акт, що останнім не зроблено, і це не вичерпний перелік рішень, згідно яких вилучались землі у санаторію „Приморський”. Таким чином, суд помилково прийняв за основу фактично не дійсний державний акт санаторію „Приморський”.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування згідно наданих їм повноважень.
Законом України „Про місцеве самоврядування” визначено, що районна рада, як орган місцевого самоврядування, представляє загальні інтереси територіальних сільських, селищних та міських громад, що розташовані в межах її району.
Статтею 86 Земельного кодексу України передбачено, що районні та обласні ради є суб'єктами права загальної власності на земельні ділянки територіальних громад і таким чином можуть здійснювати розпорядчі дії по відношенню до визначених земель.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” –сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.
07.08.2007р. між територіальною громадою селищ Вільне, Приморське, Косівка, Чабанське, Попаздра, Курортне, в особі Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в якості Орендодавця, та ПП „ТУР-СК” в якості Орендаря, укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,298га під базою відпочинку „Горняк”. Вказаний договір був посвідчений в нотаріальному порядку та зареєстрований за №3051. (а.с.16-17).
Надана в оренду ПП „ТУР-СК” земельна ділянка загальною площею 0,298га під базою відпочинку „Горняк” є складовою частиною земельної ділянки, що була надана санаторію „Приморський” у постійне користування згідно державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД №004275 на загальну площу 150,6279га. для обслуговування будівель та споруд санаторію, відповідно до рішення сесії Приморської сільської Ради народних депутатів від 22.08.2000року №343-ХХІІІ. (а.с19)
Відповідно до ч.1 ст.92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно ст. 141 вказаного кодексу підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.12.2007р у справі № 26/231-07-4950, яка залишена без змін постановою ВГСУ від 02.04.2008р, у позові ПП „ТУР-СК” до Приморської сільської ради та Санаторію „Приморський” про припинення права санаторію на користування земельною ділянкою площею 0,31га, яка розташована в с. Курортне відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
При розгляді справи № 26/231-07-4950 встановлено, що ПП „ТУР-СК” 15.06.2006р. зареєстровано Білгород - Дністровською районною державною адміністрацією Одеської області як суб'єкт підприємницької діяльності та здійснює господарську діяльність з організації відпочинку та надання послуг відпочиваючим на території бази відпочинку „Горняк”, що знаходиться на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлі і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. Таким чином, питання оформлення землекористування під об'єктами нерухомості бази відпочинку „Горняк” питання взаємовідносин між Приморською сільською радою і ПП „ТУР-СК”.
14.11.2006р. за № 270-V Приморська сільська рада прийняла рішення „Про надання згоди на виготовлення технічної документації на земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку „Горняк” загальною площею 0,31га в с. Курортне в межах населеного пункту із земель житлової та громадської забудови, раніше наданих у користування. Вказаним рішенням передбачена можливість надання вказаної земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років.
Раніше Приморською сільською радою за договором від 18.06.2007р. ця ж земельна ділянка передавалася в короткострокове користування (на 1 рік) на умовах оренди приватному підприємцю Мазурик Л.П..
Надання Приморською сільською радою згоди ПП „ТУР-СК” на виготовлення технічної документації для обслуговування бази відпочинку „Горняк”, без вилучення її в установленому законом порядку з користування іншої особи, є порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п. 8 постанови № 7 від 16.04.2004р. Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених ст. 140-149 Земельного кодексу України. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.
Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги те, що право санаторію „Приморський” на користування землею не припинено, згоди на розміщення будівель та споруд бази відпочинку „Горняк” на землі, що належать санаторію „Приморський” на праві постійного користування, останнім ПП „ТУР-СК” не видавалося, договір оренди земельної ділянки від 07.08.2007р., укладений між територіальною громадою селищ Вільне, Приморське, Косівка, Чабанське, Попаздра, Курортне в особі Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та ПП „ТУР-СК” слід визнати недійсним на підставі ст.215 ЦК України.
Таким чином, місцевий господарський суд повно і всебічно дослідив обставини справи з урахуванням наданих сторонами доказів і правомірно дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 23.07.2008р. у справі № 34/45-08-894 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня набрання постанови законної сили.
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя А.М. Жукова
Суддя В.Б. Туренко
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2008 |
Оприлюднено | 25.10.2008 |
Номер документу | 2174463 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Поліщук Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні