19/407-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"13" жовтня 2008 р. Справа № 19/407-08
Розглянувши матеріали справи за позовом Обслуговуючого кооперативу садово-городнього товариства «Ясна поляна», смт Бородянка
до Бородянської районної державної адміністрації Київської області, смт Бородянка
про зобов'язання укласти договір
суддя Т.П. Карпечкін
від позивача –Трускавецький Р. С. (дов. від 10.10.2008 року);
від відповідача – Брицька А. М. (дов. № 6-28-94 від 12.02.2008 року).
обставини справи:
Обслуговуючий кооператив садово-городнього товариства «Ясна поляна»(далі - позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Бородянської районної державної адміністрації Київської області (далі-відповідач) про зобов'язання укласти договір.
Провадження у справі було порушене відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 12 вересня 2008 року та призначено справу до розгляду на 13 жовтня 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30 жовтня 2007 року між сторонами було укладено попередній договір оренди за умов якого сторони зобов'язались укласти договір оренди за яким відповідач зобов'язаний передати, а позивач прийняти у довгострокове користування (оренду) земельну ділянку загальною площею 45 га, що розташована: Київська область, Бородянський район, за межами смт Немішаєве з цільовим призначенням –землі для сільськогосподарських потреб. Також за умов попереднього договору сторони домовились укласти основний договір протягом десяти робочих днів з дня отримання всіх дозволів установлених згідно чинного законодавства та зазначених в п. 4.1, п. 4.2, п. 4.3 та п. 4.4 договору. Позивач зазначає, що отримав всі встановлені дозволи, а відповідач відмовився укласти договір (лист № 6-37-2521 від 29.08.2008 року) посилаючись на те, що з 1 січня 2008 року набули чинності зміни до ст. 124 Земельного кодексу України у відповідності до яких укладання договорів оренди земельних ділянок можливе тільки після земельного аукціону.
Представник відповідача в усних поясненнях наданих суду проти позову заперечує, але письмовий відзив на позов до суду не подав.
13 жовтня 2008 року відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Між Обслуговуючим кооперативом садово-городнього товариства «Ясна поляна»(за попереднім договором –орендар) та Бородянською районною державною адміністрацією Київської області (за попереднім договором –орендодавець) 30 жовтня 2007 року було укладено попередній договір (далі –попередній договір). За умов попереднього договору сторони зобов'язані укласти в установленому законодавством порядку договір оренди земельної ділянки, або уповноважити на укладення такого договору будь-яку особу на свій розсуд, за яким орендодавець зобов'язаний передати у довгострокове користування орендаря земельну ділянку загальною площею 45 га, що розташована: Київська область, Бородянський район, за межами смт Немішаєво з цільовим призначенням – землі для сільськогосподарських потреб (п. 1.1 попереднього договору). Сторони домовились укласти в установленому порядку основний договір протягом 10-ти робочих днів з моменту виконання орендарем п.п. 4.1 –4.4 даного договору (п. 2.1 попереднього договору). Орендна плата основного договору розраховується згідно з Законом України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ (із змінами і доповненнями), і у відповідності до нормативно-грошової оцінки, на момент укладання основного договору (п. 2.3 попереднього договору). Сторони домовились, що основний договір буде укладено строком на 49 років. Після закінчення строку основного договору. Орендар має переважне право на наступну оренду (п. 2.4 договору). В разі виконання орендарем обов'язків, вказаних в п.п. 4.1 –4.4 даного попереднього договору, орендодавець зобов'язаний укласти з ним основний договір (п. 3.6 договору). Орендар зобов'язаний клопотати перед Інститутом картоплярства Української аграрної академії наук щодо передання земельної ділянки із постійного користування до земель запасу Бородянського району. Після переведення земельної ділянки до земель запасу, клопотати перед Бородянською державною адміністрацією про винесення Розпорядження на розробку проектної документації щодо відведення земельної ділянки в оренду. Розробити проектну документацію, погодити її з відповідними інстанціями та отримати висновок Державної експертизи. Подати до Бородянської державної адміністрації необхідні документи для затвердження розробленого проекту відведення земельної ділянки (п. п. 4.1 –4.4 попереднього договору). Цей договір може бути розірваний чи припинений за згодою сторін, або після повного виконання сторонами його умов, або за рішенням суду (п. 7.1 договору).
Позивач виконав умови п.п. 4.1 –4.4 попереднього договору повністю.
Бородянська районна державна адміністрація Київської області розпорядженням № 1388 від 20 серпня 2008 року «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (строком на 49 років) для ведення колективного садівництва обслуговуючому кооперативу садово-городньому товариству «Ясна поляна»на території Немішаєвської селищної ради Бородянського району Київської області», затвердила проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (строком на 49 років) для ведення колективного садівництва Обслуговуючому кооперативу садово-городнього товариства «Ясна поляна»на території Немішаєвської селищної ради Бородянського району Київської області, за межами населеного пункту с. Немішаєве.
Позивач листом № 21/08-08 від 21 серпня 2008 року звернувся до відповідача з пропозицією укласти основний договір оренди спірної земельної ділянки на виконання умов попереднього договору від 30 жовтня 2007 року.
Відповідач листом № 6-37-2521 від 29 серпня 2008 року, відмовив позивачу в укладенні основного договору спірної земельної ділянки. Відповідач мотивував відмову тим, що з 1 січня 2008 року набули чинності зміни до ст. 124 Земельного кодексу України у відповідності до яких укладання договорів оренди земельних ділянок можливе тільки після земельного аукціону.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Судом оглянуті оригінали документів залучених до матеріалів справи.
При вирішені спору судом враховано, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст. 124 Земельного кодексу України в редакції що діяла станом на 25.06.2007 року).
Особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок. Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством (ст. 16 Закону України «Про оренду землі» в редакції, що діяла станом на 25.06.2007 року).
Крім того необхідно зазначити наступне:
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VI (пункт 2 та пункт 8 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України») внесено зміни, зокрема до ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», які діють до 31.12.2008 року, та згідно з якими з 01.01.2008 року набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Однак, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61,62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, пунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Тобто, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 внесення змін до норм законодавства. Зокрема до статті 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», щодо набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, визнані неконституційними.
Рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання (ст. 69 Закон України «Про конституційний суд України»).
Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону. У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (ст. 73 Закон України «Про конституційний суд України»).
Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта (ст. 74 Закон України «Про конституційний суд України»).
Таким чином суд вважає правомірним та обґрунтованим позов задовольнити повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 44, ст. 46 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Бородянську районну державну адміністрацію Київської області (07800, Київська область, смт Бородянка, вул. Леніна, буд. 331, код 23569404) укласти основний договір в редакції Обслуговуючого кооперативу садово-городнього товариства «Ясна поляна»(07800, Київська область, смт Бородянка, вул. Леніна, 351-А, код 34571031), що погоджений стронами та є додатком до попереднього договору від 30.10.2007 року.
3. Стягнути з Бородянської районної державної адміністрації Київської області (07800, Київська область, смт Бородянка, вул. Леніна, буд. 331, код 23569404) на користь Обслуговуючого кооперативу садово-городнього товариства «Ясна поляна»(07800, Київська область, смт Бородянка, вул. Леніна, 351-А, код 34571031) – судові витрати: 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Карпечкін Т.П.
Рішення підписано 17.10.2008 року
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2008 |
Оприлюднено | 27.10.2008 |
Номер документу | 2183106 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні