ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2012 р. Справа № 5023/10565/11
вх. № 10565/11
Суддя господарського суд у Добреля Н.С.
при секретарі судового зас ідання Шевченко А.О.
за участю представників ст орін:
позивача - ОСОБА_1, довір еність № 11 від 12.01.12р.;
відповідача - не з`явився;
розглянувши справу за поз овом Закритого акціонерно го товариства "Харківське щі ткове об'єднання" м. Харків
до Фізичної особи - підп риємця ОСОБА_2, м. Харків
про стягнення 10633,05 грн.
ВСТАНОВИВ:
Закрите акціонерне то вариство "Харківське щіткове об'єднання" звернулось до гос подарcького суду Харківської області з позовною заявою, в я кій просить стягнути з Фізич ної особи - підприємця ОСОБ А_2 заборгованість по оренд ній платі в сумі 10633,05 грн. Судові витрати просить покласти на відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує невиконанням ві дповідачем умов договору оре нди №6, який було укладено між сторонами 04.01.10р.
Ухвалою суду від 23.12..11р. за поз овною заявою було порушено п ровадження по справі та приз начено до розгляду у відкрит ому судовому засіданні.
Представник позивача в суд овому засіданні 20.02.12р. підтрим ав позовні вимоги в повному о бсязі, просив суд позов задов ольнити.
Представник відповідача в судове засідання 20.02.12р. не з' я вився, документів, витребува них судом та відзиву на позов ну заяву, не надав. На час пров едення судового засідання в матеріалах справи міститься копія ухвали суду від 17.01.12р., що направлялася відповідачу на адресу вказану в позовній за яві та повернулася на адресу суду з відміткою пошти "за зак інченням терміну зберігання ".
Відповідно до п. 3.6 Роз' ясне ння президії Вищого арбітраж ного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 “Про деякі питання практики застосування Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни”, особи, які беруть участ ь у справі, вважаються повідо мленими про час і місце її роз гляду судом, якщо ухвалу про п орушення провадження у справ і надіслано за поштовою адре сою, зазначеною у позовній за яві.
Згідно Інформаційного лис та Вищого господарського суд у України N 01-8/1228, 02.06.2006 року “Про де які питання практики застосу вання норм Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, порушені у доповідних запи сках про роботу господарськи х судів у 2005 році” до повноваже нь господарських судів не ві днесено установлення фактич ного місцезнаходження юриди чних осіб або місця проживан ня фізичних осіб - учасників с удового процесу на час вчине ння тих чи інших процесуальн их дій. Тому примірники повід омлень про вручення рекоменд ованої кореспонденції, повер нуті органами зв'язку з позна чками “адресат вибув”, “адре сат відсутній” і т.п., з урахув анням конкретних обставин сп рави можуть вважатися належн ими доказами виконання госпо дарським судом обов'язку щод о повідомлення учасників суд ового процесу про вчинення ц им судом певних процесуальни х дій.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чин ом повідомлений про дату, час та місце розгляду справи й ві дсутність представника відп овідача не перешкоджає розгл яду справи по суті.
Беручи до уваги, що відповід но до статті 33 Господарського процесуального кодексу Укра їни обов' язок доказування і подання доказів покладено н а сторони, а також те, що ухвал ою суду від 06.02.12 року сторони бу ло повідомлено, що у разі неяв ки їх представників у судове засідання та ненадання витр ебуваних судом документів, с уд має право розглянути спра ву за наявними в ній матеріал ами, суд згідно зі статтею 75 Го сподарського процесуальног о кодексу України розглядає справу за наявними матеріала ми без участі представника в ідповідача.
Розглянувши матеріали спр ави, проаналізувавши доводи позовної заяви, повно та всеб ічно дослідивши обставини с прави та докази на їх підтвер дження, суд встановив наступ не.
04.01.10р. між Закритим акціонерн им товариством "Харківське щ іткове об'єднання" та Фізично ю особою - підприємцем ОСОБ А_2 було укладено договір ор енди нежитлових приміщень №6 відповідно до п. 1.1. якого, орен додавець передає, а орендар п риймає в тимчасове користува ння приміщення площею 874 м. кв., яке належить орендодавцю за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до п. 3.3. договору оренди орендоване майно вваж ається передане в оренду з мо менту підписання акту прийма ння - передачі, який є невід`є мною частиною договору оренд и.
Факт передачі майна в оренд у підтверджується актом прий мання - передачі від 04.01.10р. яки й міститься в матеріалах спр ави ( арк. спр. 19).
Пунктом 5.1. та 5.2. договору орен ди передбачено, що розмір оре ндної плати за об`єкт складає 4607,08 грн. Окрім внесення орендн ої плати орендар сплачує вит рати за користування комунал ьними послугами. Додаткові в итрати по сплаті комунальни х послуг по експлуатації при міщення, пов`язані з особливо стями діяльності орендатора , сплачуються останнім повні стю.
Відповідно до п. 7.1. орендатор зоб`язаний своєчасно здійсн ювати орендні платежі.
Відповідно до п. 13.7. договір о ренди діє до 31.12.10р.
Додатковою угодою від 01.04.10р. д о договору оренди було зміне но орендну плату, відповідно до якого сума орендної плати за орендоване приміщення ск ладає 5027,42 грн.
На підтвердження надання п ослуг з оренди приміщення ві дповідно до договору оренди №6 від 01.01.10р. сторонами було підп исано відповідні акти, які мі стяться в матеріалах справи.
Свої зобов`язання за догово ром оренди орендодавець вико нав в повному обсязі, однак ві дповідач свої зобов`язання з а договором оренди не викона в, у зв`язку з чим виникла забо ргованість по сплаті за орен дну плату та комунальні плат ежі з 01.01.10р. по 31.12.10р. в сумі 10633,05 грн.
Такі дії відповідача на дум ку позивача є порушенням йог о прав та законних інтересів , що стало підставою для зверн ення позивача до суду з відпо відною позовною заявою.
Надаючи правову кваліфіка цію доказам які надані сторо нами та викладеним обставина м з урахуванням фактичних та правових підстав позовних в имог і заперечень проти них с уд виходить з наступного.
За загальним положенням ци вільного законодавства, зобо в' язання виникають з підста в, зазначених у статті 11 Цивіл ьного кодексу України. За при писами частини 2 цієї статті п ідставами виникнення цивіль них прав та обов' язків, зокр ема є договір та інші правочи ни та юридичні факти. Підстав ою виникнення цивільних прав та обов' язків є дії осіб, що передбачені актами цивільно го законодавства, а також дії , що не передбачені цими актам и, але за аналогією породжуют ь цивільні права та обов' яз ки.
У відповідності із ст. 173 Госп одарського кодексу України т а ст. 509 Цивільного кодексу Укр аїни, господарським визнаєть ся зобов' язання, що виникає між суб' єктом господарюван ня та іншим учасником (учасни ками) відносин у сфері господ арювання з підстав, передбач ених цим кодексом, в силу яког о один суб' єкт господарюван ня (зобов' язана сторона, у то му числі боржник) зобов' яза ний вичинити певну дію госпо дарського чи управлінсько-го сподарського характеру на ко ристь іншого суб' єкту (вико нати роботу, передати майно, с платити гроші, надати інформ ацію тощо) або утримуватися в ід певних дій, а інший суб' єк т (управлена сторона, у тому чи слі кредитор) має право вимаг ати від зобов' язаної сторон и виконання її обов' язків.
Господарські зобов' язанн я можуть виникати, зокрема з г осподарського договору та ін ших угод, передбачених закон ом, а також угод, не передбачен их законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарс ького кодексу України).
Відповідно до ч.7 ст.179 Господ арського кодексу України гос подарські договори укладают ься за правилами, встановлен ими Цивільним кодексом Украї ни з урахуванням особливосте й, передбачених цим кодексом .
Згідно ст. 629 Цивільного коде ксу України договір є обов' язковим для виконання сторон ами.
Згідно ст. 525 Цивільного коде ксу України одностороння від мова від зобов' язання або о дностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або з аконом.
Відповідно до ст. 598 Цивільно го кодексу України, зобов' я зання припиняється частково або у повному обсязі на підст авах, встановлених договором або законом та припинення зо бов' язання на вимогу одніє ї із сторін допускається лиш е у випадках, встановлених за коном або договором, а згідн о ст. 599 Цивільного кодексу Укр аїни, зобов' язання припиняє ться виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вва жається таким, що прострочив , якщо він не припустив до вико нання зобов' язання або не в иконав його у строк, встановл ений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 193 Господ арського кодексу України, до виконання господарських дог оворів застосовуються відпо відні положення Цивільного к одексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно ч.1 ст. 283 Господарсько го кодексу України за догово ром оренди одна сторона (орен додавець) передає другій сто роні (орендареві) за плату на п евний строк у користування м айно для здійснення господар ської діяльності.
Частиною 6 вказаної норми пе редбачено, що до відносин оре нди застосовуються відповід ні положення Цивільного коде ксу України з урахуванням ос обливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до статті 284 Госп одарського кодексу України о рендна плата є істотною умов ою договору оренди.
Пунктом 1 статті 286 Господарс ького кодексу України встано влено, що орендна плата - це ф іксований платіж, який оренд ар сплачує орендодавцю незал ежно від наслідків своєї гос подарської діяльності. Відпо відно до пункту 1 статті 762 Циві льного кодексу України за ко ристування майном з наймача справляється плата, розмір я кої встановлюється договоро м найму.
Обов' язок своєчасно і в по вному обсязі сплачувати орен дну плату встановлені частин ою 2 статті 285 Господарського к одексу України.
Станом на момент розгляду с прави, відповідач не сплатив 21066,70 грн. заборгованості та не н адав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявле ного боргу.
Відповідно до статті 55 Конс титуції України, статей 15,16 Цив ільного кодексу України кожн а особа має право звернутися до суду за захистом свого цив ільного права у разі його пор ушення, невизнання або оспор ювання.
Згідно статті 43 ГПК України господарський суд оцінює до кази за своїм внутрішнім пер еконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об' єк тивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись за коном.
Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у спра ві є будь-які фактичні дані, н а підставі яких господарськи й суд у визначеному законом п орядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і за перечення сторін, а також інш і обставини, які мають значен ня для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 ГПК У країни, кожна сторона повинн а довести ті обставини, на які вона посилається як на підст аву своїх вимог та заперечен ь.
Враховуючи, що відповідно д о статті 526 Цивільного кодексу України, статей 193, 198 Господарс ького кодексу України, зобов ' язання повинні виконувати ся належним чином у встановл ений строк відповідно до умо в і порядку укладеного між ст оронами договору та згідно в имогам закону, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини , та враховуючи те, що відповід ач не надав суду жодного доку менту, який би підтверджував сплату заборгованості за до говором оренди №6 від 04.01.10р. в су мі 10633,05 грн., суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягне ння з відповідача 10633,05 грн. забо ргованості з орендної плати, правомірні та обґрунтовані, такі, що не спростовані відпо відачем, тому підлягають зад оволенню.
Вирішуючи питання розподі лу судових витрат суд керуєт ься ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні д оговорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розм іру задоволених позовних ви мог. судові витрати у даній сп рави справі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Консти туції України; ст.ст. 509, 598, 612, 625, 762 Ци вільного кодексу України; ст .ст. 173, 174, 179, 193, 197, 283, 285 Господарського кодексу України; ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесу ального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задов ольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕ СА_1, св-во про державну реєст рацію НОМЕР_1) на користь З акритого акціонерного товар иства "Харківське щіткове об 'єднання" (61017, м. Харків, пров. Бла гоєва, 17, р/р 26009400060010 в ПАТ АКБ «Бази с», МФО №351760 код №00307365) заборгован ість по орендній платі та ком унальним платежам в сумі 10633,05 г рн., судовий збір в сумі 1411,50 грн.
Видати судовий наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Добреля Н.С .
Повний текст рішення скла дено 27.02.12р.
Справа №5023/10565/11.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2012 |
Оприлюднено | 13.03.2012 |
Номер документу | 21779815 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Добреля Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні