ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГА НСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВ В, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.12 С права № 8/5014/416/2012
12 березня 2012 року місто Луганськ Справа № 8/5014/416/2012
За позовом Луганської м іської ради, м. Луганськ,
до Товариства з обмеже ною відповідальністю "Ореол- Авто", м. Луганськ, -
про стягнення 15 907 грн. 85 ко п.
Суддя господарського суд у Луганської області Середа А.П.,
при секретарі судового за сідання Качановській О.А.,
в присутності представник ів сторін:
від позивача - ОСО БА_1 - головний спеціаліст -юрисконсульт, - довіреність № И 01/03-30./5449/0/2-10 від 24.11.10 року;
від відповідача - пре дставник не з' явився, -
розглянувши матеріали спр ави, -
в с т а н о в и в:
суть спору: позивачем з аявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованост і з орендної плати за землю у с умі 15530,32 грн. та пені у сумі 377,53 грн ., нарахованих ним з посилання м на неналежне виконання від повідачем умов договору орен ди землі № 289, укладеного між ст оронами 05.02.07 року.
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи було відклад ено з 27.02.12 року до 12.03.12 року - у зв ' язку з неявкою відповідача .
До початку судового засіда ння позивачем подано кл опотання про відмову від зді йснення фіксації судового пр оцесу технічними засобами, я ке судом задоволено.
У судовому засіданні він по зов підтримав у повному обся зі.
Відповідач своїм право м на подання відзиву на позов та на участь у судовому засід анні не скористався, хоча нал ежним чином був поставлений до відома про дату, час та місц е судових слухань, що підтвер джується матеріалами справи (а.с.1,20,28 та ін.), у т.ч. письмовими п овідомленнями оператора пош тового зв' язку про вручення уповноваженій особі відпові дача ухвал суду про порушенн я провадження у справі та про її відкладення (а.с.20 та ін.).
За таких обставин у суду маю ться достатні підстави вважа ти, що ним вжито належних захо дів, спрямованих на повідомл ення відповідача про дату, ча с та місце судових слухань.
З урахуванням викладеного , приймаючи до уваги обставин и справи, наявні у ній докази, те, що відповідач належним чи ном повідомлений про дату, ча с та місце судових слухань, ке руючись ст.4-3,ч.3 ст.22,ст.ст.32-34,43 та 75 ГПК України, суд вважає за мож ливе здійснити розгляд справ и по суті за відсутності відп овідача, - на підставі наявни х у справі доказів.
І.Заслухавши позивача , дослідивши наявні докази, су д встановив наступні фактичн і обставини справи.
05.02.07 року між позивачем (оре ндодавець) та відповідачем (о рендар) у нотаріальній формі укладено договір оренди зем лі, за реєстром №289, відповідно до якого орендодавець на під ставі рішення Луганської міс ької ради від 30.06.06 року № 6/60 перед ає, а орендар приймає у строк ове платне користування терм іном на 49 років (п.7) земельну ді лянку площею 0,4976 га (п.2), нормати вною грошовою оцінкою 780500,53 грн . (п.4), для використання під роз міщену будівлю ангару та буд івництво і розміщення адміні стративно-виробничої будівл і та виробничих боксів, які зн аходяться за адресою: місто Л уганськ, вул. Остапа Вишні, 5-а (п .п.1 та 14).
Річна орендна плата: встано влюється у розмірі земельног о податку, у гривнях, збільшен ого на коефіцієнт 2,5 (п.8), вносит ься у грошовій безготівкові й формі (п.8.1) та на момент уклад ення договору становить 19512,53 г рн. (п.8.2); повинна сплачуватися за базовий податковий (звітн ий) період, що дорівнює календ арному місяцю, у грошовій без готівковій формі щомісячно п ротягом 30-ти календарних днів , наступних за останнім кален дарним днем звітного (податк ового) періоду (п.9); підлягає що річному індексуванню стано м на 1 січня поточного року в п орядку, визначеному для інде ксування вартості землі (п.10), а також на індекс інфляції (п.11) ; може переглядатися 1 раз на р ік за умов, визначених у п. 12 дог овору.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені до говором, з орендаря стягуєть ся пеня у розмірі як за несво єчасну сплату земельного по датку від несплаченої суми з а кожний день прострочення (п .13).
Орендодавець здійснює пер едачу земельної ділянки орен дареві наступного дня після державної реєстрації догово ру - на підставі акту прийманн я-передачі (п.18).
Орендар зобов' язаний вик онувати обов' язки, встановл ені для нього Земельним коде ксом України та Законом Укра їни "Про оренду землі" (п.29).
За невиконання або неналеж не виконання умов договору с торони несуть відповідальні сть відповідно до закону та д оговору (п. 39).
Договір набирає чинності п ісля його підписання сторона ми та державної реєстрації (п .41).
Остання здійснена 05.03.07 року за №040740200029 (а.с.9-10;11-16).
Межі земельної ділянки виз начені на місцевості (а.с.14).
Факт її передачі орендарев і підтверджується актом прий мання-передачі від 06.03.07 року (а.с .16).
Позивач стверджує, що відпо відач у період з травня 2011 року по грудень 2011 року не у повном у обсязі вносив орендну плат у, у зв' язку з чим виник борг у сумі 15530,32 грн., на який він, керу ючись умовами договору та чи нним законодавством, за пері од з 01.08.11 року по 31.01.12 року нарахув ав пеню у сумі 377,53 грн. (а.с.8), - а раз ом 15907,85 грн., які просить стягнут и з відповідача.
Останній позов не спростув ав та не оспорив.
ІІ.Заслухавши пози вача, оцінивши наявні у справ і докази, суд дійшов висновку , що позов підлягає задоволен ню у повному обсязі з таких п ідстав.
Згідно ст.14 Констит уції України та ст.1 Земельног о кодексу України (далі - ЗКУ ) земля є основним національн им багатством, яке перебуває під особливою охороною держ ави.
Предметом вищезгадан ого договору оренди є земель на ділянка комунальної форми власності.
Розпорядження землям и територіальних громад нале жить до повноважень сільськи х, селищних, міських рад ( п. "а" ч астини 1 ст.12 ЗКУ).
Землі, які належать на праві власності територіаль ним громадам сіл, селищ та міс т, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ), - тобто в даному випад ку спірна земельна ділянка н алежить на праві власності т ериторіальній громаді міст а Луганська, а органом, на яки й законом покладено повноваж ення по здійсненню відповідн их функцій з розпорядження з емельними ділянками, є Луган ська міська рада.
Частиною 1 ст. 2 Закону У країни від 03.07.92 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (був чинним на час укладення договору) вста новлено, що використання зем лі в Україні є платним. Плата з а землю справляється у вигля ді земельного податку або ор ендної плати, що визначаєтьс я залежно від грошової оцінк и землі.
Відповідно до ч. 1 ст.22 н азваного Закону кошти від пл ати за землю надходять на спе ціальні бюджетні рахунки міс цевих бюджетів, зазначених у ст.20 цього Закону, та використ овуються виключно на потреби , пов'язані з землекористуван ням.
Згадувані у цьом у рішенні орендні правовідно сини виникли під час дії Зако ну України "Про плату за землю " та продовжують мати місце пі сля 01.01.11 року - дати набрання ч инності Податковим кодексом України (далі - ПКУ).
Так, відповідно до п.2 П рикінцевих положень ПКУ з 01.01.11 року Закону України "Про плат у за землю" припинив свою дію, а питання внесення плати за к ористування землею врегульо вано розділом ХІІ Податковог о кодексу "Плата за землю".
Відповідно до п. 287.1. ст. 287 Кодексу власники земл і та землекористувачі сплачу ють плату за землю з дня вин икнення права власності або права користування земельно ю ділянкою.
Статтею 288 Кодексу вст ановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є догові р оренди такої земельної діл янки. Платником орендної пла ти є орендар земельної ділян ки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в о ренду. Розмір та умови внесен ня орендної плати встановлюю ться у договорі оренди між ор ендодавцем (власником) і орен дарем.
За загальним правило м (п. 109.2 ст. 109 Кодексу) вчинення пл атниками податків, їх посадо вими особами та посадовими о собами контролюючих органів порушень законів з питань оп одаткування та порушень вимог, встановлених інши м законодавством, контроль за дотриманням якого покл адено на контролюючі органи , тягне за собою відповідальн ість, передбачену цим Кодекс ом та іншими законами Україн и.
Отже, чинний Податков ий кодекс України також пере дбачає обов' язок орендарів земельних ділянок вносити п лату за їх користування.
Матеріалами справ и належним чином доведено, що відповідач у період з травня 2011 року по січень 2012 року вносив орендну плату за користуван ня вищезгаданою земельною д ілянкою з порушенням приписі в розділу 8 вищезгаданого дог овору.
Частиною 1 ст. 3 Зак ону України від 06.10.98 року №161-ХІУ "Про оренду землі" визначено, що відносини, пов' язані з ор ендою землі, регулюються Зем ельним кодексом України, Цив ільним кодексом України (дал і - ЦКУ), цим Законом, законами України, іншими нормативно-п равовими актами, прийнятими відповідно до них, а також дог овором оренди землі.
За загальним прави лом (ст. 11 ЦКУ) зобов'язання для фізичних та юридичних осіб в иникають внаслідок вчинення ними дій, передбачених цим Ко дексом, у т.ч. - укладення право чину, різновидом якого є дого вір.
Правочином є дія особ и, спрямована на набуття, змі ну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 202 ЦКУ) .
Договором є домовлен ість двох або більше сторін, с прямована на встановлення, з міну або припинення цивільни х прав та обов' язків (ч. 1 ст. 626 Ц КУ), який є обов' язковим для в иконання сторонами (ст. 629 ЦКУ).
Відповідно до ст. 13 З акону "Про оренду землі" догов ір оренди землі - це договір , за яким орендодавець зобов' язаний за плату передати оре ндареві земельну ділянку у в олодіння і користування на п евний строк, а орендар зобов' язаний використовувати земе льну ділянку відповідно до у мов договору та вимог земель ного законодавства.
Договір оренди землі є відплатним (ст.21 вищеназван ого Закону).
Статтею 36 останньог о встановлено, що у разі невик онання зобов' язань за догов ором оренди землі сторони не суть відповідальність згідн о із законом та договором.
Уклавши вищезга даний договір оренди землі, й ого сторони набули низку пра в та зобов' язань.
Згідно статті 525 Цив ільного кодексу України одно стороння відмова від зобов'я зання або одностороння зміна його умов не допускається, як що інше не встановлено в дого ворі чи в законі, а відповідно до ст. 526 Кодексу, зобов'язання повинно виконуватися належ ним чином згідно умовам дого вору та вимогам цього Кодекс у, інших актів цивільного зак онодавства, а при відсутност і таких умов та вимог - відпо відно до звичаїв ділового об ороту чи інших вимог, які звич айно висуваються.
Частиною 1 ст. 530 ЦКУ встанов лено, що якщо у зобов'язанні вс тановлено термін (дату) його в иконання, то воно підлягає ви конанню у цей термін (дату).
Відповідач всі вищезазнач ені вимоги чинного законодав ства та умови договору не вик онав, що доведено доказами, д олученими до матеріалів спра ви.
По справі належним чином до ведено, що термін внесення ор ендної плати є таким, що наста в.
Отже, з боку відповідача ма є місце порушення зобов' яза нь за договором.
Згідно ст. 610 ЦКУ пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з
порушенням умов, визначен их змістом зобов'язання (нен алежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу встановлені правові наслідки порушення зобов'яз ання, а саме: у разі порушення зобов'язання настають правов і наслідки, встановлені дого вором або законом, зокрема, сп лата неустойки, відшкодуванн я збитків та моральної шкоди .
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 614 цього Кодексу особа, яка порушила зобов'язання, не се відповідальність за наявн ості її вини (умислу або не обережності), якщо інше не в становлено договором або зак оном. Особа є невинуватою, якщ о вона доведе, що вжила всіх за лежних від неї заходів щодо н алежного виконання зобов'яза ння. Відсутність своєї вини доводить особа, яка поруши ла зобов'язання.
З огляду на порушення відп овідачем своїх зобов' язань за договорами позивач право мірно скористався правилом ч астини 1 ст. 617 ЦКУ, якою встанов лено, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за пору шення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення стал ося внаслідок випадку або не переборної сили.
Відповідач не довів наявні сть таких обставин, а тому від повідно до ч. 1 ст. 622 Цивільного кодексу боржник, який сплат ив неустойку і відшкодував збитки, завдані порушенням з обов'язання, не звільняєтьс я від обов'язку виконати зоб ов'язання в натурі, якщо інше н е встановлено договором або законом.
Боржник, який порушив зоб ов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим зби тки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, до казується кредитором (ч. 1 та 2 ст.623 ЦКУ).
Якщо за порушення зо бов'язання встановлено неуст ойку, то вона підлягає стягн енню у повному розмірі, нез алежно від відшкодування зб итків. Договором може бути в становлено обов'язок відшко дувати збитки лише в тій част ині, в якій вони не покриті неу стойкою. Договором може бути встановлено стягнення неуст ойки без права на відшкодува ння збитків або можливість з а вибором кредитора стягненн я неустойки чи відшкодування збитків (ст. 624 ЦКУ).
Згідно частинам 1 та 3 с татті 549 Цивільного кодексу не устойкою (штрафом, пенею) є гро шова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушен ня боржником зобов'язання. Пе нею є неустойка, що обчислює ться у відсотках від суми нес воєчасно виконаного грошов ого зобов'язання за кожен д ень прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 232 Господа рського кодексу України(далі - ГКУ), встановлено, що нараху вання штрафних санкцій, якщо інше не встановлено договор ом або законом, припиняється через шість місяців після ви никнення права на нарахуванн я таких санкцій.
Пунктом 1 ч.2 ст. 258 ЦКУ для стягнення неустойки (штрафу , пені) встановлено річний тер мін.
Позивач - з урахування м періодів виникнення права на нарахування пені - дотрима вся усіх перелічених вимог з акону щодо її стягнення.
З урахуванням викл аденого, беручи до уваги те, що прокурор та позивач довели з аконність та обґрунтованіст ь заявлених вимог, позов підл ягає задоволенню у повному о бсязі.
Керуючись ст.ст.44 та 49 ГП К України, суд сплату судовог о збору покладає на відповід ача як на сторону, яка порушил а чинне земельне та цивільне законодавство України, умов и договору та з вини якої спі р доведено до суду.
На підставі викладе ного, ст.ст. 1, 12, 83 Земельного код ексу України; ст.ст.13.21.36 Закону У країни від 06.10.98 року №161-ХІУ "Про о ренду землі"; ст.ст. 2, 22 та 28 За кону України "Про плату за зем лю"; ст.ст.109,287,288 Податкового коде ксу України, керуючись ст.ст.4- 3,22,32-36,43,44,47-1,49,60, 82, 84, 85 Господарського п роцесуального кодексу Укра їни, суд
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити у п овному обсязі.
2.Стягнути з Товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Ореол-Авто", ідентифікац ійний код 21798166, яке знаходиться за адресою: місто Луганськ, кв. Южний, 3, кв. 68, - на ко ристь Луганської міської рад и, ідентифікаційний код 26070794, як а знаходиться за адресою: міс то Луганськ, вул. Коцюбинсько го, 14, на розрахунковий рахуно к місцевого бюджету Артемів ського району міста Луганськ а № 33217812700003, банк - УДКС у місті Лу ганську ГУ ДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046582, код пла тежу - 13050200, - заборгованість з о рендної плати за користуванн я земельною ділянкою у сумі 155 30 (п' ятнадцять тисяч п' ятсо т тридцять) грн. 32 коп. та пеню у сумі 377 (триста сімдесят сім) гр н. 53 коп., а також судовий збір у сумі 1609 (одна тисяча шістсот д ев' ять) грн. 50 коп.; видати нака з після набрання рішенням за конної сили.
Відповідно до ст. 85 Г ПК України у судовому засіда нні 12.03.12 року оголошено лише вс тупну та резолютивну частини рішення.
Рішення набуває зако нної сили після закінчення 10-д енного строку з дня його підп исання, оформленого відповід но до статті 84 ГПК України.
Рішення складено у повному обсязі та підписано - 13 березня 2012 року.
Суддя А.П.Середа
Помічник судді К.Л.Скокова
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2012 |
Оприлюднено | 16.03.2012 |
Номер документу | 21839146 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Середа А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні