5017/54/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" березня 2012 р.Справа № 5017/54/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Брагіної Я.В.
при секретарі Стачук Т.В.
за участю представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
розглянув справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Авіакомпанія „Донбасаеро” ( м. Донецьк )
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Сетко-Сервіс” ( м. Одеса )
про стягнення 10050,78 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Авіакомпанія „Донбасаеро” звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Сетко-Сервіс” про стягнення з відповідача 10050,78 грн., в тому числі основної заборгованості в сумі 9734,99 грн., пені в сумі 264,58 грн. та 3% річних в сумі 51,21 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать клопотання позивача про розгляд справи без участі його представника.
Представник відповідача також не з'явився в засідання суду, відзив на позов не надав, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно і належним чином за адресою, зазначеною в реєстраційних документах, що підтверджується відповідними рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Отже, відповідач вважається належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб –учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Така правова позиція Вищого господарського суду України, викладена у п. 32 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-08/530 від 10.12.09.
Таким чином, справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.12.2005р. між Комунальним підприємством „Авіакомпанія „Донбасаеро”, правонаступником прав та обов'язків якого є Товариство з обмеженою відповідальністю „Авіакомпанія „Донбасаеро” ( позивач, перевізник ) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Сетко-Сервіс” ( відповідач, агент ) була укладена агентська угода №94.423-2005 про продаж авіаперевезень ( далі - Угода ).
Згідно п.2.1. зазначеної Угоди агент у порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, зобов'язується надати послуги перевізнику щодо бронювання, продажу та оформлення авіаперевезень на авіарейси, що виконує перевізник, та на рейси інших авіакомпаній, з якими перевізник має інтерлайн, від імені перевізника.
Відповідно до п. 3.1.8. Угоди відповідач зобов'язаний своєчасно подавати позивачу інформацію про продаж авіаперевезень: звіт, контрольні купони, банківські документи та реєстри відповідно до технології звітності. Звіт про продаж авіаційних перевезень подається за період з 1 по 7 число місяця до 9 числа поточного місяця, за період з 8 по 14 число до 16 числа поточного місяця, за період з 15 до 21 число до 23 числа поточного місяця, за період з 22 по 30/31 число до другого числа місяця, наступного за звітним ( п.1 Додатку №1 до Угоди, змінений додатком до Угоди від 25.07.2006р. ).
Пунктом 3.1.17. Угоди передбачений обов'язок відповідача суворо дотримуватись строків перерахування грошових коштів за продані авіаквитки. Переказ грошових коштів, отриманих від продажу авіаперевезень ( за мінусом комісійної винагороди ) здійснюється агентом за період з 1 по 7 число місяця до 9 числа поточного місяця, за період з 8 по 14 число до 16 числа поточного місяця, за період з 15 до 21 число до 23 числа поточного місяця, за період з 22 по 30/31 число до другого числа місяця, наступного за звітним ( п.2 Додатку №1 до Угоди, змінений додатком до Угоди від 25.07.2006р. ).
Статтею 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно із частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться ( ст. 526 ЦК України ).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Проте, відповідач взяті на себе зобов'язання за агентською угодою №94.423-2005 про продаж авіаперевезень належним чином не виконав, не перерахував позивачу частину грошових коштів, отриманих від продажу авіаперевезень у жовтні 2011 року.
Так, відповідно до звіту відповідача про продаж з 01.10.2011р. по 07.10.2011р., відповідач здійснив продаж авіаперевезень на загальну суму 16 730,00 грн., комісійна винагорода складає 136,20 грн., сума до перерахування позивачу –16 593,80 грн. Але відповідач не перерахував позивачу суму у розмірі 9734,99 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача основної заборгованості в сумі 9 734,99 грн. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягаючими задоволенню.
Відповідно до ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 229 ГК України учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ст.230 ГК України).
Відповідно до п. 6.2. Угоди, за умови затримки перерахування коштів в обсязі та у термін, передбачений Додатком №1 до цієї угоди, сторона, що переказує ці кошти, сплачує другій стороні суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період затримки перерахування, від суми заборгованості.
Позивачем надано розрахунок пені в сумі 264,58 грн.
Судом було здійснено перевірку розрахунку пені та встановлено, що позивачем розрахунок здійснено правильно і до стягнення з відповідача підлягає пеня в сумі 264,58 грн.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем нараховано до стягнення з відповідача 3% річних в сумі 51,21 грн.
Перевіривши нарахування позивачем суми 3% річних, суд приходить висновку про правильність розрахунку та стягнення з відповідача 3% річних в сумі 51,21 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач позовні вимоги не спростував, докази сплати заборгованості не надав.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача основної заборгованості в сумі 9 734,99 грн., пені в сумі 264,58 грн. і 3% річних в сумі 51,21 грн., оскільки позов обґрунтований, заявлений у відповідності до вимог чинного законодавства та підтверджується належними доказами, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, оскільки він спонукав звернутись позивача з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Сетко-Сервіс” ( 65028, м. Одеса, вул. Болгарська, 25, код ЄДРПОУ 31640458, рахунок №26004086190000 в ОФ АКІБ „УкрСиббанк” МФО 328782 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Авіакомпанія „Донбасаеро” ( 83021, м. Донецьк, вул. Взльотна, 1В, код ЄДРПОУ 32329513, рахунок №26007057002455 в ПАТ КБ „Приватбанк” м. Дніпропетровськ, МФО 305299 )
- 9734 / дев'ять тисяч сімсот тридцять чотири / грн. 99 коп. – основного боргу,
- 264 / двісті шістдесят чотири / грн. 58 коп. –пені,
- 51 / п'ятдесят одну / грн. 21 коп. –3% річних,
- витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 1411 / одна тисяча чотириста одинадцять / грн. 50 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Брагіна Я.В.
Повний текст рішення підписано 12.03.2012р.
Копію рішення надіслати:
1. ТОВ „Авіакомпанія „Донбасаеро” ( 83021, м. Донецьк, вул. Взльотна, 1В );
2.- 3. ТОВ „Сетко-Сервіс” ( 65028, м. Одеса, вул. Болгарська, 25; 65045, м.Одеса, вул. Преображенська, 37 ).
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2012 |
Оприлюднено | 16.03.2012 |
Номер документу | 21839260 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні