ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.03.12 Справа № 5015/369/12
Господарський суд Львівсь кої області у складі судді Ко зак І.Б.
при секретарі Іваночко В.В.
Розглянув у відкритому суд овому засіданні справу за по зовом: Публічного акціоне рного товариства «Акціонерн ий банк «Синтез», м. Київ,
до відповідача: Приватн ого підприємства «БЗС «Базіс », м. Львів,
про: стягнення 150 000 грн. 00 ко п. та стягнення судових витра т.
За участю представникі в:
Від позивача: ОСОБА_1 - представник (довіреність в матеріалах справи),
Від відповідача: не з'яви вся.
Представнику позивача р оз' яснено права та обов' яз ки, передбачені статтею 22 ГПК України, зокрема, підстави ві дводу судді відповідно до ст . 20 ГПК України. Заяв та клопота нь про відвід судді не подано . Представник не наполягає на фіксації судового процесу т ехнічними засобами.
Суть спору: розглядається справа за позовом Публічног о акціонерного товариства «А кціонерний банк «Синтез» до Приватного підприємства «БЗ С «Базіс»про стягнення 150 000 грн . 00 коп. та стягнення судових ви трат.
Ухвалою господарського с уду Харківської області від 16.01.2012 року справу 5023/9883/11 направлен о до господарського суду Льв івської області за встановле ною територіальною підсудні стю.
Ухвалою Господарського с уду Львівської області від 01 .02.2012 року (суддя - Козак І.Б.) спр аву 5015/369/12 прийнято до проваджен ня та призначено до розгляду на 14.02.2012 року, про що сторони бул и належним чином повідомлені в порядку, передбаченому Інс трукцією з діловодства в гос подарських судах, затверджен ою Наказом ВГСУ від 25.10.2004 року № 64 (докази в матеріалах справи ).
Судове засідання 14.02.2012 року в ідкладено на 01.03.2012 року з підста в, викладених у відповідній у хвалі суду по справі.
Представник позивача в суд ове засідання 01.03.2012 року з' яви вся, подав Пояснення щодо пра вової позиції позивача (вх. № 4 383/12), у яких просить стягнути з в ідповідача на користь позива ча 150 000 грн. 00 коп. оборотних кошт ів, наданих під звіт та судові витрати по справі, позовні ви моги підтримав повністю з пі дстав, викладених у позовній заяві та поясненнях щодо пра вової позиції позивача, пода в для огляду в судовому засід анні оригінали документів, я кі витребовувалися господар ським судом (копії - у справі ), надав усні пояснення аналог ічні викладеним у позовній з аяві та поясненнях щодо прав ової позиції позивача.
Відповідач явку повноважн ого представника в судове за сідання повторно не забезпеч ив, причин неявки суду не пові домив, хоча був належно повід омлений про час та місце розг ляду справи в порядку, передб аченому Інструкцією з ділово дства в господарських судах, затвердженою Наказом ВГСУ в ід 25.10.2004 року № 64.
Враховуючи повторну неявк у відповідача та невиконання ним вимог ухвал суду, справа р озглядається у порядку статт і 75 ГПК України, - за наявними в ній матеріалами.
В ході судового розгляду вс тановлено:
Позивач: Публічне акціонер не товариство «Акціонерний б анк «Синтез»є юридичною особ ою, йому присвоєно код ЄДРПОУ 21564391, знаходиться за адресою: 01042 , м. Київ, вул. Івана Кудрі, буд. 5, що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ серії АБ № 361018, Витягом з ЄДРПОУ серії АЖ № 526140 та Свідоц твом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 848080 ( докази в матеріалах справи).
Відповідач: Приватне підпр иємство «БЗС «Базіс»є юридич ною особою, йому присвоєно ко д ЄДРПОУ 34951943, знаходиться за ад ресою: 79008, Львівська область, м істо Львів, вул. Валова, буд. 17, щ о підтверджується Спеціальн им витягом з ЄДРПОУ від 16.01.2012 ро ку № 12734062 та Витягом з ЄДРПОУ сер ії АЖ № 570279 (докази в матеріалах справи).
10.07.2009 року між Публічним акці онерним товариством «Акціон ерний банк «Синтез»(надалі - позивач, банк) та Приватне під приємство «БЗС «Базіс»(надал і - відповідач, агент) укладе но агентський договір про ві дкриття пунктів обміну валют и №126 (надалі - договір).
Зазначений договір укладе но у письмовій формі, підписа но повноважними представник ами двох сторін за договором , їх підписи засвідчено печат ками сторін, що відповідає ви могам статті 207 Цивільного код ексу України (далі - ЦК Украї ни), в силу статті 204 ЦК України, є правомірним правочином.
Доказів розірвання та/або в изнання недійсним агентськи й договір про відкриття пунк тів обміну валюти від 10.07.2009 року № 126 станом на час розгляду спр ави в суді сторонами не заявл ено та не подано.
За своєю правовою природою , основними та неосновними (др угорядними) ознаками, зазнач ений договір є договором ком ерційного посередництва, від повідно до вимог статті 295 ГК У країни.
Згідно приписів частини пе ршої статті 295 ГК України коме рційне посередництво (агентс ька діяльність) є підприємни цькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агент ом послуг суб'єктам господар ювання при здійсненні ними г осподарської діяльності шля хом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і з а рахунок суб'єкта, якого він п редставляє.
Відповідно до пункту 1.1. дого вору предметом договору є ді яльність сторін по створенню пунктів обміну іноземних ва лют в місті Харкові та Харків ській області.
Згідно пункту 1.2. банк доруча є, а агент зобов' язується ві д імені та за рахунок банку зд ійснювати валютно-обмінні оп ерації готівкою іноземної ва люти для фізичних осіб-резид ентів та нерезидентів відпов ідно до чинного валютного за конодавства України.
Розділом 2 договору встанов лено права та обов' язки сто рін.
Так, у відповідності до пунк ту 2.1. договору банк здійснює р еєстрацію пунктів обміну вал юти в Управлінні НБУ по Харкі вській області згідно з Нака зом банку про відкриття пунк тів обміну валют.
Згідно пункту 2.1.2. договору б анк організовує роботу пункт ів обміну валют за умови дотр имання вимог «Інструкції про організацію та здійснення в алютно-обмінних операцій на території України», затвердж еної Постановою Правління НБ У від 12.12.2002 року №502, щодо кваліфі кації касирів, забезпечення пунктів засобами для визначе ння справжності банкнот та н аявності РРО.
Пунктом 2.1.3. договору банк зо бов' язаний через касира вид ати агенту аванс у національ ній і іноземних валютах у рам ках ліміту авансу, встановле ного обмінними пунктами.
Згідно пункту 2.2. договору аг ент оплачує розміщення пункт ів обміну приватного підприє мства «БЗС «БАЗІС».
У відповідності до пункту 2. 2.6. договору банк для обмінних пунктів агента встановлює л іміт авансу в розмірі 150 000 грив ень, 20 000 доларів США, 15 000 євро, 400 000 російських рублів.
Пунктом 3.5. договору визначе но, що продаж і купівля інозем ної валюти здійснюється відп овідно до порядку й умов, вста новлених НБУ.
Розділом 6 договору визначе но відповідальність сторін.
Так, у відповідності до пунк ту 6.1. договору за невиконання або неналежне виконання умо в договору сторони несуть ві дповідальність, передбачену чинним законодавством Украї ни.
Згідно пункту 6.5. договору у в ипадку розірвання агентсько го договору сторони зобов' я зані зробити повний розрахун ок по даному договору на день юридичного розірвання догов ору.
Пунктом 6.6. договору передба чено, що у випадку розірвання агентського договору зобов' язаний протягом трьох днів п ередати банку довідки про ре єстрацію обмінних пунктів дл я повернення їх в Управління НБУ у Харківській області і п овернути в банк весь залишок каси обмінних пунктів.
Згідно пункту 6.9. договору ст орони прагнуть вирішувати сп ірні питання шляхом проведен ня переговорів для досягненн я згоди, при недосягненні зго ди спори вирішуються в поряд ку,встановленому чинним зако нодавством України.
У відповідності до пункту 8. 2. договору кожна сторона впра ві розірвати агентський дого вір в односторонньому порядк у, попередивши про це іншу сто рону за договором за п'ятнадц ять днів.
У відповідності до положен ь пункту 9.2. договору він набир ає сили з моменту його підпис ання, термін його дії часом не обмежений.
Позивач свої зобов' язанн я за договором виконав належ ним чином, передав, а відповід ач отримав аванс в розмірі 150 00 0 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням від 17.07.20 09 року № 1707980410.
Листом від 29.06.2010 року вих. № 1205 п озивач звернувся до відповід ача із повідомленням про роз ірвання договору та вимогою про звірку взаєморозрахункі в, повернення документів та г рошових коштів в порядку пун ктів 6.5. та 6.6. договору.
Згідно пункту 4.16. Інструкції про порядок організації та з дійснення валютно-обмінних о перацій на території України , затвердженої Постановою Пр авління Національного банку України від 12 грудня 2002 року N 502 ( надалі - інструкція) з метою ор ганізації безперебійної роб оти пунктів обміну валюти як власних, так і пунктів обміну валюти агентів, банк (фінансо ва установа) самостійно вста новлює для них розмір авансу в готівковій іноземній валю ті й готівкових гривнях і до п очатку робочого дня, уключаю чи вихідні і святкові дні, заб езпечує власні пункти обміну валюти та пункти обміну валю ти агентів коштами відповідн о до встановлених обсягів, а т акож забезпечує ці пункти об міну валюти бланками суворог о обліку - довідками та квитан ціями про здійснення валютно -обмінних операцій за формам и N 377, 377-А, реєстрами (журналами-р еєстрами) для обліку за кожни м видом операцій, що здійснюю ть ці пункти обміну валюти.
Постановою Правління Наці онального банку України від 03.11.2010 року № 479 «Про відкликання б анківської ліцензії та призн ачення ліквідатора Публічно го акціонерного товариства « Акціонерний банк «Синтез»ві дкликано банківську ліцензі ю та ініційовано процедуру л іквідації позивача.
12.07.2011 року позивач звернувся до відповідача із вимогою пр о погашення дебіторської заб оргованості з неповернутого відповідачем авансу в розмі рі 150 000 грн. 00 коп. в тридцятиденн ий термін.
У відповіді на вимогу про по вернення дебіторської забор гованості відповідач підтве рдив наявність дебіторської заборгованості, але, у зв' яз ку із скрутним матеріальним становищем та відсутністю ко штів на рахунках відповідача , вказав на неможливість пове рнення дебіторської заборго ваності у вказані в Вимозі ст роки.
Так, заборгованість відпов ідача перед позивачем з пове рнення авансу становить 150 000 гр н. 00 коп., станом на момент розгл яду справи в суді сторонами д оказів її погашення не подан о та не заявлено.
Відповідно до приписів ча стини першої та пункту 1 части ни 2 статті 11 Цивільного кодек су України цивільні права та обов'язки виникають із дій ос іб, що передбачені актами цив ільного законодавства, а так ож із дій осіб, що не передбаче ні цими актами, але за аналогі єю породжують цивільні права та обов'язки. Підставами вини кнення цивільних прав та обо в'язків, зокрема, є договори т а інші правочини.
Згідно з частинами 1 та 2 стат ті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому од на сторона (боржник) зобов'яза на вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роб оту, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися ві д певної дії, а кредитор має пр аво вимагати від боржника ви конання його обов'язку; зобов 'язання виникають з підстав, в становлених статтею 11 цього К одексу.
Статтею 173 ГК України перед бачено, що господарським виз нається зобов'язання, що вини кає між суб'єктом господарюв ання та іншим учасником (учас никами) відносин у сфері госп одарювання з під став, передб ачених цим Кодексом, в силу як ого один суб'єкт (зобов'язана с торона, у тому числі боржник) з о бов'язаний вчинити певну ді ю господарського чи управ лі нсько-господарського характ еру на користь іншого суб'єкт а (виконати роботу, передати м айно, сплатити гроші, надати і нформацію тощо), або утримати ся від пе вних дій, а інший суб 'єкт (управлена сторона, у тому чи слі кредитор) має право вим агати від зобов'язаної сто ро ни виконання її обов'язку.
Частиною 2 цієї статті визна чено, що основними видами гос подарських зобов'язань є май ново-господарські зобов'язан ня та організаційно-го спода рські зобов'язання, а частино ю 3, що сторони можуть за взаєм ною згодою конкретизу вати а бо розширити зміст господарс ького зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановле но інше.
Статтею 174 ГК України визнач ено, що господарські зобов'яз ання можуть виникати: безпос ередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, щ о регулює господарську діяль ність; з акту управління госп одарською діяльністю; з госп одарського договору та інших угод, передба чених законом, а також з угод, не передбачених зако ном, але таких, які йому н е суперечать; внаслідок запо діяння шкоди суб'єкту або суб 'єктом господарювання, придб ання або збереження майна су б' єкта або суб' єктом госпо дарювання за рахунок ін шої о соби без достатніх на те підс тав; у результаті створення о б'єктів інтелектуальної вла сності та інших дій суб'єктів , а також внаслідок подій, з як ими закон пов'язує настання п равових наслідків у сфері го сподарювання.
Відповідно до статті 175 ГК Ук раїни, майново-господарським и визнаються цивільно-правов і зобов'язання, що виникають м іж учасниками го сподарських відносин при здійсненні гос подарської діяльності, в сил у яких зобов'язана сторона по винна вчи нити певну господа рську дію на користь другої с торони або утриматися від пе вної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов 'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які ви никають між учасниками госпо дарських відносин, регулюють ся Цивільним кодек сом Украї ни з урахуванням особливосте й, передбачених цим Кодексом .
Частиною 2 цієї статті перед бачено, що суб'єктами майново -господарських зобов'язань м ожуть бути суб'єкти господар ювання, зазначені у стат ті 55 ц ього Кодексу, негосподарюючі суб'єкти - юри дичні особи, а також органи державної влади , органи місцевого самовряду вання, наділені господарсько ю ком петенцією. Якщо майново -господарське зобов'язання в иникає між суб'єктами господ арювання або між суб'єк тами г осподарювання і негосподарю ючими суб'єкта ми - юридични ми особами, зобов'язаною та уп равленою сторонами зобов'яза ння є відповідно боржник і кр едитор, а частиною 4 цієї статт і визначено, що суб'єкти госпо дарювання у випадках, передб аче них цим Кодексом та іншим и законами, можуть добро віль но брати на себе зобов'язання майнового характеру на кори сть інших учасників господар ських відносин (благодійницт во тощо). Такі зобов'язання не є підставою для вимог щодо їх обов'язкового виконання.
В даному випадку господарс ьке зобов' язання виникло з господарського агентського договору про відкриття пунк тів обміну валюти від 10.07.2009 року № 126.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином , відповідно до умов договору , ЦК України, інших актів цивіл ьного законодавства, а за від сутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділов ого обороту або інших вимог, щ о звичайно ставляться.
Частиною 7 статті 179 ГК Україн и встановлено, що господарсь кі договори укладаються за п равилами, встановленими Циві льним кодексом України з ура хуванням особливостей, перед бачених Господарським Кодек сом, іншими нормативно-право вими актами щодо окремих вид ів договорів.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином , відповідно до умов договору , ЦК України, інших актів цивіл ьного законодавства, а за від сутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділов ого обороту або інших вимог, щ о звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 Цивільн ого кодексу України визначен о, якщо у зобов'язанні встанов лений строк (термін) його вико нання, то воно підлягає викон анню у цей строк (термін).
Статтею 216 ГК України перед бачено, що учасники господар ських відносин несуть гос по дарсько-правову відповідаль ність за правопорушення у сф ері господарювання шляхом за стосування до право порушник ів господарських санкцій на підставах і в по рядку, передб ачених цим Кодексом, іншими з аконами та договором.
Заслухавши пояснення пред ставника позивача, оглянувши та дослідивши подані сторон ами документи та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до в исновку, що позов документал ьно та нормативно обґрунтова ний, відповідачем не спросто ваний, підлягає до задоволен ня у повному обсязі.
Судові витрати покласти на сторони пропорційно задовол ених позовних вимог, відпові дно до статті 49 ГПК України.
На підставі вищенаведеног о та керуючись ст.ст. 20, 22, 32 - 34, 43, 44, 49, 75, 77, 82 - 85, 116, 117 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволит и повністю.
2. Стягнути з боржника: Приватного підприємства «БЗ С «Базіс»(79008, Львівська област ь, місто Львів, вул. Валова, буд . 17; код ЄДРПОУ 34951943) на користь ст ягувача: Публічного акціонер ного товариства «Акціонерни й банк «Синтез»(01042, м. Київ, вул. Івана Кудрі, буд. 5; код ЄДРПОУ 21 564391) 150 000 грн. 00 коп. неповернутого авансу та 3 000 грн. 00 коп. сплачено го судового збору.
3. Наказ видати у відпов ідності до статей 116 та 117 ГПК Ук раїни.
Суддя Козак І.Б.
01.03.2012 року підписано та проголошено вступну і рез олютивну частини рішення.
Мотивувальна частина ріше ння оформлена та під писана в ідповідно до статті 84 ГПК Укра їни.
Рішення може бути оскаржен о в порядку ст. ст. 91 - 93 ГПК Украї ни.
Рішення набирає законної с или відповідно до статті 85 ГПК України.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2012 |
Оприлюднено | 15.03.2012 |
Номер документу | 21830748 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Козак І.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні